Luleå HF

SHL · 118101 inlägg · 891 ämnen

« · 1953948 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lajon: Håller med du. Warulfven och Läjkers i sista två kan vi inte räkna med pinnar mot, snarare att vi kammar noll. Ska vi ta sex poäng för att hålla Fulunda bakom oss bör vi göra det i B2B mot den skadeskjutna Pungen nu.

Pungen kommer förstås att vilja ge allt, för att i konkurrens med Öret och Pölsan ta sig till slutspelet. Men det kommer de att misslyckas med och bäst att vi direkt hjälper dem att bli av med den förvillelsen;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ottawa Twitter, angående NY Islanders - Ottawa senare i natt:
"...Craig Anderson starts in net ...".

Jahaja. Den enorma skitsnackaren Crawford som tagit över som interim-coach visar att han hajjar ingenting alls. T ex har han inte koll på att de åtta matcher Ottawa vunnit senaste 32 har alla en gemensam nämnare. Spaden har hanterats av Anders Nilsson.

Nolla!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lajon: Håller med dig. Nu blir alla matcher svåra. Och likaledes att ska vi möta Fulunda kan det bli j-t betydelsefullt att ha hemmafördel eftersom de myglar så infernaliskt i Scandal-i-Analium med glappande klockor och köpta zebror.

Jag skulle nog njuta av att få Apan i kvarten. Det är hög tid att vi krossar det j-a kopielaget och ingen sommar kan bli skönare än den då man vet att vi pulvriserat köpelaget. Tror att Luleå är bättre på att ta fram den kraft som kommer att behövas än de många köpespelarna hos Apan som mer kommer att koncentrera sig på att oskadade och bekväma hitta nästa klubb att lugga pengar av.

Däremot Öret vill jag slippa. Tror att de kommer att lyfta sig till 200% för att täppa till truten på media och alla andra inbillade förståsigpåare.

I vilket fall. Tänk vad trevligt att vi nu kan fundera i dessa banor, från en sådan här position:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lajon: eller.. ganska enkel matematik... om vi tar minst 6 poäng på dom fyra sista så är topp 2 klart. Allt över det så kan vi ta seriesegern.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Avslutande fyra för topplagen:

Linköping HC - Luleå HF
Luleå HF - Linköping HC
Färjestad BK - Luleå HF
Luleå HF - Växjö Lakers HC

Örebro HK - Färjestad BK
Växjö Lakers HC - Färjestad BK
Färjestad BK - Luleå HF
Färjestad BK - Djurgårdens IF

HV 71 - Frölunda HC
Frölunda HC - HV 71
Djurgårdens IF - Frölunda HC
Frölunda HC - Brynäs IF

Vi avslutar alltså med två svåra matcher där vi räknar med 0 poäng. Ska vi ha fler pinnar får vi passa på att ta dem i dubbelmötet med Pungen nu.

Warulfven har faktiskt några tuffa matcher närmast. Öret är inte ofarligt. Och Läjkers borta är svårt för alla lag. Ja, vi får se.

Frölunda hoppas vi tappat pinnar i dubbelmötet mot HV närmast. De har - med målskillnad - 7 poäng de måste ta mot oss och det kan bli svårt. Tar vi bra med pinnar mot Pungen kan vi fixa det.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Pungen skall vi bara ta i dubbelmötet, minst 5 pinnar skall vi ha där.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag vill INTE ha SAIK i kvarten... men det kan det bli oavsett vi blir etta, tvåa eller trea. Sedan skulle det vara grymt om vi kunde landa före Frölunda så vi får hemmaplansfördel vid en ev. semi, kan vara helt avgörande i en sådan batalj... fast först måste vi komma förbi kvarten.... kan ju bli HV, DIF, SAIK, Malmö... inga lätta matcher...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Håller med du. Läjkrarna ska vi inte släppa över bron.

Men jag räknar med att vi avslutar serien med att orska både mot Watulfven borta och sedan Läjkers hemma. Så j-t viktigt att vi tar bra med poäng i dubbelmötet mot Pungen nu för att försöka hålla Fulundorna bakom oss.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Håller med dig. Laget har en obehaglig chans på topp 6 nu som de inte förtjänar. Vi håller tummarna för att primadonnorna bommar mot slutet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja jäklar men vem är förvånad? Jävla kalkonförbund klarar inte ens av att fixa en korrekt tabell, skämmes ta mig fan!
Men inte släpper vi förbi Växjö nu med endast 4 omg kvar, finns inte på världskartan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lajon: J, HV var en riktig j-a prövning. Speciellt i senare delen av tredje då jag inte trodde att vi skulle stå emot. Men vi tycks för j-a svåra att besegra:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Du har rätt och inte bara Själlin kommer tillbaka - med största sannolikhet gör Lill.Nisse också det, som jag uppfattat saken. Backsidan borde fungera även om vi skulle få en skada i slutspelet. Känns riktigt bra:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Du har rätt i att förbundets tabell visar att vi är 12p för Läjkers, men den visar fel, förbundet går inte att lita på. Men visst fan är vi top 3 som sämst, med god chans på top 2 dessutom!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Oj, är det de summorna som gäller. Ja jäklar i det, då hoppas jag vi fightas för så mycket som möjligt! Härligt med redan 300 tkr räddade och dessutom plats i vår egen turnering CHL:-) Det ska bli kul att vara med igen, speciellt som vi slipper Apan med tomma läktare och dolda företrädare som i bastun efter att ha hivat i sig vodka kommer till TV för att snacka skit om mästerskapet.

Härligt att ha fått med oss två poäng från denna riktigt j-a svåra och ovissa match.

