Fotboll

Grupper · 16995 inlägg · 42 ämnen

« · 1206672 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Champions League
mattias - 74:

"Liverpool är bara bättre på allt."

Du glömde skriva att du skojar igen...

Sv: Champions League

sylf:

Jag lever på hoppet. Tror stenhårt påp vinst ikväll Liverpool är bara bättre på allt. Motivationen är det absolut inge fel på ! Få se om Rafa törs bänka Lucas istället för Aquliiani !


Sv: Champions League
T T: Det räcker väl om Liverpool vinner med 1-0 ikväll, tar Viola en pinne så måste Liverpool vinna med 3 bollar på Anfield, Torskar Viola räcker det med seger för Liverpool. Men det troliga är att både Viola och Liverpool vinner ikväll, det är således rätt kört för Rafas boys.

Sv: Champions League
mattias - 74: Om Fiorentina tar en pinne i kväll och Liverpool inte vinner med åtta så måste Liverpool vinna med tre i sista. Vinner Fiorentina är det kört då Lyon har inbördes mot Liverpool.

Sv: Champions League

sylf:

Finns det chans att Fransmännen säkrar seriesegern i kväll? Tar Fiorentina 1 pinne ikväll är det kört om inte pool slår Fiorentina med 12 - 0 i sista matchen på anfield.  Äh du kan räkna själv :)

  1 Lyon          4  3  1  0   8-2    10
2 Fiorentina 4 3 0 1 11-6 9
3 Liverpool 4 1 1 2 3-5 4
4 Debrecen 4 0 0 4 5-14 0


Sv: Premier League

sylf:

Det där resultatet hade jag glömt men visst är det som du säger.


Sv: Premier League
mattias - 74: 9-0 mot Palace 1989 då!!!
Har för mig att Hysen knoppade in en!

Sv: Premier League

sylf:

8 men inte 9 :)


Sv: Premier League
mattias - 74: Gjorde dom inte typ 8-9 mål mot Besiktas förra året?

Sv: Premier League
Frisco: Två sista var vackra. Resten var Edmans.

Sv: Premier League

sylf:

När skall Liverpool göra 9 ( ! ) mål i en match?


Sv: Premier League
Frisco: Otroligt!!

Sv: Premier League
Frisco: Sjukt... Man kan ju undra vad wigans försvar höll på med?!

Sv: Premier League
Tottenham       - Wigan            9-1 
Crouch 9 Scharner 57
Defoe 51
Defoe 54
Defoe 58
Lennon 64
Defoe 69
Defoe 87
Självmål 88
N. Kranjcar 94


Sv: Serie A
Projta:

Dags att skaka liv i denna tråd.
Kollar på Milan-Cagliari en fantastisk bra match,Milan leder med 4-3 tjugo minuter kvar.

Sv: Diverse
Huge:
Problemet är ju att FIFA inte vill acceptera att kravet på domaren vida överstiger den mänskliga organismens maxkapacitet.

Sv: Diverse
LL: Enbart löjligt att gnälla på Hansson.
Ingen hade tagit notis om saken ifall den hänt på mittplan.
Nu råkade det bli avgörande men det kan ju inte gärna Hansson hjälpa.
Inse att domarna är en del i spelet och gå vidare.
Kanske inte så lätt att säga om man är irländare men med perspektiv på saken så inser även dom att Hansson inte gjort nåt fel, mer än att han de facto inte såg handsen. Det finns lägen där domaren kan göra exakt allt rätt enligt böckerna men det står tyvärr inget i böckerna att han borde begripa att det skulle komma ex en spelare emellan och skymma bollen.

Sv: Diverse

Stefan: "Om man missar en så pass klar situation måste man väl ha fel position? Dommarens uppgift är att se ALLT det är därför han finns på planen, missar han något så pass stort som detta så är han felplacerad."

Stort? Henrys hands går på ett ögonblick. Det är en minimal händelse tidsmässigt, och jag törs lova att hälften av de som är upprörda inte ens skulle se handsen på en repris om den inte gick i slow motion. På PDF:en som MetalGuru länkar ser man också att Martin Hansson har en i det närmaste perfekt situation för att ha koll på så mycket som möjligt. Hade han stått närmare hade han haft sämre överblick, han kunde ju omöjligt veta att det var just vid Henry en situation skulle uppstå.


Sv: Diverse

Stefan: "Om man missar en så pass klar situation måste man väl ha fel position?"

Allt är relativt.
Mao så kan du vända på steken: om domaren de facto har rätt position enligt de riktlinjer som finns för hur en domare ska röra sig över banan, så kan väl SPELARNA haft fel position ur domarens synvinkel, sas.


Sv: Diverse
Dream Team:
Jag uppfattade det som om Stefan pratade i singularis, men i väntan på att det reds ut kan du förlusta dig i den här artikeln.

