Frölunda HC

SHL · 60919 inlägg · 3408 ämnen

« · 528085 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Semifinal 5:7
Dragan 2k: Det kanske är en dundee från down-under som skrev detta?!?

Annars ingen bra förklaring....

Sv: Semifinal 5:7
Dragan 2k: För övrigt tror Emma på en 5-2 seger till Frölunda

Sv: Semifinal 5:7
Klinth: 4-0 klämmer jag till med och hoppas att det inte är taget. Är det det så spelar det ingen roll. Jag tar det ändå. Muhhhaaaa.

Förresten var jag inne på difhockeys forum och läste lite. Hittade en länk och denna text via den länken. Det gäller att plugga lite geografi även om man är journalist:

"Life gets no easier for Djurgarden as it attempts to stave off elimination tomorrow. With few flights out of Stockholm on Good Friday, they must make a seven-hour bus ride north for what could be their final game of the season."

Sv: Semifinal 5:7
Danne_l: 3-0

Sv: Semifinal 5:7
Bengt:

Du såg i syne helt enkelt;)

Har själv inte studerat ämnet något vidare så jag vet faktiskt inte helt enkelt. Men tror knappast det är något unikt för Scandinavium, om fallet nu är så som du säger.

Sv: Semifinal 5:7
Danne_l:

Då är det ju ganska konstigt att de inte visar alla utvisningar. Vad jag syftar på här är inte livebilder utan att de sedan visas i repris. Jag var på en match och roade mig med att kolla just detta och jag fick se alla situationer för hemmalaget i repris men inte för motståndarna.

Sv: Semifinal 5:7
Bengt:

Nu är väl det som så att om det råkar vara tv-sändning från matchen så är det deras bilder som rullar på jumbotronen. När det inte är det så brukar de inte rulla bilder numer, så är det.

Sv: Semifinal 5:7
Bengt:

Enligt mitt minne så visas reklam för en advokatfirma. Men jag kan ju ha fel?

Sv: Semifinal 5:7
mok:

Tack för infon. :)

Sv: Semifinal 5:7
FreddanVF:

Jag tog det som ett exempel för att det just hetsade publiken vilket just är anledningen till att det inte får visas. De matcher jag varit på den här säsongen i Scandinavium så har varje utvisning som gått emot VF visats på mediakuben men ingen för motståndarlaget.

Sv: Semifinal 5:7
Bengt: Ja men alltså du får ju skilja på det som döms utvisning och är tveksamma målsituationer och rent skådespel. Det där visades ju bara för att han antagligen tyckte det såg så lustigt ut. Vilket det också gjorde. Men det ledde varken till utvisning eller så var det ett tveksamt mål så det faller enligt mig inte under dom ramarna. Nämn en annan situation. Eller är det just den du gått å grubblat på och fastnat för i snart 2 år.

Sv: Semifinal 5:7
Bengt: Det var johnson det handlade om det i detta tillfälle...

Sv: Semifinal 5:7
FreddanVF:

Minns du inte för två år sedan då Wally hade en sammanstötning med en VF-spelare, som han visserligen förstärkte, vilken direkt visades i repris på mediakuben. Tyvärr ett av många fall i Scandinavium.

Sv: Semifinal 5:7
FreddanVF: Saken e ju faktiskt den att man får inte visa repiser av situationer som är tveksamma. Allt fär att inte hetsa publiken,

Sv: Semifinal 5:7
FreddanVF:

Nej, den mannen har just smak för att visa tveksamma situationer där det domslutet gått emot Frölunda. Det har varit lika skrattretande varje gång jag varit där. I Karlstad vet jag av egen erfarenhet att de inte sänder utvisningar i repris.

Sv: Semifinal 5:7
Glömde skriva att dom naturligtvis gör detta för att domaren ska få det lättare. Medans dom på andra ställen hetsar fansen. Men i Borgen behövs ingen jumbotron där står man ju nästan i målgården allihop. Därav den intensiva hettan å dimma å allt.

Sv: Semifinal 5:7
Bengt: Till skillnad från andra arenor så har faktiskt den mannen i Göteborg smak nog att inte visa just såna situationer som du nämner. Dvs Mål som ska granskas och utvisningssituationer. Då rullar istället reklam på Jumbotronen. Inte som i andra hålor som Karlstad, Jönköping osv... Där dom sänder ut allt i repris

Sv: Semifinal 5:7
Från det ena till det andra... Det måste svida för den som är ansvarig för mediakuben i hästarenan att han inte får vara med i Frölundaborg och visa tveksamma situationer i repris. :)

Sv: Semifinal 5:7
FreddanVF: Ahh nu laddar vi helt enkelt"

Sv: Semifinal 5:7
Heda: Japp... Vi får återuppstå en dag för tidigt ;)

Sv: Semifinal 5:7
9-0

Varför? Jo nu får det vara slut med daltandet!