Man blir glad. :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
1. Jag har varit frustrerad länge nu över vårt PP.
2. Synd att aplaget vann. Nu lär dom klara playin. Hoppas dom missar topp 6 iaf.
3. Bra att Själlin hinner få några matcher innan slutspel. Vi behöver (minst) 7 dugliga backar för nya skador lär komma.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lajon: *host* vi har 12 poäng och 26 plussmål tillgodo på Växjö *host*
Med andra ord vi ÄR top 3 som sämst.
Man blir glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ganska väntat resultat ikväll, förstod att det skulle bli svårt mot HV. Men nu har vi 11 poäng på Växjö och 26 plusmål med 12 poäng kvar att spela om... inte fan skall vi släppa förbi dom nu... När det gäller Frölunda (6 poäng och 19 mål) blir det spännande, de möte HV x 2 medan vi har LHC x 2.... det orde inte vara omöjligt att vi minst behåller avståndet som det är nu till tredjeplatsen inför de två sista. matcherna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Easy win (not) men vi vann och nu blir vi som sämst 3:a och är klara för CHL nästa säsong.
3:a innebär 300tkr i prispengar men vi siktar på 1,3 mille som 1:an får, 2:an får 500tkr och det är inte skitpengar speciellt med tanke på att vi inte varit i närheten av dessa placeringar på flera år.
Man är glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Känns helt sjukt att vi vann. Igen. Men det var en hemsk match!

Övriga matcher:
Färjestad BK - Brynäs IF 4-1
Frölunda HC - Linköping 3-1
Växjö Lakers HC - Rögle BK 4-1
IF Malmö Redhawks - Mora IK 7-1
Djurgårdens IF - Skellefteå AIK 2-3 straffar
Timrå IK - Örebro HK 3-5

Poängen fördelade som man väntade sig med undantag för Malmö - Mora där man trodde det kunde bli osäkert, men Malmö exploderade. Likaledes var Djurgårn-Apan svår att tippa men Apan vann tydligen på straffar.

Intressant tabell.

När det gäller streckstriden är Öret nu uppe på samma pinnar som Pölsan och Pungen men totaläger förstås där.

När det gäller att ta sig till topp 6 har det hårdnat till sig lite och Apan och Malmö kan bli svåra för Djurgårn att hålla bakom sig.

I topp leder vi fortfarande. Nu bara en ynka pinne och 10 mål sämre skillnad än Warulfven. Men skit samma - vi vet ju att vi har Warulfven borta i näst sista och i sista möter vi Läjkrarna. Troligen kammar vi noll där så vi kommer att sjunka. Men det får vi ta...
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-214309.png

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-214320.png

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-214328.png

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-214335.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
LULEÅ VINNER och vilken j-a avslutning!

HVs spelares klubba går av i tek i Luleås zon och Luleå går till snabb attack men HVs nya trea hinner in - dock utan organisation av HV och det blir full kalabalik framför HVs mål där Luleå lyckas hantera åtta pass som går fram till medspelare medan HV inte lyckas få bort pucken och slutligen är det Connolly som har puck, drar den lite åt sidan och får öppningen varpå han lyfter in avgörande 3-2.

Ojoj, fy satan så nervöst och HV lyckades få matchen precis dit de ville ha den. Luleå å sin sida blockades av att Lassi släppte in ett skitmål och Olle tappade ett vanligen för honom självklart mål. Plus att höjdhopparen sket i flera HV-utvisningar under första perioderna då Luleå kontrollerade matchen.

Ja, det var en hemsk match och under tredje perioden var jag mer eller säker på att Luleå skulle tappa alla tre poängen men tänk att vi är så j-a svåra att vi vinner igen. Puh!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2-2 och förlängning.

Vi vann en poäng och vi förlorade en poäng. Nu ska vi fightas om bonuspinnen.

Luleå har satsestetiskt 10-4, HV 1-6 efter tre perioder.

Men det är helt meningslöst nu speciellt inte efter den matchbild vi har där HV jagar vinsten som fan medan Luleå passiviserats allt mer.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
1.39 kvar, 2-2 och tek i Luleås zon...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fy satan, nu böljar det fram och tillbaka med hel- och halvchanser för vardera laget och en sådan här öppen match vill vi inte ha men det passar förstås HV som handen i handsken.

Mindre än fyra minuter kvar och 2-2 och så nära förlust har vi inte varit på lång tid.

faller ett mål innan 60.00 blir det förstås avgörande.

KÄMPA LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Den förbannat klena ursäkten för en riktig domare - höjdhopparen - som blundat för ett antal tydliga regelbrott av HV tar en skitjävla holdingutvisning på Isac.

Luleå dödar större delen av utvisningen fint, men de gånger HV kommer in i zon imponerar de genom snabba och perfekta pass.

Nu 5 mot 5, ställningen 2-2 och 12 minuter kvar av tredje.

Och nyss en vacker frispelning av Kovacs till Olle som en meter från målet har halva målet öppet - MEN MISSAR! Mycket ovanligt av Olle som är den säkraste vi ar i sådana lägen.

Spelbilden just nu sådan att vilket lag som helst kan vinna. Båda lagen kommer fram till chanser och även om Luleås chanser är större kan det sluta hur som helst.

Det här är kort sagt en matchbild som HV vill ha men inte vi.

Mycket obehagligt. Lassis tavla till 2-2, Olles tavla inte till 3-2. Det här känns jävligt obra. Jag ger mig fan på att vi förlorar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ser inledningen av tredje perioden på Hovet och helvitte vad Djurgårn trycker på och Apan får slita som fan för att stå emot. Känns som ett seniorlag mot ett pojklag.

Har också sett psykbrytet båda mål.

1. Första målet får en Apa glida framför Reideborn som inte ser något och psykbrytet kan enkelt lägga in den. Det hade t o m jag klarat.

