Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
PungemCluben kör på men det är tydligt att det är ett ihopköpt lyxlirarlag. Mest egen körningar och Luleå kontrollerar det ganska bra. Luleå kommer igenom och har många fler chanser än Pungen.
Se! där får till och med Karl Fabricius måla:-) Han är helt ensam, åker runt målet, åker runt tre stillastående lyxlirare, slänger sig runt den nyinbytte Pungenvakten, sätter 2-5!
Luleå leker! Och från läktarna dundrar hejjaropen på Luleå. En liten bortaklack äger arenan, kommer att tackas av bortalaget om ungefär tio minuter:-)
Hm, jag var rädd för Engstrand i PungenClubens mål men Berguven har ju totalt krossat honom och helägt matchen i matchen mellan vakterna.
David Rautio får ju ta på sig 2-3 målet, ett litet misstag blev en sil, men väldigt, väldigt sällan Rautio gör mågra misstag numera. Fan, så bra han blivit i år och likadant gäller för JG. Våra båda vakter skulle varit självskrivna förstavakter i nästan alla andra Elitserielag idag.
Nu kör vi tredjeperioden!
Undrar om Swinging Melin tänker kasta in någon buse att överfalla vår gallerspelare bakifrån under slutminuten, som han brukar tycka är bra hockey och sedan förklara, när media frågar varför han beordrar överfall, att "jag såg inget.
Paus på alla arenor utom PungenPark nu.
I Schtaan hade hemmalaget 2-0 efter första, 7-5 i skott. I andra kommer Puckelpist-Schtaan igång; 17-6 i skott - men 0-2 i mål.
Mycket bättre andra period av Luleå än första. Pungens anfall går ibland igenom, men har det allt svårare och Berguven är skitbra, förutom det insläppta långskottet.
Luleås linor kommer igenom mycket lättare nu och det gäller alla linor; Pungens backar känns stabbiga och sega, och dessutom har de ingen hjälp av lyxlinor som Calleballes - Calle vill ju ha otrååååkigt.
Gnaget går upp till 3-1 mot Växjö i andra, nu ett PP-mål, och inte självmål "som vanligt". Samtidigt vänder HV 0-1 till 2-1 mot Pölsan. Känns som att Pölsan är hockeyns illustration på Murhy's första och andra lag numera.
Kanske dags att börja kalla Pölsan för Murphy's lag nu?
Och MY GOD! Cehlarik får en puck till, nyper in den diekt! Tredje målet, fan han har större effektivitet än hela övriga lulelaget sammanlagt:-)
CalleBalle Söderberg tycker det är trååååkigt. Hjalmarsson tycker det är jättetrååååkigt. Per Arlbrandt tycker "fan att jag lämnade Luleå för PungenPengar".
2-4 :-)
Fan, 2-3 ett långskott och Berguven ser ut att ha pucken men den ramlar sakta in (mellan plockarm och vänster lår?)
Ja!
Gallerspelare Cehlarik sätter påpassligt 1-2!
Den grabben har inga nerver känns det, får läge, sätter mål:-)
Det här var andra, när han satte första var han den yngste lulespelare stt måla i Elitserien, några dagar yngre än en 17-årig Mikael Renberg.
Men yngste lulespelare att måla för Luleå var LG Pettersson i division 1.
Och några minuter senare Jakobs, Koivisto, Olle i fint klappklapp-samarbete genom tre trötta Pungar och sedan en puck i nättaket av Olle från sidan på en Engstrand som nog borde kommit ut och täckt av bättre.
Pungen knäckta av andra periodens inledning, tar timeout efter sex minuter.
Spelet får vila ungefär lika länge som en västerbottnisk s k jornalist, men nu spelar vi igen, i läget 1-3 :-)
shit! Med 5 sek kvar, PP, arla->hjalle->calleballe cross, tillbakacross, styrning i kryss. Fyfan, snyggt måste man erkänna, men det kändes som att vi fixat perioden, så kommer kvitteringen.
Luleå känns bara 95%iga när man ser tillbaka på perioden och går man inte upp i 100% tar man nog inte PungenCluben idag.
Men 1-1 efter 19-6 i skott och 0-2 utvisningar får man ju vara jäkligt nöjd med. Men fortsätter det så här lär det bli svårt för oss.
Skrbek, Jonsson, Kihlström, Abbott, Klasen borta. Är det därför grabbarna inte lyfter helt?
IN YOUR FACE!
