Nu va namnet klart.. tydligen.. Ejendals Arena. Jo men det blir väl säkert bra.. Den kommer ligga där som leksands stolthet brevid LRF hallen (B-hallen). LRF - landbrukarnas riksförbund.. Så om en djurgårdare kommenterar våran snart färdiga BONDE b-hall så kan ni ju banna honom och säga att VI har faktist en handsk och stövel arena å! :D
matsby: jaa så sant.....dessutom så har mataffärerna i leksand en regel att ingen under 20 får köpa folköl....så snacka om att OKQ8 och Statoil gör pengar :)
tobbe_88_: SuperStars ger bort 500 sponsrade biljetter till dom först anmälda. I första hand görs detta för att alla supportrar runt om i landet ska känna att dom får valuta för pengarna som dom betalt i medlemsavgift. Vi runt Siljan får ju nåt vid varje hemmamatch i form av lägre entréavgift och av naturliga skäl har medlemmarna längre bort svårare att nyttja denna förmån...
Förutom dessa 500 tillkommer alla andra som "alltid" dyker upp i globen - ca. 200-300, om inte fler. Med tanke på att matchen spelas en tisdag måste det anses som en ansenlig mängd blå-vita!
matsby: "premiären var vi inte så många,och ändå ägde vi hallen ;-)"
Kan meddela att det gjorde ni inte alls... Jag satt (för första ggn i världshistorien) bakom Leksands bås, d.v.s närmare borta stå än Leksandsklacken, under premiären. Visst hördes ni och vissa stunder mer än hemmasupportrarna, men att påstaå att ni ägde är en kraftig överdrift. Vet sedan tidigare att det är svårt att höra motståndarna i Leksands ishall p.g.a taskig akustik.
Om jag skulle utdöma segrare och förlorare skulle jag nog av ren hövlighet låta udda vara jämnt och kalla klackmatchen oavgjord... de som satt närmare Leksandsklackan kanske är av annan åsikt, dock.
matsby: jaha :) men antagligen vare väll för spelet va som d va den matchen....om ja inte missminner mig så vare den match nordgren gjorde 2 identiska mål å ni vann me 4-1?
Så om en djurgårdare kommenterar våran snart färdiga BONDE b-hall så kan ni ju banna honom och säga att VI har faktist en handsk och stövel arena å! :D