2. Andra målet en puck som studsar iväg just där psykbrytet står med halva målet öppet. Jag hade målat där med-

Där kvitterar djurgårn änk-ligen. Jag har på några minuter sett minst 5-10 högkalibriga målchanser för Djurgårn som totalt krossar Apan i spelet. Det här MÅSTE djurgårn vinna, men u ska jag se på Luleås match.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läget i de andra matcherna efter två perioder:

Det fortsätter som i första:

Färjestad BK - Brynäs IF 4-1
Frölunda HC - Linköping 3-0
Växjö Lakers HC - Rögle BK 3-0
IF Malmö Redhawks - Mora IK 5-1
Djurgårdens IF - Skellefteå AIK 1-2

Och så har Öret tagit ledningen mot Timrå:

Timrå IK - Örebro HK 2-3

I detta nu är Öret uppe på samma poäng som Pölsan och Pungen och förbi det förra laget på skillnad, fortfarande efter Pungen på skillnad.

Öret KOMMER att ta platsen i slutspelet. Elakt nog ger jag mig fan på att vi i Luleå får Öret i kvarten.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sitiation i Luleås målgård där en HV-spelare pressat sig fram och blivit liggande, när Luleå går till attack mot HVs mål. Då passar vederbörande på att hindra Styrman en, tv, tre ggr genom att liggande på is nypa fast Styrman med händer och med ben och publiken vrålar på utvisning men höjdhopparen blundar som vanligt.

helt korrekt är att HV håller matchen oviss och jämn, men för att lyckas med det går de över gränsen och bryter mot reglerna gång på gång, medan höjdhopparen blundar.

Vid två tillfällen har också HV attackerat Lassi som blockerat puck och det har förstås lett fram till slagsmålstarter från spelarna.

Zebrorna KAN mycket väl tappa den här maytchen som har tendenser att urarta och då beror det helt klart på att den slappa j-a höjdhopparen inte blåser försynnerligen tydliga utvisningar - i samtliga fall på HV-spelare.

Nu är det Hawaii-hockey. Luleå är framme flera gånger, men HV å sin sida går till snabba kontraattacker.

I mina ögon har spelet urartat. Det här vill vi INTE se.

Kommentator Lindberg däremot är eld och lågor och menar att "det är en utmärkt hockeymatch" men så är han också en nolla som bara vill se mål och inte förstår ett vettigt lagspel och ett säkert försvar.

Matchen har alltså rullat iväg i en riktning vi inte vill se, men HV vill ha.

Obehagligt. Det kan verkligen sluta hur som helst. Jag kräver attd en j-a höjdhopparen ska ge fan i att ge fan i att ta ut HV-spelare när de tydligt bryter mot reglerna och ska utvisas. Vilket leder till att det blir helt jämnt mellan lagen vad det gäller chanser och det kan onödigt nog sluta hur som helst.

En jättefin hockeymatch, tycker aprunkaren, en skitmatch, när vi släpper till som vi gör, säger jag.

Andra perioden är över. 2-2.

Nu hoppas vi att Bulan talar förstånd med laget i paus!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Men Satan!

En HV-spelare med en chans som inte är någon chans. Han gär ned efter sargen och nästan framme vid linjen lyfter han en inte speciellt hård puck mot målet. Lassi kan ju ställa sig i vägen, bara, vid stolpen, men lyfter plocken för att fånga pucken som helt sjukt går "igenom" plocken och in i mål.

2-2

Och ju mer perioden gått desto mer har HV lyckats behålla puck i egen zon och gått till angrepop samt i vår zon avlossat skott som når fram till Lassi ofta med spelare emellan och även om Lassi stått ivägen för allt (förutom tavlan vid 2-2) ser det inte så där jättesäkert ut.

Lika 2-2 nu alltså och av matchbilden att döma nu kan det gå pt vilket som helst. Detta j-a hala HV, svåra att få kontroll på.

KOM IGEN NU LULEÅ; VAKNA OCH KONTROLLERA HV!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nej men fy faan! Emil Larsson bryter igenom på kanten och går till attack men en HV-spelare kastar sig på Emil obakifrån och sliter ned honom på isen. FEM METER BAKOM det hela står höjdhopparen och ser precis allt men har svalt visselpipan.

Nu har höjdhopparen blundat för några rejält tydliga utvisningar på HV och snart letar han väl upp en billig på Luleå, för att utjämna satsestetiken, som han brukar...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
OK. Nu kör vi andra perioden i delfinen. Vi hoppas se fortsatt konsekvent spel av Luleå .... och Luleå behöver bara 33 sekunder för att ta ledningen med 2-1!

Det är Kovacs som effektivt attackerar en HV-back vid blå och snor pucken av honom. Avancerar nedåt, har Petter med sig plus HV-backar men spelar bak till Connolly i slottet och han drar på ett skott som träffar Petters skridsko och går i mål.

Fortsätt nu vara TRÅÅÅÅÅKIGA och släpp inte till en ytterligare kvittering av luriga HV!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Övriga matcher, som började fem minuter innan vår, efter första perioden:

Färjestad BK - Brynäs IF 2-0
Frölunda HC - Linköping 1-0

Programenligt.

Växjö Lakers HC - Rögle BK 2-0

Inte oväntat, även om viss chans för Röglet fanns. Men nu är det nog redan över.

Timrå IK - Örebro HK 1-1

Bara en period ännu och Öret har tid på sig att hitta vinst.

IF Malmö Redhawks - Mora IK 3-0

Oväntat, men imponerande. malmö har haft det svårt på senare tid men att gå loss till 3-0 redan i första överraskar. Nu har jag sett repriser: Malmö gick från 0-0 till 3-0 på 3.20 och det var mål som, enligt nutida hockeyterminologi, vakten Engstrand vill ha tillbaka. Juvonen är tydligen borta och Engstrand tycks alltså kasta in puckarna. Malmö är inte dummare än att de tackar och tar emot. Kan de t o m försvara plats 6 serien ut? I så fall tackar Fulunda - som trolig kvartsfinalsmotståndare - för det.