PungenCluben har haft det mesta av spelat, så får Fogström puck och åker förbi och ifrån två trötta Pungbackar. Sätter 0-1:-)
Sandström trippar en Pung, vi får boxa sista minuten. Arla och Hjalmarsson och CalleBalle pangar på Berguven, men han har varit 100%ig hittils:-)
MOT PUNGEN!
Dags igen att åka ned till Linköping för att möta Elitseriens svar på Joakim von Anka; Pungen som i folkmun heter cluben. Bara en sån sak;-)
Vi opassar ju cluben rätt bra. Senaste fyra matcherna där nere har vi vunnit. Ett lag med ett så starkt försvar som vårt klarar normalt att neutralisera Clubens fruktade förstalina, till 2/3 bestående av spelare vi i Luleå utbildat till elitspelare. Och sedan har de inget kvar.
I år har vi vunnit 3/4 matcher mot clubenpungen och deras enda vinst var en match som stod 0-0 till sekunder innan straffar då de fick in ett vinstmål.
Calleballe söderberg tycker att det är tråkigt att spela mot lule eftersom han inte får visa hur duktig han är. Känns som toreadoren i tjuren Ferdinand.
Så, vi hanterar pungencluben rätt bra. Betyder det att vi vinner idag? Nej, det är inte säkert. Även en blind höna hittar som bekant korn.
Och vad matchen gäller är förstås var en eventuell sjunde och avgörande match i den sannolika kvartsfinalen mellan Luleå Hockey och Pungen Cluben ska spelas.
Swinging Melin har vunnit mot oss i kvart i Cluben tidigare och gjorde det i Gnaget ifjol. Tyckr det är dags att han får stryk nu.
Luleås spelstyrka inför slutspelet.
Försvarsspelet 100%
Boxplay bäst i serien
Anfall: haltar juben del som följd av att vi prioriterar försvar men spelet igår mot Schtaan när de flesta linor trycker på ger ett gott intryck. Kan vi spela så i slutspelet blir vi farliga. Det som behövs är dock att effektiviteten är hög.
Powerplay: Den stora akilleshälen. Det finns goda ansatser, det känns som att det borde kunna lossna. Finurliga passare Klasen och Ola. Nu börjar också tunga backskott landas. Och det går snabbare och passningssäkrare nu.
Men... efter jul har vi spelat hela 186 minuter powerplay. Och gjort tre mål, släppt in ett.
Det motsvarar alltså att vi spelat tre matcher 5 mot 4, vunnit två av matcherna med 1-0, spelat 1-1 i den tredje.
Ni hör ju. Det är extremt dålig leverans nu. Räknar man på en 20% PP dvs en bra PP som krävs av ett slutspelslag skulle man vunnit de tre matcherna med 6-0 varje match. Vi behöver alltså förbättras och bli N I O gånger effektivare i PP.
Får vi inte fart på PP lär vi inte gå långt i slutspelet.
Får vi igång ett bra PP kan vi gå hur långt som helst.
Inga mål i tredje perioden, så nu har vi ett jämnt streckläge med fyra matcher kvar:
8. Pölsan 51 matcher -43 68 poäng
9. Gnaget 51 matcher -28 63 poäng
Jag tror att Pölsan ska undvika att matchen på Hovet blir avgörande,,,
Hängmatch i Elitserien idag. Det gäller jakten på Pölsan. Kampen runt strecket om sista slutspelsplatsen ser ut så här:
8. Pölsan 51 matcher -43 68 poäng
9. Gnaget 50 matcher -26 63 poäng
Gnaget har alltså en hängmatch som spelas nu, borta mot Värsta Köplustan, och 5 minuter in på tredje perioden leder Lustan med 5-3.
Vad återstår sedan?
Gnaget-Växjö
HV71-Pölsan
Luleå-Gnaget
Pölsan-MooDoo
Gnaget-Pölsan
Timrå-Gnaget
Pölsan-Pungen
Hm, även om inte Gnaget skulle ta pinnar idag ser det farligt ut för Pölsan, speciellt som de lirar borta på Hovet mot just Gnaget näst sista matchen. Men även i övrigt ser Pölsan ut att ha svårare matcher mot HV, Pungen och MooDoo, medan Gnaget har Växjö, Timrå och bara en stark motståndare, nämligen Luleå.
Till detta kommer förstås formen - i Pölsans fall brist på sådan - och under senaste nio-tio matcherna har vi:
Gnaget 9 matcher 24-19 17 poäng (tillkommer pågående mot Lustan)
Pölsan 10 matcher 17-43 6 poäng
Hur kommer det att gå?
