Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Zappaholic: Jo, det var det jag menade. Jag tror vi har chans i år. Men vi har gått bort oss av helvete förr. Kommer ihåg på nittiotalet då vi efter att ha åkt ut mot Pölsan i slutspel, vann 8-10 matcher i rad i serien mot Pölsan, varefter vi åkte i slutspel mot Pölsan och förlorade igen,sudd i varje. När Fusklunda valde Luleå i slutspel hade vi vunnit i stort allt mot dem...men åkte ut direkt i kvarten mot Fusklunda. När vi mötte Gnaget senast...samma visa.
För några veckor sedan tippade jag chans att ta över efter Pölsan som mästare: Skellefteå 60% HV 30% Luleå 10%. Nu har nog våra chanser ökat lite.
Men det beror på olika saker. Tänk att Luleå vunnit snart senaste sex mot HV. Vi opassar HV rejält.
Samtidigt har HV vunnit senaste åtta hemma mot Skellefteå.
Och så vidare.
Största hotet mot Luleå kanske är att vi lirar slutspelshockey under serien och möjligen inte har mer att ta fram när slutspelet börjar. Vilket alla andra lag kan ha.
Degersig.
Zappaholic och Huge: Yep, tackar tackar. Om vi är med till slutspelet?
Jo, det tror jag. När det gäller fjolåret föll vi i första hand på att vi hade flera spelare som inte kom upp till normal klass och det drog med sig hela laget i en nedåtgående spiral där Gnaget - som lirade Rönkenhockey men bättre än originalet - utmanövrerade oss hur enkelt som helst. Pinsamt för oss.
Pölsan gjorde ju imponerande tvärtom och blev bara bättre och bättre när det gällde som mest.
De spelare jag nämner var de som redan hade skrivit på för andra klubbar utan bestämt sig av andra skäl. Det var i första hand Harju och Hjalmarsson som bättre skulle suttit på läktaren. Fälth kom inte heller upp i klass, medan Enterfeldt var bra som vanligt.
I år har vi ju som det ser ut inga spelare alls som drar ned oss. Linus Klason går på vatten. Pyörälä kommer in och levererar omedelbart. Olausson-Koivisto har fått snurr på spelet ordentligt. Abbott-Abbott-Vikho har blivit bara bättre och bättre. Våra backar har ju varit riktigt bra att försvara men nu börjar de få det att lossna även framåt. Och våra vakter är ju på topp...
Nej, just nu ser jag ingenting som talar för att vi inte ska gå bra också till slutspelet. Om vi nu inte får skador, formdalar eller så. Ett visst frågetecken kanske för vakterna som visserligen går jäkligt bra, men helt klart beror det till stor del på att laget hjälper vakterna så bra. Ett lag som har en vakt som vinner matcher även när laget är klart sämre är alltid farligt och den kvaliten har inte våra vakter visat än: blir de tvungna till det i slutspelet vet vi inte om de håller.
Men även fast vi vann serien i fjol kändes det inte som att vi då hade ett lag som kunde gå långt i slutspelet.
Det tror jag vi har i år.
Jämtin-Ledin går på Luleås bur efter blockerad puck. Vill väl varna oss så att inte Frallan laddar för en pump;-)
När linjezebran serarerat Jämtin från Robin Jacobsson passar Robin på att sätta några smållar på Jämtin som är fasthållen. Där borde förstås Robin ha haft extra tvåa men han slapp. Tror Jämtin väljer lite fel som retar Robin som kan ta för sig rätt bra. Antagligen tröttnade Jämtin på att Abbottarna bara skrattade när han försökte mucka.
Jaha, Abbottlinan kör musten på HV som blir tvungen ta utvisning.
Våra PP-formationer har ju varit skitbra så det här blir kul:-)
Redigerad kommentar
Huge: Grattis till en stark vinst, Huge! Måste vara sköntv att tvätta bort det där förra resultatet mot seriens trååååkigaste lag enligt den självutnämnda expertisen i Fjollträsk:-)
4-0 för Luleå!