Djurgårdens IF - Skellefteå AIK 0-1

Ja, en match som inte är helt lätt att tippa. Jag tror ju att APan faller idag men än så länge står de emot och har t o m ledningen sedan psykbrytet fått klappa på i PP och för en gång skull träffar han målet men missar vakten.

Noterar att apmonstrumet Ossian tar heder och ära av duktige gårdaren Josefsson på apsidan. Josefsson svarar på det genom att bara behöva 15 sekunder av andra perioden för att kvittera till 1-1.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Första perioden över, 1-1. Luleå har ägt spelet för det mesta och haft halvcahnser för fler mål, medan HV blixtrat till offensivt ett fåtal gånger, men väsentligen har svårt att komma till. Luleå trycker på bra redan i forechecking och HV har tvingats tappa puck i egen zon flera gånger, samtidigt som de tvingats freda sig genom att ta icing flera gånger.

Perioden på poäng till Luleå men bara 1-1 efter det att HV fick ett lite flytartat mål och kvitterade. Fortsatt oklart men kan Luleå fortsätta som i första har vi chans, förutsatt att vi slipper flytmål mot oss.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, där hade vi en riktig utvisning, efter en crosscheking i ryggen som kastar en lulespelare i sargen.

Men den missar zebrorna, inte oväntat.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå håller väsentligen HV på mattan men nyss en HV-chans där en massa spelare grötar ihop sig i målgården och Lassi är helt låst. Då går Tedenby runt målet för att lägga in den på den halva av målet som är helt öppen och Lassi kan inte agera för han har flera spelare mellan sig och den sidan av målet.

DÅ KASTAR SIG OSCAR ENGSUND OCH SOM EXTRA MÅLVAKT RÄDDAR HAN MÅLET FRÅN PÅHÄLSNING.

Vilken härlig spelare Engsund har blivit. Oddsen var små sedan han som rookie hos Fulunda skällts ut efter noter inför öppen ridå - inklusive av Rogern. Skamsen drog Engsund till Luleå och man tänkte att det här kan aldrig gå bra. Men så fel man fick. Engsund är en klippa hos oss, en riktigt fin hockeyspelare. Så går det när man kommer till Luleå.

Nu får Luleå spela PP efter en billig för att inte säga helt felaktig utvisning på Oscar Sundh.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vilken shit! HV har inte lyckats med något men efter en tek i Luleås zon klipper en HV-spelare på ett distnasskott med flera spelare mellan honom och Lassi och undrar om den inte träffade någon och styrdes?

I mål gick pucken dock och Lindberg gick upp i falsett och byter just nu kalsonger.

1-1 efter knappt fyra minuter.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
1.35 spelat Einar avancerar in, har Emil att passa som dragit med sig två HV-spelare, men han lägger bak till Isac som naken i slottet pangar in 1-0!

HÄRLIGT!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apan tar ledningen mot DIF, Läjkers mot Röglet.

Men nu kör vi i Delfinen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fantastiskt fint ljus- och ljudspel för att hylla K-Fab - vår egen spelare från blygden - hyllas för 900 SHL-matcher idag. Vackert!

HV kommer säkert ihåg att senast vi möttes pangade Fabbe in hat trick på HV:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Snart dags för nedsläpp. Luleås match 5 minuter senarelagd pga flygstrul för HV, men nu släpper vi snart loss.

Elitserien SHL ska avgöras genom fem frekventa matcher på en dryg vecka tisdag-torsdag-lördag-tisdag-torsdag.

Ha ha ha ha..Bulan intervjuas inför match och tillfrågas att "folk säger att ni är tråkiga - ändå gör ni fjärde mest mål i ligan - vad säger du om det?"

Varpå Bulan svarar:

"Storstjärnor som Dick Axelsson ska aldrig tycka att det roligt att möta oss. Vi kommer att fortsätta att göra det så tråkigt som möjligt för honom"

Underbart!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tyvärr drabbas vi av herr aprunkare Lindberg som "kommentator" och han briljerar direkt genom att förklara att "HV jagar hemmafördel i kvartsfinal".

De lag som har hemmafördel i kvartsfinal är de som slutar på plats 1-3 och Lindberg påstår alltså att HV ska på 5 matcher och 15 möjliga poäng passera följande:
• Apan 2 poäng +2 mål
• Malmö 3 poäng -2 mål
• Djurgårn 7 poäng +17 mål
• Läjkers 8 poäng +1 mål
• Fulunda 13 poäng +10 mål

Ja, du har säkert rätt, aprunkare. Visst kan HV passera dessa fem lag. Mycket troligt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
47 omgångar av SHL spelade och man tackar för att alla lag nu spelat lika många matcher samt att det är väsentligen fulla omgångar avslutande avsnittet av serien.

Vi rekapitulerar läget och har nöjet att fortfarande se Luleå i topp, även om jag räknar med att Warulfven kommer att gå förbi och vinna serien.

De stora frågorna just nu kan - i prioriteringsordning - vara följande:
• Kommer Öret att sno platsen i åttondelsfinalen av både Pungen och Pölsan?
• Kan Malmö skärpa sig och hålla sig kvar bland topp 6?
• Kan Djurgårn fixa topp sex?
• Troligen kommer lag underifrån att ta en kanske t o m två platser bland topp sex och vilka blir det: Apan, HV eller Röglet?
• Hur formerar sig lagen - vilka platser tar de - bland topp 6 inför kvartsfinalen?
• Hur formerar sig lagen - vilka platser tar de - bland platserna 7-10 inför åttondelen?
• Kan Morsan passera Öret - eller Pölsan/Pungen och slippa kvala?

