Djurgården Hockey

HockeyAllsvenskan · 6793 inlägg · 782 ämnen
« · 309547 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Lintner
Med fler hattricks som det mot Modo går det snabbt mot hägrande 21. Men han kom ju till största del för sina offensiva egenskaper och iaf inte gjort mig besviken hittills.

Sv: Lintner
Frasse: Han gjorde "bara" 20 mål som bäst.

Sv: Lintner
Gone:
Petteri Nummelin gjorde en hel del mål sista säsongen han var här

Sv: Lintner
DIForever: Jag menade inte att vara en messerschmitter heller, men jag kan inte hjälpa det ibland. ;)

Sv: Lintner
Ford Prefect: Jag menade inte heller att det var ett rekord, jag visste inte vad jag skulle skriva annars :)

Sv: Lintner
Gone: Ah. Jag hade tänkt gissa på Petter Nilsson uppe i Lule.

Sv: Lintner
Ford Prefect: Huokko nätade 21 ggr 98-99. Det är gällande rekord vad jag vet.

Sv: Lintner
DIForever: Fast Rhodins "rekord" är väl inget rekord? Nog lär väl en back gjort fler mål än så på en säsong?

Sv: Lintner
Gone: Lintner lär krossa Rhodins "rekord" med hästlängder :)

Sv: Lintner
Gone: Skulle inte förvåna mig om killen gör 20+ mål. Han har väl 7mål redan nu va? på 10 matcher..

Lintner
Förra säsongen gjorde Thomas Rhodin flest mål av alla backar. Han gjorde 14. På 50 matcher.

Ska bli intressant att se hur många Richard skrapar ihop innan det är dags att summera.

Sv: Bra Petter!
Gone: Han hade väl en så fin "öppna-båsdörren-taktik" att de som utser matchens lirare inte ge priset till någon annnan :)

Bra Petter!
Enligt swehockey´s statistiksida fick Petter pris som matchens lirare borta mot ssk. Är inte det lite av ett underbetyg till de övriga lirarna som kämpade arslet av sig och snöt tre poäng...?

Sv: R.Nordberg
Arthur Dent:
Djurgården lånar Robert Nordberg fram t o m jul och sedan skall Wikegård göra ett utvärdering av honom för att avgöra om man tänker förlänge lånet säsongen ut. Allt detta enligt DN idag

Sv: Salle
tillägg till mitt gästboksinlägg..glömde sätta sin den =)

[bild]difhockey.se/bilder/t3wrx74.jpg[/bild]

Sv: Salle
Jonta: han é jätte duktig för sin ålder!! de e skit synd att han blir borta ;( i fyra månader!! opereras i början av november..hoppas att de går bra..då timrå kommer hit den 18 nov får de stryk =D

*håll tummarna för salmonsson suvärena framtid som hockeyspelare* =D

föresten kallas han salle?? =)

Salle
Vad tycker ni om Johannes Salmonsson från AIS då?
Visst är han lovande.

Synd att han verkar blivit skadad eller nåt sånt. :-/

Sv: ssk-dif
ja vi vann!!!! =) hoppas att våra skadade spelare kommer tillbax snart..man salmonsson é bort i 4 månader å linkan i 3-4 veckor..
(mkt :( )

vi é SEGRARE vi é VINNARE vi é DJURGÅRDENS ISHOCKEY LAG!!!

Sv: ssk-dif
YES! DIF vinner rättvist med 4-2, efter mål av Stensson, Hedström, Strömberg och Falk. F*n vad skönt!!

Sv: ssk-dif
Frasse: Helt otroligt vilken ruggig skotteffektivtet ni har. Och ändå ligger ni bara på nionde plats enligt Swehockeys statistik på den fronten. Det måste vara fel:-)

Sv: ssk-dif
Vi är dessutom ruggigt effektiva, 2 mål på 4 skott !

Sv: Waltin i Rögle
Arthur Dent:
Nu är Micke J endast en poäng i från magiska 400 :)

Sv: Waltin i Rögle
Frasse: Schysst start av "lånen"! Här satt man och väntade på fler mål för Södertälje efter 1-0 pling i rutan...så är det Fernholm som assisterat Stensson! :)

Sv: Waltin i Rögle
fritte rbk:
Resultaten började gå rätt väg det året som Waltin började kampera ihop med Hardy Nilsson och det var precis som du själv skriver Waltins andra år i Djurgården .
Torpedsystemet bygger väldigt mycket på att ha rätt person på rätt plats i laget och att alla är villig att göra skitjobbet, speciellt de spelare som placeras som torpeder.

Sv: ssk-dif
TBSE: Det står så på difhockey.se

Waltin i Rögle
Godagens alla glada,

Som ni säkert känner till har Rögle fått den äran att ha Mats Waltin i båset. Ny tränare, många nya spelare och ett helt nytt spelsystem.

Det har ju inte direkt börjat bra för Rögle, även om jag tror på tränaren , laget och systemet.

En liten fråga bara, när torpedsystemet infördes i djurgården, kom resultaten direkt eller är det som jag har för mig att första säsongen vara en mellansäsong och andra säsongen var en guldsäsong.

Ha det!

