Danne_l: Precis bottenskikten kanske kommer förändras en aning men topplagen tror jag består. Dock kan dom ju som du säger sno åt sej fler poäng av topplagen och på så vis justera topplagens placeringar. Men ingen tror väl på fullo att MIF o BIF skall börja klättra hejdlöst bara för att dom värvar nån snubbe :)
Tror dock inte att något av de lagen som värvat en massa kommer blanda sig in i toppstriden. Visserligen kan dom påverka om de blir starkare och kan ta en match eller två mot toppen, men annars så känns det som topplagen har utmärkt sig redan och kommer trumma på.
BROS4EVER: Klart man vill skoja lite. Man vill ju bara starta lite debatt på småtimmarna. Håller med dig om att VF är bättre än dom flesta, förutom ett lag då.
Poffa: När jag skrev "Fräckt" så menade jag inte nåt negativt utan häftigt, roligt, bra. Kom och tänka på att ordet "fräckt" har olika betydelse på var i landet man bor.
Det är i sin ordning. Marcus har fört en diskussion med dem om att de skall få länka hit. Exakt vad som man kommit överrens om kan Marcus redogöra för.
Antingen är jag trög eller så tycker inte ni att det är lika fräckt som jag. Jag har precis upptäckt att det sitter in länk direkt hit via en knapp på hockeyligan.se.
Kommer vi att bli mer användare sen när elitserien drar igång och folk ska lyssna på hockey live?
persson: Ledarstil består ju egentligen av så mycket. Sådant som vi som supportrar aldrig ser. men visst sliter han men det gör ju många. Har liksom aldrig sett han som en snubbe med ledarstil. iofs har ju ju hellre Z som kapten än fjollan Jönsson :)
Zzz, kan inte hjälpa det. Alltid så tråkigt med dessa landslagsturneringar mitt i allvaret. Visserligen roligare att se Sverige idag än innan men oj vad jag föredrar Scandinvium en torsdagkväll.
Hej kollade in matchen Borås-Mölndal igår, vimlade av Frölundaspelare, vad sägs om Lennon ERiksson, Peter Kristensson, Fredrik Enhörning i Borås mot Tvillingarna Wikner, Johan Jönfeldt, Henric Alfredsson, Mikael Oksanen, hur det gick kolla in www.borastidning.se idag 11 november 2004
Metal Guru: Hade vart intressant MoDo kommer nog långt på sina gamla meriter. Men ofta är det ju dessa hockeygymnasier som drar folk och förvirrar vart folk kommer ifrån.
audiblegiraffe: Kanske ett HS-projekt - att lista samtliga (svenska) ES-spelare plus profesionella spelare på ursprungsort, för att få fram vilken region som EGENTLIGEN är bäst...
audiblegiraffe: Stömmer så bra det du säger. Koll som vanligt. Hade bara Rögle och junirolaget i skallen när jag snabbt funderade vilka som hade anknytning till Göteborg i laget.
gud: Hehe dessa två järpar har JÄRPEN som moderklubb. Järpen is close to Åre which they are född. Jag believe att they flyttade to Rögle after some time and then till Gothenborg and studerade on the hockeygymnasiet.
gud: Hahah nej fan sorry satt o läste o snurrade till det. Dom har vart här så länge i Götet och omnejd så det blidde fel. Dom kommer ju givetvis en bit norröver :) Se så feö det kan bli och den allsmäktige är vänlig att notera detta :)
Metal Guru: Tror man skulle komma hyffat långt ändå faktiskt. Kanske inte om man jämför med klubbarna nuvarande besättningar. Men hyffsat skulle det gå.
Följande spelare kommer ju från GBG med omnejd
Loui Eriksson Henrik och Joel Lundqvist Jonas Esbjörs Mikael Sandberg Jaro Tolsa Per-Johan Axelsson Daniel Alfredsson Jens Karlsson Christian Bäckman (får väl räkna Alingsås till GBG idag) Magnus Kahnberg Niklas Andersson
Sen har vi givetvis flertalet juniorer att lägga till om man så önskar. Det är inag dussinlirare precis.
mok: Nej, jag vet. Men det går nog bäst i en storstadsregion om man skulle försöka. Har ingen god koll på gossarna med västsvenskt utsprung, även om jag själv ursprungligen är västgöte(!).
Hur långt skulle man komma med aktiva stor-göteborgsspelare?
Metal Guru: Om man ser till Frölundas trupp så har ju en hel del spelare anknytning till Göteborg och dess omnejd. Men sen måste man alltid spetsa till trupperna med kompetens för att vara med och slåss i toppen. Det är ju inte troligt att man finner 22 topp ES spelare runt Göteborg eller någon annan ort i detta lilla land man lever i.
the king: håller med dig totalt... Jag vill se enbart göteborgare i Frölunda men det fungerar ju inte riktigt på det viset!! Hv o Fbk hadde haft ett topplag om inte NHL strejken hade brutit ut,men nu gjorde den det o vill man vinna SM guld denna säsong så får man se om sitt hus o här räcker tyvärr inte juniorer,önskar det var så....!!
epa: Skall det vara någon förstärkning till Frölunda så får det vara en sådan spelare som bara inte går säga nej till. Men har svårt att finna sådanna.