Bad_Brett: räcker det inte med att de firade Palmemordet! Extremhögern är extremt mycket våldsammare(dödligt våld)än extremvänstern men båda grupperna är idiotiska och farliga!
Ja, vad skall man säga, jag som följt honom i ett flertal år.
Jag tror man får bäst grepp om honom om man ser på South Park. Konstigt nog.
En del hatar det programmet. En del älskar det. Vilka som är närmast sanningen blir tydligt för de flesta, i alla fall om man inte hatar parodin, satiren.
Söderöver: Jag tycker det är tragiskt att en debattör blivit mördad på grund av sina åsikter, oavsett vilka åsikterna är. Hade ärligt talat aldrig hört talas honom innan han blev skjuten, men så är jag inte insatt heller.
Söderöver: Det är extremt mycket projicering från vänstern för tillfället. Det är inte högerextremister som är ute på gatorna och bränner bilar, skriker i megafoner, försöker ge folk sparken från jobbet etc. Vi såg vilket ramaskri det blev om "Hot mot demokratin!" när Kimmel fick kyla ner sig några dagar efter sina vidriga utspel, samtidigt som samma mobb har firat varje gång en konservativ debattör har blivit tystad via hot och nu även mord.
Som J F K listade ut, så är mitt smeknamn hämtat från bandet Bad Religion och deras gitarrist/låtskrivare Brett Gurewtiz. Ett punkband som har spelat in hela plattor om hur mycket de avskyr Trump, och vars logotyp är en förbudsskylt med ett överstruket kors. Jag har varit ateist i större delen av mitt liv, även om jag idag skulle kalla mig för agnostiker och jag har alltid varit väldigt liberal när det gäller frågor som abort. Jag var den som blev hånad som en miljöfjant under skoltiden eftersom min familj alltid åkte kollektivtrafik istället för bil och som vid 18 års ålder fortfarande aldrig hade suttit i ett flygplan.
Jag höll ytterst sällan med Charlie Kirk. Ändå beundrade jag honom mer än någon annan. Det är väldigt lätt att sitta i sin ekokammare och basunera ut hur "Trump är den nye Hitler" inför sina applåderande gelikar, men ytterst få vågar sätta sig helt exponerat bland radikala aktivister och uppmana till ett civiliserat samtal. Och nu vet ni varför.
Man kan tycka vad man vill om den kristna högern. Det finns mycket jag inte håller med om. Men aldrig kommer ni höra dem uppvigla till terrorattentat och mord för att någon har fel åsikter. Erika Kirk gick ut och sa att hon förlåter sin makes mördare, eftersom han inte visste vad han gjorde, men det vänstern väljer att fokusera på är vilka byxor hon hade på sig. Det äcklar mig på ett sätt jag inte kan beskriva.
Tänk er om högersympatisörer gett sig ut på gatorna och firat mordet på Anna Lindh. Gjort memes av hennes sörjande make. Det hade aldrig hänt, men om det hade hänt så hade det lett till en nationell kris, med manifestationer över hela landet om hur hatet måste stoppas.
Men när Trump nästan blir skjuten till döds, och en brandman och familjefar avlider, och Tenacious D står på scen och önskar att nästa skytt lyckas döda Trump... och drygt ett år senare mördas en av Trumps största ambassadörer... Folk måste vakna upp ur dvalan. Det handlar inte om vänster och höger längre, det handlar om grundläggande människosyn. Den ena sidan uppmanar till samtal, den andra till våld. Svårare än så är det inte. Det var det punkmusiken, och inte minst Bad Religion, lärde mig under uppväxten; Tänk själv, skit i vad andra tycker, bilda dig din egen uppfattning och framförallt... LÄS; LÄS, LÄS så att du skaffar dig tillräcklig bildning för att kunna argumentera för din sak på ett sakligt och sofistikerat sätt.
Jag tycker absolut vi människor (inte alla, men i stort) blivit taskigare i samtalen.
Polariserade, japp, men det är lixom inte hela saken.
Facebooks intåg i sociala världen släppte spärrar, sedan knäpptes några säkerhetsbälten till upp med Twitter och vattnet flödar plötsligt ganska fritt…
Åsikter är helt plötsligt ok att yttra ihop med påhopp mot den som tycker på annat sätt…
Politik i samtalsrummen nu gäller väl oftast mer kategorier än konkreta policier…
Man pratar kring en kategori av politik som man identifierar som problematiskt…
13 åringar på kåken blir intressant att se…
Hur bra är dom när dom ska släppas ut som typ 30åringar med rätt låg sannolikhet att lyckas i livet vidare?
