Fotboll

Grupper · 16898 inlägg · 42 ämnen

Premier League


Sv: Premier League
Rytter: Stämmer, men jag har för mig att City of Manchester Stadium invigdes senare..rätta mig om jag har fel.

Sv: Premier League
brynästigern:

Det stämmer, City och Arsenal är de enda lag med arenor som byggts detta årtusende.

Sv: Premier League
brynästigern: Stadium Of Light är väl inte så jäkla gammal heller?

Sv: Premier League
Frisco:

Det stämmer, 1892 var året Newcastle flyttade in.

Sv: Premier League
Frisco: och Scim...tackar för det...Utav dagens PL-lag så har väl Man City den nyaste arenan? Nja, förutom Arsenal då..

Sv: Premier League
brynästigern:
Name: St James' Park
Inauguration: 1880
Capacitiy: 52,200 seats
Pitch dimensions: 105*68
Record Attendance: 68,386; Newcastle Utd-Chelsea, 1930

Sv: Premier League
brynästigern: 1892.

Sv: Premier League
scim: Har du någon koll på när St James;s park är byggd?

Sv: Premier League
mattias - 74:

Väldigt enkelt, halvleken tog slut efteråt.

Sv: Premier League
scim:

Hur vet du att Han la till Exakt 2 och 40?

Sv: Premier League
mattias - 74:

Han la till 2 minuter och 40 sekunder, inte 40 sekunder. Var förresten inte utvisningen av Mikkel ett avbrott, ett av många?

Du verkar ju tycka att spelarna hela tiden ska få veta exakt hur mkt tid det är kvar. Men vad spelar en exakt tidsangivelse för roll när man inte har en klocka att utgå ifrån? Du kanske inte vet att man inte får ha armbandsur på sig under match.

Sluta nu upp att skämma ut dig själv.

Sv: Premier League
scim:

Jag bara undrar så här för sista gången.

När läggs det till extra tid förutom vid skador? Igårdagens match var det inga avbrott. Lik förbanant lade domaren till 40 sekunder. på 40 sekunder hinner lagen med en varsin målchans.

det vet väl inte jag varför det inte finns nån klocka på St Jame`S Park? det var den dummaste fråga jag fått nånsin men så kom den ju från dig också

Sv: Premier League
scim: City of Manchester Stadium är väl relativt nybyggd? Däremot vet jag inte när St James;s är byggd. Tänker på det här med matchklockor och bildskärmar..

Sv: Premier League
brynästigern:

Ja, jag blev förvånad att man inte hade en bildskärm på City of Manchester Stadium...att man inte ens skulle ha en matchklocka på St James's Park fanns inte på kartan.

Undrar när Mattias-74 ska besvara min fråga.

Sv: Premier League
scim: Märkligt att de inte har en matchklocka på en så pass stor arena...

Sv: Premier League
mattias - 74:

På St James's Park har de ingen matchklocka, hur ska spelarna DÄR veta hur mkt det återstår av matchen ens under ordinarie tid?

Sv: Premier League
Vilken del av detta kan vara svårt att inse?

Så ska det stå.

Sv: Premier League
mattias - 74: Men har du svårt att fatta? Om domaren har 2.40 på sin klocka så ska 2 minuter upp på tavlan. Det som står på tavlan är alltså ingen exakt tid som man ska lita på, utan minsta antalet minuter som det är kvar att spela.

Vilken del av detta han vara svårt att inse?

Sv: Premier League
mattias - 74: Vet inte om jag är rätt ute men det ligger väl i sakens natur sas att det inte går att exakt bestämma hur mkt tid som ska läggas till.
Det tidstillägg som aviseras på tavlan vid full tid gäller väl kompensation för det tidsbortfall som domaren bedömt förekommit under ordinarie tid.
När sedan tilläggstiden ska verkställas så måste man väl ha en möjlighet att lägga till ytterligare tid för ev avbrott under denna tilläggstid.
Och det går ju inte att på förhand gissa sig till hur mkt ev tillägg det kommer att bli under dessa minuter.
Därför går det alltså inte att efter ordinarie 90 minuter exakt fastställa hur mkt extratid som ska tilläggas och det borde väl vara anledningen till att man bestämt att tillägget ska vara MINST x antal minuter och inte ett exakt bestämt antal diton.