Gunnarsson målar vi ännu snabbare på! Dahlén får byta in Wesslau igen;-)
Redigerad kommentar
He he, HV försöker hitta sitt spel men Luleå skiter i det och sätter i stället 2-0:-)
KULEÅ!
Det ska ju bli intressant att höra alla pulver som - utan att se Luleå spela - hävdat i månader hur tråååååkiga vi är.
Eftersom de knappast ser Luleå spela utan bara hittar på kommer de förstås att förklara att vi var trååååkiga.
Firma Klasen-Pyörälä 3-0!
Fan, så snyggt av Pyörälä, efter Klasens fina pass. Glider mot målet men inget jävla tjafs som man alltid ser i frilägen: Mika bara fintar bort Wesslau och lägger in den vid första stolpen samtidigt som den enorrrrrme Wesslau - enligt självutnämnda s k experter - har inte en chans att hinna med.
"Giganten Wesslau" lessnar efter att trååååkiga Luleå satt 4 mål på honom på två perioder:-)
Nu får vi hoppas att inte Frallan gör pumpen igen för då riskerar vi ju att Dahlén och kompani blir lessna i ögat;-)
Dags att kolla in lagens form.
Här kollar vi på en tabell över hur det ser ut från och med omgång 14 och framåt.
| 1 | Skellefteå AIK | 14 | 30 |
| 2 | HV 71 | 13 | 28 |
| 3 | Luleå HF | 13 | 26 |
| 4 | Växjö Lakers HC | 14 | 25 |
| 5 | Färjestads BK | 14 | 23 |
| 6 | Linköpings HC | 14 | 23 |
| 7 | Frölunda HC | 13 | 18 |
| 8 | MODO Hockey | 14 | 16 |
| 9 | Timrå IK | 14 | 14 |
| 10 | AIK | 12 | 14 |
| 11 | Brynäs IF | 14 | 14 |
| 12 | Rögle BK | 13 | 12 |
Den viktigaste slutsatsen är väl att Växjö går så bra nu att de är klara favoriter att passera Köplustan och så småningom kan hota MooDoo och Pölsan också om de inte passar sig.
Intressant att sätta den där formen mot den riktiga tabellställningen:
| 1 | HV 71 | 26 | 56 |
| 2 | Skellefteå AIK | 27 | 54 |
| 3 | Luleå HF | 26 | 50 |
| 4 | Färjestads BK | 27 | 45 |
| 5 | Linköpings HC | 27 | 45 |
| 6 | Brynäs IF | 27 | 42 |
| 7 | MODO Hockey | 27 | 41 |
| 8 | Frölunda HC | 26 | 35 |
| 9 | Växjö Lakers HC | 27 | 33 |
| 10 | Timrå IK | 27 | 28 |
| 11 | AIK | 25 | 26 |
| 12 | Rögle BK | 26 | 22 |
Vilket förstås föder frågan: hur var läget efter första 13 omgångarna:
| 1 | Brynäs IF | 13 | 28 |
| 2 | HV 71 | 13 | 28 |
| 3 | MODO Hockey | 13 | 25 |
| 4 | Luleå HF | 13 | 24 |
| 5 | Skellefteå AIK | 13 | 24 |
| 6 | Färjestads BK | 13 | 22 |
| 7 | Linköpings HC | 13 | 22 |
| 8 | Frölunda HC | 13 | 17 |
| 9 | Timrå IK | 13 | 14 |
| 10 | AIK | 13 | 12 |
| 11 | Rögle BK | 13 | 10 |
| 12 | Växjö Lakers HC | 13 | 8 |
Man kan ju säga att Växjö blivit nåååågot bättre medan Pölsan och MooDoo gått andra vägen.
Pölsan sätter 5-0 på Pungen! Helt uppenbart har man vaknat efter förnedringen mot Luleå. Verkar som att den pyskologiske konsulten Seger hade helt rätt som förmodade att Pölsan var på väg upp från formgropen efter 8-1 och krismöte för laget.
Kanske varv det Frallans pump som tände Pölsan?
SEX MAN FÖR HELVETE!
HV hade helt klart sex man på isen i spelet men domarna vågade inte ta den utvisningen efter att HV fått spela boxar redan - fegt!