Och när dom inte lyckas utan gör mer dumma saker?
När får staten börja mörda dom eller hålla dom inlåsta tills dom dör så inte oskyldiga människor drabbas av dem?
Vi verkar vara ett offer av vår egen skapelse. Vi har skapat ett monster.
Via alla möjliga plattformar, även normal media och politiker så har vi manipulerats att det bara finns ett rätt och ett fel.
Gråzonerna har tunnats ut.
Och nu är vi här. Tom. här så skall den ena hata den andra och om inte hat så skall man bortse från den andres tanke jämfört med den andres. Det är ju vad vi manipulerats at tänka.
Jag är säker på att någon eller annan tänker annat, och tycker att den sitter på sanningen. Men det skulle ju i så fall ge mig i alla fall lite rätt.
NuMo: Jag tycker att mycket av det som diskuteras nu är bortom politik. Du behöver egentligen inte vara politiskt intresserad för att ha en åsikt om en 13-åring bör sitta i fängelse om hen avrättar en annan människa. Det blir nästan mer en filosofisk diskussion om rätt och fel, rättvisa och så vidare.
Självklart är det en del av politik på ett sätt, men det behöver egentligen inte vara en politisk diskussion.
Jag kan förstå att det väcker starkare känslor än Rut och Rot. Tyvärr kan en del människor inte hantera sina känslor utan att spåra ur till hat och hot.
NuMo: En fundering. Säkert lite olika beroende på vart i landet man befinner sig, men för 15 år sedan diskuterade många i min omgivning detaljer i skattepolitiken, Rut- och Rot etc när politik förekom i diskussionerna. Nu diskuterar man hur man kan förebygga avrättningar och skottlossningar på offentliga platser etc.
Det blir ju en helt annan ton och allvarlighet i diskussionsämnen som är så olika. Det var liksom lättare att acceptera för båda sidor att man hade olika åsikter om Rut och Rot än om dödsskjutningar.
För 15 år sedan var inte de här ämnena om personlig identitet HBTQ frågor inte intressanta längre i Sverige. Det gick ganska snabbt att städa undan de frågorna som icke politiska. De mesta kring hbtq var över med en viss eftersläpning för lagändringar som som gav dem lika lagliga rättigheter som övriga medborgare.
Bland de jag känner, dvs vanligt folk, så har det alltid diskuterats politik.
Men någon förändring har absolut skett. En svartvit debatt har dykt upp.
Tarasov: Jag tror det handlar mer om att alla har möjlighet att komma till tals nu än att det skulle vara mer polariserat än på typ 70-talet. Då var det ju ganska många som på fullt allvar ville se en kommunistisk revolution med hjälp av Sovjet. Då var klasskampen levande på ett annat sätt än nu, och klasser i sig är ju per definition polariserande.
Att det är mer polariserat nu än för 15 år sedan tycker jag ändå att det är. Många upplever att samhällsutvecklingen har varit dålig sedan dess medan andra står fast vid sina ståndpunkter oavsett vilka konsekvenser de får för samhället. Jag tycker inte det är konstigt att en hel del personer är frustrerade och förbannade på ett annat sätt än för 15 år sedan, mycket av de problemen vi ser nu hade ju kunna undvikits om man tog andra beslut för 15 år sen.
Samtidigt finns det många åsikter som många hade för 10-15 år sedan men som inte var okej att säga högt då. Frågan då blir ju om det verkligen är skillnad på åsikterna nu eller om skillnaden främst finns i vad man känner är okej att säga i diskussionerna?
Tarasov: Nu är du helt ute och cyklar. För bara 15 år sedan var det väldigt ovanligt att "vanligt folk" diskuterade politik överhuvudtaget. När man väl diskuterade politik så handlade det primärt om huruvida det är bra med fastighetsskatt eller inte. När jag gick på gymnasiet var det inte en kotte som engagerade sig i Israel-Palestina-konflikten, feminism, HBTQ eller klimatet. Vi diskuterade sport, gitarrer och tjejer.
Inte heller under högskolan förekom det att studenterna diskuterade politik. Man fokuserade på studierna och det blev inte mycket tid över till annat.
Och naturligtvis har inte ungdomars hjärnor förändrats kapitalt på 15 år; Det handlar bara om identitet. Förut var det status att ha den dyraste Canada Goose-jackan, idag är det status att "rätt" åsikter.
