Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Ja, det är ju för bedrövligt att Lagerbäck inte lyckats med att vinna alla mästerskap vi kvalificerat oss till.
Begriper inte hur såna lilleputtnationer som Brasilien, Argentina, Holland, Italien, Spanien osv lyckas bättre än Sverige, som ju är en världsledande nation inom denna lilla sport....
Strömberg är bra på att formulera sej i Teve,jävligt verbal o kunnig.
Men frågan är hur han som ledare,hur hanterar han en grupp på 23 man under ett mästerskap?Kan han hantera konflikter?
Namnet är helt klart intressant,men jag har inte hört att han har några ambitioner på att bli coach för nåt lag.
Tycker jag också =)
Vem tar över då ? Har SVFF pengar att få en meriterad utländsk bra tränare?
Guus Hiddink har en årslön på 26 miljoner och de pengarna har inte Svensk Fotboll och vi kommer nog aldrig få se så mycket pengar, så vi kommer säkerligen aldrig att få in någon riktigt stor tränare.”
Skulle tro att SVFF är ett av de rikare förbunden, som dom rövpumpar bl.a. Allsvenskan, och mycket väl har råd med t.ex. 26 miljoner?
Glenn Strömberg står överst på min lista tillsammans med Svennis men då lär nog inte 26 miljoner räcka :)
Nog borde Lagerbäck ställt opp med ett mindre defensivt lag igår med tanke på att ryssland var tvugna att göra mål och dessutom är kända för att spela en offensiv fotboll. Kändes som om laget igår var tokoffensivt. elmander som högerspringare som är den sämsta på den platsen i mannaminne och som dessutom inte jobbar så bra defensivt. ? Sebbe hade varit bra där. Sedan tyckte jag nog att källström skulle spela från start istället för Daniel Andersson. Kim var riktigt bra när han kom in.
Isaksson var planens dominant. Ljungberg försökte och Kim får godkänt för sitt inhopp. Resten var bedrövliga. Zlatan hade nog känning i sitt knä tyckte han haltade en del?
Ikväll åker tyskland. Heja Ronaldo :)
Tanken var ju aldrig heller att Sverige skulle vinna bollarna därnere utan det var snarare en frukt av att vi mötte bättre motståndare som lyckades trycka ner oss i banan.
Guus Hiddink hade kanske mäktat med ett svenskt mirakel här, svårt att veta, men det är inte jättetroligt och vi har dessutom ett för svagt förbund för att betala hans lön. För fyra år sedan hade nog Hiddink kunna gett oss ett mirakel dock.
Kim Källström har i mina ögon alltid varit en totalt sett sämre spelare än Anders Svensson så jag är väldigt nöjd med hur mittfältet matchades. Fast jag har och andra sidan sett kanske bara en handfull matcher med Lyon de senaste två säsongerna så jag kan inte säga hur bra eller eventuellt överskattad Kim skulle vara där fullt ut men det jag har sett har inte ändrat min åsikt om honom. Hans landslagsinsatser är överlag för dåliga enligt mitt sätt att se det.
Jag är lite kluven kring resultatet. Ser jag det från mina förhoppningar innan turneringen så trodde jag också att vi skulle vara färdiga i turneringen idag. Men efter att ha sett Sverige - Grekland och Spanien - Ryssland så ändrade jag mig och jag var väldigt säker på att Sverige skulle fixa att ta minst en poäng av ryssarna. Men Ryssland visade sig vara så bra som jag trodde på förhand att de skulle vara och jag fick nästan en chockartad känsla hemma i soffan. Det var bara att kapitulera för Sverige.
Nu står vi inför ett problem där vi har ett rutinerat och erfaret lag som är litepå nedgång internationellt. Problemet är såpass komplext också att man enligt mitt sätt att se det saknar spelare bakom landslagstruppen som redan nu skulle kunna vara möjliga att ta in som spelare som kan bara oss till de kommande mästerskapen.