Shit, Köplustan slår Timrå med 0-1. Men Växjö går för jäkla bra sedan länge och har nu vänt mot Warulfven och leder med 4-3 med sex minuter kvar.
Schtaan brukar vara svåra för MooDoo och så också ikväll, vinner med 3-1.
Pölsan studsar tillbaka - 4-0 på Pungen!
Jämtin går med klubban gång på gång på Abbott men domaren upptäcker det och plockar ut honom.
Abbott går INTE på Jämtin, däremot åker Hedman fram och pratar med honom:-)
Oj, Olle kör precis samma snygga PP-variant på HV som gav 1-0 men den här gången får Wesslau spaden emellan.
LULEÅ LEKER!
HV börjar match två jämnare men successivt tar Luleå över och spelar samma hockey som i första matchen. HV tar en utvisning och Luleås PP är bara bättre och bättre!
Nu när Linus kommit loss drar det också Olle med sig och härligt PP-spel Olles PP-femma ger 1-0 till Luleå.
Men det är för jävligt hur mitt nät laggar hela jävla tiden. tre sekunder hockey 1 sekund laddar 3 sekunder hockey 1 sekund laddar fan. så störande!
Men 1-0 till Luleå efter skitfint spel. Ikväll har HV haft riktigt svårt att hinna med roliga Luleå!
Undrar vad den där skitkommentatorn från Jönköping skulel säga om sitt "intensivt högintensiva framåtspelande HV" mot "trååååkiga" Luleå idag? Jag antar att han skulle "se" att tråååkiga Luleå varit trååååkiga som satt två mål på HV, precis som senast när vi var så tråååååkiga.
Nope, JG står.
Andra matchen har börjat och Jämtin söker direkt upp Cam Abbott för att mucka. Men Cam bara skrattar ut Jämtin.
Helt klart att Jämtin fått order om att "neutralisera" Abbottlinan.
Vi kommer ju väl ihåg hur Dahlén satte Fredrik Äcklet Pettersson att punktmarkera Omapk i the Övertorneå Connection när vi mötte Fusklunda i slutspelskvart för några år sedan; det slutspel då Höjdhopparen Sjöberg myglade bort oss med påhittade utvisningar, stödd av "klockan glappar festårru"-sekretariatet, avlönat av Fusklunda.
Det ser faktiskt ut som att Rönken sätter in Berguven, av upplinjeringen att döma?
Blir det så, blir det att räkna ned 9.17 för att han ska ta rekordet.
557 röda skeunder?
Apropos ingenting.
Mycket trevligt att ha Arto Blomsten och Unger som kommentatorer på match med grabbarna grus i studion.
Mycket trevligt.
Jämför det med det jäkla pulvret till "kommentator" som sitter nere i Jönköping och förstör match; senast när HV slog Schtaan med 2-1 i en match där HV mest försvarade sig med handbollshockey medan skitkommentatorn påstod sig se "intensivt högintensiv match mellan två lag som vill framåt", jämfört när Luleå spöade HV i Jönköping med 0-2 varpå äckelkommentatorn inledde intervjun med random HV-spelare efter match med "Ja, det här var ju en riktigt tråkig match, hur känns det att spela mot ett lag som Luleå som agerar på det sättet?"
USCH. Jag gillar nästan allt med HV, väl värda respekt för det mesta, men den kommentator som sitter i Jönköping är helt värrrrdelös.
Det här var mycket intressant! Klasen-Olle samtidigt inne i 4 mot 3 och fyfan så de spelade bort HV.
Men inget mål, tyvärr. Man Luleå trycker på än mer och HV tar ytterligare en utvsining.
5 mot 3 nu!
OCH DÄR SÄTTER LINUS KLASON 2-1!
HELT RÄTT SPELARE OCH HELT RÄTT LAG SOM VINNER!
Pölsadödaren Luleå Hockey vann fullständigt klart!
HV kan vara mycket, mycket nöjda att de fick en hel poäng efter den här matchen.
Om jag förstår rätt har Luleå nu spöat HV-71 fem matcher i rad!