Högern har länge varit väldigt dåliga på detta. Det är helt enkelt inte coolt för en högstadietjej att engagera sig i skattepolitik. Det är detta Trump, Kirk med flera har bemästrat och det är den enskilt största anledningen till varför vänstern hatar dem så mycket.
Tack och lov känns det som att saker håller på att återgå lite mer till det normala. Unga kvinnor vill vara kvinnliga och göra kvinnliga saker. Det är en lättnad.
Bad_Brett: Nej samhället är inte mer polariserat nu än på exempelvis 50-70 talet.
Sådär har det låtit i 40 år nu och antagligen innan dess också.
Det är vanligt att folk på vänstersidan tycker exakt samma som dig men omvänt. Tror ni är i luven på varandra på Twitter. Gissningsvis trivs ni med och hade använt nävarna för 100 år sen
En sak kan vi alla fall vara överens om eftersom vi nu fakta på bordet. USA har bestämt sig för att komma ur sitt "överviktsproblem" i befolkningen
Med hälsominister; Robert F Kennedy Jr som lie så hjälper man de fattiga överviktiga att komma över sina problem genom att försvåra för dem att ha råd med sjukvård, så förhoppningsvis så dör de snart som flugor.
Genom att äntligen avslöja för det amerikanska folket att skräpmat är dåligt för hälsan så tar man nu krafttag genom att säga till på skarpen. - Sluta är skräpmat!
Genom att höja priserna på matvaror så kommer folket att jobba hårdare, öka metabolismen och dessutom köpa mindre skräpmat.
Man kommer således att äta mindre skräpmat. Ja, mat över huvud taget.
Sen har ju bolagen som äger de fantastiska "fetmamedicinerna" dvs. de hungerhämmande medicinerna en jättechans att bli rikare genom att sälja dem till de amerikaner som inte vill dö av övervikt.
Så de kommer ju att gå ner i vikt.
Ja, det var väl de viktigaste senaste positiva "ton"gångarna från staterna.
Tarasov: Den dystra sanningen är att samhället har blivit så polariserat att ingen saklig diskussion är möjlig. Kan man inte enas om grundläggande saker som att det finns två kön och att barn som inte får köpa en folköl, inte heller bör få äta pubertetsblockerare, så är det hopplöst.
Så ja, du har helt rätt. Poängen är att inte att försöka övertyga meningsmotståndarna, poängen är att "högeråsikter" (dvs det som ansågs vara det normala fram till år 2010) har lett till trakasserier, förföljelse och våld, vilket har gjort folk väldigt rädda. Vi har en högerregering, men likväl vågar ytterst få ventilera sina åsikter vid fikabordet.
Det är därför extremt viktigt att folk vågar säga att de är Spartacus, för då kommer flera hänga på, och vi kan äntligen få ett slut på den indoktrinering av våra unga som har pågått alldeles för länge.
puffe2: Man behöver inte hålla med den andra sidan men det hjälper rätt mycket i att sätta sig in hur de tänker om man nu vill nå fram. Men de flesta föredrar att vara en propagandamegafon.
Silly: Är ju gammal så kör en klassiker då, älskar den röda versionen, men detta är väl när hon bara var 19 år, sjukt bra. God Natt och i morgon vinner vi
Bad_Brett: Dina 'fakta' känns som fake news ibland. Försök vara nyanserad, så vi kan diskutera på riktigt nån gång. Allt du skriver känns som 'fakta' från Trump. Svårt att argumentera med någon som bara tar in info från en sida. Testa att vara neutral nån gång
Bad_Brett: det är bara en lögn. Mm… det brukar vara den storyn som går… Vad vill du att jag ska säga? Du har en uppfattning som inte speglar verkligheten. Men du kan ha den såklart. Än så länge iaf, eftersom den är fri för dig att ha. Tänk om det skulle ändras och du för din åsikt måste låsas in…
Usch! Det vore inte trevligt!
Nä det låter inte rent och skärt antisemitiskt. Däremot så framstår du jättesugen att dra kort! Ganska löjligt. Det finns en massa saker som kan kallas ren och skär antisemitism. Ett förslag är att du googlar Antisemitism och bilder… där finns det massor av exempel på vad som kan uppfattas som ren och skär antisemitism.
Den zionistiska linjen som Israel som stat nu driver skapar konflikter runt om i världen eftersom människor som berörs illa av vad som händer skapar sig en uppfattning av vad judar står för. Om jag vore jude skulle jag också känna ett obehag inför att visa de symbolerna nu. För man vet aldrig hur någon sjuk människa som påverkas av propaganda på en nivå där dom mister verklighetsuppfattningen tar sig till. Extremism är aldrig bra du vet!
