Jag menade uttalandet av Therese Sjögran för ett tag sedan på fotbollsgalan att alla kvinnor skulle ha en egen fotbollsgala och ha samma lön som män som spelar professionell fotboll
Hon menar alltså att Haalnd skall ha lika mycket som Blackstenius?
mattias - 74: Menar du allmänt, så är jag för lika löner för lika arbete. Men tror inte detta har varit ett problem inom idrotten, att kvinnor ska tjäna lika mycket. Tycker du ska skilja på herr- och dam-fotboll. 2 skilda sporter
mattias - 74: 1,64 miljarder, herregud! På tal om kaffepengar eller? ;) Kanske man får lite bättre payoff jämfört med Nunez som jag fattar inte varit helt lyckad?
mattias - 74: Spurs agerar efter en rekorddålig säsong.
"En placering som Premier Leagues 17:e bästa lag av 20 var för dåligt.
För trots att Ange Postecoglou ledde klubben till dess första titel på 17 år tvingas han alltså bort ”efter en tids överseende av klubbens insatser”.
”Styrelsen har slagit fast att de bästa är att genomföra en förändring. Trots en positiv start på ligasäsongen 2023/24 spelade vi in 78 poäng på våra 66 sista ligamatcher”, skriver klubben.
Postecoglou: – Att få leda en av Storbritanniens historiska fotbollsklubbar och återge den den ära den förtjänar är något jag kommer bära med mig resten av livet."
Rip Kirby: Sunderland blir den tredje och sista klubben den här säsongen att avancera till Premier League genom att vinna över favorittippade Sheffield United i mångmiljardmatchen på Wembley.
"Sunderland har många svåra säsonger bakom sig sedan nedflyttningen från engelska högstaligan för åtta år sedan.
Nu hade man chansen att spela sig tillbaka in i Premier League.
I den avgörande play off-matchen var dock Anel Ahmedhodzics Sheffield United favorittippat. Och startade också bäst med Rhian Brewsters 1–0-mål.
Men Sunderland kvitterade med knappa kvarten kvar genom Eliezer Mayenda. Och långt in på tilläggstid slog Tom Watson till med ett drömmål till 2–1.Det räckte till seger – och en plats tillbaka in i finrummet. PL-platsen sägs vara värd drygt tre miljarder kronor.
Sedan tidigare är även Leeds och Burnley tillbaka i Premier League."
mattias - 74: Riktigt kul för Crystal Palace att ta sin första titel såklart. Och så jävla skönt att se City med nästan 80% bollinnehav visa sin rätta klass och förlora på nytt! Vi fick se en med all rätt märkbart frustrerad Pep Guardiola efter slutsignalen.
Chelsea mot Djurgården i semifinal i Conference League. Britterna vinner första matchen borta med 4-1. Returen på Stamford Bridge kan väl inte liknas vid något annat än en slakt. Inte på förhand åtminstone.
{mattias - 74}: Halvspännande första 25 minuter på Olympiastadion i Barcelona. Först får vi se Marcus Thuram klacka in 1-0 för Inter efter en halv minut! Italienarna utökar sedan på en situation i straffområdet och vi får 2-0 genom en bicykleta.
Om Barca skulle ge upp? Nja, Lamine Yamal ville då inte det. Han har ju i princip hela Inters backlinje emot sig, men lyckas ändå trä sig emellan och sedan curla in bollen via stolpen till 1-2. Just nu äger Barca spelet totalt. Man undrar ju varför man inledde matchen så inihelvete passivt i sitt försvarsspel. Man skulle ju kunna tänka sig att laget borde kunnat vara förberedd på att Inter skulle kunna "chockstarta", i syfte att överraska helt.
Kvitterat genom Ferran Torres. 2-2 i den 38:e minuten.