Dert ger en obehagliga associationer. Med tanke på att Pölsan hade slagit oss i Delfinen fem matcher i rad innan krossen senast.
Nå. Luleå mycket bra. Nu ska det bli spännande att se vad det här betyder för den match som följer efter denna paus.
Jag skulle tro att JG får fortsätta. Men skulle man sätta in Berguven får vi hålla koll på rekordnollan....
Shit!
HV har kommit igen och jämn match ett tag nu och plötsligt exploderar Luleå och har chans efter chans och Frallan sätter en puck i nedre delen av ribbkrysset!
Och fortsatt full fart av Luleå varpå HV tar utvisning men tyvärr bara 9 sekunder kvar följt av att matchen går upp i sextio minuter.
Fortfarande 1-1 men Luleå alldeles definitivt klart bättre i perioden. 1p till båda.
Och nu får vi spela 4 mot 3 första 1.51 av sudden om bonuspinnen.
Underbar genomåkning av Linus Trollgubben Klason. Han börjar verkligen få upp tempot och har funnit sig i Luleås Rönkenhockey!
SKITKUL!
Abbottlinan har också varit väldigt pigga många matcher på sistone:-)
Shit! Plötsligt får HV chans och är nära att kunna peta in puck.
Men 1-1 fortfarande.
Trevlig gest från HV. Johan Davidsson skänker 10 lax till Luleås supportrar för att tacka för juste uppträdande under förra matchen när Oscar Sundh skadades.
Känns trevligt att se sådant.
Stor skillnad mellan alltid justa HV-71 - en klubb som alltid varit värd respekt - jämfört med ett antal andra klubbar och deras uppträdanden.
NU KÖR VI!
Vem tar spaden? Speciellt intressant är ju att David Rautio har hållit nollan i drygt tre matcher and the clock is counting!
2012-10-17 Luleå-MooDoo 3-2 10.31 Nolla
2012-10-25 HV-Luleå 0-2 60.00 nolla
2012-10-30 Timrå-Luleå 2-1PS 65.00 nolla
20120-11-03 Luleå-Rögle 1-0 60.00 nolla
Totalt 195.31 minuter hållen nolla och den fortsätter!
Salaks nysatta rekord – sedan han slagit Thomas Östlunds tjugo år gamla rekord att hålla nollan i Elitserien – ligger på 204.47 minuter.
| 1. | Alexander Salak | 2012/2013 | Färjestad | 204 minuter 47 sekunder |
| 2. | Thomas Östlund | 1992/1993 | Djurgården | 201 minuter 18 sekunder |
| 3. | Martin Gerber | 2004/2005 | Färjestad | 191 minuter 47 sekunder |
| 4. | Tero Leinonen | 2005/2006 | Luleå | 184 minuter 7 sekunder |
| 5. | Hannu Lassila | 1979/1980 | HV71 | 184 minuter 6 sekunder |
Räknar jag rätt betyder det att David Rautio Berguv behöver hålla nollan i 9.17 nästa gång han tar förstaspaden för Luleå Hockey.
Ikväll får ju inte Berguven stå från start – eller – visst får han ju det, eftersom han var fanns i båset när matchen spelades; Luleå kan ju välja att ge spaden till David.
Ett alternativ är förstås att man väljer att spela olika vakter i de ”två” matcherna. Gör man det, kan ju Berguven sätta rekord i vilken som helst av matcherna.
Konstigt det här. Har för mig att jag trodde att Berguven behövde hålla nollan längre, men räknar jag fel?
TILLÄGG: JG tar spaden i första matchen...
Redigerad kommentar
Äntligen visar de bilder från Delfinen.
Shit, vilken stämning det ska vara nu, att grunda och vänta en timme extra har säkert bara höjt stämningen. Tänk, om man var hemma och på plats nu!
I stället får man stå här på den virtuella H-läktaren och hålla stämningen.
Det kunde ju vara värre förstås, mycket värre.
Ah, nu hör jag att Sören Hostan Persson drabbats av vinterkräksjukan och ersätts av Ulf Rönnmark.