Jag sa att Trump polariserar… Du rantar på som en besatt demon. Vad har du varit med om Bad_Brett?
Hur är det egentligen? Jag vet. Samhällsklimatet och samtalstonen mellan olika politiska tillhörigheter är hemsk.
När en människa är redo att ta ett liv kallblodigt så som vi tidigare reflekterat kring Anna Lindh och du kring Charlie Kirk, Engla, och hon tjänstemannen på Gotland under Almedalen. Då är det en sjuk människa. Den gränslösheten kan man skylla på massa olika saker. Det är sjukt oavsett. Men att du menar att jag ska inse att sjuka människor begår mord i högerextrema kontexter medans helt vanliga människor som bara är ideologiska begår mord på höger orienterade offer då? Då väljer och vrakar du i din åskådning precis som ett internettroll…
Angående socialismen där som du tar upp. Kan inte du förklara hur socialismen har en romantisk uppfattning kring våld på politiska motståndare.
För du behöver inte leta så länge på nätet för att hitta människor som oavsett höger eller vänster tillhörighet är ganska kall i sin retorik…
Söderöver: "Du bortser från att faktum är att högerextrema ligger bakom fler våldsdåd än vänsterextrema"
Vi har redan diskuterat detta, och det är bara lögn. Anledningen till att vissa låtsas som detta är för att de inte räknar exempelvis Black Lives Matter-upploppen som vänstervåld, vilket alla vet att det var.
"...och du drar upp Davidsstjärnan som om det är konstigt att det inte är laddat efter de åren som gått."
Jaså? Är du snäll och utvecklar vad du menar med detta? För det låter nämligen som ren och skär antisemitism. Det är fullt möjligt att vara kritisk mot Israel utan att förfölja judar i allmänhet.
"Kristna extremister som exempelvis Melissa Hartmans mördare tenderas dras in i högerextrema skaran i debatten."
Ja, du har rätt i han har dragits in i debatten, vilket bara bevisar min poäng, då mördaren själv berättade för FBI att han utförde dådet eftersom "Tim Walz ville det".
Samma sak när en galning attackerade en mormonkyrka. Tyvärr kommer det alltid finnas psykiskt sjuka människor som utför dåd. Men det är likväl en jäkla skillnad mellan när en schizofren dåre inbillar sig att Tim Walz har beordrat honom att ha ihjäl en annan demokrat, och när någon tar sig tiden att rista in "Hey fascist" på patronen.
Det har alltid funnits en våldsromantik inom socialismen, där acceptansen för politiskt våld är betydligt högre.
44% av de väldigt liberala i USA anser att det är acceptabelt att glädjas åt en politisk motståndares död. Motsvarande siffra för väldigt konservativa är 10%. Låt detta sjunka in. I princip hälften av Gretas entourage skulle fira på gatorna ifall säg, Jimmie Åkesson, blev skjuten. Och sedan har samma människor mage att anklaga högern för "polarisering".
Söderöver: Den gubben är inte någon idé alls att prata med han tror att alla vi som inte röstar blått gillar vänsterextrema personer vilket vi inte gör så det är lika bra att lägga ner!
Du bortser från att faktum är att högerextrema ligger bakom fler våldsdåd än vänsterextrema och du drar upp Davidsstjärnan som om det är konstigt att det inte är laddat efter de åren som gått.
Vad beror den inställningen på hos dig?
Jag försvarar inte extremism åt något håll.
Bristen på empati och ovilja att ta tills sig av något annat än det man uppfattar som sanning är så total.
Det är som att massor av människor taggat till för att få skrika ut det här och vägra ta in något.
Du har helt rätt i debatten historiskt.
Etablerade politiker har nonchalerat höger konservativa. Vägrat prata med dem och vägrat all form av samarbete.
Eftersom rötterna finns i en rörelse där anhöriga till etablissemanget har sett vad Hitler och hans vetenskapförnekande psykopater skapade, Dom såg Mussolinis härjningar. Vi kommer längre ifrån i historien och plötsligt ska det släppas fram på nytt.
Sättet att uttrycka sig. Protektionismen som ska ena folket i en kamp mot fel människor medan man ska ändras grundlagar och sedan är spiralen igång.
USA är inte längre en demokrati. Det är tragiskt som fan att ingen tycks vilja stoppa detta.