Sv: ssk-dif
66Hagberg: Haha, knappast :)

Sv: ssk-dif
TBSE: Så här ser tydligen ert lag ut ikväll

Målvakter
39 Björn Bjurling
(32 Petter Rönnquist)

Förstafemman
37 Stefan Petersson - 36 Marcus Kristoffersson
25 Mikael Johansson - 41 Richard Lintner
15 Johnny Oduya

Andrafemman
18 Tomas Kollar - 17 Jonathan Hedström
9 Kristofer Ottosson - 6 Ronnie Pettersson
4 Staffan Kronwall

Tredjefemman
38 Kenneth Bergquist - 34 Linus Stensson
16 Nichlas Falk - 26 Mika Strömberg
33 Daniel Fernholm

Ombytt
10 Christopher Thörn
14 Daniel Rudslätt

Sv: ssk-dif
difzi: Såg intervjun med Bjurling på Difs hemsida. Skön kille.

ssk-dif
jaha..nu står tälje på tur :) vi tar de lätt ;)
me bjurlin i målet så ska de gå,,men vi har många skadade å sjuka fortfarande..men om vi tog modo så tar vi tälje..de é bara så ;)

6-0 till dif

Sv: Fernholm tillbaks i DIF (för tillfället)
DIForever:
Stockholms kille som spelat i Hammraby och Huddinge under hela sin karriär.
Följ länken nedan för mer info.

Sv: Fernholm tillbaks i DIF (för tillfället)
Frasse: Vem är han egentligen? Har aldrig hört talas om...

Sv: Fernholm tillbaks i DIF (för tillfället)
fd skuggan:
Även Linus Stensson lånas av Hammarby till de två kommande matcherna

Sv: Skador
Frasse: va??!!! nej!! stackarn...att han karriår skulle börja så här...=( då timrå kommer hit spöar vi skiten ur de ;)

Sv: Mikael Johansson
Mikael Johansson är nu endast 2 poäng i från att ha gjort 400 poäng i ES. Allt enligt Difhockey.se.
I övrigt så behöver "Linkan" endast en poäng för att passera Thomas Eriksson och gå upp på 7:e plats över de som producerat mest poäng i Djurgårds tröjan genom tiderna.

Sv: Skador
DIForever:
Samma ska med stackars Johannes som måste genomgå en operation av sin sargade axel.

Sv: R.Nordberg
Fernholm lånas från Hammarby och spelar matchen mot Södertälje...

Sv: R.Nordberg
Arthur Dent: Blev lite fel i formuleringen ... får skylla på att jag är hungrig så jag skakar här .... :P *lommar iväg och gör mat*

Fernholm tillbaks i DIF (för tillfället)
Vi lånar hem Fernholm från Bajen till att börja med!

Sv: R.Nordberg
Ford Prefect: haha ... skoj diskussion det här :)
Men nu är det klart att Salmonsson är borta i minst 4 månader. Synd om grabben som gick in och verkligen visade att han ville vara med och leka. Men förhoppningsvis kommer han tillbaks i A-Laget så småningom.

På sätt och vis förstår jag pratet om att det är många "grislirare" i Dif nu. När man läser om nyförvärv är ofta det första man läser:

"tuff och gör ont att möta" .. "...en riktig fighter" osv... det är ju inte finlirare hela dagarna precis. Men icke att förglömma...när vi tog gulden, hur många finlirare Vs. "blådårar" hade vi inte då?

Kristoffersson, Sjögren, Ölvestad och för att inte glömma "Finn-Olle" som väl persoifierar den kasse men ack så kämpande kategorin spelare som tycker det roligaste på träningarna är att köra "Idioten" fram och tbx... :)

Sv: R.Nordberg
Frasse: Elände elände... Jag lider med er. Ni får säga åt Lintner att lugna ner sig lite. ;)

Sv: R.Nordberg
Ford Prefect:
Nej det är absolut inget fel på en offensiv back men meningen måste väl vara att bäste målskytt i ett lag skall vara en forward ?
Ottosson har alltid varit en "slow starter".... så jag är inte orolig ännu ;)

Sv: R.Nordberg
Frasse: Det är väl inget fel i att ha en offensiv back? Se Ottosson som sparkapital istället. :)

Sv: R.Nordberg
fd skuggan:
Djurgården har ju aldrig direkt (med ett fåtal undantag Orszagh,Kjellberg...) haft någon direkt skyttekung.
Men det skulle ju inte ha varit helt fel om det varit Ottosson i stället för Lintner som stoltserat med 7 mål i stället för 2 .....

Sv: R.Nordberg
Frasse: Brukar inte många mål och många målgörare tyda på en bred trupp? Jag skulle känt mig betydligt mer orolig om det var få mål av få spelare. Nu har vi iallafall hängt in massor av kassar!
Ser bra ut, men skadeläget håller ju inte när vi ska möta lag som FBK och HV osv...

Sv: R.Nordberg
fd skuggan:
Precis som du skriver så är det spelare som kan hålla i pucken och skapa lägen för sig sjölva och andra som Djurgården behöver.
Nordberg var väl iofs helt ok för några år sedan men inte direkt den spelare jag skulle ha högst på min lista över tänkbara nyförvärv.
Tittar man på laget vi har så är det endast 2 st som mäktat med att göra fler än 2 mål och en av dessa är dessutom back.
En riktig avslutare skulle inte sitta i vägen om undertecknad fick välja och vraka men jag är ju som bekant inte tränare för Djurgården ;)

Sv: Skador
"Fimpen" är i alla fall borta ett tag...

Sv: R.Nordberg
70 Rodrigues: Synd att han antagligen vill ha betalt, annars skulle jag gärna se honom i Brynäs.

Skador
Aftonbladet skriver att Salmonsson kan vara borta resten av säongen i värsta fall... Christian Eklund borta minst en månad för sin knäskada.
Om det här är sant vet jag inte... om det är så, så börjar vi få problem.

Sv: R.Nordberg
Ford Prefect: Finns definitivt gris i karln också, han kan vara riktigt ful!!

« · 309547 · »