Visst är det skönt, i det här läget, att det är bäst av sju? Bortavinst på tisdag, vilket är långt ifrån en omöjlighet, och vips så är det vi som har trumf på hand igen. Skulle tro att vf, trots vinsten igår, kommer tycka att det blir rätt tungt med två Globenmatcher på raken och hepp, 3-2 till DIF. Frustrationen driver vf till en uddamålsseger nere hos dem och tvingar fram ett avgörande hos oss. Där blir det 6-1 till oss. Semi nästa.
låt mig använda den gamla klassiska klyshan, "det är tjusningen med sporten" appråpo tex misstaget naomouv gjorde igår, jag gissar också..4-2 till vf. :)
Du säger att du såg matchen igår, men inte tycker att DIF var bättre? Undrar om du såg samma match som Conny Evensson och vi andra.
Men visst, jag vet att det går ut på att sätta dit pucken också, och det lyckades inte vi med. Det skulle å andra sidan inte ni heller ha gjort, om ni inte fått två bjudningar á Guinnes rekordbok.
Får man våga sig på en liten gissning så här en bit in i hetluften... DIF - vf, 4-3 i matcher.
gone> det du nämner är historia, tabellen gäller inte nu, historiaböckerna är som du säger historia, matchen i fredags såg jag, matchen igår såg jag, djurgården var inte bättre. Så jag fattar inte ditt resonemang.
no fear: Vad menar du med "även"..? Jag har ingen aning om vad man ska säga om matchen idag. Vf var ju helt klart ´värdiga´ vinnare då deras taktik satt som en smäck, men ojojoj vad orättvist det känns. Publiksiffran på 6och6 ifrågasatte jag först, men det klarnade lite ju längre matchen led. Imponerande ändå att så pass många valt att betala för att se 200 icingpuckar på 20 minuter. 2 misstag, 2 baklängesmål. Kommer DIF våga vara med överhuvudtaget något mer? Hyfsad backflash till den numera berömda os-matchen som jag trodde var historia vid det här laget. Den kommer tydligen att gå igen, kanske i all evighet känns det som. Vad händer på tisdag? Kommer DIF vara helt galna av revanchlust eller har det satt sig i huvudet så pass att det helt enkelt inte går att vinna? Att loosa två raka mot ett motstånd som är ett par klasser sämre kan bara inte kännas bra.
Jag hoppas att du kollade på matchen idag? Med den keepern ni har vinner man inga matcher lille vän! Men som vi säger på framsidan "It´s not over until the fat lady sings". Det är bara att bita isär!! Må det bästa laget vinna även på tisdag!! VF mot SM-guld!
Gone> Många roliga inlägg var det här ja. Många blir rätt kaxiga efter en stackars vinst mot DIF. Men det behövs som sagt 3 till. Tror knappast det blir 4-0 i matcher till Frölunda. Tror mer på att vi får avverka alla 7 matcher för att få ett avgörande. Syns!
NI har inte en chans. såg Hur DIF blev utspelat i Scandinavium. tränarn flumade bara runt och DIF orkade sig inte över blå linijen. ni kommer attt bli mosade av oss!!!!!!!!!!!
Garna: Du är för rolig. Visst är det skönt med en ödmjuk inställning? Vad jobbigt du kommer tycka allt är när du sitter och letar sista-minuten resor om någon vecka och undrar vad som gick fel efter den strålande inledningen på kvartsfinalserien...
Carna>>>>> Om du nu säger att både 1-0, 2-0 och 3-0 var tabbar så måste ju det innebära att VF inte heller var så bra, jag menar om era mål framåt berodde på att VI tabbade oss, inte på att ni gjorde något konstruktivt.... tänk på det du.
Kul att några blir så glada över EN vinst i en kvartsfinal. (Rätt "dåliga vinnare" dessutom.) Jag vill inte göra er besvikna, men man går inte vidare på EN vinst, det krävs FYRA. Jo, det är sant, jag lovar!
Själv lutar jag mig tillbaka och kollar på matchen imorgon och på tisdag och... ja har ni vunnit de också, DÅ tänker jag börja oroa mig. ;-)
Asså, jag tycker du ska lugna ner dej, bara för att VF vann över DIF med 3-0 så tror du att Frölunda är bäst i världen o kommer att krossa alla lag i slutspelet i fortsättningen, jag har hört att DIF förde hela matchen i Scandinavium men att det vaa VF som gjorde målen. VF kommer INTE krossa DIF imorron. Om dom vinner (vilket jag ej tror) så kommer dom INTE vinna lätt.