Sv: Premier League
Poffa: "Det enklaste är väl att spela tills domaren blåser" Gäller väl i alla sporter vad jag vet. Sedan så är det domarnsklocka som gäller och inte någon tv-klocka

Sv: Premier League
Poffa:

JO men om han blåser 40 sekunder efter att tiden gått ut då? Står det 2 min och inga incidenter inträffats under dessa 2 minuter så borde han blåsa av eller hur ?? Blir rätt konstigt om alla domare blåser eter 2,40 i fortsättningen.

Sv: Premier League
mattias - 74: Det enklaste är väl att spela tills domaren blåser, eller hur?

Sv: Premier League
scim: Jag håller med. Pucko. ;-)

Birro håller som sagt mycket hög klass och tanken med hela konceptet är också bra. Jag har dock svårt för Nora, men hon kanske kommer slappna av lite med mer rutin. Nu känns allting så stressat och nervöst. Jag hade gärna sett en mer rutinerad person i hennes roll.

Sv: Premier League
scim:

Så Mr Fotbollsexpert. Hur skall man göra tycker du då för att veta hur mycket domaren lägger till. Tycker du inte spelarna borde veta om det återstår 2,30 eller 2,40 om det endast aviserats 2 minuters stopptid?

Sv: Premier League
scim:

Sluta ändra i meningar utan att läsa hela meningen ditt pucko.

"Ang. Birros medverkan så måste jag tillägga min glädje." alternativt "Ang. Birro så måste jag tillägga min glädje över hans medverkan.", ska det givetvis stå.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Ang. Birros medverkan så måste jag tillägga min glädje över hans medverkan.

Jag förstår visserligen inte hans fascination för italiensk fotboll men han är verkligen en sann fotbollsälskare som kan sporten utan- och innantill. Dessutom kan han formulera sig på ett sätt som få kan matcha. Att ta in honom i panelen är nog det bästa Canal+ gjort sedan man började sända Premier League.

Jag gillade även upplägget i övrigt även om Nora Strandberg (?) gjorde ett väldigt nervöst intryck, men jag tror nog hon kan växa in i rollen så småningom.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Dina uppfattningar brukar väldigt sällan överenstämma med verkligheten. Din "teori" ang. annonserad övertid var ett väldigt tydligt exempel.

Sv: Premier League
Poffa:

Det gör inte jag heller men man kan ju faktikst börja fundera.

Sv: Premier League
mattias - 74: Nej, jag är inte talesman. Men jag ser inte konspirationer bakom varje hörn.

Sv: Premier League
MorganaLefaey:

Hädanefter kan vi ju göra följande.

När ronaldo verkligen blir fälld så blåser vi inte frispark. När han filmar får han frispark samt när United spelar hemma så förändras speltiden till 2 x 48 minter :)

Sv: Premier League
Poffa:

Vad vet du och jag vad domarna gör. Är du talesman för hela Engelska fotbollen?

Sv: Premier League
mattias - 74: Det jag inte förstår är varför man inte helt enkelt kan dra ner tiden till 2x30 minuter eller något och köra effektiv tid. Då försvinner allt maskande och annat.

Sv: Premier League
mattias - 74: Så allt är en stor konspiration, alltså?

Lägg av.

Sv: Premier League
Poffa:

Det jag menade är ju att domarna kan ju lägga till lite extra tid utöver, det är ju bara de som vet hur mycket det är kvar av matchen.

Sv: Premier League
mattias - 74: Varför? För att man skriver i hela minuter på tavlan. Du får väl skicka ett förslag till UEFA. De ändrar det säkert för din skull.

Sv: Premier League
Poffa:

Varför står det inte 2,40 som tilläggstid då så att de andra vet hur mycket det är kvar. Det är ju bara Domaren som vet hur mycket han har kvar om inte vi andra få se tiden i Tv rutan .

Sv: Premier League
mattias - 74: Vad är det som säger att han inte hade 2,40 på klockan redan innan stopptiden började ticka?

Sv: Premier League
mattias - 74: han kan ha haft tex 2.15 kvar på sin klocka, och om jag inte minns helt fel så stod en Chelsea-spelare och käftade med domaren på övertid i samband med en United-frispark vilket domaren har all rätt att lägga till tid för.

Sv: Premier League
Rytter: jag tycker att Mikels röda är klockrent. Han hoppar in med båda sulorna före mot vristerna på Evra, hade inte Evra sett vad som var på gång och hunnit parera så hade det lika gärna kunnat vara hans sista minuter på en fotbollsplan den här säsongen.