Svårt att säga. Man kan ju tycka att allt talar för att Gnaget hinner passera Pölsan. Tror nog Gnaget kommer att ta pinnar som behövs, om Pölsan fortsätter så värdelöst som tidigare. Samtidigt vet man ju att Pölsan KAN spela hockey om de vill. Så det är väl den magiska frågan: Vill Pölsan spela? Det kommer förstås att avgöra detta.
Apropos inget. Det är sällan seriesegraren når 100p, som vi gjort i fjol. Nu är SAIK redan långt förbi och dessutom kommer säkert Warulfven och HV också att passera 100p - t o m Luleå har fortfarande chansen teoretiskt att göra det.
Mycket konstigt.
Känns som att det är rätt stora skillnader mellan lagen i år.
Och mitt i allt har bottenlaget Timrå gått plus på Skellefteå.
Ur led är tiden.
Lindberg Råkkar:Ja, eller hur: typiskt Christekläge där men inte. Kunde inte Bulan snört på sig rör och lagt sig på puckren iaf?
Men allvarligt talat; i de matcher som Luleå gett järnet har man varit riktigt svåra att slå och kan vi kämpa som idag kan vi bli farliga. Men det största abret är förstås att vi inte är tillräckligt effektiva. Hade Schtaan fått de chanser vi fått idag skulle matchen slutat 2-5 eller något.
Allra värst är att vi inte kan måla i PP och idag med 8 min 5 mot 4 och 2 min 5 mot 3 (varav en minut 5 mot 2,5 efter tappade eller trasiga klubbor) utan att måla....jävlar vad Klasen saknades då.
Avdelningen kul: Fan vad bra Kukan blir; behöver lära sig försvarssystemet förstås. Och Cehlarik, bara 17 år!
Räknar vi in dessa "säkra" vinster har vi sedan:
• HV-71 54m 106p
• Warulfven 53m 103p
• Pungen 54m 97p
• Luleå 51m 92p
och dessa matcher kvar att räkna in:
HV-71
Luleå-HV
Warulfven
Schtaan-Ulfven
Luleå-Ulfven
Pungen
Pungen-Luleå
Luleå
Pungen-Luleå
Luleå-Gnaget
Luleå-Warulfven
Luleå-HV71
Jaha. Vi har alltså bara att försvara fjärdeplatsen. Och då har vi den allra viktigaste matchen nästa omgång. Pungen-Luleå. Luleå har ju överlägsen målskillnad jämfört med Pungen, och det betyder följande för att försvara plats 4:
Pungen-Luleå Poängbehov för Luleå övriga 3 matcher
3p ≥2p
2p ≥4p
1p ≥6p
0p ≥8p
Vi behöver nog vinna i Linköping för att försvara fjärdeplatsen.
Och vad handlar det om?
Det handlar om att få spela en eventuellt sjunde och avgörande kvartsfinalsmatch i Delfinen eller i Pungenarenan. För nu börjar det förstås luta starkt mot att det blir Pungen och Luleå i kvarten.
Lag 1-3 SAIK, Ulfven och HV tar förstås Pölsan, Lustan och MooDoo.
Men vad händer om Gnaget tar sista slutspelsplatsen? Vilka väljer Gnaget?
Vi avslutar själva med svåraste motstånd medan de övriga har nästan bara lätt motstånd. Tack och lov har vi tre hemmamatcher, medan Warulfven faktiskt bara spelar borta.
Man kan väl börja med att fastslå att det finns matcher där vi räknar med tre poäng för topplaget. Kör dessa kursivt nedan.
Luleå
Pungen-Luleå
Luleå-Gnaget
Luleå-Warulfven
Luleå-HV71
Pungen
Pungen-Luleå
Köplustan-Pungen
Pungen-Växjö
Pölsan-Pungen
HV-71
HV-Pölsan
Växjö-HV
HV-Rögle
Luleå-HV
Warulfven
Schtaan-Ulfven
Timrå-Ulfven
Luleå-Ulfven
Rögle-Ulfven
Förlust på straffar för Luleå.
Vi hade behövt Linus Klasen i PP idag, 6 minuter PP i första utan resultat. 2 min i tredje, och sedan 2 minuter 5 mot 3 för Luleå och inbte ens då...
I fyra av matcherna Luleå-SAIK i år förlorade det lag som var bättre och så var det idag.
Nåja. Vi vet nog att möter vi SAIK i semi är vi INTE uträknade på förhand.
Trist resultat i tabellen. Hade vi vunnit skulle vi legat bara tre p efter HV och Warulfven nu, med hemmamatcher mot båda kvar.
