Bolivar: Å nu yxade man ned Olausson med en klubba i ansiktet men det blundar visst Rådbjär för. För att sen hitta en billig utvisning på oss i anfallet efter.
Jesper Jonsson: Bra snurr i 5 mot 5 men inga heta chanser förutom Arlbrandt. Som vanligt blev det kvittning på bråket efter avblåsning även om Styf började det hela och borde fått 2 minuter extra.
Lindberg Råkkar: Modig vaktar målet ikväll och Olausson går in med Chabada och Burström. Ikväll vill jag se en lika bra insats som mot FBK borta. Skulle även vara kul om Abbotts / Fabbe skulle börja göra lite poäng igen.
Tråk-Timrå står för motståndet idag, tänk om vi bara kunde vinna och förankra soplaget i botten tillsammans med Modo. Det vore så oerhört skönt om vi kunde skapa oss en rejäl lucka nedåt det kommande 3 matcherna. Uffe dömer idag och det borde väl ändå gynna oss, han är ju inte direkt känd för att vara speciellt petig i sina bedömningar utan låta lagen göra upp(i alla fall var det ju så förr).
Portello: Tror det berodde på flera saker. Brynäs gör det bra och är svårspelade överlag. Bara att titta på statsen. FBK och Brynäs uppträdde ju dessutom helt annorlunda rent spelmässigt. I Karlstad var det dom som förväntades och som också förde spelet och då är det mkt lättare som bortalag att själv få fart på spelvändningarna om man är på tårna och har vaknat på rätt sida. Sen fick ni säkert betala en del för er kanoninsats mot FBK, den tog nog på krafterna men säkert mer på psyket. Ofta får man en lätt dipp i det mentala efter en rejäl urladdning. För SÅ djävla dåliga som Rönnberg försöker få det till var ni absolut inte. Tycker att det är att förringa Brynäs insats en aning. Man spelar oftast inte bättre än vad motståndet tillåter, lite hårddraget...
Portello: 1:a perioden hyffsad men resten var en ren katastrof. Trots att splet är värdelöst så ger domarn oss alla chanser i världen att vinna när vi får 4 min PP nästan på raken under sista halvan av 3:e. Ett topplag avgör där, medans vi med Sandström i spetsen dräller bort chansen. Det är obegripligt hur man kan ha lirat typ 1000 matcher och fortfarande inte förstår att man inte kan stoppa en puck utefter sargen med bara klubban.
I övrigt har jag mycket svårt köpa coachningen där man flyttar Lundberg från en fungerande line som nästan alltid är i anfallszon och skapar tryck även om det kanse inte alltid blir så mycket farligheter, till en line med sur-Burra som i princip aldrig tar sig ur egen zon. Sen var Robin Olsson riktigt bra den lilla tiden han spelade(drygt 5 minuter) och man borde på allvar testa honom på Berglunds plats. För 13 matcher in på säsongen är Berglund fortfarande usel i egen zon för det mesta och skapar noll, nada, zilch framåt.
TIK-RBK-SSK, ska man gissa på att träsklagen är uppe i rygg på oss redan i nästa vecka.
LL:Märkligt att det kan skilja så mycket på två dagar. Först perioden var helt ok från Luleås sida. Den andra var riktigt bedrövlig. I tredje blev det lite bättre men i PP var det riktigt illa. Janne och Frallan hade stora problem i just den spelformen, trots de poängen de gjorde.
Att Luleå alltid ska ha så svårt att få en liten lucka som tre poäng i dag skulle innebära. Jaja, nya tag på torsdag mot Timrå. Bara hoppas att det ser ut som mot FBK då och inte som igår.
LL: Tvillingarna fyllde ju 26 i lördags. Det ser ut som att man firade till långt in på söndan. Sandström har tappat ut minst 3 puckar på offensiva blå utan att vara trängd, Abbotts kan inte träffa mål osv. Som det sett ut får man vara nöjd med poäng idag. Bara att hoppas på 2 pinnar nu.
Bolivar: i lördags spelades en av de bästa matcherna på flera år, i dag är det så mycket serielunk det bara kan bli. Två helt otaggade lag och inte mycket till hockey.
Brynäs hemma ikväll, tillsamans med SSK seriens tråkigaste lag. Får vi hål på dem i första blir det en klar seger. Om inte, kan de gneta till sig tre poäng borta.