Ja, det är väl ungefär de frågor man har kvar för seriens avslutande och de sista omgångarna.

Som regel är det kampen vid de nedre strecken som är mest intressant och det blir spännande att följa Öret - som jag tror avancerar upp till slutspel.

Vore ju spännande om Morsan kunde nå ikapp Pölsan och/eller Pungen för en kamp in på mållinjen, men även om Morsan kommit igång är det svårt att tro att de kan hämta igen hela 11 poäng och målskillnad - dvs i praktiken 12 poäng - när bara fem omgångar och 15 poäng finns att tillgå. Nej, hade vi haft en handfull omgångar till skulle nog Morsan haft chans, eftersom Pungen och Pölsan nu är så under isen. Men mer troligt är att Morsan blir klara för kval ganska snabbt nu - det kan ju faktiskt ske redan ikväll.

Dagens matcher:

Färjestad BK - Brynäs IF 2,15
Frölunda HC - Linköping

Dessa två ser jag som säkra hemmavinster.

Växjö Lakers HC - Rögle BK 1,92

Det borde förvisso också denna vara, eftersom Läjkers f n är seriens klart bästa hemmalag, men Röglet har viss styrka och en liten möjlighet att överraska.

Timrå IK - Örebro HK

Här är det i stället bortalaget man ser som säker vinnare, eftersom Timrå i princip har förlorat allt sedan länge och saknar många spelare - medan Öret går skitbra och redan kan uppfattas som en spännande utmanare i slutspelet.

Luleå HF - HV 71 2,05

Objektivt sett ska man tro på en hemmavinst här: på slutet har Luleå gått bra och det har inte HV. Men HV är bättre än hur det sett ut på senare tid och deras irrationella anfallsspel är inte lätt att hantera för Luleå. Jag tror det kan gå lite hur som helst här och HV kan definitivt lyckas slå oss. Jag skulle inte bli överraskad.

IF Malmö Redhawks - Mora IK

Ja, normalt sett en tvärsäker hemmavinst, med Malmö som alltid är hemmastarka och ikläds en topp 6-placering, mot kvalplacerade Morsan. Men Malmö har tappat stilen lite oväntat på senare tid och överstegrisen hos Morsan kommer säkert att göra sitt yttersta, eftersom han sparkades av Malmö. Kan gå hur som helst.

Djurgårdens IF - Skellefteå AIK

Slutligen: ytterligare en oklar match. Djurgårn som igen-kligen hade styrkan att bli bäst i landet i år och länge var så under hösten, har tappat massor då man saknat många spelare längre perioder och är inte alls så bra som man hade väntat sig. Vidare har de faktiskt vunnit varje match mot APan i år, även om Apan "vunnit" skotten med typ 60-15. Men just mot gårdarna har Apan avslöjats och att stå och pumpa långskott från sargen som Reideborn ser är tämligen dödfött. Dessutom har gårdarna material för ett farligt kontringsspel mot Apans oimponerande försvar. Så jag skulle nog tro rätt rejält på Djurgårn denna match. Men olyckan Apan måste väl lyckas någon gång?

Ja, va fan. Snart får vi se.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-182208.png

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-182215.png

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-182224.png

500x0-skarmavbild-2019-03-05-kl-182232.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit pommes frites: vi får höjdhopparen som zebra igen! Tillsammans med den osynlige nyssrookien harnebring. Hujeda mig, det här kan inte gå bra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bulans skicklighet att sätta ihop spelare som fungerar tillsammans i effektiva linor som klarar både det offensiva och defensiva spelet är imponerande.

Speciellt om man jämför med Apan. I kväll spelar de på Hovet mot Djurgårn och har Möller borta. Varpå hjärntrusten petar ihop linor som aldrig lirat med varandra - de får väl ta i hand och presentera sig innan match:

1st Line 10. Lindström, Joakim - 46. Olimb, Mathis - 27. Alvarez, Robin
2nd Line 12. Pettersson, Adam - 40. Jensen, Jesper - 4. Holloway, Bud
3rd Line 9. Söderlund, Tim - 16. Lindström, Linus - 25. Lundin, Albin
4th Line 37. Eriksson, Albin - 24. Wingerli, Andreas - 20. Hedberg, Edwin

KÖPESPELAREN Olimb som aldrig varit i slottet men är klistrad vid sargen sätts ihop med KÖPESPELAREN Alvarez som inte hittat rätt samt med KÖPESPELAREN lindström. Spelaren från blygden Pettersson som misslyckats som center så många gånger nu sätts som vinge där han gör minst skada, tillsammans med KÖPESPELAREN Holloway som fortfarande är för intresserad av kioskflickor för att idas bry sig om hockeyn och mellan sig har de KÖPESPELAREN Jensen som inte märkts på något vis alls förutom då han körde armbågen i huvudet på en motspelare och fick sex matchers avstängning - vilket blev hans sex bästa matcher för Apan hittills. Sedan har man petat in Linus Lindström från blygden - som var så kass att han fick sparken men köptes in igen när Ericsson försvann och som vingar har han centern supervärvningen från allsvenskan albin lundin samt KÖPESPELAREN Tim som inköptes sedan han utbildats två säsonger i Luleå Hockey, men snart lämnade Apan för Fulunda där han misslyckades och köptes tillbaka. Och så sista linan där KÖPESPELAREN Hedberg - som åker runt runt men aldrig lyckas med något - placerats med wingerli, som mest "imponerat" genom fula jockat och inte gjort mål på mannaminne samt med supertalangen KÖPESPELAREN från Borlänge som imponerat mest genom att sitta i fyllecell samt vara avstängd för attacker mot motspelares huvuden; lärpengar, enligt Pea.

