Soulless: missade jag nåt? Sjöng dom inte ”Karlin Karlin ditt jävla svin?” Kanske jag som har konstiga referensramar men den har ju sjungits i lador i 30-40 års tid så fort det finns ett lämpligt rim?
TIKTok: för att inte tala om en KLASSISK ramsa, den känns ganska harmlös. Kul att höra! Den djurgårdarna körde mot Åberg i vår matchserie var ett exempel på ramsa som går över gränsen. Eller ramsa och ramsa, dom stod väl bara och skanderade att han var en jävla h*ra.
Klåparna: Sådana briljanta inlägg är det svårt att bemöta, speciellt från en sådan seriös skribent som du, byter namn o klubbmärke o fortsätta skriva dravel
Soulless: ja finns det nån rättvisa inom hockey världen ska er säsong vara över i kväll. Modo är det bättre laget och är nog det lag som har störst chans mot HV. Men vem har sagt att sport är rättvist så vi får väl se om spänningen fortsätter.
Soulless: Ja, man har inte riktigt hämtat sig. Sedan räckte vi inte till i söndags heller, så nu är risken stor att det är färdigt. Men, vi ger inte upp. Fast nog ser det tungt ut att kunna vända upp detta igen. En sista urladdning idag nu, så kan vi få en sjunde match.
Mezdah: Ja, en märklig match. När Ingman ger bort pucken till 1-2 var jag tvärsäker på förlust. 2-2 kom bara som ett brev på posten. Förstår att det är bittert, men om vi fortsätter ge bort puckar i egen zon och alla börjar fundera 'ska jag skjuta eller passa...' så är allt öppet. Hoppas det blir lite mer känslor kommande matcher, utan att det spårar ur
Soulless: Ja har följt hockey i många år, känns som att lövens chans är att vinna borta på söndag. Då blir det 7, annars tror jag Modo vinner 4-2. Dålig skärpa ikväll mycket slarv men skönt som du säger att det inte domarna var i fokus. Dags att lugna sig nu i 45 timmar!
Keriksson: Ja det är möjligt, men jag skulle hellre sätta pengarna på att modo tar två raka nu, tyvärr men jag tycker modo spelat bättre i överlag genom matchserien, även om ikväll kändes så tajt det kan bli mellan två lag.
Men kul att matchen var schysst, önskar spelarna hade bjudit på lite mer fokus bara.
{8225}: Gratulerar. Bittert slut för oss gröngula. Men att inte kunna hålla emot och släppa in det sista var för beige. Nu är det lika i matcher igen. Ny match på söndag.
{8225}: Tack, glad påsk själv! Motgångssupporter är ett passande ord. Idag på långfredagen skall vi ju tänka på lidande och sorg. Vet inte vad det betyder i kvällens match. Två alternativ. Antingen utjämnat och framdeles MoDo-fördel, eller ett ordentligt Löven-grepp. Skön känsla kontra plågsamt lidande. Vi vet precis vad det innebär. Detta ingenmansland... Jag njuter av kaffe i solen och ser med bävan fram emot kvällen. Det är jobbigt, men så är livet som motgångssupporter. Men alla möjliga utfall idag är bättre än åren i ettan. Det gläder en trött motgångssupporter. Det blir sommar i år också.
Mezdah: Gillar motgångssupportrar, dom är oftast sympatiska och kunniga. Glad Påsk Lövare, men hoppas den blir lagom glad i morgon, tajta matcher så det kan bli en lång fredag
KulltorpsOlli: Håller du på MoDo nu eller Björklöven ? Var skall Dom och Björklöven ligga tycker du ? Jag tycker att båda skall ligga i SHL !! Domarna finns med i spelet varje match och tar ibland märkliga beslut för det har även vi fått erfara i Timrå ! Tittar vi på vår sida så skrivs det om domarna rätt så ofta , men dom har nog rätt . Hur ser du på domarnas bedömningar igår ? I Hockeysnack är alla experter .