Sedan är det ett antal BD-boys som lyfter SAIK i J18/20 men det är väl en "annan pp-uppställning". Vi lirar på efter vär filosofi så får vi väl se vart våren 2010 landar.
björn power: usch dra upp dom där tabellerna och förstöra en annars så fin kväll. Skellefteå före oss i Elitserien, J20 och J18. Trippel jävla olycka måste jag säga. Man hinner väl kanske se halva matchen imorrn innan Liverpool-Manchester United är på TV.
björn power: Jaha, kom igen nu alla Lulefans som bor inom en 3-milradie från Delfinen, vi ligger jäkligt bra till i tabellen och boysen behöver allt stöd man kan få när vi möter DIF i morgon kl 13:00 i a-hallen. Tabellen inför matchen:
1 Skellefteå AIK 14 10 1 3 48 : 31 32 2 Leksands IF 14 8 3 3 47 : 33 28 3 Brynäs IF 13 6 5 2 61 : 42 26 4 Djurgårdens IF 14 7 3 4 52 : 35 26 5 Luleå HF 12 7 3 2 44 : 26 25 6 A I K IF 12 5 2 5 41 : 39 19 7 MODO Hockey 12 4 2 6 36 : 44 15 8 IF Björklöven 14 3 2 9 42 : 68 12 9 Mora IK 13 3 0 10 31 : 56 9 10 Timrå IK 14 0 5 9 30 : 58 6
Fy faan vad skönt, illaluktande trender är till för att brytas, starkt jobbat grabbar! Nu är det upp till oss hemmafans att stötta boysen till 3 pinnar på måndag mot svårspelade pölsor!! LHF, alltid LHF!!
Lindberg Råkkar: sant - det hade ju förstås lika gärna ha kunnat vara FBK-utvisning och fem mot tre där. Men Jonte får schabbla lite oftare i fortsättningen, då blir det många assister :-)
LL: Ja domarn resonerade väl så att han fällde väl Jonte så då får han räkna med att bli lite fasthållen. Men solklar 2:a där då han hindrar backen att rensa pucken. Men oxå smart, sen fick vi se den inövade varianten igen. Jonte schabblar med pucken, lyckas ändå få den till Lavander som serverar tom bur till Ahrlbrandt precis som mot Modo.
En annan anledning till att vi vinner är att domarn tillåter så mycket som han gör idag och det gynnar oss. Vi spelar ju ofta väldigt mycket på gränsen och med en petig domare så är vi chanslösa när utvisningarna bara kommer en efter en.
Känns bra SSK fick 3 poäng idag så dom är lite nöjda på måndag, fast lär ju ändå vara ruggigt sugna på att ge igen för 2-8. Men får vi med oss en 3:a där är det väl ett gott tecken på att vi borde kunna slåss om en topp 4 placering.
Jesper Jonsson: Det är två mer än jag hade räknat med. På förhand kändes det som att Skellefteå och Färjestad var de säkraste vinnarna från den här omgången.
Nu tar vi Brynäs på måndag. Missar matchen pga jobb. Så det blir att kolla på reprisen klockan 22.
Lindberg Råkkar: jag håller nog Abbotts som de vassare.
En pinne säkrad, och detta var säsongens utan tvekan mest underhållande match som jag ser det. Skönt att se att LHF i alla fall emellanåt kan spela utan överdriven respekt på bortaplan. Mer sådant här och mindre feglir så kommer poängen att ramla in lite oftare även i bortamatcherna.
Lindberg Råkkar: Bra avslutning av Luleå. Var inte så långt borta att vi fick med oss alla tre poängen. Minst en poäng i Karlstad får man vara nöjd med. Nu är det bara hoppas att det bli två.
Lindberg Råkkar: det problemet var jag ju inne på i ett tidigare inlägg, problemet är att våra bästa PP-spelare också oftast är de som jobbar fram utvisningarna så att de inte kan ta första bytet.
LL: Problemet är väl att vi fått 2-3 chanser i PP och spelat alldeles för okoncentrerat där när vi istället kunde avgjort matchen. Vi har väl bara skapat Fransson stolpskott och Lavanders läge i slottet under dessa PP.
Ska man vinna borta mot så här starka hemmalag måste man utnyttja sina PP-chanser på ett mycket bättre sätt.
Å nu kommer en till utvisning, väldigt onödigt av Pierre.
Portello: lite oflyt samtidigt att Nilsson blir lurad av att klubban går av för FBK-spelaren. Och oflyt att inte Framssons ribbträff i stället gav 0-2.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?