ernie eagle: Reptilhjärna? Var det du eller Numo som sa det? Varför bortse från det emotionella?
Nej, det är klart. Vi ska inte bortse från det emotionella. Visst ska allt och alla dömas efter hur brottsoffret ('s anhöriga) känner sig direkt efter kränkningen. Och domen ska gärna utföras av brottsoffret ('s anhöriga) själva. Det är hur man upplever själva kränkningen som är normen - naturligtvis olika från fall till fall.
Den här familjen som hällde kokande olja i ansiktet på grabben som blev ihop med deras dotter har naturligtvis rätt. De blev så kränkta att det inte fanns någon annan utväg.
ernie eagle:
Reptilhjärna? Var det du eller Numo som sa det? Varför bortse från det emotionella?
Nej, det är klart. Vi ska inte bortse från det emotionella.
Visst ska allt och alla dömas efter hur brottsoffret ('s anhöriga) känner sig direkt efter kränkningen. Och domen ska gärna utföras av brottsoffret ('s anhöriga) själva. Det är hur man upplever själva kränkningen som är normen - naturligtvis olika från fall till fall.
Den här familjen som hällde kokande olja i ansiktet på grabben som blev ihop med deras dotter har naturligtvis rätt. De blev så kränkta att det inte fanns någon annan utväg.