När du sedan hamnar på ”fel” sida i maktens ögon är du maktlös och körd. Då har man inte ett fritt samhälle och det är bara en tidsfråga innan extrema på andra sidan spektrat drar igång det krig man påstår sig ligga i utan grund idag.
Extrema människor är farliga.
Som det ser ut i samhället nu är Högerextrema, vänsterextrema och muslimska extremister. Kristna extremister som exempelvis Melissa Hartmans mördare tenderas dras in i högerextrema skaran i debatten. Vänsterextrema utgjorde det största hotet i samhället kring 2010 men idag ser det annorlunda ut.
Att etablissemanget inte lyssnar, inte bjuder in och inte vill ha med högern att göra i debatten är olyckligt för det i sig blir ett verktyg för makt som nu bitit etablissemanget i rumpan!
Jag märker att du gillar det du ser nu och jag kan bara gratulera.
Får se hur världen ser ut för dina barnbarn om du har sådana…
Utvecklingen är otäck som fan.
Det vore guld för framtiden om folk kunde andas och gå vidare och bara inse att om man mördar eller låser in alla sina fiender så kommer det nya. Det tar aldrig slut och kommer aldrig vara lösningen.
Söderöver: Börjar bli tröttsamt med pratet om att Trump har bidragit till polariseringen. Vänstern har länge fört ett narrativ som går ut på att alla åsikter som inte ligger i linje med den egna ideologin är hatiska budskap som utgör ett hot för demokratin, vilket indirekt legitimerar förtryck och rent av våld mot meningsmotståndare.
Redan 2012 tvingades Pär Ström, som debatterade genusfrågor, att dra sig tillbaka då hotbilden blev för stor. Många högerdebattörer tvingas ha skyddad identitet eftersom deras familjer utsätts för så mycket hot och trakasserier. Vänsterdebattörer är inte rädda, de skanderar sina budskap på öppen gata eftersom de vet att ingenting kommer hända dem.
Denna form av indirekta terror har varit tämligen framgångsrik när det gäller att tysta meningsmotståndarna. Det har gått så pass långt att även många arbetsgivare idag ser en Davidsstjärna som en "kontroversiell symbol" eller har nolltolerans mot personer som anser att det bara finns två kön.
Anledningen till att Trump är så hatad av vänstern handlar egentligen inte om något murbyggande eller hans övriga politik. Han ligger långt mer vänsterut än andra republikanska presidenter och har varit demokrat i större delen av sitt liv. Nej, anledningen till att han är så hatad är han inte ber om ursäkt. Vänstern har blivit så vana vid att få diktera villkoren att de inte vet hur de ska hantera någon som fullkomligt skiter i huruvida han blir accepterad av dessa stollar eller inte. Det är därför de skriker "Hitler!" eller jublar när personer som Charlie Kirk blir brutalt avrättade.
Bad_Brett: ja… det är ju så man brukar göra i världen…
Man ser ett område och identifierar deras brister och så gör man om det så det blir bra…
Jag tycker att Norge var bättre när det var svenskt. Vi tar det..
Men det blir säkert bra till slut.
På något vis. Det är. Mycket som talar emot. Området är så kontrollerat och där föder man bara bitterhet så jag är skeptisk.
Trump är provokativ och oartig. Polariserar allt omkring sig för att det är svårt att hantera sin omvärld när det finns så många olika nyanser i tillvaron…
Söderöver: Även om Trump är medvetet provokativ, så har han en poäng. Gazaremsan målas upp som helvetet på jorden ungefär, men som Trump illustrerade i sin AI-film, så hade det inte behövt vara på det viset.
Ett moderniserat Palestina hade kunnat bli ett semesterparadis. Jag menar, titta hur många sympatisörer de har över hela västvärlden. Det hade varit en guldgruva utan dess like att bygga hotell längs kustremsan och locka dit rikemannadöttrar i 20-årsåldern istället för att de ska åka till Alanya eller Dubai.
Bad_Brett: Visst, jag tycker att det faller på sin egen orimlighet att kalla Trump för det. Framförallt väldigt respektlöst gentemot de som föll offer för naziregimen.
Söderöver: Nu vill jag inte vara pessimist men så länge det är lönsamt för de som styr att tillhandahålla plåster och vapen så kommer det alltid att finnas krig.
Söderöver: Det är extremt mycket projicering från vänstern för tillfället. Det är inte högerextremister som är ute på gatorna och bränner bilar, skriker i megafoner, försöker ge folk sparken från jobbet etc. Vi såg vilket ramaskri det ... | Läs mer