Frella:
Med tanke på att han och Rooney är dom anfallare som varit bäst i slutet på säsongen så är valet självklart. Rooney har varit grym hela säsongen för övrigt medans Andy varit bra de 5 - 6 sista matcherna. Skulle tro att dom 2 spelar på topp i premiären. I det här fallet vill jag ha med Carrol för att han varit bra och inte för att han spelar i Liverpool. Han har förtjänat sin plats i EM truppen efter sina insatser de 5 - 6 senaste matcherna då han varit Liverpools i särklass bästa spelare. Downing däremot tror jag inte blir uttagen och han skall inte med heller.
mattias - 74: Helt rätt han fick straffet kortat till...2 matcher. :)
Han missar Frankrike o Sverige..moahahahaha
Redigerad kommentar
Hahl Bundy:
Jag och många med mig som är uppväxta med Tipsextra och allt det där har ju England som andralag. vet inte varför det slumpat sig så men så är det. Har alltid hejat på England när inte Sverige spelar mot dom. Minns Em 1996 när dom förmodligen hade det bästa laget nånsin som de förfogat över men där Tyskarna vann på straffar och Em drömmen försvann.
Årets upplaga då! Nja en kvartsfinal på sin höjd, ser lite för tunt ut på topp nu när Rooney missar 2 matcher men man har ersättare som absolut kan göra mål i Bent, Defoe Crouch m.fl.
Jag tror faktiskt Sverige missar att ta sig vidare från gruppen, jag har såklart fel men det känns som om Frankrike och England är för bra. Eller?
Greven:
Tror jag också, dessutom är nog nyckeln till framgång om England skall lyckas deras huvudspel och då har dom Carroll och Crouch. Sedan tror jag hodgson får svårt att sära på Gerrard och Lampard igen i ett stort mästerskap, man kan vända och vrida hur man vill på det men båda behövs och är fortfarande bra och viktiga och tillför rutin och hjärta, jag anser att båda skall med likaså Scholes. Han har varit hur bra som helst i United efter sin Comeback.. Blir nog dom 3 samt parker Millner Barry och 1 till.. 7 st mittfältare är svårt att ta ut...
Greven:
Enligt Engelska nyhetskanaler så stannar antingen Terry eller Ferdinand hemma från EM. Spekulationerna är fria, jag tror och hoppas på Terry, ferdinand är enligt mig bättre. Terry har haft en motig säsong på slutet. Vore ju en rejäl pungspark på Terry om han både missar CL finalen och blir hemma från EM ;)
mattias - 74: Hodgson will hold a news conference to explain his first England squad at 14:00 on Wednesday. It will be streamed live on BBC Sport online and shown on the BBC News Channel.
Nån fulstream borde väl kanske snappa upp det där för jag vet inte om vi i Sverige kan följa sånt från BBC. Jag tänker testa iaf
Greven:
Här är Englandas trupp i Em..
Kopiert från BBC..
England squad for Euro 2012:
Goalkeepers: Joe Hart (Man City), Rob Green (West Ham), John Ruddy (Norwich)
Defenders: Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Man United), John Terry (Chelsea), Joleon Lescott (Man City), Gary Cahill (Chelsea), Ashley Cole (Chelsea), Leighton Baines (Everton)
Midfielders: Theo Walcott (Arsenal), Stewart Downing (Liverpool), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Steven Gerrard (Liverpool), Gareth Barry (Man City), Frank Lampard (Chelsea), Scott Parker (Tottenham), Ashley Young (Man United), James Milner (Man City)
Forwards: Wayne Rooney (Man United), Danny Welbeck (Man United), Andy Carroll (Liverpool), Jermain Defoe (Tottenham)
Frank Lampard is out of England's Euro 2012 campaign with a thigh injury suffered in training on Wednesday.
The news was confirmed after the Chelsea midfielder, 33, was examined by medical staff after a scan.
Liverpool midfielder Jordan Henderson will be called into the squad, subject to agreement from Uefa's medical team.
citat fr BBC
Gurra88:
Gerndt?