Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Knogen:
Det mediala intresset är viktigt, men det är ju mycket beroende på den som skriver oxå.
De flesta sport journalister på dalarnas tidningar är ju Leksingar och då blir det ju mindre utrymme för MIK, dast så inte borde vara fallet.
Nu var ju förra säsongen speciell med alla NHL spelare och klart att publiken ökade då. Vi har även mycke folk från Rättvik, Leksand och Falun som åker norröver.
Ne, det är klart. Men det kommer att växa upp en ny generation. Och framförallt i ovansiljan tror jag helt klart att Mora kommer att vinna mark om vi håller oss kvar.
Alisandali:
Se'n finns det dom som laget inte är livsviktigt för, utan de vill se Elitseriehockey. Jo'rå, de finns dom också.
pajig? det var ingen pajig kommetar.
men nu menade jag framförallt oss leksandssupportrar.
man byter inte bara lag för att det går åt helvete.
Men ungarna på dagis och grundskoleåldern kanske byter , och det är dom som är fans och publik om 10-15 år .
Men jag tvivlar på att publik och fans byter lag.
Men vad har man innanför pannbenet om man väljer mora framför leksand? inte mycket i alla fall .__.
Om Mora sköter sina kort rätt , så är det läge för att ta över sponsorer , publik , och sympatisörer .
Malmö tillhör inte mina favoriter heller, det ska jag väl villigt säga. Men hellre de än LIF. Konkurrensen från supportrar, lokala sponsorer och mediautrymme är på tok för stort för att ag ska tycka att kvällen resultat är illa.
Titta bara vad som hände under förra säsongen, när Leksand spelade i andradivisionen. Ungar i Våmhus och Älvdalen, som tidigare varit, och kanske fortfarande är, starka LIF-fästen, åkte runt på hockeyrinkarna med Moratröjor på sig. Vi hade mer publik på matcherna, och vi fick betydligt mer utrymme i media.
Sånt är viktigt.
Knogen:
MIk har nog visat många företagare att vi är något att satsa på efter denna säsong. LIF´s lek med miljoner har retat gallfeber på många nu och det är till MIK´s fördel .
Sportsligt så tror jag bara att det sporrar både spelare och oss supportrar att ha LIF med i ES.
Man måste ju värna om svenskan i Sverige annars går det åt h-e.
http://www.gravbortskane.tk/
Det känns så just nu iaf.
Undra hur det ser ut om ca ett år. Hoppas att man skrattar och ler då.
Scenario:
LIF vinner kvalserien om ett år, möter MIK i sista matchen och spelar ned dom i AS.
Skulle vara kul att höra hur det låter här inne då.
Men jag ser hellre att MIK är kvar i ES och vi kan spela upp oss igen. Två små byar med varsitt lag i ES
Knogen:
Du har nog rätt i att många lackat ur på LIF´s återtåg hit och dit, men tror att det kan bli ordning i leden med Lundström som ny bas.
Nu är ju inte jag på något vis Leksing, men jag ser de gärna kvar i ES hellre än MIF
Skriv isf brevledes till mig så får vi lösa tvisten som vuxna människor.
Njaeee....jag gillar dansk salami faktiskt och ibland är faktiskt danskarna bra men det är inte alltför ofta.
Skåne till Danmark!
Ja, det är jättekul....så länge det varar. Men jag har i ärlighetens namn svårt att förstå att man som moring inte ser allvarligare på konkurrensen från LIF. Det är ingen pluttklubb vi har att tampas mot.
Med Mora oh Leksand i samma serie är risken stor att Mora blir den klubb som blir lidande.
Nu är jag dock inte speciellt bitter att han gjorde de för ni har fått visa denna säsong att ni är värda att spela i ES utan hjälp av NHL proffs
ernie eagle: Du är väl en pajas du också. Ang skånskan säger du så åt Regin och Nielsen också? ;-)
SAIK hinner tappa detta i vanlig ordning, har dom råd att rusta upp sin betongbunker till hall?
Klart att motståndarnas supportrar vill ha Leksand kvar i eliten. Enklare poäng får man ju leta efter. Hellre Leksand är Frölunda och HV...
Jag vill ju inte strö några salt i såren här, men jag är inte alls säker på att andra lag och andra lags supportrar är så överdrivet leksandsvänliga längre. Folk har tröttnat på Leksands eskapader. Och charmstämpeln att det är den lilla klubben på landsorten är borta för länge sedan.
Om jag talar som moring så tror jag helt klart att MIK mår bra mycket bättre med LIF i andradivisionen. Det säger sig själv. Är ganska övertygad om att leksingar hade resonerat på samma sätt.
Grötbögarna från Danmark är tillbaks i ES mot min vilja. Däremot blir det härliga matcher mot SAIK. Ser fram emot att "spräcka oskulden" i Skellefteå Isstadion.
Jag säger som Bergström sa (en äldre gubbe i Timrå), fan om de kunna lära sig rikssvenska ändå därnere i Danmark. Guuud va less man blir allt jävla skorrande i TV-rutan. Nej fy fan vad skönt om Skåne hamnade under vatten så slapp man skiten och så blev Gotland Nordens Hawaii.
Man föreslår vägtull mellan Elitserien och Allsvenskan för att minska tågtrafiken :-)
Läste precis DD:s intervju med Calle Steen.
Han är allt bra rolig den killen - kan någon köpa honom en spegel eller visa en Leksandsmatch på video.
norrland:
Tror nog inte att så många njuter, de flesta vill nog ha LIF kvar i ES bland både spelare och andra lags supportrar.
Men det som sker nu med att både Masken och Jonas drar vidare kan vara början på ett nytt LIF.
Jag minns de MIF-supportrar som TV4 visade upp i "Hockeykväll med 4:an" som åkte land och rike runt för att stötta sitt lag. Detta trots att laget låg jumbo i ES. Missförstå mig nu inte här. Jag ville bara ha ett svar på vad som kunde tänkas räknas då det gäller att visa support för ett lag. För egen del var jag på alla Timrås hemmamatcher under säsongerna 1988-2003. Bortaresandet var jag inte alls lika noga med, så där går jag bet. Men jag kan hur det än är förmodligen inte påstå att jag är mer Timråit än en supporter som började se matcher när laget återkom i ES 2000. Det hela har väl också att göra med hur man väljer att visa sitt stöd.
Db_04:
Han har lång erfarenhet både som spelare och tränare och ett stort kontaktnät, så jag tror absolut på honom.
Danska spelare i Es har väl många ggr vart rätt lyckade värvningar, bättre än många andra importer.
Ja men jag har tårar i ögonen.. man får vä bara inse at det är kört åter igen.
OM Lundström vet jag inte så mycket men den primära målsättningen måste vara att få tillbaks leksand direkt oavsett laget dom får kommande säsong. men men vi ger aldrig upp, men snart har jag fått nog av detta...
Så sant! Alla är inte hardcore-moringar, eller dito leksingar. Finns ju faktiskt många redan nu som håller på båda lagen. Något som för de flesta av oss ter sig lite underligt.