Sv: Semifinal 5:7
Danne_l: 5-1 vill jag ha med 3-0 efter första perioden. Dags att mangla dom så dom vet att dom inte ens är nära....

Sv: Gåshud
Vf chefen: Väldigt snyggt TIFO

Sv: Semifinal 5:7
lu93rowa: Jag såg den

Sv: Semifinal 5:7
Dream Team:

Du kan inte köpa över internet till slutspelsmatcherna utan får vända dig till ordinarie försäljningsställen. Scandinavium är ett hett tips. Dom har dessutom öppet från 10 imorrn och då lär en del biljetter släppas.

Sv: Semifinal 5:7
Dream Team: såg ni på matchen på 4:an igår

Sv: Semifinal 5:7
Danne_l: Frågan är väl hur man gör för att få tag i biljetter. Vilka är det som ansvarar för försäljningen? Det verkar ju inte vara Ticnet, iaf..

Sv: Semifinal 4:7
Jag vill inte leta syndabockar eller annat men en kombination av oskärpa och "det här grejar vi" stämning i laget gjorde nog att matchen gick som den gick. Vill inte framhäva domaren som en avgörande faktor men visst var det lite olika nivå på utvisningar? Djurgårdarna fick hålla i och hålla i och haka och haka. Frölundaspelarna fick knappt titta på Djurgårdarna ju. Men men DIF satte sina chanser det gjorde inte vi.

Vissa anser (på andra forum) att Henke släppte lite billiga mål. Nja... Det första var en retur han räddade skottet innan vilket också styrdes på vägen mot honom. Det andra målet är en försvarstabbe. Påhlsson tappar klubba och Affe snubblar på Påhlsson. Ekman får fritt läge och stänker in 2-1. Sen där emellan gör Henke en kanonräddning på Marcus Nilsons dragning när alla inklusive mig sj tror det ska bli mål. På det tredje missar Jonas Johnsson att spela ut pucken ur zonen trots hur mycket tid som helst sen bryter DIF och via ännu en försvarstabbe blir Thoresen fri och sätter 3-3 mellan benen på Henke. Det fjärde kommer efter försvarsmissar och Henke ser ingenting av skottet. Han går möjligtvis ner lite för snabbt men jag anser att det målet ser mer ut some en tavla än vad det är. Och ska tilläggas att i dom tre matcherna innan var det Henkes förtjänst att vi vann eftersom utespelarna inte kan sätta sina KLARA chanser.

Hoppas Affe stannar het i nästa match och att andra följer exemplet. Det räcker inte som igår att åka runt å tro att någon annan gör jobbet. Man måste själv jobba. Tror på seger imorgon med 3-1.

Sv: Semifinal 5:7
Dream Team:

Skulle du ta dig dit rekommenderas att ta med sig vätska och ta på sig lite kläder som möjligt. Satan va varmt det är där inne!

Sv: Semifinal 5:7
Boråsindian: Nu kommer grabbarna att ta i för kung och fosterland. 5-1 blir det.

Sv: Semifinal 5:7
Dream Team: ja, den går i frölundaborg.

Sv: Semifinal 5:7
Danne_l: Går matchen i morgon i Frölundaborg den med?

Semifinal 5:7
Olycksfall i arbetet. Frölunda har inte förlorat två matcher i rad så här långt i år, en trend som vi håller i?

4-1.

Sv: Semifinal 4:7

Kan det vara så att trots att Ni förlorade så kanske kassören i Frölunda Indians gnuggar sina händer och ler över ännu en utsålda arena och mer pengar in på kontot lixom...? Men Ni tar dem i alla dagar i veckan ändå utom just i går då...;-)

FORZA TIK.......alltid, alltid.......


Sv: Semifinal 4:7
Dream Team: En gång ingen gång :) Jo lite skämmigt e det ju men sådant händer så sällan så man blir lite trött att alla skall förstora upp saker. Dock dom som kastade saker ner mot Wikegård när det skulle intervjuas borde åka ut med huvudet förw. Dom bör skämmas.

Vad har hänt i Scaninavium? Ett pappersflyg som seglat in :) Hehe nej så segt när saker skall kastas in men tror vi är förskonade från detta om man jämför med många andra arenor.