Det tycker jag är fina besked; alltid bättre att ha en domare än en zebra som inte kan se bra.
Jag har ju tjatat om att det är en orättvisa att spela de 13.33 inledningsvis - och menat att de bättre borde spelats efter den andra matchen ikväll.
Det beror på att när matchen spelades första gången var HV imponerande bra inledningsvis och hade helt klart varit det bättre laget första två perioderna men Luleå hade försvarat sig bra och höll 1-1 när tredje perioden började.
Redan i slutet av andra perioden ändrade dock matchen karaktär. HV hade kört hårt med sina bästa spelare och de började tröttna medan de femmor som fick spela mer senare inte alls höll samma nivå.
Luleå hade gått runt balanserat och var mycket starkare när tredje började. HV, som inte längre hängde med började ta den ena dumma utvisningen efter den andra (hakning, hakning, hög klubba).
Så här såg läget ut i tredje perioden:
00.00-01.58 Luleå PP 5 mot 4
01.58-03.12 5 mot 5
03.12-05.12 Luleå PP 5 mot 4
05.12-06.01 5 mot 5
06.01-06.27 Luleå PP 5 mot 4
....och avbrott sedan Oscar Sundh ramlat och blivit medvetslös.
Som synes var HV hårt pressat och efter att ha slitit ut sina box-spelare på tre raka utvisningar under snabb följd var det väldigt klart att 2-1 för Luleå låg i luften.
Nu har de fått vila sig sex veckor och kan börja de drygt 13 minuter som återstår med sina viktigaste spelare utvilade: Dessutom hade Luleå som sagt PP i ett läge då det var riktigt stor chans för mål, men nu blir det ju som att "börja match/period" i PP vilket alltid är svårt.
Så, visst är världen orättvis!
Hm, matchen således förskjuten eftersom HV har flygproblem. Extra störande för just HV med tanke på den sordin som låg över laget förra säsongen efter Stefan Livs dramatiska olycka.
Själv tänker jag på senast jag kommer ihåg sådan försening, runt 2000, då Luleå skulle möta Malmö i slutspelskvartsfinal i Delfinen. MIF-planet gich ned i Dalarna och de bussades upp till Luleå. Flytt av match diskuterades men Luleå gick inte med på det. Matchen startade jäkligt sent den kvällen och alla räknade med att MIF skulle vara lättknäckta - speciellt eftersom Luleå innan matchen hade vunnit/o-förlorat magnifika 24 matcher i rad hemma.
Hur gick det?
Malmö vann förstås matchen.
Men vi vann kvarten mot Malmö senare och en glad Jonte i intervju förklarade att "vi pissade på dem" varpå Mats Lusth, i svarsintervju, frågade "Sa han det? Sa han det?"
På den tiden fanns det värre saker än att göra pumpen efter 8-1...
Som hockeysupporter är man ju extremt ödesstyrd så naturligtvis blir man tyngd och nervis när det börjar pratas försening pga flyg...
Nu är allt förstås kört. Nu faller allt ihop. Nu kommer Murphy's andra lag att med obeveklig kraft ta 6 poäng av oss.
HUGA!
zigge, Huge och Peja: I andra bilder var min uppfattning den att Snygg-Mats dels kommer med träffen mot huvudet på en något nedböjd Robin, som strax innan varit rygg mot Mats - för att ta emot puck - och först när han vänder sig om träffas (vilket då blir blind side) av Mats som tagit fart efter sargen och i trättögonblicket då väger ett halvt ton rörelseenergi. Men det syns dåligt av ligans sekvens från långt håll. Vi får se vad nämnden tycker, de har ju bra bilder.
Fin bedömning av Loobens göranden, Zigge, allt stämmer, förutom då att inkubationstiden för cryptosporidum är betydligt längre. För närvarande har dock säsongstarten för norovirus och sapovirus slagit till med winter vomiting disease som följd. Naturligtvis ligger Looben bakom allr ofog av principip men vattnet hämtat från annat håll.
