Fotboll

Grupper · 16898 inlägg · 42 ämnen

Inlägg: 897867

Sv: Premier League
LL:

Sunderland-Tottenham 2
Ett sunderland som värvat dyrt och dumt mot ett Tottenham som värvat dyrt men fåtaligt. Ska inte vara några problem för Spurs.

Villa-Liverpool X
Villa har värvat smart i Reo-Coker, men Harewood är inte mer än utfyllnad i den här ligan. Carson lär väl inte spela mot Liverpool så jag skulle bli väldigt imponerad ifall ett svagt Villa lyckas bräcka ett satsande Pool.

Bolton-Newcastle 2
Newcastle ser ut att ha en backlinje för första gången sedan jag minns inte när, det räcker mot ett Bolton som luften börjar gå ur...

Derby-Portsmouth 2
Portsmouth var ett av förra säsongens mest hypade lag, men ärligt talat så speglade deras höga placering enbart den låga kvalitén på mittengängen i ligan. Årets bästa förvärv är Distin på fri transfer från City, en mittback av klass. Bara han ensam klarar nog av att städa undan Derbys tafatta anfallsförsök.

Everton-Wigan 1
Frågan är om inte Wigan blir stryklag nummer 1, man har en otroligt svag trupp, och till skillnad från Derby så vet motståndarna hur de spelar.

M'boro-Blackburn X
Blackburn är det bättre laget, men Boro är starka på Riverside

West Ham-Man C X (Novellvarning)
Jag förstår inte alls hypen av West Ham, man tappat tre av sina bästa spelare (Benayon, Tevez och Reo-Coker), och ersatt detta med en trött Ljungberg som man kanske kan krama ur 20 matcher ur, en Scott Parker som inte varit sig själv de senaste åren, en bråkig Craig Bellamy som förmodligen kommer sprida dålig stämning i en rätt brokig trupp. Och om man tittar på deras tänkta startelva så blir man inte direkt imponerad. I mål har man visserligen duktige Green som förmodligen kommer rädda många poäng i år. Resten av laget är däremot till största del frågetecken. Backlinjen bestående av sopan Spector, medelmåttan Upson, lillebror Ferdinand och nån okänd tjomme vid namn George McCartny skrämmer knappast slag på Bianchi. Mittfältet bestående av sopan Bowyer, Ljungberg, Noble och Boa Morte lär ha svårt att sätta emot Citys 5-mannamittfält. Anfallarna Ahston (som inte spelat på evigheter) och Bellamy lär ha svårt att överlista Citys samspelta backlinje som förutom Javi Garrido (som enligt mig var Citys bästa spelare i matchen mot Valencia) är intakt från fjolåret.

Nej, all logik säger att City ska vinna den här matchen, men den gamla blåbitterheten gör sig påmind varpå jag sätter dit ett kryss istället. Jag har dock svårt att se hur West Ham ska kunna hålla sig borta från bottenstriden i år. Det här är deras sämsta trupp sedan de kom upp.

Arsenal-Fulham 1
Londonderby och där kan visserligen allt hända, men inte när Fulham som bortalag.

Chelsea-Birmingham 1
Drogba verkar kunna spela trots allt men det känns som det kvittar, Chelsea ska inte ha några problem med årets bästa nykomling.

ManU-Reading X
Här ser jag den största skrällchansen, Reading har mer eller mindre sitt lag intakt från ifjol och det kommer gynna dem i säsongsupptakten. Tokbokar ett kryss, även om jag lutar åt ettan.