Luleå HF

SHL · 120306 inlägg · 892 ämnen

« · 1633152 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ojoj, jag var förbi det MooDooistiska planket som nu invaderats av apmobben som dränker det i inlägg efter inlägg, så att MooDooisterna i gemen får lära sig hur det ligger till med saker och ting. Tänk, så vänligt av Aporna som är bästigast på allt att de är snälla och berättar för de okunniga MooDooisterna.

Just nu håller de på med att märka ord, snart ska väl Aporna förklara för MooDoo om Fehlmans nästa bok "Hur Apklubben blev världens bästigaste plantskola Talangfabriken".

Plus förklara för MooDoo hur man utbildar egna pojkar till NHL-stjärnor. Det förstår förstås inte MooDoo men låt bara APorna förklara det så får de nog veta. APan har ju levererat massor av NHL-stjärnor. Visserligen till AHL, men det stavas ganska lika.

Nu när Jimmie dragit kan aporna passa på att erkänna vilken vidrig filmare och fuskare han var. "Han bättrade sig faktiskt sista åren" påstår aporna. 

Snart kanske de också ska acceptera det faktum att han var den spelare i hela Elitserien SHL som drog på sig flest tvåminutersutvisningar under de åren han "bättrat sig". Utvisningar för crosschecking, tripping och slashing vilket visar vilken "fin" klubbteknik fuskaren hade. Fin, enligt apstandard vill säga.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

2004-05-28

Ni värvade tillbaka Mikko Lehtonen nyligen, behövs det fler förstärkningar?

– Jag vet inte. Vi tycker att vi har en bra trupp redan nu

– Vi har väldigt många unga spelare som kommer att ta stora kliv framåt nu.

2012-06-12

– Vi ska vara med och slåss om guldet även nästa år. 

2012-07-02

Vi skulle kunna starta säsongen med det laget vi har i dag.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

MooDooisterna diskuterar spelarförändringar i full fart. Mitt i hopen står en Apsupporter och kräver besked. Var har Bagdad-Bob sagt "vi kan starta med det lag vi har, bara flytta upp juniorer"? Jag vill jag vill jag vill veta det nu, nu, NU!

Tänk att vi andra vet mer om Apan än Apan själv.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Kursivt, spud, blunda nu för det icke-rosa spudförbjudna.

Med tack för informationen från Råkkarn är det dags att uppdatera listan över var Apans "NHL-stärnor" spelar:

AHL:

Viktor Arvidsson, Milwaukee Admirals

Petter Emanuelsson, Worcester Sharks

Melker Karlsson, Worcester Sharks

Petter Granberg, Toronto Marlies

Joacim Ericsson, Utica Comets

Johan Alm, Naskville Predators

Oscar Lindberg, Connecticut Whale

Oscar Sundqvist, Scranton Penguins (men drog till Apan)


Läktaren:

Adam Larsson, New Jersey Devils

 

NHL

David Rundblad, Chicago Blackhawks

Tim Erixon, Columbus Blue Jackets

Joakim Lindström, St. Louis Blues

Pierre-Edouard Bellemare, Philadelphia Flyers


Javisst! Tio små neg...13 små apor, menar jag, rör på sig. Nu är det bara 9/13 dvs runt 70% av aporna som lyckas vara NHL-stjärnor fast de inte ens får vara med i NHL; en förmåga som bara de bästiaste med värdegrunnnnd fixar.

Men det kommer säkert att hända saker framöver. Apor kan plockas upp - eller, ännu vanligare, apor kan flyttas ned. Missa inte nästa uppdaterade avsnitt av följetongen "Ap-NHL-stjärnor"!

 

 

 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

OK, spud, du ser att det är kursivt? Var god lämna platsen och läs något annans inlägg på annan sida.

Ser att JFK och andra vettiga MooDooister försöker förklara för den 68-årige SS-apan, som invaderat deras sida för att lära dem ett och annat, vad det är för fel på honom och slika apor.

Jag skulle vilja förklara det på följande vis:

1. Apklubben uppför sig på många sätt som en obehaglig sekt, påminnande om kvasi-religiösa rörelser som utvecklats i riktning att vanföreställningarna av dessa uppfattas som sanningar ledande till en verklighetsuppfattning av masspsykotiskt dimension.

Enligt denna "tro", där lögner presenteras som sanningar och sanningar som lögner, är Apklubben, dess ledare, spelare och supportrar bästigast på allt. 

De kallar det tankekomplexet för värdegrunnnnnd - jag kallar det för apdoktrinen, som säger just det "Apan är bästigast på allt och har alltid rätt.