Lägg märke till att linjemannen står vid den bortre linjen. Och han förväntas inte lämna linjen för att ta sig närmare mål.

Redigerad kommentar


Sv: Diverse
Metal Guru: Stod alla deltagande domare lika "rätt" placerade så att ingen av dom kunde se förseelsen, undrar man?

Sv: Diverse

Stefan:
Domaren var absolut rätt placerad när frisparken slogs.

Att sedan han inte hann med att teleportera sig till bakom höger målstolpe är inte domarens fel utan evolutionen av den mänskliga organismen.


Sv: Diverse

T T:

Om man missar en så pass klar situation måste man väl ha fel position? Dommarens uppgift är att se ALLT det är därför han finns på planen, missar han något så pass stort som detta så är han felplacerad.

För så sent som i våras sades det på fotbollsupptakten att domaren skall vara i händelsernas centrum så att han ser vad som sker men men det kanske inte gäller i landslagsmatcher utan bara i ungdomsmatcher vad vet jag :)


Sv: Premier League
LL:Ja man får vara nöjd med en pinne, City är farligare.

Sv: Diverse

Detta är vad jag pratade om.
Tracab, en SAAB-ägd spinoff till JAS 39 Gripen.

Används i Champions Leuge. Ska användas i VM 2010.
Har använts i mer än 1500 matcher på elitnivå.

MEN,
FIFA ville bara ha den som statistikberäknare - inte nånting som hjälpte domare.


Sv: Diverse

Metal Guru:

Enligt SVT sport nu så har irländska förbundet bett om att få spela om matchen.

Henry erkände att det var hands men att det inte var meningen. Jojo..


Sv: Diverse

Poffa:
Det finns ju en teknisk lösning också, som är utvecklad av ett svenskt IT-företag. Fotbollförbunden ville dock inte ha lösningen, utan den används nu som en spinoffeffekt till olika statistiska beräkningar om att "vänsteryttern i hemmalaget har sprungit 9417m under matchens 93:07 minuter".


Sv: Diverse

LL: Fem meter längre ner? Jag vet inte, men det här problemet måste lösas inom fotbollen. 3 personer ska täcka en yta på över 6000 kvadratmeter och hålla ordning på 22 hetlevrade personer som inte drar sig för att fuska. Och det är ju tämligen avgörande och får väldigt, väldigt stora konsekvenser.

Fjärdedomaren ska kanske vara utrustad med vidomöjlighet för att snabbt granska en målsituation som detta. Innan lagen hunnit jubla klart så har även han hunnit kolla in en TV-repris och kan meddela detta till huvuddomaren.

Det finns säkert andra sätt också. Jag vet inte vilket man skall välja, jag är bara av den åsikten att något måste göras.


Sv: Diverse
Poffa: vart skulle han ha stått då, enligt dig?

Sv: Diverse
Stefan: jag tror att du har missförstått det hela. Det citat jag har sett sade att han inte var 100% säker på att det var hands, och då ska han inte heller blåsa.

Sv: Diverse
Poffa: Man har ju testat att sätta en femte och sjätte domare på kortlinjen som måldomare. Det hade behövts i går. Sedan kommer det säkert att dyka upp situationer där man skulle ha behövt en sjunde och åttonde också...

Sv: Diverse
T T: Missar man en sådan hands har man inte varit i rätt position. Det är min åsikt, oavsett vad handböcker och regelbok föreskriver. Det kan dock kanske vara mer kritik mot riktlinjerna än mot Hansson.

Sv: Diverse

Stefan: Jag antar att du refererar till vad irländska spelare har sagt efter matchen. Vad de uppfattar att Hansson säger på sin gamla skolengelska mitt uppe i situationen kanske man ska ta med en nypa salt.

Vi kan väl i alla fall enas om att domaren inte kan blåsa för något som varken han eller hans assisterande har sett. Ingen av dem har heller varit i fel position.


Sv: Diverse
Stefan: Var han säker på det? Var har du fått det ifrån?

Sv: Diverse

Metal Guru:

Nu var det även så att domaren i sin tur var SÄKER på att det INTE var hands.
OM han är så säker på att det inte var hands är det ännu värre att han missade situationen oavsett om det varit 30personer mellan honom och Henrys hand.


Sv: Diverse
mattias - 74: Jag har redan förklarat men inget av det tog du i beaktande.

Sv: Diverse

mattias - 74:
o- En av linjemännen var på den andra planhalvan. Korrekt placering i denna situation är så nära mittlinjen som möjligt.
o- Huvuddomaren hade 5-6 spelare mellan sig och Henrys hand. Plus Henrys kropp.
o- Återstår linjemannen som ska hålla koll på offsiden.
o- Fjärdedomarens roll är jag inte 100% på, men han är placerad i linje med mittlinjen.