Vad gäller tilläggstiden så har Poffa rätt, det är MINST två minuter kvar om fjärdedomaren visar just det. Det kan vara 2.00, och det kan vara 2.59 eller 4.32 eller vad fanken som helst. Däremot är det en annan femma att jag inte för mitt liv kan förstå varför man inte kan införa ett domartecken som visar att tiden stoppas så att man helt enkelt stoppar klockan då och när det är 45.00 så är halvleken slut.

Sv: Premier League
Poffa:

Jag tycker att jag kan en hel del om fotboll. Förklara för mig varför domaren lägger till extra 40 sekunder om det inte varit nån förseelse under stopptiden!

Sv: Premier League
Rytter:

Jo jag såg matchen.

Jag har mina uppfattningar precis som du.

Sv: Premier League
mattias - 74: "Som vanligt blundar du för saningen. United vann pga domaren igår. Ingen utvisning och ingen straff!

Dock borde cole blivit utvisad vilket vi är helt eniga om."

Cole skulle blivit utvisad och Evra skulle ha haft straff med sig. Mikel skulle inte ha blivit utvisad och Saha skulle inte haft straff med sig. Totalt sett så jämnade dommarens felbeslut ut sig sett till hela matchen.

Synd bara att han inte tog besluten i "rätt" situationer. Du kan ju aldrig ha sett matchen om du tycker att United enbart vann pga dommaren igår.

Sv: Premier League
mattias - 74: Okej, då var det alternativ ett som var rätt, alltså. Tack, då vet jag.

Sv: Premier League
Rytter:

Som vanligt blundar du för saningen. United vann pga domaren igår. Ingen utvisning och ingen straff!

Dock borde cole blivit utvisad vilket vi är helt eniga om.

Sv: Premier League
Poffa:

Jag vrider inte nånting. Domarna brukar lägga till de minuter som aviserats och inte en sekund extra om det inte är för skador.

Tror inte jag har sett nån match hiittills i år i nån liga där domarna lägger till extra utom den i går så visst måste det vara som jag säger.

Sv: Premier League
Poffa: "Skitsnack. Endera kan du jäkligt lite om fotboll eller så väljer du att vrida och vända på sanningen så att den passar din teori. Du får själv välja vilket av dessa två alternativ som är rätt."

Jag tror att en kombination av de bägge alternativen är det rätta =)

Sv: Premier League
mattias - 74:

"Fan vad mycket stålar Mike Dean måste ha fått för att göra bort sig så jävla mycket som han gjorde i går??"

Jo han måste ha blivit riktigt rik, SAF köpte 3 st domslut av honom och Grant köpte två. Snålt av Grant att inte hosta upp lite mer stålar för då hade det ju blivit oavgjort istället för förlust eller hur?

Sv: Premier League
mattias - 74: "I alla fall som det läggs till 2 eller 3 eller 4 minuter så brukar domarna hålla det exakt."

Skitsnack. Endera kan du jäkligt lite om fotboll eller så väljer du att vrida och vända på sanningen så att den passar din teori. Du får själv välja vilket av dessa två alternativ som är rätt.

Sv: Premier League
Poffa:

Nu svamlar du

I alla fall som det läggs till 2 eller 3 eller 4 minuter så brukar domarna hålla det exakt. Fattar inte vart dean hittade dom där 40 sekunderna någonstans ärligt talat. hade det varit en skada eller dyl had ejag förstått det men nu var det ju ingenting som gjorde att han la till ytterligare extra 40 sekunder.



Rytter:

Det fanns en mycket bra anledning att förlänga första halvlek ytterligare en minut: Det stod ju 0-0 på Old Trafford. Tumregeln är att domare låter spelet pågå tills United gjort mål. Såkallad "Alex Ferguson" tid.

Fan vad mycket stålar Mike Dean måste ha fått för att göra bort sig så jävla mycket som han gjorde i går??

Ps. Skall tilläggas att jag inte tror på det men man börjar ju starkt misstänka det.

Sv: Premier League
mattias - 74: Om det står två minuter på skylten så är det minst två minuter som gäller. Hade domaren 2 minuter och 40 sekunders stopptid på sin klocka så är det helt rätt att skylten visar två minuter.

« · 911630 · »