Lars Lagerbäck står här inför en stor utmaning, han måste förmodligen få stommen i vårt nuvarande lag att lyfta sig en gång till och slå Danmark och Ungern i ett VM-kval och ta oss till ytterliggare en turnering. Det känns inte helt osannolikt ändå men risken att misslyckas blir ju större inför varje kval vi ställs inför. Men att tro på succé genom att byta ut många spelare är att ha alldeles för stor tro till svensk fotboll enligt mitt sätt att se det.
Oavsett vad framtiden ger oss så måste Sverige vara en nation som jobbar med starkt lagarbete och en bra defensiv i första hand. Vi är för en för liten nation för att kunna vinna stora matcher likt Ryssland gjorde igår.
I princip håller jag med, även om förklaringen inte behöver vara speciellt märkvärdig: vi gör en dålig match främst pga småskadade spelare som efter en tuff Spanienfight inte lyckats återhämta sig tillräckligt för att kunna bjuda upp till kamp mot ett piggt och tokoffensivt Ryssland.
Tokoffensiven med 2 försvarare som säkring bakåt håller nog inte mot Hollands effektiva och kliniska avslutare.
Sen är det alltid lika roligt att läsa rubrikerna efter en sån här förlust.
För det är av ngn konstig anledning som snacket om avgång alltid kommer som ett brev på posten efter en förlust, men aldrig efter en vinst.
Jag är benägen att hålla med. Vad många glömmer bort när man pratar om hur fantastiskt det är med fem raka mästerskap är att det har varit en hel del tur inblandat längs vägen, dels har vi haft ganska bra lottningar och sedan har Sverige också ett par gånger räddats av enstaka individuella moment som tex Zlatans skott mot Ungern.
Personligen tycker jag trots det inte att det nödvändigtvis måste bli så att Lagerbäck tackar för sig. Är han motiverad att fortsätta och beredd att ändra lite i sin grundmurat defensiva inställning (och då menar jag inte bara taktisk defensiv utan även hans ovilja att pröva nya spelare, jag kan tex inte för mitt liv begripa hur Sebastian Larsson kan bänkas till förmån för Elmander bara för att han är orutinerad) så kan han gott fortsätta. Att ta sig in i Lagerbäcks lag är lite av ett moment 22, eftersom man aldrig spelar får man ingen rutin - och eftersom man saknar rutin får man inte spela. Nästan alla som har slagit sig in i laget med Lagerbäck som tränare har gjort det för att Lagerbäcks favorit har blivit skadad eller lagt av.
Istället för att bryta mönster så handlar det alltid om kollektivet för svensk del oavsett om man spelar måstevinna-matcher eller om man ska fegspela mot större nationer. Laguppställningen är alltid densamma och spelet blir därefter. Fegt, tempofattigt och fantasilöst. På sin höjd kastar man in Källström med 30 kvar...nånstans skulle jag ändå vilja se ett spelsystem mer baserat på de spelare i stora ligor vi har att tillgå än det vi har i dag. Och detta kommer vi aldrig få med Lagerbäck. Han kan ta oss till hur många slutspel som helst, men att aldrig vinna avgörande matcher gör honom ändå till en förlorare i slutändan. Jag begär inga slutspelsguld, men väl någorlunda offensivt tänk i de matcher som man har vinstchans i. Sverige måste vara det lag som skapat minst målchanser på de tre matcher man spelat, möjligtvis att Grekland skapat mindre.
Ser man till backlinjen så tror jag Stoor kan bli en habil högerback, Mellberg kör nog över VM iaf, Hansson ser jag gärna att man börjar hitta ersättare för redan nu och Micke Nilsson håller hygglig kvalité, även om jag tror Edman är given då han är fit igen.
På mitten vill jag kasta ut samtliga som nu startade idag. Ljungberg tar förstås plats, men då ska han vara hel mer än tre-fyra matcher i rad i sitt klubblag. Annars är Chippen ett bättre val. In kommer också Kim, Linderoth och S. Larsson. Rasmus Lindgren kan också vara ett alternativ om han blommar ut i Ajax.
Framåt finns väl endast Zlatan och Elmander, Rosenberg är en katastrof i dagens spelssytem och Allbäck lägger av. Marcus Berg och Johan Oremo är väl knappast i närheten av att få starta.