Sven.Savage:Ujujuj, matchstarten försenad, för alla båda matcherna! Pga flygproblem. De borde ju istället tidigarelagts, med tanke på hur länge det KAN hålla på, tex om 1:a matchen går till OT o straffar. Blir nattplenum detta , kanske...
Huge,Peja,SS:Mycket (konspirations-)teorier nu! DIFiplinnämnden dömer väl, sen får vi varoen tycka vad vi vill, om nämnden o om domslutet. Som tur va, blev det väl ingen hjärnskakning av tilltaget.
Här min teori, i ett helt annat fall: RBK har ju drabbats av magohälsa, EFTER att ha mött MoDo, MEN vilka SKA man möta? Jo just det, Warulfven! O eftersom en av Loob utsänd medarbetare, ändå hade vägarna förbi Ö-vik gick han in o fyllde de inte ont anande RBK:arnas vattenflaskor med de av Warulfven inköpta Östersund-vattnet, ( det räckte nästan, 5 flaskor blev utan) vilket man likt ett fint årgångsvin spar på i Karlstad. O se, samma verkan som förra året, då man i Finalserien praktiserade samma metod mot Schtaaan!!!
3 lätta pinnar för Warulfven på torsdag! Grattis Loob o c/o.
Redigerad kommentar
Hej Peja,
själv har jag ju hockeyn på nätet och kan se det gång på gång i repris. Har du detsamma är det ju enkelt, annars kanske det finns gratis någonstans.
Min uppfattning är att Mats medvetet, med stor hastighet och kraft riktar våldet direkt mot Jacobssons huvud. Han kunde valt att hålla ned armarna för att träffa axel mot axel men det hade inte förbättrat det speciellt eftersom det då blivit mer av blind side en meter från sarg, mycket farligt det också.
Var kanske bättre han sattsade på "bara" hjärnskakning då alternativet dessutom givit risk för nackskada.
Mats är en erfaren spelare. Han borde aldrig ha tänkt tanken.
Var de speciellt sura på Frallan för pumpen kunde någon utmanat Frallan på fight i stället.
Hoppas du hittar matchbilder någonstans, jag tror du kommer att bedöma det som jag.
MVH/Sven
Sven.Savage: Det där tolkade du väl lite väl styvt...jag är helt säker på att Brynäs är väl medvetna om problemen, men om Seger nu är mental coach så tror jag inte hans uppgift är att gå ut och såga spelare i media. Tror du verkligen det?
Vi har big problems, inget snack om saken. Dock delas det inte ut några SM-guld i november, vilket en del euforiska lulefans på diverse forum tycks tro :-)
Vad gäller tacklingen så är den ju rätt så onödig, även om Fransson själv säger att förstår att han är upprinnelsen till den. Spelare får väl fira hur fan de vill, jag skiter i vilket. Dock finns ju oskrivna regler mellan lagen, och det var väl en sådan han "bröt" mot. Man firar exempelvis inte som en galning om man spelar mot en klubb man representerat under tid, och man firar inte heller med excessiva målgester om man leder med 7-1.
Som sagt, jag struntar i målfiranden, men jag tror att det var det som fick droppen att rinna...
Man kan tro att Pölsan har problem efter de fem förlusterna i rad och den riktigt djupa formgropen när man torskade med 8-1 mot oss i lördags.
Men då har man fel.
Pölsan har en mental coach - Mattias Seger (välvalt namn?) - som förklarar att de har jobbat en längre tid med frågan och nu gjort den begriplig. Det är bara en tidsfråga innan det lossnar och Pölsan visar hur starka de är, igenkligen.
Känns ju övertygande.
Redigerad kommentar
MOT HV!
I morgon är det dags för 12-poängsmatchen. Vinner HV alla 6 pinnarna är de 13p före oss; vinner vi alla 6 är de bara 1p före oss.
Faktum är att det är lite orättvist. Matcherna mellan oss och HV har haft en ganska typisk bild.
Under tidigare del av matchen har HV initiativet då Dahlén kört hårt på sina bästa 1-2 femmor. Under den delen kan det droppa in något mål för HV men Luleå försvarar sig ofta hyggligt bra.