Sv: Semifinal 4:7

mok: Så du tycker inte att det kan beskrivas som att man skämmer ut sig om man kastar in saker på isen? Det var ju inte EN flaska som slängdes in, direkt. Jodå, det har garanterat hänt värre saker tidigare, men att låtsas som att detta inte är nånting att ens ta notis om är väl bara fånigt.

[Här blir det mest liv för att det aldrig brukar hända]??                           Nej, säkert inte i Frölundaborg, då man väl i regel bara spelar ES-hockey där högst två till tre ggr/år. Nog har detta säkert hänt i huvudarenan Scandinavium tidigare..?


Sv: Semifinal 4:7
mok: RIGHT ON... Tegelsten nästa gång :P

Sv: Semifinal 4:7
Svanru: Publiken skämde ut sej? För att ett gäng flaskor hysstas in? SOm jag skrev tidigare tycker jag det är onödigt men värre saker har väll skett i andra arenor och gör det ofta. Här blir det mest liv för att det aldrig brukar hända. Nåja man skrattade iaf lite när jag tror det var Kristoffersson fick en pet flaska studsandes på hjälmen :)

Sv: Semifinal 4:7
ståpäls: Även om jag förstår varför folk kastar in saker så är det ruggigt onödigt. Dock handlar dej ju inte om en situation som du säger utan helt enkelt att Andersson var bedrövlig åt båda håll. Det visade publiken i slutet av matchen genom att skandera Dommar skandal när en Djurgårdare åkte ut..... kompensation så det skrev om det.

Sv: Semifinal 4:7
ståpäls:

Vad jag menade var att publiken har ju inte direkt blivit bortskämda med dåliga insatser och då kanske de låter sin frustration gå ut över domaren, jag tycker han var rätt ok ändå men han kan säkert bättre

Sv: Semifinal 4:7
mattias - 74: Nu vet jag inte vad du svarar på, jag talade om dom "goa gubbarna" i publiken.

Sv: Semifinal 4:7
ståpäls:

ja men de har ju sig själva att skylla, Vf spelade inte alls som man vant sig att se dem spela!

Sv: Semifinal 4:7
danoj: Ja jag måste hålla med dig danoj, ruggigt illa av Johnson... Går ofta för långsamt där asso.

Och vad är detta med att inte våga lossa bössan, SKJUT MER ! Och sen måste det ju finnas någon som kan ställa sig o störa framför kassen...

Affe är riktigt dominant, och som sagt, en hemma match till är inte dumt :)

Sv: Semifinal 4:7
Svanru: I Timrå blev det ramaskri när en (1) tom pet-flaska kom in på isen vid ett slagsmål. Här regnade dom in för att domaren tar en utvisning. Riktigt pinsamt att inte kunna hantera en (tillfällig?) motgång.

Sv: Semifinal 4:7
VF förlora mot ett hockey bockey lag, hockey bockey lag, hockey bockey lag. VF förlora mot ett hockey bockey lag, hockey bockey lag, hockey bockey lag.

Kanske är bra att hålla matchtempot uppe till finalen i alla fall?

GULDET SKA HEM, GO VF GO!!!!

Sv: Semifinal 4:7
mattias - 74: Gött med 2 mål av Affe!! =)

Sv: Semifinal 4:7
Dragan 2k:

Henke visade ju att han är mänsklig också! Inte i går han släpte in 4 mål ;)

Sv: Semifinal 4:7
Dragan 2k: Första perren var ju helt klockren vad beträffar det defensiva jobbet för VF. DIF kom aldrig in på mål utan hamnade ute i sarghörnen hela tiden. Andra perioden inleddes på samma positiva sätt, men efter bara några minuter i mittenakten måste nåt ha hänt, för då börjar man slarva i nästan varje siutation. DIF kändes hungrigare idag och fick även grymt bra utdelning på sina chanser. Segern idag var väl inte rättvis, men då DIF nog borde vunnit senast så har väl rättvisa skipats på nåt sätt iaf.

Sv: Semifinal 4:7
danoj: Dålig skärpa. Det här är en match som vi gav bort. Är nog mest besviken på försvarsarbetet idag. Alldeles för tafatt i viktiga lägen.

Sv: Semifinal 4:7
danoj: Tyvärr skämde VF publiken ut sig hoppas det bara är en tillfällighet. Förlust i en match är inte allt i världen. Ni vinner nästa vi ses i finalen.

« · 528085 · »