2. De konsekvenser som denna tankens diktaur för med sig är att Apklubben sprider sitt budskap som vore det sanningar, fastän det saknar stöd i verkligheten. 

Jag har gång på gång lyft fram fakta som förklarar hur det ligger till, igen-kligen. För en vettig och kunnig läsare är det självklarheter. Men för aporna är det fel, fel, fel - eftersom det går emot Apdoktrinen.

Att förklara det för hardcore Apor är lika meningsfullt som att hälla vatten på en gås. Den tar inte in något och den tar inte åt sig, apgåsen.

3. Vore det "bara" 1-2 kunde man skita i det. Aporna kan få leva i sin drömvärld där de gör svart till vitt och vitt till svart. För oss andra innebär det bara att vi inser att det är meningslöst att diskutera med aporna. Det känns som att försöka prata hockey med en ko, med undantag för den jämförelsevis intelligenta blcken. I kons ögon.

Men det stannar inte där. En följd av den uppblåsta Apdoktrinen, där aporna kliar varandras ryggar på jakt efter löss, är att de tror sig så bästigast att de ska förklara för alla oss andra hur usla vi är. Att hybris-aporna hoppar på andra lag för att håna och hata dem innebär i apans svagsinta tänkande att "eftersom ni är så usla på allt så blir vi apor själva så jämförelsevis bästigast". 

Ska man sammanfatta det ovanstående i två ord blir det FY FAN!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

spud: Nu generaliserar du ordentligt. För att du ska förstå översätter jag: du för fram lögner igen.

Om Luleå Hockey skriver jag ungefär som du skriver om MooDoo och det upprepar jag sällan; det finns ingen anledning till det. Att du nu för andra gången påstår att jag inte är öppen för att "min egen klubb har brister" är så komplett felaktigt att med sådana påståenden kan jag inte ta dig på allvar. Sluta ljug om det där nu. Du blandar ihop mig med en Apa.

Sedan skriver jag mer allmänt om hockey, väsentligen utan att upprepa mig. Det gör inte du. Jag vet inte varför men du kanske inte vet mer än "olle borde ha gjort mål där" vilket är ungefär vad du lagt in några tusen gånger. Jag kan ju tycka att du är ganska ointressant där och tycka att det är meningslöst att läsa vad du skrivit eftersom jag kanske skiter i vad olle borde och inte borde ha gjort. Men du skriver vad du vill, det är ditt val, på den MooDooistiska sidan.

 
 
Däremot. Upprepar jag informationen om Apan. Därför att jag lagt ned tiden på att krossa de myter som den pensionerade SS-apan och andra apföreträdare spridit i tid och otid att folk uppfattar dem som sanningar. Nej, Apan levererar inga NHL-stjärnor i stora lass. Nej, Aplaget domineras inte av Skellefteåpojkar som Apklubben utvecklat. Nej, Apans historia är inte överlägsen alla andra norrlnadsklubbars. Och så vidare.
 
Jag upprepar den imnformationen eftersom den annars försvinner. Denna sida fylls ju så j-a snabbt att väsentliga inlägg på några veckor-månader ligger 10 blad och femhundra inlägg bak. Och där blir de aldrig läsa. Hade detta varit ett tråd-Forum skulle jag inte behöva göra det, men nu är det ett rullplank dvs ett klotterplank och då blir det så.
 
Därför är jag tvungen att plocka fram sanna fakta emellanåt, eftersom jag har som målsättning att sprida information för att motverka den lögnaktiga värdegrunnnndsinformation ett antal Apföreträdare sprider.
 
Varför är det så viktigt för mig?
 
Nja, så j-a viktigt är det inte men jag skriver mycket snabbt. Jämfört med dig kanske jag lägger tio decimeterlånga inlägg medan diu hinnit med några enradare om "olles eller nisses skottförmåga". Så det tar mig inte den tid du kanske inbillar dig.
 
Dessutom är det payback mot de aphulliganer/internettroll i synnerhet SS-apan som i åratal skrivit hur mycket skit som helst om min förening. På SvenskaFans öste han under olika signaturer in hånfulla hatangrepp em masse under de krönikor och artiklar som ideellt arbetande redaktörer skrev. Plus payback mot alla andra apsupportrar som tyckte att det var lustigt, charmigt och acceptabelt att läsa rasisten SS-Apans alla hatinlägg om Luleå Hockey utan att få käft på idioten.
 