Ju längre matchen lider desto mer går initiativet över till Luleå eftersom HVs gubbar tröttnar medan våra har bättre ork, speciellt som vi gått runt på 3-4 femmor.
Så var också matchbilden senast. HV hade haft mycket mer spel men bara nått fram till 1-1. I tredje perioden tog Luleå över och HV var tvungen att ta utvisning efter utvisning. Med 13 minuter kvar talade det mesta för att vi skulle få in segerpucken.
När man nu återupptar den avbrutna matchen är HV utvilade vilket gör en jäkla skillnad förstås. Mer rättvist hade varit att spela den avbrutna matchen efter den ordinarie matchen i morgon. Tur för HV det där, otur för oss. Dessutom får vi börja i ett skede av PP men som alla vet blir det svårt att göra något av det när vi inleder så - däremot var chansen när matchen gick mycket större eftersom HV hade tagit flera utvisningar i rad och deras boxar var tämligen slutkörda. Tur igen för flyt-HV. Så rättvist är det inte, se hur vi får lida för att vi var så justa att vi lät HV avbryta eftersom de var så oroliga när deras kompis halkat omkull och blivit lång tid medvetslös med kramper.
Nåja.
Min gissning är förstås att HV öser på från start och kör hårt på sina bästa femmor eftersom det bör ge HV goda chanser att hinna fixa tre pinnar. Mot det har vi möjligen att vi kan förväntas bli ännu starkare i tredje perioden av den ordinarie matchen efteråt.
Men Dahlén håller ju på att testa fram ett nytt mer defensivt system. Mot Schtaan körde han det igår och de vann med 2-1 och tog tre pinnar. Säkert rätt melodi för HV mot Schtaan, bättre att försvara sig i första hand och chansa på att utnyttja misstagen och kontra, i stället för att ösa på och riskera Schtaans puckelpisthockey, den som ledde till 6-1 för AIK på två perioder i Schleffte.
Men är det rätt medicin mot Luleå för HV?
Där är jag mer tveksam. Vi gör inte de misstag Schtaan gör och vårt försvar är bättre. Dahlén försökte ju med det där nere i Jönköping senast och då vann vi med 0-2. Troligen bättre för HV att ösa på framåt. Men jag undrar om Dahlén väljer att göra så, tror nog att han försöker "defensiva HV" i stället.
Vad kan man säga om hans defensiv dårå? Grundar den sig på hög forecheking som vår? Nej. Styrspel? Nej.
Svaret är: Handbollshockey!
Så snart HV förlorar puck skyndar alla HV-spelare ned och ställer upp köttmur framför Wesslau. Mycket handbollslikt alltså. Rätt tråkigt om någon frågar mig.
Mycket om HV men hur är det med Luleå dårå?
Ja, det kan bli intressant. Inte bara att vi öste in baljor senast mot Pölsan men framför allt eftersom vi har visst hopp att våra offensiva krafter, vår målproduktion och vårt PP kanske är på väg att lösas. Senast fungerade förstås allt men är vi bara delvis lika bra framåt som mot Pölsan kan det räcka långt mot HV. Mycket långt.
Sven.Savage:Hmm, vet inte jag, kan nästan ana en viss liten kritik mot expert-kommentatorn?Elr tolkar jag dig helt fel? Nu såg jag tyvärr (??) inte alls matchen, men kan ju tänka mig den. Tycker Anal Minus inte bara har taskiga, enögda, dåligt pålästa kommentatorer, dessutom många ggr helusla producenter - vid en utvisning, får man se repris på händelsen, så man själv kan avgöra, om Målgan elr hans kompis dömde rätt ( elr mer vanligt fel?) Nejdå, nejdå, man får se publikbilder, dansande vipp-flickor, nån oskyldig spelare som står o torkar visiret! TOTALT VÄRDELÖSA bildproducenter! Först när hela hallen fruktar för en spelares liv, o ambulansmän kommer in med bår, då börjar producenten veva repriser, OM han hittat några!
O sån här smörja har TV4, nej See Less, Hear More, mage att ta ohemult mycket betalt för! Georgious Karageorgious, vart tog du vägen???
