Har ni andra fastnat i semi-tråden? Dysso: Har HV hur mycket pengar som helst? Verkar som de kan ösa ut pengar, inte bra för svensk hockey detta. Kanske får bli lönetak som i NHL.
Fan va det är dött är på HV sidan då... kom igen nu va!? Ni var inte tillräkligt bra denna säsongen, så upp med humöret och börja skriv lite! Nåt som är posetivt med HV, är att man bytt bort en satans sjuk tränare som tror att HV är världsbäst när dem inte är det, och istället bytt in en tränare som verkar mer förvirrad än dem flesta, en verka vara en tränare som drar i sig ett par glas whisky innan match... så som han svamlar i intervjuer innan match... dyngrak?
gud: Jag gissar att Kenta vid 55 tillfällen under grundserien kommer att uttala följande: -Jag är stolt över grabbarna. Har han någonsin sagt nåt mer än så?
spud: Haha, är den där virriga tränaren något att tacka för?? Hade jag varit HV-fan, så hade jag skämts. Dessutom är Lreif Boork Europas bästa tränare enligt flera experter i media, och isåfall borde väl han även vara Sveriges bästa, inte sant?
spud: Kanske ingen slump ändå, HV hade ju redan i serien mest utv.minuter, är ju faktiskt Mårts/Flygarns sak att stävja sånt, men det har de aldrig gjort, bara grinat om att Ward skulle hetat Svensson. Tycker nästan liiite synd om Ersberg, från det han fick Honken award har det ju bara blivit...shit!O inte nån större hjälp har han fått. Undra just hur skadad han är? Psykiskt måste detta vara djävulskt tungt för han, oerfaren som han är.
Vicke_LKPG: TACK HåVe!! För God kamp. Tsck Mårts o Flygis, för att Ni skakar runt o skickar in huller om buller. Tack Jämtin, Ward o Pat K! Till slut var det nog erfarenheten o smartheten som avgjorde, det är ju INTE skönspel eller våldsspel som betalar sig. Vi ser fram mot ett E4-derby!!!!
Jonte321: Jag tycker tvärtom att Mårts verkar vara en sympatisk ledare. Han håller inte på att försvara sina idioter(Ward, jämtin..) till absurdum som flera andra lags ledare gjort, t.ex Micke "pajjas" Andersson i Timrå i vinter.
Bara att önska Mårts lycka till i comebacken i juniorkronerna. Hoppas han får sova gott nu så kanske påsarna under ögonen ger sig med tiden.
HV är det kaxigaste laget i serien, tror dem är världsbäst, när dem i själva verket är ett par nollor. Jag är brynäsare, och visst blev man blev utslagna av HV 71, men jag har ALLTID tyckt att HV 71 är ett gäng nollor. Ska bli skönt att slippa se Per Mårts i båset iaf:p Stckars småkronor!!!
Dysso: Han den där finnen som gillar att skvätta på nötkreatur hade ju hyfsat driv under skridskorna ikväll. Dessutom var det väl mer fart överlag i HV än vad det var hos MoDo. Framförallt så är ni ju mer effektiva i både BP och PP än oss, fast sett på hur det sett ut under säsongen så var det väl ingen som hade räknat med något annat heller.
Nu blir det ännu en sån där nervös öldrickarmatch i Swedbank Arena.
Dysso: Själv är jag rätt fascinerad att detta bringar fram ett sådant känsloyttrande först nu. Jag menar när hände detta? Var det inte typ 3 månader sedan eller ngt liknande.
Jag kör en egen variant. Helsike att vi gick miste om Jaroslav Hlinka. Han var ju så gott som klar för oss ifjol.
Varför skulle en LHF fan vara bitter över Hannula?
HV tappade en bra spelare i Hannula, men jag tycker att det var bra att han försvann med tanke på den turbulens det hade varit i laget om man försökt ha honom kvar. Sen vad ryssarna betalar tror jag inte HV-supporters ger blanka f-n i. Däremot tycker jag att det var lågt av Hannula att skylla på att han ville vara nära familjen för att sen flytta till Ryssland, han kunde väl hittat på en bättre ursäkt.
Hrdina är väl en krydda för ES, om något lag vill betala och har pengarna, varför inte? Hellre ge "stjärnor" stora pengar och få artister till ES än att köpa in forwards till 3'e och 4'e kedjan.
Dysso: Jag hoppas verkligen att ersberg fortsätter att sakna allt vad stabilitet är. Det kan inte vara tryggt att ha ett försvar där Ersberg, Ward och Åkerman huserar.
Dysso: Hoppas de blir en spännande semi och att de bästa laget vinner! Aldrig kul att åka på småmissar. Tyvärr är de ju så ofta att de laget som har de lilla extra flytet ofta vinner matchen. Mitt tips är att modo har flytet nästa å vinner 2-4.
Fikabröd, var det det backarna åt i den här matchen? Jag tycker att 2 - 2 i matcher ändå speglar den här matchserien ganska bra. Känns vidöppet, vem tar kommandot nu?
Som en känd svensk sa; "De e bar' å åk" Vilket lag klarar av att köra på torsdag? Tror inte vi vinner en match till om Ersberg får härdsmälta igen, även om han nu hämtade upp det ganska bra i resten av matchen.
Ur HV ögon sett; Bättre backspel, mindre målvaktstavlor så går det här nog vägen. Att göra första målet för en gång skull hade inte heller varit fel, undrar om vi borde se till att matchen är 10 minuter försenad så att alla hinner vakna...
Vad tycker ni Modoiter fattas för att ni ska hålla HV på mattan i nästa match? Själv är jag rädd för att det blir en tuff match, förlorar Modo verkligen tre i rad? Räknar med Modoiter som kämpar som djur, ett försvar som ser ut som i dom tidigare matcherna där backarna inte släpper in någon på klara lägen.
För att alla ska få en chans att håna mig efter semi 5 så slänger jag in ett tips, 3 - 1. Thörnberg sätter ett.
Svaret på din fråga finns i mitt länktips. :-)