Albert Hall: LHF kommer att gå runt på fyra femmor, och att Rönnqvist är placerad med Hägerbäck och Ledin misstänker jag har att göra med det faktum att Tavve sa att "Rönnqvist är så bra att han skall kunna bära hela sin kedja". Dock är åtminstone jag lite tveksam till om Rönnqvist kommer helt till sin rätt i den omgivningen. Fast jag har ju jantagligen inget att säga till om i just det avseendet.
Jag har lyckats slippa ohockeytittandet ikväll så nu kan jag bänka mig vid datorn istället när det är dags. Efter att ha varit hockeylös alldeles för länge grejade jag inte att göra något annat än att följa matchen.
Jag tror vi vinner ikväll. Det känns faktiskt så på allvar.
Hmmm... ser att Rönnqvist är uppsatt i fjärdelinen tillsammans med Ledin och Hägerbäck. Underligt drag av coacherna. Varför det? Min gissning är att man försöker gå runt på fyra femmor ikväll. I alla fall till att börja med.
Däremot är Fagemo återbördad till Skuggan och Burström. Då gör han naturligtvis poäng ikväll.
Såja, så var det dags att damma av matchtråden igen. Känns en aning tungskriven efter att ha legat i malpåse i 12 dagar. Kvällens match är ju en av dom på förhand svåraste, dels för att Lule traditionellt alltid haft svårt för Frölunda borta, dels för att VF är jävligt bra i år, speciellt på hemmaplan.
Vår hemmamatch mot dom tyckte jag däremot inte att dom imponerade särskilt mycket. Om jag minnas rätt (vilket jag brukar göra rätt ofta när det gäller hockey, skillnad det mot övriga livet, därför ska man inte ha något liv heller) så var matchen helt jämn och kunde slutat hur som helst. Nu slutade den med strafflotteri som VF vann.
Vad som kan tala lite för oss är att vi inte haft lika många spelare på slitsamt landslagsuppdrag och att vi för en gångs skull har en motståndare som är mer drabbad av skador än vad vi är.
Starten efter uppehållet ser allt annat än lätt ut. Av dom fem närmaste matcherna är fyra på bortaplan, VF, Dif, Tik och Fbk. En hemma, Modo. Hur många poäng tar vi på dom här fem matcherna? 0? 5? 8? 12? 15? 18..... nej nu räcker det!
Paddan: Jag kom just på att ni inte har någon match. Använd mitt lyckatillande i er nästa match mot Linkping istället, det är ett av de få lag jag har mindre sympatier för än Modo ; )
Paddan: Vimmelkantig igen? Du skämtar väl? Om inte så hejåhå, det blir "intressant" att höra hur många helt slumpvisa och godtyckliga utvisningar och matchstraff han hittar den här gången.
...och till Hälge och Co, liksom till Paddeländet som är en av de få modoiter som förtjänar det önskar jag ett stort LYCKA TILL i "era" respektive matcher ikväll.
....och med en rungande applåd hälsar vi kvällens domare, Marcus Winnerborg välkommen till matchen i Scandinavium mellan Frölunda Indians och Luleå Hockey..........
Hälge: Bra vet jag inte, men gott är det! Sen måste man ju tyvärr också vara social och då får man tydligen ont i ryggen och baksmälla. Hur sjutton ska det här gå ;)
gud: Hmm, där ser man. Sen ska du väl försöka att övertyga oss också att man heller inte gör mål i pingis.....
Nåväl, kan väl passa på att önska lycka till ikväll till Hälge, gud, Albert, Portello och Kicks. Själv kommer jag ju att vara upptagen med "viktigare" saker som att äta tårta och dricka kaffe.
Lulekickan: eh det fick jag reda på i sommras av min polare i Tjeckien att kvinnorna var som tokiga på han medans han spelade i Plzen pga att dom också upptäckte vissa saker på han som var av stort nöje......