Ja, det är en tragisk samling skitlinor. Att det bara är väntat av mummelklockare och CryBert inser vi, men det känns tragiskt att Tommy Dalton med en så lång och fin karriär ska kopplas ihop med detta apschabrak på karriärens höst.

Och allt är förstås ett resultat av att man gav Näsan i uppdrag att fylla laget med spelare vilket han utförde genom att erbjuda skitpengar till tidigare spelare från blygden som då sket i Apan, men ösa pengar över bekväma primadonnor som Aaltonen, Olimb, Holloway och andra legoknektar utan klubbhjärta.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu har Luleå presenterat det lag vi ställer på isen mot HV i kväll. Det blir:

Forwards
Austin Farley - Jack Connolly - Petter Emanuelsson
Robin Kovács - Niklas Olausson - Karl Fabricius
Emil Larsson - Isac Lundeström - Einar Emanuelsson
Carl Mattsson - Jonas Berglund - Johan Harju
Johan Forsberg

Backar
Jesper Sellgren - Erik Gustafsson
Joonas Jalvanti - Daniel Sondell
Oscar Engsund - Fredrik Styrman
Marek Korencik (spelar i tröja 17)

Målvakter
Joel Lassinantti
(Niklas Rubin)

Bulan har hittat det lag han tror på och det har fått chansen många matcher i rad nu. Känns fint att vi slipper fortsatt osäkerhet kring uppställningarna och dessutom slipper skador med ändringar.

Men Lill-Nisse kommer ju att vila ett tag och Pontus Själin går ännu inte in. Det betyder att Styrman går med Engsund och som sjunde back plockar Bulan in duktige Korencik; ursprungligen från Slovakien medn som sökte sig till Luleå vid 15-års ålder och nu är kapten i vårt framgångsrika J20-lag. Välkommen till Elitserien, Marek! Vi hoppas på lika fin fortsatt utveckling för dig som för Christian Jaros som numera är ordinarie NHL-back för Ottawa Senators.

Man är imponerad och stolt över hur många junisar Luleå plockat in från egna led till SHL-nivå denna säsong. Vilken spelarfabrik vi har!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ossian: om ni städar upp framför egen dörr genom att sluta presentera fakta så slutar jag ljuga.

Ojoj. Där går det utför. För några år sedan tog hans Apans framgångar för att med detta som bas sitta och håna och snacka skit om alla andra. Nu, när Apan kollapsat, har han inte den möjligheten så då blir det bara skit, skit och ännu mer skit. Vilken tragisk människa.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag undrar om inte apmonstrumet Ossian är på väg till ett psykiskt sammanbrott nu? Hans idiotier på apsidan blir bara värre och värre.

Jag kollade upp vad man skriver på nordkraft om affären Holmström när det nu verkar som att Apan för vilken gång i ordningen tycks drabbas av att en spelare vägrar återvända till Apan. De hårt prövade supportrarna ifrågasätter förstås Näsan, som schabblat bort de "egna" spelare för att stö miljoner över bekväma primadonnor.

• Ingen Axel H till AIK.

• Hm...ska läsa mellan raderna och tro att vi spelar på att vara klubben som tog honom till AHL och därmed ligger lägre än övriga i löneerbjudande?

• Är det sant att vi inte lägger en rimlig lön på Axel är det riktigt konstigt. En spelare som alltid levererar i slutspel växer inte på trän. Hoppas vid gud att AIK vet vad de håller på med nu!

• Tanten (av språket att döma) Jocke och Möller, blev ju bra återvänder, men de flästa kommer tillbaka sämre än de som åkte. Ska det budas på återvändare ska de dominerar AHL och fått testa NHL men inte riktigt lyckats. Annars är det projekt som troligen misslyckas.

• Ossian: Är Holmström en förstacenter? Nej. Visst skulle det vara kul om han kom tillbaka, men pengen ska vara rimlig. En kille som haft skadeproblem, inte producerat i AHL och är långsam på rören.

• Holmstöm nobba oss

• Blir det en ny docka som hänger från bron ?

• Har han sagt att det bara är Skellefteå som gäller om han kommer hem? Isåfall, vart swischar man dockbidrag?

• Måste vara Robertssons fel att Axel inte signar med oss..


Jaså, en del funderar på docka igen....

Frågan om på Apsidan om Gustaf Lindvall kan ta spade igen - som blir obesvarad eftersom monstrumen inte har någon koll och är upptagna av att ljuga om andra - kan jag besvara. Han ÄR på väg tillbaka men är inte beredd att gå in ännu.

När det gäller vakter producerar ju vi i Luleå egna vakter och har så gjort sedan många år.

Apan däremot har en annan strategi. De köper in alla vakter. Just nu har de en mannekäng som har spaden medan en långtradarchaffis får ta båsdörren. Ikväll blir det match på Hovet mot Djurgårn som utbildade mannekängen för några år sedan. Men det var ju innan han kom till Apan och inbildades för att slänga in puckar.

Jag tycker att Dalton ska slå till nu. Ge spaden till långtradarchaffisen från Boliden!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bulan berättar att Pontus Själin nu är tillbaka men att Lill-Nisse blir borta ett tag; hoppas dock vara tillbaka innan slutspelet.

Var ju lite underligt med Lill-Nisse skada eftersom men inte riktigt kunde se hur den uppkom. Han gled ju med sträckt höger ben mot sargen men det måste ha handlat om att fotled eller knä - mest sannolikt fotled tror jag - var liiite böjt och belastades. Lite småruptur och blödning i ett ledbandsfäste bara. Fint sp.

Återstår att se om Pontus går in med Oscar redan ikväll; skulle tro det.