Uppe på Hovet missade Gnaget chansen att hänga på striden vid det övre strecket. De fick stryk av Pungen med 1-2. Det betyder att tabellen ser ut så här:
| 1 | HV 71 | 25 | 55 |
| 2 | Skellefteå AIK | 26 | 51 |
| 3 | Luleå HF | 25 | 48 |
| 4 | Färjestads BK | 26 | 45 |
| 5 | Linköpings HC | 26 | 45 |
| 6 | MODO Hockey | 26 | 41 |
| 7 | Brynäs IF | 26 | 39 |
| 8 | Frölunda HC | 25 | 32 |
| 9 | Växjö Lakers HC | 26 | 30 |
| 10 | Timrå IK | 26 | 28 |
| 11 | AIK | 25 | 26 |
| 12 | Rögle BK | 26 | 22 |
med två hängmatcher: den avbrutna mellan Luleå och HV samt Gnaget-Köplustan som kommer senare i december.
Jaha, då har lite grupper i serien. I topp ett litet ryck av HV, före Schtan och Luleå lite efter. Där kan det hända saker efter tolvpoängsmatchen på tisdag i delfinen.
Warulfven och Pungen har närmat sig och ville hänge på i en toppkvintett.
Sedan har vi hela 13 poäng ned till Köplustan på plats 8 och strax därefter Växjö som kommer närmare och närmare, även med Timrå och Gnaget strax bakom.
Mellan de fem i topp och de fyra runt strecket har vi MooDoo och Pölsan i lite ingenmansland, där MooDoos resultat tyder på att man vill jaga ikapp toppen, medan Pölsans talar för att man riskerar ansluta till streckgänget.
Längst ned Röglarna som nog snart redan börjar förbereda sig för att genom kvalspel kämpa sig kvar.
Matchen slutar 2-1 för HV.
Kommentatorn blir tvungen att byta kalsonger ytterligare en gång efter att hesa fredrik ljudit och HV tagit tre poäng och han förklarar: "HV-71 bevisar att man just nu är Sveriges bästa hockeylag. En riktigt bra hockeymatch! Högt tempo! Två lag som ville framåt!"
Johan Davidson intervjuas efter match och berättar att "Det blev inte så målriklt och inte så många chanser. Det märktes att det var två lag som ville känna lite på varandra" vilket förstås var den uppfattning vi åskådare hade också.
Men inte kommentatorn som såg en annan match.
Jag tycker att det var en match där HV valde att spela mycket försiktigt (dvs trååååkigt enligt kommentatorn, om han upptäckt det). Handbollshockey där HV gick ned med köttmur i egen zon omedelbart när de förlorat puck.
Schtaan lyckades inte komma igenom det där försvaret. Man fick puck men inte chans. HV väntade bara kallt ut Schtaan för att utnyttja misstag och kunde kontra några gånger och det räckte.
Det här är ju samma hockey som HV försökte mot Luleå senast i Jönköping, men Luleå har ett mycket tryggare försvar än AIK och HV lyckades därför inte göra några mål på oss. Däremot ramlade en puck in i HVs bur och då förlorade man.
Min uppfattning är att HV väljer att spela relativt försvarsinriktat defensivt. Laget kan ju spela mycket mer offensiv hockey, men de är rädda att göra det mot Schtaan eller Luleå och då blir matchbilden den vi såg idag. Troligen söker sig HV fram till en matchplan de kan ha i bakfickan för kommande drabbninmgar i slutspelet.
Men kommentatorn såg ett "HV som vill framåt"!
17.30 och HV åker på en utvsining. Foppa tar ut vakten och kör 6 mot 4.
Då fångar AIKs Oscar Lindberg en hög puck i handsken bakom HV-målet, håller i den 4-5 sekunder innan han släpper ned den och blir utvisad. Bellman och Lindberg klagar och åker ur matchen dessutom.
Men matchen är intensivt högintensiv, det är en KUL match, förklarar...ni vet vem.
Jaha. Schtaan får in en puck till 2-1 med 1.07 kvar.
Intensivt spännande nu förklarar kommentatorn.