Danne_l: Nej kanske inte Boustedt det tycker jag vi såg tecken på när han tränade. Men tur att vi inte vet hur det hade gått utan Evensson för man e rätt nöjd med hur det gick med han och efter han :)
Är ju inte hans förtjänst att dom blev så bra som dom blev, det jobbet grundlades långt innan. Men tveksamt till att en coach som t ex Boustedt hade vågat släppa fram flera unga och helt orutinerade killar.
Inte botten kanske. Men säg att vi hade fått ett stolpskott till som tränare som inte hade vågat släppa fram de yngre talangerna. Då hade vi fått klara oss med de äldre medelmåttorna och vips hade vi legat där nere igen.
Danne_l: VF hade säkerligen inte harvat i botten utan Evensson. Klubben var på G uppåt och Evensson var kanske precis vad man behövde för att kliva ett steg till.
Danne_l: Jag snackade med min gamla skolkompis T Steen t o m han är aktuell för A-laget. Han nämde även att att VF rycker i skridskoprinsessan Kåberg för spel. Har ni kris eller???
Ett tips till Målis varför inte Pekka eller Abrahamsson de lär vara lediga
Ni har konstiga metoder att sänka VF från insidan. Jag menar, smart att skicka hit Evensson? Hade ni aldrig gjort det hade vi fortfarande harvat där nere i botten..ja du vet där Timrå kommer befinna sig i år?;)
Nja, det är inget skämt. Han är inneboende hos mig och ingår i min hemliga plan att sänka VF från insidan. Det kommer mera... Brian Tutt kan tänka sig VF.
Svanru: Det verkade ju fungera att "bua" på era sk NHL spelare dom tappade fonkus samtidigt som Frölundaiterna smällde på dom. Dom gjorde inte så stor nytta sen fattar jag inte varför du skall dra in "aldrig hata bara älska" eftersom det är Goa Gubbars motto som typ har 300 medlemmar.... tillhörde dock inte en av dom som buade då jag ansåg det rätt segt i längden. Men många tyckte väll det var kul när det skrevs om det och fortsatte.
Målvakt e det tunt med ännu får letas upp något alldeles speciellt. En junis lär det inte bli utan en "världsmålvakt" är vad som behövs.
mok: Du menar det sportsliga uppträdandet ni gav den store lirarn under finalserien. Helt enligt devisen "aldrig hata bara älska". Morr.
Nej då vi som är så vänliga skall plocka fjäder efter fjäder. Färga fjädrarna i lila och gult och ylande springa runt med fjäderskruden medans ni går med rumpan bar.
Förexten har ni fått någon ny målis eller tar ni en från ert berömda junislag.
Metal Guru: Tyckte annars dom flesta andra spelare bedrev rätt bra jakt på han med varierande resultat men han blev ju störd o kunde inte koncentrera sej så det var ju nyttigt :)
mok: Det borde inte ha varit svårt att ha fått igenom en ansökan på skyddsjakt av Chara under nyss avslutad säsong. Skydd för oss andra då, menar jag förståss...
Svanru: Det öär bara FBKare som röstat i er omröstning och ingen av er vill möta Frölunda för ni vet att ni torskar då :)
Klä poseidion i lila? Huga tror inte han som någon annan på denna jord klär i lila-gult. Men vinner ni så kommer vi allt unna er det men det blir ingen lätt resa speciellt inte om indanerna står ivägen för er. På senare år har dom flesta ju lärt sej att Indianer äter vargar :)
mok: mok:Som Martin Luther King sa "I have a dream" som kommer att gå i uppfyllelse kommande säsong att klä eran bronsklump på Götaplatsen i lila och gult och horder av gråtande göteborgare, som ser titeln flyga iväg med expressfart till Karlstad i min Renault :-)
PS I vår omröstning ser vi att ni knappast är favoriter att möta oss i finalen. Kom igen nu då tror ni inte på erat eget lag.
mok: HALLLÅÅÅÅ oavsett om FBK skulle ligga på nionde plats och missa slutspel eller om dom så skulle åka ut ES så inte f**n skulle man älska sitt lag mindre för det
Bjeee_3: Älska Färjestad! FbK får en att vilja leva å det är livet, spc under vintern.. har alltid varit och kommer aldrig sluta vara fbk:are.. Tur att man fann något så fint här i livet
Japp. Summa sumarum, tack FBK för den tränaren:)