Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Tycker att det gnälla åt alla håll från alla lag jag, det är oftast inte bara ett lag som är boven i dramat om man säger så :).
Du har inte större studieskulder än Jämtin va? För tredje gången frågar jag nu vad du menar med att Vinnerborg dömer till HV:s fördel, då HV drabbas av fler utvisningar än Timrå.
Det är karantänvarning på dig nu.
Ward är nog en av dom sista spelarna någon i serien skulle välja att villja bråka med om du frågar mig i alla fall. Men du har rätt i att man tillför inget från utvisningsbåset.
Ja, Sanny har ju ett par knän på sitt konto redan och borde ju veta hur man gör.....
Kan du bara vårda ditt språkbruk en nyans, så får du gärna skriva här fler gånger.
Tänk om Lance Ward hinna äta Sanny rå, innan han gör puré av Jämtin. Har du någon reservplan?
Jo den tacklingen var ju solklart utvisning på och det var väll den största bomen herr Wimmelborg stod för idag med. Nä lär väll bli en ny domare som dömmer nästa match får väll se om han är nå bättre.
Vinnerborg gjorde väll inte nån av sina bättre matcher idag. Men Hv drabbades ju helt klart av betyligt mer utvisningar änn vad ni gjorde. Så skulle jag varit timrå supporter så had ejag då varit nöjd att ha domaren på min sida för dagen.
Ett jävla äckligt svin som jag hoppas Sanny mosar sönder i nästa match.
Ja att Timrå vann var ju så rättvist som det kunde bli, men det blir nog en hård matchserie detta inte omöjligt att det blir 7 matcher i denna. För jag tror knappast HV kommer vara lika kassa på onsdag i 5mot5 spelet som man var idag.
Sedan måste båda lagens målvakter rycka upp sig med. Annrs kommer det hagla in mål i fortsättningen med.
Nu var det ju knappast det det handlade om. Du påstår ju att Vinnerborg dömer till HV:s fördel, men är tyst som en lobotimerad när faktumet klarläggs att HV drabbades av fler utvisningar än Timrå.
Antingen har du något vettigt att komma med annars bör du hålla dig härifrån.
Jo håller med om att herr Davidsson var ganska osynlig i matchen, men ni har ju chans till snabb revansh på onsdag. Men som sagt ska ni rubba Timrå nu så måste ni upp med farten i 5mot5 spelet.
Som jag skrivit innan måste ju Johan ta kommandot och anföra från början. Går ju inte att han åker omkring och gömmer sig i en period. Nu är inte detta något enstaka tillfälle heller, utan han har varit försvunnen stundtals i kvarten mot SAIK också.
Vet inte riktigt vilka baljor du tycker Liv skulle rädda. Skulle eventuellt vara fyran då men det hade ju krävts rena fantomen. De övriga känns ju som rena avrättningarna.
Skulle vara kul om det gick att föra någon form av verklighetsanknuten diskussion med dig någon gång.
HV fick 10, 2-minutersutvisningar mot 8 för Timrå. På vilket vis dömer då Vinnerborg till HV:s fördel?
Tycker personligen som neutral att ingen av målvakterna var särskillt vidare idag båda 2 släppte in 2 puckar var som dom skulle ha tagit och många stunder var det rena cirkusen från båda håll där det tappades puckar osv. Men det är ju bara min åsikt :).
Ni får nog rycka upp er i 5mo5 spelet på onsdag om ni ska vinna, men spelet i powerplay var ju riktigt bra av er som vanligt.
Senaste nytt från TT:
Andreas Jämtin har i sin roll som "retsticka" slagit nya rekord. SSI rapporterar om ett enormt engeriläckage över Medelpad, som är fullt jämförbart med härdsmältan i Harrisburg 1979.
Konsekvenserna av detta är i nuläget oförutsägbart, men en första rapport pekar på att beredskapen av dylika situationer har försummats samt att man inte haft den kompetens som krävs.
Det här gick inte alls. Timrå rodde hem det här förvånansvärt enkelt genom att döda matchen redan i första perioden.
Liv gjorde återigen en gedigen insats och kan inte lastas för någon av målen. Däremot kan det delas ut kollektivt spöstraff på backbesättningen, Petrasek undantaget.
Fast och andra sidan känner vi till deras begränsningar så ett mer uppoffrande spel i mittzon av centrar som skall täcka upp för slowmotion-backar vore önskvärt.
Som jag skrev tidigare så spred Johans uppträdande osäkerhet kring sig, både i den egan formationen som i övriga laget tycktes det.
Nu gick han in och revancherade sig i andra, men vill han spela ytterligare en final krävs nog att han är med från start i resten av matchserien.
Vinnerborg tappade konceptet i tredje och borde beivrat mer än han gjorde.
För i timråboken är det ju inte mkt till hockeysnack....
Så, iväg med dig nu till er gästbok där ni kan sitta och oja er över Jämtin och hylla knätacklarn...
Här inne bestämmer jag vilka som skall krypa eller försvinna, eftersom just genomtänkt hockeysnack skall vara rådande i största allmänhet. Därför stannar Huge medans du får välja mellan höger eller vänster.
'Clowns to left of me, jokers to the right' var det visst.
Klar uppryckningh noteras, men det måste till mer om man skall vända det här. Störst hjärta i tredje avgör den här första semifinalen.
På vilket vis då? I den matchen jag sett så kan knappast Liv lastas för målen. Däremot finns det mycket i övrigt att önska från andra spelare än just Stefan.