Såg repriserna först igår och visst tar den där den skall. Ja alltså det blir en hyfsad knock på stackarn.
Jag tycker däremot inte han ska ha mer än en, kanske två matchers avstängning. Visst, hade han svingat klubban då ska han väck för resten av slutspelet.
"Jag har aldrig påstått att jag försvarar Mickes beteende."
"Visst inte snyggt av Holmqvist att göra en sån rörelse från båset men har ni sett klippet mer än 1 gång?! Det är knappt ett slag utan Micke sätter i princip bara upp handen sen att Wallin reflexmässigt drar sig undan å ramlar ner är inte mycket att orda om."
Metal Guru: ...och innan man sätter igång att missförstå mig om intellektuell kapacitet på ordletaren, så syftar jag på hur det ord man skulle leta efter stavas.
rackham: Jag har aldrig påstått att jag försvarar Mickes beteende. Sen är det väl sällan man får se sånt men jag tror det hände något liknande för någon säsong sedan. Det jag menar är att hjärnsläpp händer, sen att dom oftast utspelar sig på plan är ju en sak. :) Men på en del låter det ju som man ska plocka av Micke licensen.
Tillåt mig småle, wallin åkte på en rejäl propp av niklas, en ren sådan, sen blev han sur och delade ut en ful armbåge. Däremot är inte holmqvists uppträdande försvarbart på något sätt men kom inte här och påstå att niklas överföll wallin. Viseerligen brukar wallin ramla för minsta lilla som den kärring han är men något överfall var det inte.
Som stödmedlem i Frölunda och tidigare stödmedlem i bla FBK (och kanske därför skapligt neutral) funderar jag när du senast såg någon från båset stoppa en svettig handske i ansiktet på en förbipasserande motståndare...?
Nu tycker jag att vi får sansa oss lite granna. Visst inte snyggt av Holmqvist att göra en sån rörelse från båset men har ni sett klippet mer än 1 gång?! Det är knappt ett slag utan Micke sätter i princip bara upp handen sen att Wallin reflexmässigt drar sig undan å ramlar ner är inte mycket att orda om. Den som har spelat hockey och varit riktigt uppe i varv vet att vad som helst faktiskt kan hända, adrenalin gör inte alltid att man tänker klart. :) Nu spelar det ingen roll om Frölunda hade fått en 2 min i det läget för Färjestad hade inte kunnat att komma igen efter Frölundas chock-öppning. Släpp det där för imorgon kommer det gå ännu tuffare till.
FreddanVF: Wallin gav igen efter Niklas överfall att sedan att det ej spelande puckot gjorde en grov misshandel enligt svensk lag (minst 1-6 månaders fängelse) och domarnas inkompetens berövade FBK på möjligheten att spela med en man mer i 3 minuter efter det solklara fängelsestraffet. Tilltaget liknar det som Luleå och DIF ägnade sig åt på 80-90 talet . De skickade in juniorer för att skada viktiga spelare i motståndarlaget. En självklar jämförelse med danskens (iofs göteborgare) inhopp på Parken i Köpenhamn borde göras och därmed borde FBK tilldömmas en solklar seger men tyvärr blir så inte fallet eftersom hockeypamparna inte har kraft att bekämpa solklart övervåld. Att den icke spelande puckot blir avstängt resten av säsongen är ett icke kännbart straff däremot fråntagandet av segern borde kännas ordentligt. Låt gå att Wallin blir avstängd 1 match och tillbringa tiden på dagis istället för att spela. (se detta som ett syniskt inlägg)
Sluta och tramsa med att försöka försvara puckots vänsterkrok från båset det hör inte till hockeyn. Det blir bara patetiskt
Metal Guru: Där håller jag med. Står man i båset så deltar man inte i spelet helt enkelt och då göra som han gjorde igår är förkastligt. Men han kommer få stå sitt kast iaf.
FreddanVF: Jag tycker att det är en viss nivåskillnad på att två spelare på isen nyper till varandra, jämfört med att en i båset nyper till en på isen.
Nu hojtas det om avstängningar till höger och vänster. Rickard "babyface" Wallin, den mogna kaptenen ni vet, delade under matchen ut två st elbowings i huvudet på Frölundaspelare. En fick han utvisning för. Den andra mot Niklas Andersson kom han undan med. Han är ett minst lika stort pucko som Micke. Ska Micke stängas av för ett tilltag som på isen hade gett 2 minuter för roughing så har inte Wallin heller på isen att göra för sina tilltag mot spelares huvud. En roughing ute på isen kan komma minst lika oförberett. Hade Micke knockat Wallin hade jag köpt allt snack men nu var det en vanlig örfil.
En match kan jag köpa för att han gör det från båset.
1-0 i matcher till Frölunda. En undarbar första period hemma i borgen borgade för denna seger. Tro inte att det går lika "lätt" i kommande match uppe i kaffebönans malpåse...
Färjestad lär ge Frölunda en rejäl kamp, och frågan är om Frölunda mäktar med... Men det får vi väl hoppas och tro.
Larionov: Nja att ett uselt lag får stryk av ett annat uselt lag kanske. Sedan att de sk supportrarna får lite medgång kanske behövs efter ett par år av motgångar och att sluta 6:a i ES är ju hitentills en fantastisk framgång som följs upp av seger mot det svagaste FBK på jag vet inte hur många år. Men Guld aldrig "Överfallen" Min gissning är att Wallin får en match och puckot får 3 matchers avstängning.
Korkat tilltag visst. Men jag undrar hur det ska kunna leda till avstängning. Först ska spelaren identifieras. Varför sa inte linjedomaren till Rådbjer under matchen vilken spelare det var som gjorde det. Han förklarade så jättebra och visade med händerna vad som hände men inget hände unde rmatchen. Nu ska det alltså till någon nämnd och videos ska kollas och sen dom. Då kan vi ta Wallins elbowing i mittzonen på Johan Andersson när Andersson ska åka å byta.
När blir en elbowing en checking to the head? Jag trodde alla elbowings var mot huvudet? Isf är väl alla checking to the head?
Linnea: Haha. Det var inte snyggt. Men men. Det lär väl reta gallfeber på Wallin i framtiden. Finns risk för en och annan övertänd Färjestadslirare nästa match.
Undrar dock vad det kan bli för bestraffningslängd på tilltaget. Jag tippar på 2 matcher.
Sannes: Kanske inte det smartaste beslutet.. jag undrar lite hur man tänker i det läget. " hehe, jag tror jag tar och proppar honom lite härifrån, hihihi".. Såg inte vem det var heller, men det känns kanske lite överilat att ge sig själv en avstängning under slutspelet. Korkat var ordet.
Men annars måste jag säga att första perioden var det bästa jag har skådat på länge. De plockar fram det där spelet som alla utom de själva verkar ha vetat att de kan ha. Gamla goa Frölunda. Mer! Mer!
Såg repriserna först igår och visst tar den där den skall. Ja alltså det blir en hyfsad knock på stackarn.
Jag tycker däremot inte han ska ha mer än en, kanske två matchers avstängning. Visst, hade han svingat klubban då ska han väck för resten av slutspelet.