Albert Hall: Dina kvinnliga vänner verkar ha upptäckt samma sak som jag har gjort. Ja, i fråga om Brabenec alltså. Det gör honom förstås värd varenda öre han kostar LHF : )
Jag önskar er lycka till med matchen idag på VF hoppas att det blir en värdig match och att VF vinner (men det komme vi göra) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Albert Hall: Med en trasig Dragkedja kanske det blir lite lättare att spela jämnt med Frölunda, dessutom är ju Norrena också borta. I och för sig är inte Henrik Lundqvist direkt någon sämre målvakt med sina fantastiska 1,13 insläppta mål per match i snitt.
Paddan: Det kan nog bli så att Plate får hoppa in nån match framöver. Bara för att visa hur man ska tänka när en målchans uppstår. Årets Toporowski = Johan Plate.
Portello: Hmm, återstår att se ifall den där huvudledningen ger något resultat. Om nu såna där pysskologer är så bra, varför har man då inte ett helt lag med bara sådana? Då borde man väl vara oslagbara eftersom att de borde veta hur man ska tänka som och fokusera på uppgiften på rätt sätt...
Portello: Ser att spelarna haft ett snack med huvud tränaren Johan Plate och att vi för första gången den här säsongen har tillgång till samtliga spelare. Detta kan inte sluta annat än med tre poäng.
Dysso: Sitter själv och funderar om man ska vara lite djärv och satsa den ofantliga summan av tio kronor på en hockeytrippel med idel kryssmatcher till oddset 72 gånger pengarna.
Lulekickan: Jäklar, är klockan så mycket. Bäst att klä på sig den blå dräkten då, Lennart sjukanmälde sig idag och de hittade ingen som på kort varsel kunde ta över hans jobb. Hmm, tro var Eilert och MA Numminen håller hus någonstans, de skulle ju köra Enter Sandman live för första gången.
Godnatt med er Kicks och Portello och en, förmodar jag, hårt sovande Dysso...
Lulekickan: Vet inte, enda busarna jag träffade i lule var dom som på bred norrländska förklarade att dom var HV supporters sist jag var i Deflinen .. Vakterna hävdade att dom inte alls var det och borde flytta på sig.. :)
Dysso: Ajda, då måste sargdemoleringen ha bedömts som misshandel eller nåt. Fanns det något levande mellan sargen och ismaskinen i samband med demoleringen? Annars brukar skadegörelse sällan medföra gratis mat och husrum, i vart fall inte när jag bestämmer : ) Fast bara det faktum att du kör ismaskin är nog att bedöma som framkallande av fara för annan förstås.
Lulekickan: Jomenvisst, det är bara att resa ner. Tror att gud redan hade anmält sig om jag inte minns fel. Själv avvaktar jag veckans tårtkalas innan invägning sker.
Om inte annat kan man förlusta sig i den imponerande rekreationsanläggningen, strax bredvid evenemangsarenan Bjästahallen, som av någon egendomlig anledning kallas för Entrébyggnaden.
Dysso: Det var då du insåg att det betydde att du fick bo några månader på Bjästa Bar och Motell och deras "trendiga" 70-talsinredda kyffen och att gratiskäket i själva verket visade sig betyda att du skulle betala någon annans käk under den tiden.
Supporterbusen, fanns det huliganer på plats under matchserien också, det minns jag inte....
Jo, det vart lite skriverier i aftonblaskan efter den incidenten.. Var snack om att dom skulle dra in mitt ismaskinskörkort (tills dom insåg att jag inte hade något tillstånd, så jag fick lite gratis käk och husrum några månader istället)
Efter sargdemolering så får man spela vidare ändå, bara att rinken fortsätter ut på den konstfrusna parkeringen, där man får runda bilen och den tillresta supporterbusen för att komma fram till mål...
Dysso: Kanske, kanske inte. Beror på om de får plats! För det lär ju bli publikrusning när folket bjuds på Dyssos raketismaskin som pausunderhållning. (Blir förövrigt bara en periods spel i första årets SM-finalserie då de var tvungna att reparera sargen efter någon otäck ismaskinsincident)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?