Det är ändå för tunnt, även om vi skulle spekulera i ett taktiskt misstag i matchandet av Källström.
Sebastian Larsson skall inte spela i Birmingham. Han borde vara i Arsenal, United eller Pool.
Fredrik Stoor skall inte spela i Norge, det är nästan lika illa som Sverige.
Visst kan man kritisera Lagerbäck, men faktum är ju att vi har med dem som vet vad som krävs. Tyvärr så har de blivit för gamla.
När det gamla gardet är utbytt lär det dröja innan vi når ett finalspel igen, var så säker.
Undantaget är väl om vi skulle få fram en lekkamrat till Zlatan de närmsta åren, så att vi kan tjonga bollar på två världsartister som i bästa fall kan ta oss till kvartsfinal...igen.
Det primära från svensk lagledning verkar vara att inte trampa de som varit med längre på tårna än att spela de "bästa" på deras ordinarie positioner. Visst kan spelsystem vara avgörande för vilka som passar bäst, men vi har ju ändå kompetenta spelare att kasta in och borde därför kunna anpassa ett spelsystem mer efter tongivande spelare. Jag tror knappast Zlatan är särskilt bekväm i att plocka ner långbollar på bröst hela matcherna och aldrig få någonting på fötter. Det är ju när han får boll på fötter som han kan göra det oväntade, samtidigt som han har ett jävla bra första steg. Det får han ju aldrig användning av när han ska plocka ner boll efter boll så att motståndare hinner upp i rygg.
Ska man dra ett till ex på spelare i fel position som går före spelare i rätt position så måste ju Andreas Johansson vara utmärkt som oftast fått komma in på en kant trots att jan är allt annat än kantspringare.
Ah, tjafs. Det blir inte bättre än så här. Det går inte bygga framgångsrika landslag där spelarna hör hemma i korpsvenskan eller några andra obskyra ligor.
Det är ju till och med så tufft att man i stort skulle behöva plocka hela truppen från lag som med kontinuetet spelar i CL eller åtminstone räcker långt i UEFA, om man vill gå långt i en turnering som EM nuförtiden.
Vi har levt på lånad tid, nu börjar verkligeheten hinna ikapp oss. Jag tror varken Sverige går till VM eller EM de närmsta turneringarna.
Det är turneringar för spelare som gör 50-60 tuffa matcher om året, inte snesparkarnas julafton i små samhällen på västkusten.
Sverige borde förlorat med 15-0 idag, ryssarna missar åter igen otroligt många chanser. ut med lagerbäck omedelbart, han älskar ju gamlingarna i laget och nedvärderar de unga spelarna. det är dags för en tränare med annorlunda filosofi. ( Strömberg )
Att ta med Henrik Larsson till EM har visat sig vara ett enda stort misstag allvarligt talat..Jag ville ha med honom från början. Karln var inte dålig mot Grekland, men idag och mot Spanien var han sämsta svensk på plan. Elmander, som var nästintill lika kass, kom åtminstone med några patetiska, naiva försök.. Larsson bidrog inte med någonting! Inte ens närvaron! Han hade lika gärna kunnat haft ett korvstånd vid sidlinjen.. Hade nog fan varit bättre för svenska spelet..
Dags att pensionera Henke Larsson, Marcus Allbäck, Daniel Andersson, Anders Svensson, Fredrik Ljungberg, Petter Hansson och Mikael Nilsson känns det som. Alla av dem befinner sig i karriärens utförsbacke och lär inte bli bättre än var de var idag. Noll utvecklingspotential.
Kan för övrigt inte påstå att jag är speciellt imponerad av Zlatan, Mellberg, Elmander, Källström eller Stoor heller den här matchen, men de lär väl få nya chanser i mästerskap iaf.
Den ende som verkligen var bra är Isaksson.
Låter jag bitter ?? Kanske för att jag inte vill få rätt angående Ryssland.
Förnedringen är total.
Kan bli en riktig pangpang-föreställning i kvarten mot Holland.
När dessa old horses inte visar vad de kan så hamnar Lagerbäck i koma. Många svenska spelare underpresterade i afton men jag undrar om inte Lagerbäck var Sveriges i särklass sämsta lagdel.