Men nu är läget:
2. Warulfven 97p
3. HV-71 97p
4. Luleå 92p
5. Pungen 88p
Vi SKULLE behövt 3p på Schtaan idag. Nu är ju chansen att gå upp till högre positioner låg men däremot har risken att ramla till femte ökat. Vi har Pungen borta nästa match!
Lagen har kvar följande:
Luleå
Pungen-Luleå
Luleå-Gnaget
Luleå-Warulfven
Luleå-HV71
Pungen
Pungen-Luleå
Köplustan-Pungen
Pungen-Växjö
Pölsan-Pungen
HV-71
HV-Pölsan
Växjö-HV
HV-Rögle
Luleå-HV
Warulfven
Schtaan-Ulfven
Timrå-Ulfven
Luleå-Ulfven
Rögle-Ulfven
Ojdå...
Sven.Savage: En bra period(den 2:a) ger ingen seger. Vart var Chris i slutet på 3:e och förlängning?
Skadad?
Någon annan förklaring är svår att förstå när han inte är inne och tekar med 21 sek. Det är perfekt läge för en rightare där, vinna teken ned i eget sarghörn, i värsta fall behöver man bara låsa upp och döda tid.
Kul att 4:e femman är dom som gör mål, men också ett oroväckande tecken då våra formationer som ska producera inte ens är i närheten. Koivistos avslut håller inte ens pojklagsklass längre.
Skellefteå spelar fult och får lira box, nu t o m 3 mot 5 i två minuter och de tappar klubba, och sedan går en klubba sönder. Vi spelar alltså 5 mot 2,5-3 i två hela minuter utan att måla. Vi spelar bra då, men hade Klasen varit med skulle det blivit mmål.
Men sedan får landslaggsjanne pucke och drar in den i krysset!
3-2!
satan i gatan. 2.03 kvar av matchen och Luleå åker på en utvisning.
Nu gäller det! Landets bästa box, Luleås: KÄMPA!
Fy satan så jävla orättvist. 2-2 nu.
Luleå hade 2+2 PP sedan Lindström slagit klubban i ansiktet och blodat ned en lulejunis. Sedan hoppar en Skellefteåback på Abbott och ska visas ut men vimmelflöjel blundar. Därefter slår fabbe löst på en SAIK-klubba och denne släpper klubban.Följt av att han åker ut!
Fyfan. Och i ett följande anfall studsar möller ribba in. 2-2.
Vilken grabb, Cehlarik!
Och en annan junis, Dean Kukan, är helt underbar att se! Min gissning är att den grabben kommer vi inte att få behålla så många år. Han kommer som back och åker förbi Skellefteåspelare efter Skellefteåspelare.
2-1 till Luleå efter två perioder.
Det är definitivt inte orättvist utan kunde gott och väl varit några puckar till. Men både JG och Markus Svensson har varit 100%iga i målen.
Luleå blev det starkare laget under första perioden. Man nöp oftast fast SAIKs anfall redan vid blå eller närmsta sarg och successivt blev det allt mer chans för Luleå att attackera och SAIKs försvar har inte alls den klass vårt har.
I andra perioden har det fortsatt. Visst har SAIK fått fram en handfull chanser, ofta genom starka individuella prestationer av Möller, Holloway, Lindström och andra;men som regel stoppar Luleå SAIKs anfallsspel och den attackhockey SAIK nästan alltid kör med finns inte:-)
Att SAIK neutraliseras framåt innebär att spelet allt oftare förläggs i deras zon och Luleås femmor lirar bättre och bättre och spelar fram många fina chanser.
Just nu 24-13 i skott för Luleå.
SAIK-supportrarna brukar kalla Luleå för hockeymördare, sargutspelande. Vilket bara är skitsnack förstås. Men visst finns det sådana inslag i denna match. Bara att sargutarna, hockeymördarna spelar i bortalaget.
Men det här är alls ingen garanti. SAIK har tidigare matcher visat att man plötsligt kan vakna upp igen och matchbilden kan förstås vända helt i tredje. Tänk på att Luleå också spelar med en handfull gubbar borta och har kämpat skithårt i två perioder. Orkar våra gubbar leverera samma hockey i tredje perioden?
JAAAAAAAAAAAAAAAAA!
LULEÅ FÅR TRYCK I SKELLEFTEÅ-ZONEN OCH DET ÄR FULL VILLERVALLA. PLÖTSLIGT KOMMER PUCKEN FRAM TILL 17-ÅRIGE PETER CEHLARIK OCH HAN PANGAR STENHÅRT IN PUCKEN I KLUBBARMSKRYSSET!
Underbart!