Du har bara sett highligtsen. Domarna agerar i realtid. Tycker du inte att din och domarnas roll är lite, eh...

ojämn..?


Sv: Diverse

NuMo:

Du skrev ids inte, och jag antar att det var för att du inte ids förklara ? Jag skrev at tingen tvingar dig. Jag har min åsikt och den står jag för.


Sv: Diverse
mattias - 74: Tvingar mig till vad?

Sv: Diverse

NuMo:

Ingen som tvingar dig. Åsiktsfrihet är nånting vi skall ha kvar !


Sv: Diverse
mattias - 74: Näe. Jag ids inte....

Sv: Diverse

Metal Guru:

Jag har bara sett higlightsen och jag ändrar inte uppfattning ändå. Henry fuskar medvetet och domaren missar årtusendets solklaraste hands. Hur svårt behöver det vara att referera med sina linjemän, vart var dom ?

Eftersom Henry tog bollen med handen i linje med mållinjen så borde åtminstone 1 domare sett när henry sträckte ut handen  eller hur?


Sv: Diverse

mattias - 74:
Såg du handsen?
Utan alla repriserna, och allt efterspel?


Sv: Diverse
mattias - 74: Ser du inte att Henry täcker bollen med kroppen?

Sv: Diverse

Så, mattias - 74:
var tycker du att en huvuddomare ska placera sig vid en sådan frispark?

Om vi går ett steg längre:
Det är inte frågan om att lära att placera sig. Det är frågan om att vi behöver en helt ny organism, att lära upp till domare.
Hur tycker du att en rättsskipare ska se ut för att kunna övervaka alla möjliga områden på en fotbollsplan i realtid?
Det blir många och långa tentakler med 360-graders ögon.

Bättre är att söka teknisk hjälp.
Se min profil.


Sv: Diverse

NuMo:

Jag är ingen domare så jag vet inte men  tycker inte du  att det är konstigt att ingen ser handsen ?

Redigerad kommentar


Sv: Diverse
mattias - 74:

En linjedomare står ju fan ännu längre bort och i ännu sämre vinkel. Det är inte hans uppgift att kolla elelr ta beslut i frågan. Det kan ju även du räkna ut.

Då återstår två domare. Linjedomaren borde ju ha kunnat se det, men det är ju som jag försöker förklara, fullt förklarligt att han inte kan se precis allt som händer när han har så många uppgifter att klura ut på en sekund. Det här är ett av fotbollens gissel.

Om han var skymd eller inte precis när handsen begicks vet ju varken du eller jag. Linjedomarens placering är beroende av andra premisser än att just få bästa vinkel för att se alla möjliga hands som kan komma att hända under bollens färd, eller hur?

Då återstår huvuddomaren.

Vart menar du att han skall placera sig?

Sv: Diverse

NuMo:

Borde inte en professionell domare lära sig och placera sig korrekt eller åtminstoner ta hjälp av linjemännen när han inte ser nånting själv? För mig är det obegripligt att alla 3 domarna missar henrys hands.


Sv: Diverse
LL:

Offside eller inte? Ja uppenbarligen inte eftersom det inte blev bedömt som offside. Svårare än så är ju inte den regeln nuförtiden.

Vi som kan se spelet i repris kan ju dock se att spelaren (nr. 17) i frankrike som är offside när bollen spelas påverkar spelet genom att han stör (aktivt dessutom) motspelare (försvarare) som befinner sig i bollbanan till den grad att han sätts ur spel.

Det borde alltså ha varit offside enligt .


Henry är inte offside någon gång under sekvensen.


Fast min tes är att situationen är mer svårbedömd än vad några här tycks tro. Linjemannen är tvingad att ha ett öga på offsidelinjen, ett öga på när bollen slås och ett trdje öga på om de som är offside skall bedömmas som offside eller inte. Det börjar krävas ganska många ögon av en enda domare. Dessutom eftersom det är en frisparkssituation där boll kommer att slås djupt in i straffområdet så skall han helst ha kontroll på mållinjen och diverse "osynliga" regelfel som komer att uppstå när bollen dimper ner i spelarhopen.

En helt omöjlig uppgift för linjedomaren att klara av tillfredställande.

Att Hansson missade handsen är däremot inte alls underligt.

Sv: Diverse

sylf:
Ja, jag inser att det mesta som sägs är en överdrift.
Men det gör det inte lättare att vara domare, framför allt eftersom de är dömda till att ta ett ögonblicksbeslut, medan alla människor som sitter och överdriver kan köra bildrepriser i all oändlighet.

Jag tror inte att det hade blivit så mycket annan skillnad på domslutet om det varit tre andra domare kring planen. Normal domarplacering på Hansson vid frispark, och linjedomaren är i linje med sista försvarare vid frisparken.

Däremot kan man ju börja diskutera om man ska få börja videogranska mål i framtiden.


« · 1206672 · »