"Buse Sen måste jag avslutningsvis nämna denne Mike Siklenka, usch säger jag bara. Det var länge sen jag såg en så usel och hemsk spelare i Malmö Isstadion. Han spelade så fult att man nästan blev mörkrädd, höga klubbor, handskarna och armbågarna i ansiktet på motståndarna hela tiden, och klubbtekniken tänker jag inte ens kommentera. Skönt att ingen mer skadades när han var på isen. Han slaktade stackars Fredrik Eriksson, det kunde blivit betydligt fler… "
Det är helt ofattbart att alla inser detta, alla utan Jukka! PINSAMT!
Fy fan säger jag vilken sopa han är. Vart är Golybovsky ??
Alisandali: har inga ord till hur omogna människor kan vara, vist vi är rivaler men man behöver inte sjunka till en papetisk lekskola nivå! gå o drick lite sprit för erat kära mora kommer losa med 4 raka matcher! ja är iaf en av dom som hoppas leksand går upp men vet att det kommer bli 1 år till i AS, de sa ja redan innan säsongen startade! detta kommer bli en 2 års plan, men att ha kommit såhär långt redan första året är imponerande! räkna med att vi är om mora inom ett par år era glesbygda eremiter!
nyz: Ursäkta att jag lägger mig i, det är alltså publikstödet det går ut på för Leksand och inte det spelande laget. Det lag som har mest publik vinner, eller ? Undrande.
Anders i Budum: Föga överraskande att du tittar in och utstrålar sitt utomordentligt finkänsliga jag. Du har redan tidigare varit avstängd och kan mycket väl bli det igen, då du fallit tillbaka i gamla synder!
mora1: Att en vuxen man (förmodar att presentationen är korrekt) yttrar sig på en 14-årings nivå är desto mer svårbegripligt. Eller, kanske inte om jag läser vidare i presentationen - det står ju att du håller på mora, vilket förklarar det hela! Du får skämmas inför hela hockeysverige helt utan övrig kommentar!
Alltså helt allvarligt morapack - har ni inget bättre för er? Ert lag spelar slutspel, men ni lyckas inte fylla en endaste buss för att stödja laget i bortamötet mot FBK. Laget gjorde en god insats som kanske, kanske hade kunnat räcka lite längre, om inte hela vägen, med lite stöd... men nejdå, det verkar vara högre prio på att häckla Leksingar. *suck*
Leksand förlorade en match som på förhand tippades vara den svåraste. Egentligen inget att säga om. Man började visserligen bra och kunde mycket väl ha haft en ledning efter 1:a perioden. Sen drar man på sig en massa skitnödiga utvisningar och visar upp allt annat än sin bästa sida... Vi hade i alla fall en klack på gissningsvis 200-300 blå-vita som visade sitt stöd i motgång.
LIF har 9 matcher kvar att spela och vi kommer att visa vårt stöd vid samtliga! MIK har 2 och förmodligen båda på bortaplan utan support...
Anders i Budum: Jag må dela din skadeglädje när det gäller leksand men det är på gränsen till osmakligt att vara här inne och strö salt i såren. Jubla inombords eller i någon annan gästbok vettja.
Nog för att det var på bortaplan, så tycker jag att leksand kunde skärpt till sig och tagit upp takten från första perioden med sig in i andra och jämnat ut till 2-2. Men vad händer då? Jo då kommer det typiska leksandsyndromet. Utvisningar, slarv och inga skott på mål. De chanserna man får slarvar man bort, som tex power play. Man ger upp helt enkelt. Man bjuder på endast hawaiihockey. Ska dom som kom till klubben för att göra mål och hjälpa leksand spela vårdslöst och dra på sig utvisningar kan man ju ta in juniorer istället. Jag är grymt besviken, för det som jämt börjar så bra blir lika snabbt så himla dåligt. Leksandhjärta hit och Leksandshjärta dit. Det finns ju inte. Lika bra att börja bygga inför nästa år i Allsvenskan. För det är där Leksand hör hemma idag.
mora1: menar naturligtvis vann. för er darantar som har missat det Danmark - lif 5 - 1 Nu är leksand nära elitserien, sm-guld, vm-guld - igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen igen och igen
MorganaLefaey: Ja, jag känner lika... skönt att det inte var ren enögdhet, färgblindhet, eller vafan som helst. Fast jag tycker inte att man spelar ut ordentligt. Det är inte rejält. Jag vill se 100% i sista och "challe" på bänken!
nyz: Efter att ha sett 2 perioder kvalhockey så måste jag säga att jag tycker synd om er. Efter första perioden så borde ni ledat med 2 mål eller något, men oskärpa och utvisningar ställer till det.
nyz: blir nog ingen elitserie.....på tok för många dumma utvisningar.... bränner alledes för mycke chanser och det är alledes för lätt att göra mål på leksand
Kommer INTE att upprepas.