Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Nu ska jag skryta lite.
Jag har varit ungdomsledare i fotboll. Mitt lag var mycket framgångsrikt, och var rankade runt 20-25:e plats i Sverige som 16-åringar, vilket var rätt bra för att komma från en liten håla på landet, utan möjlighet att fylla på med duktiga spelare som storlagen gör, med sitt namn som lockbete.
Idag, en bit in i vuxenåldern spelar mer än 20 killar fortfarande fotboll i olika seniorserier. De finns på alla nivåer, och såvitt jag vet så finns det ännu inte någon som spelat division ett eller fem, annars är alla svenska nivåer representerade.
Femman OCH ettan kommer dock nästa år, om serierna som de ser ut i dag håller i sig.
Men,
det är inte nog.
Igår kom ett SM-guld också. I friidrott.
Men just det behöver ni inte tycka är min förtjänst.
Även om det just idag känns så.
Hyllningar till mig och mitt kloka ledarskap skickas med fördel i privata bubblor - för att inte genera andra, mindre lyckade ungdomsledare bland oss.
mattias - 74:
om inkasten är väldigt långa sätts bollen mycket snabbare i spel när den väl är kastad.
det här med att torka av bollen är väl inte så farligt. jag brukar reta upp mig på tidsförlusterna när det ska sparkas upp en gräspeg för att en larvig frispark ska slås. eller sidledspassningar i baklinjen, sån't borde lagstävjas.
Vet du eller någon annan vad regeln säger om inkast. Tänker på delaps långa inkast som tar i snitt 30 sekunder och kasta då han torkar bollen varje gång? Känns som om han kastar bort en hel match per säsong .. ;)
www.tickettoride.nu
T T: Riktigt snyggt! Både första och tredje målen är ju riktiga klassmål som säkerligen tar de båda spelarna vidare i sina karriärer om nu inte GIF fixar att ta steget upp den här säsongen.
2:a halvlek var usel. Carragher och Reina var de enda som fick 90 min. Downing kommer bli en tillgång , likaså Adam, Henderson får nog rikta in sig på att göra ströinhopp. Annars var det en bra 2:a halvlek där Carroll var inblandad i mycket. 1 mål samt en idiot kapning som mycket väl hade kunnat ge rött kort. ( gult ) han måste tygla sitt humör annars torskar vi värdefulla poäng om han fortsätter.
Så verkar City snuva United på Snejder. Allt enligt Gazettan som är en av de tidningar som inte går ut med uppgifter om de inte finns rejält med substans i det.
Det där ser ut som en annan känd person har skrivit ;-)
Samtidigt är Uppsalapubliken inte insatt i hur saker och ting upplevdes på plats på Gamla Ullevi. För att göra en rättvis bedömning måste man vara på plats för att se vinklar som inte går att se på tv-apparaterna. Och även då kan det vara svårt att göra en rättvis bedömning. Man ska beakta att de förutsättningar som domaren hade - med paramterar som vi inte kan veta - var nog det beslutet han tog det bästa han kunde ta under rådande omständigheter.
Skämt åsido så var detta en filmning utan tvekan enligt mig. Han slänger sig in i backen när han inte kan göra något mer. Tyvärr en vanlig sak inom fotbollen. Men i övrigt var det en kul match att se på. Bra med fart och intensitet och stundtals riktigt bra spel.
Och sedan är det aldrig fel med tappade Solnapoäng oavsett motstånd.
Usel insats rakt igenom av en domare som anses som en av Sveriges bästa. USCH