Bulan och likaså Fabbe som intervjuas före match påpekar hur svåra HV är eftersom de spelar lurigt och irrationellt i anfallet.

Så är det och arkitekten bakom detta kaosbygge är förstås i första hand Tedenby - en spelare vi haft jävligt svårt att plocka bort. Ingen av de backar vi använt har igen-kligen klarat det och tyvärr brukar Tedenby inte köra på Erik Gustafssons sida utan smyger vanligen in vid blå till höger. Lyckas Tedenby lura oss inledningsvis kan det här bli en svår match för oss.

Håller tummarna för att vi får in ettan och inte HV för då kan de bli omöjliga när Tedenby och de andra snabba, irrationella HV-linorna får mer öppningar när vi måste agera mer offensivt.

Det här blir en tuff match. Ska vi vinna måste vi kunna prestera max och vi hoppas på att Fabbe dragit på sig Kanon-Keanes skridskor igen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apornas sätt att hantera att deras lag, Apan, kollapsat och alla får sparken eller sticker, är alltså att börja hitta på om andra lag med lögner.

Kollapsen i Ottawa har hårt prövat supportrarna, men de är liiite mer kreativa än härvarande apmonstrum förstås.

Nedan några exempel på hur de avbildar ägaren Melnyk som är "hjärnan" bakom all skit där han beordrat sin lydige GM Dorion till alla usla affärer. Som började med hur Alfie avslutats för att komma vidare till den usla affären för Hoffman, vilket följdes av århundradets katastrof - hur de lät Erik Karlsson glida dem ur händerna - och hur de för några veckor sedan gratissläppte de sista stjärnorna Mark Stone och Duchene som de lovat behålla.

Inklusive den skrattklassiker på nätet som med nya texter alltid lockar till skratt (länk).
Uppladdat:

500x0-dhh5tsiu0aawrr.jpg

500x0-melnykgrinch-copy.jpg

500x0-img20180705151824.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Dramalama på Apsidan.

För fyra timmar sedan frågade en skribent, som har angiven tillhörighet Apan, om vad apsupportrarna på apsidan tror om när Apans andre målvakt kan komma i spel igen.

Den vakt de fått hårdköra på senare tid, mannekängen, har ju kastat in en del puckar och Apan förlorat matcher, samtidigt som den reservvakt de har just nu är en långtradarchaffis.

Så frågan är minst sagt motiverad för de som intresserar sig för Aphockeyn.

Så, vad svarar sidans ockupanter, hatbrottslingarna?

Ingenting alls. Nu när jag påpekar hut avslöjande och skamligt det är kommer väl någon av monstrumen att googla fram ett svar - eftersom de själva har noll koll - men det förbättrar inte saken. Det visar bara hur lite de vet och intresserar sig.

För hockey vill säga.


Aporna lallar vidare...
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2018-12-04-kl-032315_4.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Anders Nilsson update.

Ottawa. En klubb i spillror. Ägaren är känd för att vara snål och innan säsongen ville han inte erbjuda Erik Karlsson det han var värd och släppte iväg honom. Med följd att Ottawa tappade slagkraften. Ottawa hade tre riktigt duktiga spelare som skulle bli unrestricted free agents till våren och dessa lovade ägaren att han skulle behålla genom att bjuda bra avtal.

Det gick ändå hyggligt fram till slutet av december, men sedan har Ottawa sjunkit som en gråsten och är nu avhängda, ohjälpligt sist i NHL. Under tiden har de spelat 31 matcher och förlorat hela 23 av dessa. 8 matcher har de dock vunnit och vid samtliga dessa har spaden hanterats av Anders Nilsson. Han har stulit matcher av motståndarna som det heter och vid flera tillfällen utsetts till matchens allra bästa spelare.

Trots löftet "lyckades" Ottawa tappa de tre duktiga egna spelarna de lovat behålla och sedan har spelet helt havererat. Ägaren/sportchefen har på bara ett år lyckats tappa alla sina stjärnor och ett tidigare starkt lag har på bara en säsong blivit NHLs allra sämsta.

Nyss sparkades coachen Guy Boucher och man tog in en föredetting Crawford interimcoach som mest utmärker sig på det sättet att ställer någon en fråga till honom svarar han i fem minuter genom att stapla floskler.

Skitkul för Anders är vidare att sportchefen Dorion i samband med att han först släppt iväg de tre stjärnorna följt av att han några matcher senare sparkade coachen publicerade ett "öppet brev" där han uttalade sig om framtiden. Och skrev apropos spelare räknade upp 31 viktiga namn - inklusive Craig Anderson, Marcus Högberg och Filip Gustavsson - men "glömde" att nämna Anders Nilsson.

När det gäller vaktfrågan intressant historik sedan debaclet började 21/12. Innan dess hade i princip Craig Anderson vaktat målet hela hösten. Craig, som i 8 år varit etta i Ottawa, har tappat senaste två påren. Fyller 38 i år. Under hösten hade han legat på 90% ungefär, och 21/12n klev han av med hjärnskakning.

De testade reserver McKenna och Högberg och någon succé blev det inte.

Förlust 2018-12-21 Ottawa-New Jersey 2-5 Craig 20/25 80% McKenna 7/7 100%
Förlust 2018-12-22 Ottawa-Washington 0-4 McKenna 29/33 87,9%
Förlust 2018-12-28 Ottawa NY Islanders 3-6 McKenna 33/38 86,8%
Förlust 2018-12-29 Ottawa-Washington 2-3 Högberg 21/24 87,5%
Förlust 2018-12-31 Ottawa-Columbus 3-6 Högberg 32/36 88,9%
Förlust 2019-01-02 Ottawa-Vancouver 3-4 OT Högberg 41/45 91,1%

I januari hade de bytt bort McKenna mot Anders Nilsson. Första matchen gick inget vidare - hade någon väntat sig det med ett helt nytt lag framför sig. Högberg fick gå in igen men silade och Anders fick byta av honom.

