danoj: Som sagt för två år sedan lövade jag att stå fel bada i poseidon i år känner jag att chansen finns. OOOOOOOOOOPs jag är chockad att du håller med :-)
Dawidovski: Hääääääääääääääääääärligt vi är en match mot final. Strunta i koalorna och rumpmasarna med barmarksträning. Vi är vackrast Vi är snyggast Vi har snyggast tröjor Vi är starkast Vi är fulast Vi är styggast Vi är bäst och sist men inte minst Vi är Bäääääääääääääääääääääst Vi skall vinna Vi skal segra Vi skall stå på törget i Karlstad och Vröööööööööööööla
[Chara Kåberg Berlglund Souray Nordström. Inga spelartyper som är kända för att de är tekniska direk ;)]
Flera av dessa är ganska tekninska, den som är minst tekninsk är väl kåberg, Chara har ju visat upp fina handleder, och ett tekniskt spel, Berglund är väl den som är mest tekniskt tillsammans med nordda, av dom som du nämnde alltså, sen har ju FBK spelare som är mer tekniska än de som jag talade om.
mattias - 74: Ha ha ha.. lycka till i KS Det spelar ju knappast någon roll hur många forumskribenter som skriver en sak, det blir inte mer sant för det.
Alla vet ju och såg i söndags att LIF spelar den fulaste ishockeyn =)
Jag tror ju som du att Färjestad kommer att göra allt för att Frölundas vikigaste spelare skall bli skadade, de lyckades med foppa och ev lyckas de kanske med en bra spelare i vf också!! men man hoppas ju at man har fel !
mattias - 74: Mot SSK behöver man inte förta sig speciellt mycket, därtill är man allt för bra. I en eventuell - trolig - final mot Frölunda blir det annorlunda. Jag våndar för att det fula spelet kommer att bli helt nödvändigt för att man skall ha en chans. Antagligen är det enda som skulle förhindra det scenarion; att Frölunda är för överlägset. Oddset just nu är lågt att Frölunda efter två matcher har ett antal spelare på skadelistan vid en final mot Färjestad.
Detta är en het potatis verkligen! Jag överdriver inte om jag påstår att de flesta här inne tycker precis som jag, dvs att Färjestad stått för det fula spelet i detta slutspel! Nåt annat vore inte tänkbart.
det är bara det att vissa inte vills skriva för att de håller det inom sig, men men jag är ärlig och skriver vad jag tycker! Jag tror tyvärr att ni spelar final i år igen och resultaten ljuger ju aldrig som bekant men jag hävdar fortf att era 4 första matcher mot Modo var allt anant än skönspel från eran sida!!
Chara Kåberg Berlglund Souray Nordström. Inga spelartyper som är kända för att de är tekniska direk ;)
falo: Jasså, det där när Hento ville sondera terrängen eftersom hans kontrakt gick ut? Ja det är ju inte ovanligt, inte riktigt samma som att ha kontrakt för en säsong till.
I just detta fallet med Jenni så är ju allting klart, FBK gnäller inte på Jenni, det enda de vill är att få betalt. Luleå fick väl betalt för Hento fick de inte?
”Vi vill inte bråka med Marcel” Färjestads sportchef Håkan Loob har förståelse för att Marcel Jenni längtar hem till Schweiz, men samtidigt står Jenni under kontrakt och dessutom är han slutspelets poängkung. – Vi vill visa att man inte pratar med folk när de har kontrakt med oss.
ja du håkan loob kommer från rätt brevlåda det du som skapar oro i andra föreningar med att värva spelare av dom mitt i slutspelet fånne pajjas
Dawidovski: "Om du tycker att försöka få en gris att flyga, och att jag ska få ha mina åsikter är samma sak så fine by me! himla rolig jämförelse annars."
Nu var det ju inte riktigt det jag jämförde. Det tror jag att till och med du förstår.
scim: Puhh tur att vetenskapsmännen från modos GB kan komma hit och styra upp saker och ting, för dom är ju jättebästigast i världen på hockey...
Vad är det du är bitter över? Domarna? nånting är det, Om inte du kan se skillnad på tufft och fult, och Disciplinerat och tufft, då har du mycket mer att lära, min cyklopbärande vän.
eltifoso: Jo'rå, kommunen har ställt ut parksofforna, så bänknötarna är redan i full gång med att nöta in hemliga taktiska grepp. Ni kommer bli förvånade nästa säsong.