1-1
Redigerad kommentar
Helvete! ett missat utspel av Fogström och SAIK får chans plötsligt i vår zon och utnyttjar det. JG tar skottet men på returen står två SAIKare fria som följd av att närmaste lulespelare - bl a Fogström - INTE kör brottarhockey som SAIK och bara drar ned SAIK-spelarna.
0-1
FAN!
Första perioden spelad och Luleå har i princip stoppat AIK hela perioden och Schleffte får inte alls igång den sköljande puckepisthockeyn man är van vid.
Det starkt decimerade Luleå håller alltså SAIK under kontroll och successivt börjar man att komma närmare och närmare SAIK-målet.
Då får man också inblick i SAIKs försvarsspel, det som de inte är så vana att behöva pyssla med.
Brottarhockey. Man klänger sig fast vid Luleåspelarna och brottar omkull. Framför egna målet är det av och till rena ormgroparna eftersom SAIK-försvarna bara är ute efter att dra ned närmaste lulespelare i isen.
Effektivt? Ja, än så länge, men inte vidare snyggt. Hockeydödare?
Dessutom spelar man vårdslöst med klubborna och drar på sig utvisningar.
Luleå har 1 utvisning i första, AIK har 3 utvisningar.
Ändå är det dömt till Skellefteås fördel!
Den enda utvisningen som Luleå åkte på var Fredrik Svensson, och den var feldömd. Egentligen skulle AIKaren Arvidsson hellre åkt ut, åtminstone skulle han följt med Fredrik ut i så fall.
Dessutom en helt tydlig puckut från Skellefteå som de inte åkte ut för.
Det skulle alltså varit 2-10 minuter i utvisningar i stället för 2-6.
Jaha, då har vi iaf visat att vi tänker kämpa. Kan vi fortsätta så här har vi chans i den här matchen. Men nu får vi se om Schtaan vaknar och om de kan dra igång sin puckelpisthockey, även utan ANders Forsberg.
Fan i helvete nu missar Vinnerborg ytterligare en utvisning på en AIKare som slår pucken över sargen,puckut,
Men strax därefter kompenserar han genom att ta ut Sevc som lindringt bultat omkull Abbott.
PP för Luleå igen mot fulspelSchtaan.
Skellefteå är ju det lag som drar på sig flest utvisningsminuter (2 och 5) och nu åker de ut igen.
Grejen är den att AIK är ganska fula på att vara på motståndarna med slashing och hooking och tripping.
Nu har Luleå alltså PP igen.
Och kommentatorn förklarar att "Skellefteå är ju bäst i serien i boxplay" vilket vi alla vet är helt fel: det är Luleå som är bäst och det har vi siffror på!
USELT VINNERBORG!
JG blockerar en puck och flera AIKare vill dit och mucka, varpå Luleåspelare står upp och folk håller i varandra.
Då får AIKaren Viktor Arvidsson för sig att han ska slåss och slår en höger i ansiktet på närmaste lulespelare. Det visar sig vara Fredrik Svensson. Fredrik rör inte en min trots att han fått en käftsmäll. Däremot slår han en vänsterkrok i ansiktet på Arvidsson som stupar som en klubbad oxe.
Och vad händer?
Bara Fredrik blir utvisad!
Varför då? För att han slår bättre? Det var dessutom Arvidsson som började så skulle en ha utvisats skulle det ha varit AIKaren,
Nå, Luleå reder ut boxplayet.
Luleå får inte till något vidare PP tyvärr.
Synd, vore ju bra för matchen med 1-0 för att tvinga Schtaan att inte spela så defensivt;-)
4 minuter spelade. Inget lag har visat så mycket men tycker nog att Schtaan sett lite hungrigare ut tyvärr, dessutom att fixa av boxen så enkelt är förstås stärlande.
Nu kör vi!
Schtan, som är mest utvisade i Elitserien som följd av småfultspel hela tiden, kan inte hålla klubborna från moståndarna och det brukar Vinnerborg upptäcka. Sevc åkte ut redan efter en minut.
Luleås PP har ju varit tveksamt länge och idag saknar vi alltså Linus Klasen tyvärr.
Nå bara att köra!
Övriga matcher i Elitserien idag är nu klara:
Warulfven-MooDoo 3-0
HV-Pungen 3-4 ot
Växjö-Timrå 1-2
Pölsan-Rögle 1-2 ot
Det spetsar till det lite för laget på plats 4, Luleå.
Å ena sidan betyder det av vi behöver "bara" slå SAIK ikväll och sedan slå Warulfven och HV i sista två omgångarna så har vi ätit upp avstånden till lagen på plats 2-3.
