Dragan 2k: Dessutom så har det ryska förbundet uppmanat sina medlemmar att inte under några omständigheter skriva på ett nytt avtal. Man vill i stället att varje klubb skall förhandla på egen hand med NHL/NHLPA.
Problemet med detta är att även om vi inte stod inför en möjlig lockout i NHL så kommer det inte bli några förhandlingar om ett nytt avtal mellan NHL/NHLPA och IIHF. Från NHL/NHLPA sida sp har man hela tiden sagt att man vill ha ett avtal som gäller för alla parter eller också inget avtal alls. Detta innebär i praktiken att en svensk klubb får det väldigt svårt att få någon ersättning över huvudtaget.
Horace76c: Mitt intryck var inte att ni var dåliga utan att vi var bra, farmförallt defensivt. 0-0 5v5 visar det. Framförallt Gavve har ju visat det med.
Något som Brynäs däremot behöver arbeta med är speed, både i pp och bp. ... | Läs mer
Dessutom så har det ryska förbundet uppmanat sina medlemmar att inte under några omständigheter skriva på ett nytt avtal.
Man vill i stället att varje klubb skall förhandla på egen hand med NHL/NHLPA.
Problemet med detta är att även om vi inte stod inför en möjlig lockout i NHL så kommer det inte bli några förhandlingar om ett nytt avtal mellan NHL/NHLPA och IIHF.
Från NHL/NHLPA sida sp har man hela tiden sagt att man vill ha ett avtal som gäller för alla parter eller också inget avtal alls.
Detta innebär i praktiken att en svensk klubb får det väldigt svårt att få
någon ersättning över huvudtaget.