Om det blir party efter semin, akta er för den goa spolarvätskan. Annars får ni lyssna på finalen på radio.
Emma no15: Förresten, kvartsfinal 5, var väl den modo vann med 1-0? Det var lite italiensk resultatbevakning över den matchen! Det var ju mest modo som grisade i den matchen, och Färjestad missade målchanserna, och salo spikade igen kassen. Tack å lov, så höll inte den trenden i sig till match 6...
Emma no15: Om du tycker att försöka få en gris att flyga, och att jag ska få ha mina åsikter är samma sak,så fine by me! himla rolig jämförelse annars.
Dawidovski: Då var vi där igen. Men grejen är den att jag inte orkar börja diskutera med dig igen. Det är ungefär som att försöka få en gris att flyga. Men som jag sa, jag spekulerar bara.
Emma no15: Var inte så bitter Emma, det kommer en ny säsong till hösten för Modo, och då jäääälar. Att inte modo klarade av Färjestads tuffa spel, är inget jag kan göra nånting åt, ett bra lag måste kunna anpassa sig till motståndet. om du har nåt att klaga på får du väl vända dig till domarbasen, peter andersson då? (gällande FBKs fulspel, som gjorde att vi är i semi, och inte modo, för det var ju endast fulspel som räddade oss mot modo, modo var ju klockrena spelmässigt, NOT...)
Modoante: Jo, visst blir det tuffare mot Frölunda, jag har sagt hela tiden att FRÖ kommer att ta SM-guld! Jag kommer att bli extremt glad om Färjestad tar sig till sin 5e raka sm-final, då blir det kulor i kassan:-)
Metal Guru: Skulle vi mot förmodan lyckas med att slå ut SSK och gå till en femte raka final, kan jag lova dig att det blir partaj. Hur går det med barmarkssäsongen för Mora då?
eltifoso: är det inte jobbigt att sitta i samma rum som AIK och Jyrgården, när dom egentligen också är resten, samtidigt som de tycker likadant om er? man kanske skulle kunna göra en dokusåpa om intrigerna i detta rum - Percy kanske har det där kontraktet vilande?
men å andra sidan kanske jobbigheten vägs upp mot den orgasmatroniska lyckan att få slå ut ett lag som slagit ut Mora IK, och i snitt har ni då det rätt så jämngrått..?
Dawidovski: "Håller med dig, om att det är ju inget gnäll alls i denna serie, som det var mot modo! Eller kan ett lag som FBK, bara byta spelstil helt plötsligt? från att spela fulast i sverige, till att, spela väldigt bra, både offensivt, och defensivt, och framförallt, ett rent och sjysst spel?"
Kan det bero på att det kanske räcker mot SSK? Att ni var tvunga att ta till grisstilen mot Modo? Vad vet jag, jag bara spekulerar. Men det känns som att det skulle kunna stämma ganska bra. Iallafall med tanke på hur kvartsfinal 5 såg ut...
Dawidovski: Kan kanske bero på att ssk inte är till räckligt bra Färjestad behöver inte ta till sina fula knep Ni vinner ändå tror att i en finalserie mot Frölunda blir det värre
Gerber leker: Såvida inte SSK visar upp italiensk fotbolls defensiv, utifrån en 1-0 ledning, som modo lyckades utmärkt med, när dom vann med just 1-0. fast då måste stanja spela lika bra som salo gjorde i den matchen.
eltifoso: Håller med dig, om att det är ju inget gnäll alls i denna serie, som det var mot modo! Eller kan ett lag som FBK, bara byta spelstil helt plötsligt? från att spela fulast i sverige, till att, spela väldigt bra, både offensivt, och defensivt, och framförallt, ett rent och sjysst spel? Leksand har ju kvalseriematch ikväll, så mathias lär inte ha tid att frälsa våran tillvaro, med sina klockrena inlägg ikväll:-)
Ha en bra dag själv i solen, tyvärr så hade jag ingen sol att njuta i, men den kanske kommer imorgon.
Ryktena säger "sjuk" svårt att precisera mera, men flunsan härjar ju.
Grattis till segern idag.