Å andra sidan innebär det också att om vi får stryk av Schtan idag och nästa match borta mot Pungen får stryk av Pungen - då har Pungen ätit upp avståndet till plats 4...
ojojoj, det här blir skittungt.
Att Pölsan lyckas fortsätta att förlora är enastående. Nu behöver AIK "bara" ta två pinnar borta mot Köplustan i morgon, för att passera Pölsan genom vinst i matchen Gnaget-Pölsan på Hovet omgång 54.
Dessutom spöade Timrå Växjö vilket innebär att det kanske inte är helt avgjort vilket lag som hänger med Rögle till kvalserien, eftersom Timrå bara är 5 p efter Växjö, med fyra omgångar kvar.
Västerås slog Leksand med 1-2! Har för mig att undertecknad påstod att så skulle ske för 4-5 timmar sedan;-)
Nu har Västerås klart grepp om tredje direktplatsen till kvalserien; 5-6 poäng och målskillnad före Bofors och Djurgårn med tre omgångar kvar.
Börjar bli rätt avggjort i Allsvenskan nu, Till kvalserien:
• Leksand
• Södertälje
• Västerås
Samt från playoff ett av lagen Bofors, Djurgården, Örebro och Oskrashamn. Nog ska väl Djurgården greja det, men Örebro lär bli svåraste hotet.
Från Elitserien kommer
• Rögle
samt gissningsvis Timrå, mem eftersom de slog Växjö borta idag är de nu bara 5 poäng bakom Växjö, så vi får väl avvakta ett tag där.
Ojoj, det här blir svårt. Nu har vi upplinjeringen - ja, det blir Vinnerborg som dömer som jag gissade - men det visar sig att kurirens lulelag inte stämmer. vi saknar många gubbar, tyvärr. Här har vi laget:
Målvakter: Johan Gustafsson (David Rautio)
Första: Daniel Gunnarsson, Johan Fransson - Cam Abbott, Chris Abbott, Linus Persson.
Andra: Dean Kukan, Jan Sandström - Toni Koivisto, Niklas Olausson, Jens Jakobs.
Tredje: Fredrik Svensson, Marcus Oskarsson - Karl Fabricius, Sami Sandell. Mika Pyörälä.
Fjärdekedjan: Joonas Vihko, Niklas Fogström, Peter Cehlarik.
Extraback: Robin Jonsson.
Nu saknas alltså också Linus Klasen och Lukas Kilström. Ojoj, det var inte bra. Hedman är ju inte heller med och Skrbek, som varit borta länge nu men aviserades tillbaka snart, är fortfarande inte tillbaka.
Däremot är Robin Jonsson och Jonas Vikho med, fast de skulle vara borta. Men hur med är med? Jonsson står uppsatt som extraspelare, Vikho i eb fjärdelina? För mig låter det som att de två spelare gått in bara för att Luleå annars skulle saknat alldeles för mycket folk.
Sammanfattningsvis. Vi har Linus Klasen, Lukas Kilström, Pavel Skrbek och Anton Hedman borta. Robin Jonsson och Joonas Vihko med, fast de skulle ha vilat. Och vi har plockat in tre junisar nu.
Det här blir tufft. Första två femmorna ska väl fungera men tredje femman kraftigt försvagad - den skulle ju varit att hoppas framåt på, men nu får man hålla tummarna för att den inte blir alltför svag bakåt. Oskarsson-Svensson som backpar kommer att utsättas för ett tungt ansvar...
Hängmatcher i Allsvenskan idag. Leksand möter Västerås hemma, en match som experterna redan räknat med att klara allsvenska segraren leksand vinner.
Men jag är inte så säker.
De sex senaste omgångarna har Djurgården jagat Bofors för att ta direktplatsen till kvalserien. Ingen räknade med Gurkorna. Men under dessa sex omgångar har Bofors tagit 6p, Djurgården 12p och Gurkorna hela 17p - de har alltså bara släppt en enda pinne, och det skedde i match mot djurgården häromdagen.
Efter dessa sex omgångar har redan Djurgården och Bofors spelat och förlorat, och nu kompletteras den omgången av Leksand-Västerås.
Just nu har vi
Västerås 48m +32 89p
Bofors 49m +29 87p
Djurgårn 49m +23 86p
Skulle sitta rätt bra för Västerås med en vinst i eftermiddag. I så fall är de sex poäng och+målskillnad på Djurgårn när tre matcher återstår. Och nästan detsamma mot Bofors; Allsvenskans svar på Pölsan.
Nu har Leksand iofs bara förlorat två matcher hemma i år..