Du Gone! Jag jublar när vi krossar Djurgården skansen if! Fan vad jag hatar Djurgården! E ej en goa gubbar support! Vi kommer att krossa er Imorgon"! ForZa frölunda!
Gone>> Djurgården behöver inte vinna i Göteborg, men dom var jävligt skakade igår. VF-spelarna skrattade ju bara åt dom när dom skulle fram efter matchen och tuffa sig inför nästa match. Frölunda vinner imån, lita på det du. Eftersom att dom vinner imån står det 3-0 efter tisdagens match av bara farten. När det väl är 3-0 har dif inte en chans. FRÖLUNDA VINNER MED FYRA RAKA!!!
carna: Du vet hur ett slutspel funkar va? Gör inte ner dig totalt för att ni vunnit _en_ match. Vinner ni tre till, då kan ni jubla, för då har ni gjort något bra. Du bör kanske tänka på att DIF inte behöver vinna i göteborg för att gå vidare...
Hahaha Vi Vann Forza frölunda! Ni stockholmare kunde inte ens göra mål på Petter som var kung i frölunda! Fan Vad gött vi vann! Eran målvakt va lite darrig när Timmy Pettersson sköt sönder eran målvakt! 2-0 Målet var oxå en tabbe! 3-0 Målet va oxå en tabbe! Forza frölunda! Vi vann! Ni kommer inte att vinna på söndag i alla fall! 3-0 Forza frölunda! Petter i Måler remma ramma vrålet!
Djurgårn e inte dåliga (dom e alla fall bättre än LHC).....jag tror dom har en bra chans i slutspelet, dom har ju spelat en del bra matcher på slutet av grundserien.
såklart att d.i.f. vinner över frölunda..och de andra lagen i slutspelet och ända fram till sm-guld kommer det att gå, och mästarna kommer att ta sitt 17 sm-guld
Det känns bra att DIF fick VF i kvarten eftersom dom vunnit alla matcher mot indianerna. Jag tror det inte hade spelat nån roll om Djurgår'n hade fått MIF i kvartsfinal, DIF skulle ha slagit ut dom. Jag hoppas o tror att DIF slår ut Frölunda (helst med 4-0 i matcher)
Jag var i Gävle... kul med motiverade grabbar! Eller så var det helt enkelt så att killarna där uppifrån var heltända. Utspelade blev vi i alla fall i de två första perioderna, sen fick vi vara med i tio minuter i sista och då såg det ju okej ut. Sen fick de visst en kontring och så var det visst tokkört.
DIFferent; Jag har ju sagt att du kan få hjälp om jag får ditt login namn, men du är ju så tjurig. Gone missade också en tippning över OS och det höll på att kosta 1:a platsen i vår grupp..
Hade turen (...) att jobba idag så jag var INTE i Gävle. Så ledsen jag är... Tänk vad jag sparade i bensinpengar! Men det var inte för det jag skrev utan för en kolumn av Leffe Boork, allvetarens överguru, typ. (IRONI!!!) Han fick för sig på nåt omständigt vis att vi skulle vinna SM-guld i år. Jag vill inte säga nåt, men minns att jag i september sa att "om vi tar oss förbi kvarten, vilket vi isåfall gör på ett snubblande sätt, så åker vi stensäkert ut i semin". Glad sommar på er, jag räknar kallt med lite ledighet före fotbollssäsongen. :-) Pessimist - näpp. Ärlig åsikt om hur mycket vi är värda guld - japp.
mike66 och gone kan inte ni göra som jag och glömma bort ett par omgångar? Det blir liksom lite mer match då.... Tog t ex typ hela OS innan jag upptäckte att man skulle tippa då också... där ser man... Undrade hur jag kunde rasa så i listan...
Gone: Äre sant eller driver du bara med mig? Fick förresten rätt på Timrå som jag tipsade dig om inför rinksite, du la väl in en bergetta på oss eller? Sprack ju på både FBK och HV jag, inte bra nu drog du säkert ifrån i toppen igen, käkar du Mûgel frukostar eller?
MIFsnubbe - Tänkte mer på "hat-känslan" i presentationen (speciellt i slutet). Jag respekterar folk som håller på sina lag, men inte folk som gång efter annan måste avsky alla andra...lite trist enligt mig!