Förlust 2019-01-05 Ottawa-Minnesota 3-4 ANDERS 22/26 84,6%
Förlust 2019-01-06 Ottawa-Carolina 4-5 Högberg 13/16 81,3% ANDERS 11/13 84,6%

Sedan fick Anders spaden och nu hade han blivit varm i kläderna! Under fem matcher var han NHLs bäste vakt och levrerade som fan! Jag såg matcherna och Anders var riktigt j-a bra hela tiden.

VINST 2019-01-09 Anaheim-Ottawa 1-2 OT ANDERS 32/33 97%
VINST 2019-01-10 Los Angeles-Ottawa 1-4 ANDERS 33/34 97,1%
Förlust 2019-01-12 Ottawa-San Jose 1-4 ANDERS 28/31 90,3%
VINST 2019-01-16 Colorado-Ottawa 2-5 ANDERS 30/32 93,8%
VINST 2019-01-18 Carolina-Ottawa 1-4 ANDERS 33/34 97,1%

Äntligen hade Ottawa blivit ett vinnande lag igen!

Så. Vad gör coach Boucher?

Han sätter in gamlingen Craig igen? Var fan hittade han den idén? Och det går fortsättningsvis åt helvitte igen förstås. Bara torskar.

Förlust 2019-01-19 Ottawa-Saint Louis 2-3 Craig 35/38 92,1%
Förlust 019-01-22 Ottawa-Arizona 2-3 Craig 30/33 90,9%
Förlust 2019-02-01 Ottawa-Pittsburgh 3-5 ANDERS 35/40 87,5%
Förlust 2019-02-02 Ottawa-Detroit 0-2 Craig 19/21 90,5%
Förlust 2019-02-06 Ottawa-Toronto 4-5 Craig 25/30 83,3%

Anders får nu ta över spaden igen och Ottawa börjar spela bättre. Vinner matcher.

VINST 2019-0207 Anaheim-Ottawa 0-4 ANDERS 45/45 100%
VINST 2019-02-09 Winnipeg-Ottawa 2-5 ANDERS 44/46 95,7%
Förlust 2019-0212 Ottawa-Carolina 1-4 ANDERS 33/37 89,2%
Förlust 2019-02-14 Ottawa.-Detroit 2-3 ANDERS 26/29 89,7%
VINST 2019-02-16 Winnipeg-Ottawa 3-4 OT ANDERS 23/26 88,5%

Så släpper man iväg de tre spelare man lovat behålla och lagspelet havererar omedelbart. Man inleder med den ökända matchen mot Chicago där inget lag försvarar sig utan bara går framåt och sedan fortsätter eländet med kaotiskt spel där ingenting fungerar. Det går dåligt för Anders några gånger, Craig får vakta mer men lyckas fortfarande inte vinna någon match.

Förlust 2019-02-18 Ottawa-Chicago 7-8 ANDERS 8/12 66,7% Craig 26/30 86,7%
Förlust 2019-02-21 Ottawa-New Jersey 0-4 ANDERS 27/31 87,1%
Förlust 2019-02-22 Ottawa-Columbus 0-3 Craig 37/40 92,5%
Förlust 2019-02-24 Ottawa-Calgary 1-2 Craig 33/35 94,3%
Förlust 2019-02-26 Ottawa-Washington 2-7 ANDERS 18/24 75% Craig 12/13 92,3%
Förlust 2019-02-28 Ottawa-Edmonton 2-4 Craig 22/25 88%

Så plockar de in interimcoachen pratkvarnen floskelleverantören Crawford. Denne ger spaden till gammel-Craig som kastar in puckarna. Nästa match tar Anders spaden och OPttawa vinner första matchen på länge.

Förlust 2019-03-02 Ottawa-Tampa Bay 1-5 Craig 29/34 85,3%
VINST 2019-03-03 Florida-Ottawa 2-3 ANDERS 30/32 93,8%


I natt spelar Ottawa borta mot NY Islanders. Kastas gammel-Craig in för att förlora igen? Eller får Anders behålla spaden? Och ids Ottawa bry sig om att spela hockey, efter den helt unika turbulens och det kaos som ägaren och sportchefen ställt till med?

Uppfattningen är den att ägaren beslutat göra sig av med hela laget iaf de bästa spelarna och ta in nya billiga spelare för att på några års sikt bygga från grunden. De stoltserar med att de vid alla spelarbyten skaffat sig en j-a massa draftval (speciellt genom att släppa iväg en av ligans allra bästa backar lagkaptenen Erik Karlsson förstås) och nu poängterar de att "vi har 16 val i tre första rundorna närmaste tre åren".

Jaja.

Man undrar ju mest vad det här betyder för Anders. Han har ju visat att han är kapabel att levera stormatch på stormatch och är den ende vakt som vunnit matcher för Ottawa senaste 31 matcherna och han har blivit lite taskigt behandlad när de prioriterat trötte Craig i stället plus att när laget fallit samman är det nästan en omöjlig uppgift för någon vakt att leverera längre.

Irriterande som fan dessutom att sportchefen räknar upp 31 namn på seplare men "glömmer" att nämna Anders, som ändå varit den viktigaste spelaren i de flesta matcher som Ottawa ändå vunnit, bland all skit i övrigt.

16 matcher kvar för Ottawa i årets NHL. Nu har Anders nyss vunnit match igen och a) får han fortsätta och b) kan han mobilisera det bästa han har igen, mot alla odds med NHLs just nu allra sämsta lag framför sig?

Vi får se.

« · 1953948 · »