Tidigare i år har Leksand vunnit hemma mot gurkan med 4-1 samt borta förlorat med 4-1 men vunnit en borta på straffar mot gurkan. Men...
Jag tror Västeråsgurkorna tar chansen och vinner mot Leksand.
Laget var ute i kurran:
Målvakter: Johan Gustafsson (David Rautio)
Första: Daniel Gunnarsson, Johan Fransson - Cam Abbott, Chris Abbott, Linus Persson.
Andra: Dean Kukan, Jan Sandström - Toni Koivisto, Niklas Olausson, Jens Jakobs.
Tredje: Fredrik Svensson, Lukas Kilström - Linus Klasen, Mika Pyörälä, Sami Sandell.
Fjärdekedjan: Karl Fabricius, Niklas Fogström, Peter Cehlarik.
Extraback: Gustaf Burström.
Mycket riktigt, JG behåller spaden.
Skrbek fortfarande vilande, Robin Jonsson borta idag. Dean Kukan och Fredrik Svensson lirar.
Anton Hedman och Joonas Vikho borta. Cehlarik spelar.
Intressant att Kukan och Cehlarik får fortsatt fötroende samt dessutom att Gustaf Burström är med som extraback. Junisar får chansen i Luleå!
Kul också att Burström sitter med. Kom ihåg att SAIKs Wallsson och övriga junisfolk i Schtaan inte lät honom byta om med klasskompisarna i hockeygymnasiet i Schtaan när han förklarat att han ville spela för Luleå....
PS. Och Wollfram är i Gävle. Då får vi rätt säkert wingelflygel. Eller Lärling möjligen.
Nu börjar de placera ut zebror. Vi slipper Sjöberg, Hostan, Kuben och Molgan som redan utplacerats i Växjö, Jönköping och Karlstad.
Vem kommer till Delfinen? Wimmelborg gissar jag. Eller Lärking? För inte kan de väl lura på oss Wolfram. Får jag välja blir det wimmelflygeln.
Mot SCHTAAN!
Bara drygt fem timmar kvar nu och HEJ! vad hockeytemperaturen börjar stiga i kroppen!
Hela landet är så imponerade av SAIKs anfallsspel som tryckt ned alla andra lag i de flesta matcher. Men finns det något lag som kan stoppa västerbottningarna är det vi.
Jag undrar om inte årets Luleå visar upp det bästa försvarsspel landet skådat?
Visst, man har sett lag som haft extremt duktiga backar, betydligt bättre än någon back vi har. Men de flesta har faktiskt varit offensivt duktiga, duktiga försvarare har funnits också, men ofta då bara enstaka spelare och inte som hos oss: ett helt lag från backar till forwards som alla på ett samlat sätt tar del i försvaret. Även när motståndarna rinner in i våg efter våg har de förtvivlat svårt att ta fram bra målchanser och kan ofta inte ens få läge för skott på mål.
Detsamma gäller för vårt spel 4 mot 5 där vi nu tar upp en sådan stor box att det blir svårt för PP-laget att ens försvara puckinnehavet vilket ofta leder till misstag och därför har vi lyckats sätta hela åtta mål när vi spelat 4 mot 5. Sammantaget har vi förstås landets bästa spel även i BP.
Men för att vinna måste vi göra mål.
Vårt anfallsspel fungerar emellanåt utmärkt men alldeles för ofta har vi svårt att komma speciellt långt med det; det måste bli ett klart lyft där för att vi ska ha chans att nå riktigt långt i slutspelet. Nu ska förstås sägas att i matcherna mot Schtaan har vi ofta lyckats rätt bra med anfallsspelet: SAIK är helt enkelt inte tillräckligt bra på att försvara sig och får vi tryck på dem gäller det att utnyttja det. Som jag sett de fyra matcherna i år är det ofta Luleå som fått fler och bättre målchanser, men vi har inte alltid lyckats ändå eftersom vi inte varit lika effektiva som SAIK varit att utnyttja de lägen vi fått.
Skellefteå har ju Forsell borta och nu vilar också Jimmie Eriksson. Det känns bra inför matchen eftersom just de två ofta varit ovanligt jobbiga att möta för vårt försvar.
Själva har vi Anton Hedman borta vilket är tråkigt. Han betyder väldigt mycket för laget i de matcher han är bra och har en bra roll.
Undrar om de växlar tillbaka till Berguven i målet? Skulle faktiskt gissa nej. Vakterna har fått lite fler matcher i rad på senare tid och JG är säkert sugen på att fortsätta på hög nivå. Nu spelar det ingen roll förstås: vilken vakt som än står kommer att göra det bra och det är helt nödvändigt om man ska ha någon chans mot Schtaan.
Djurgårn fick stryk, Bofors fick stryk. Könns som att Gurkorna kan ta direktplatsen till kvalserien nu.
Över till viktigare. Diuktiga Asplöven tog de tre pinnarna. Almtuna tog dock en pinne genom att förlora först i sudd.
Läget just nu för Asplöven är +9p på Almtuna, med tre matcher kvar, visserligen med minus målskillnad.
Kvar att spela:
• Almtuna-Oskarshamn
• Tälje-Almtuna
• Almtuna-Mora
• Västerås-Asplöven
• Oskarshamn-Asplöven
• Asplöven-Djurgårn
Lite småskrämmande. Visserligen måste Asplöven förlora alla tre matcherna, och Almtuna vinna alla tre, men Asplöven har tre riktigt svåra motståndare och kan förstås kamma noll. Men inte fan kan väl Almtuna ta full pott?
Vi har också
• Djurgården-Tingsryd
• Mora-Tingsryd
• Tingsryd-Oskarshamn
och skulle Almtuna ta 3x3 poäng medan Asplöven tar 3x0 poäng krävs också att Tingsryd tar ≥5 poäng för att Aspis ska vara direktklara för Allsvenskan...
Nej, det finns inte. Aspis blir kvar:-)
Det Allsvenska äventyret rullar vidare. Tredje perioden;
nedre strecket:
• Apslöven har 3-1 på Mora
• Tingsrud har 1-0 på topplaget Tälje
• Almtuna 1-1 mot Troja
övre strecket:
• Öret-Djurgårn 2-2
• Bofors-Malmö 1-2 fortfarande
The plot thickens...
Ödets timme i Allsvenskan!
I detta nu lirar de tre lagen runt nedre strecket. Man fightas om två direktplatser till nästa års Allsvenska, medan det lag som drar nitlotten måste lira kvalserie för att hålla sig kvar.
Just nu har vi:
Asplöven 55p
Tingsryd 50p
Almtuna 48p
I detta nu, i början av andra perioden, har vi:
Asplöven-Mora 2-0
Tingsryd-Tälje 0-0
Almtuna-Troja 0-1
Efter idag kvarstår tre matcher. Det betyder att om Asplöven vinner medan Almtuna förlorar är Aspis även teoretiskt klar för Allsvenskan. Gissningsvis är Asplöven redan nu klara i praktiken förstås. Blir det någon streckkamp, blir det mellan Petter Nilssons Tingsryd och Almtuna förstås.
Dessutom fightas det om ett annat streck, det som gäller direktkvalificering till kvalserien för allsvenskan. Där har vi också tre inblandade lag:
Västerås 89p
Bofors 87p
Djurgårn 86p
I detta nu, början av andra, har vi:
Örebro-Djurgårn 1-2
Bofors-Malmö 1-2
Västerås spelar alltså inte idag men i morgon kommer: Leksand-Västerås!
Ojojoj. Bofors är ju Allsvenskans svar på Pölsan och har senaste månaden ramlat som en sten, från en säker topplats och de ser ut att missa direktplatsen. I så fall är det Djurgårn och Gurkorna det gäller. Och vinner DIF ikväll medan Leksand spöar gurkan i morgon är de lika på poäng, även om gurkan just nu har målskillnadsfördel +32 mot +25.
Jag undrar om inte Djurgårn fixar det här...
Harrejavvlar!
Till råga på allt har jag på senare tid skrivit i en tråt titulerad "Gott och Blandat i hockeyvärlden" sedan jag svarat zigge och sedan fortsatt med samma.
Se där hur MooDooismen kan kollra bort en. Skrämmande!
Detta inlägg motiverat endast för att återvända till rätt tråd. Tänk, vilken tur att jag upptäckte detta! Annars hade vi väl fått stryk av Schtaan med 1-9 i morgon...
Lyxlaget kör hur som helst nu, känns inte som att de har något spelsystem.
Swinging Melin står i PungenClubans bås och beundrar Rönkenhockeyn, som han gjorde när den föddes i Almtuna för 4-5 år sedan. Undrar om han försökt få lyxlirarna i Cluben att lira så, ett lönlöst företag förstås. CalleBalle förklarade väl direkt att "Nej, det är fär tråååååkigt. Jag vill bara stå vid blå och vänta."
Molgan visar ut Frallan för att en Oung sår sönder Frallans klubba! Herregud vilket pulver! 13 minuter kvar, 2-5. Pungen tar ut vakten, kör 6 mot 4, toppar laget; samtliga pungar på isen har >400 tkr i månaden....