Har du inte talang nog för att inse detta så att du kan hoppa över det upprepade har du inte så lätt för dig? Enklast är nog att du ger fullständigt fan i vad jag skriver. Jag har inget intresse av att se dina rosa meningslösa inlägg här.
 
 
 
Detta om detta. Sedan ser jag att du återigen har åsikter om vad jag kallar andra klubbar. Lyssna nu ordentligt: det skiter jag i. Jag kallar dem precis vad jag vill och det har du inte ett skit att göra med: fattar du? 
 
Om du är så j-a snarstucken för vad man kallar andra klubbar råder jag dig att läsa efter vad du själv kallat Timrå IF under åren. Inga trevliga namn, kanske jag skulle tycka om jag var Timråit. Men det är ditt val, det skiter jag i. Däremot kan du hålla käft om vilka nman jag använder och städa i eget bo i så fall.
 
Var det tydligt nog för dig, du rosa skribent?

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Som rättelse kan jag ju påminna dig om att jag läste dina texter i början, enbart för att ständigt få känslan av att jag läst detta förrut. Och det var förra gången jag läste dina texter. 
När jag sen kikat in på Luleås sida så skummar jag och inser att det inte varit något nytt under solen utan bara samma trams som förra gången.

Men visst prova nya grepp du, men vill du bli uppfattad som seriös och läsvärd. Då måste du lämna dina fjantiga smeknamn åt sidan och även vara öppen för att din egen klubb har brister.
 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu testar jag min stil för apinlägg, dvs jag använder kursiv stil. 

Den pensionerade SS-apan har nu invaderat MooDoo-sidan och dundrar in inlägg som ska få dem att gilla honom, och den ene rosa kamraten hänger på.

SS-apam räknar med att bli omtyckt där när han förklarar att de lider av mindervärdeskomplex gentemot den bästigaste Apan.

Imponerande tänkt. Snart drar han väl fram en av sina käpphästar: att Apan är den riktiga plantskolan, där pojkar och junisar lär sig hockey och blir NHL-stjärnor medan MooDoo inte är att räkna med förutom då att några övikskvinnor på 70-talet var upp till Skellefteå och vänstrade.

Jag är säker på att SS-apan lyckas!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, några MooDooister fick för sig att jag skriver skit, såg jag. 

De flesta MooDooister är ju klokare än så och om de läst vet de vad jag skriver om. Signaturerna Monno och spud, däremot, har bara kastat en blick och tror sedan att de VET. Ojoj, grabbar, om ni till att börja med kontrollerar vad jag skrivit vore ni värda att tas på allvar. Nu är ni inte det.

Men jag har funderat på om jag - som ren service - skulle använda olika stil för olika typer av inlägg?

Här finns ju faktiskt elva varianter, långt mer än jag behöver.

1. Jag kunde exempelvis köra normalt för matchkommentarer när Luleå spelar.

2. Kritiska betraktelser om Apan kunde gå i kursivt.

3. Kommentarer om hockey i allmänhet, om andra klubbar, om CHL, NHL, KHL o s v kunde levereras i fetstil.

4. Det är väl vad jag skriver om. Någon gång kanske jag plitar ner något annat t ex om sparkboll, men för sådant kunde jag använda understrykning..

5. Det finns ju mer om jag skulle behöva.

6. Och kombinationer dessutom.

7. Faktum är att med alla kombinationer  kommer jag upp i totalt femton olika varianter

Rätt kul idé. Sådana där rosa kamrater kunde ju koncentrera sig på inlägg av 3d typen ovan. Rena luletänkare på första typen. Och aporna vill förstås läsa andra typen.

Ska fundera på saken men jag tror faktiskt att jag gör något sådant. Kanske.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Elitserien SHL 2014-1015 - läget efter första omgången

Som vanligt brukar man ha tillräckligt underlag för att gissa hur serien kommer att sluta redan när alla lag mött varandra en gång. Lagen ska ju mötas 4,5 gånger totalt.

Först nästa år slipper vi det debaclet - 4,5 gångeroch det blir 2 hemma och 2 borta - som Hockeyligan var tvungen att driva igenom eftersom Warulfven krävde att vi skulle behålla de derbygrupper som innebar att Ulfven fick extramatcher mot de sämsta lagen medan övriga topplag fick ta poäng av varandra. Men nästa säsong, med utvidgningen till 14 lag, blir det 2 hemma- och 2 bortamatcher.

Men om en omgång till har vi spelat första rundan, 11 matcher. Så här är läget t toppen idag:

1. Apan 10m +12 22 poäng
2. Luleå 10m +13 21 poäng
3. Lustan 10m +5 21 poäng
4. Läjkers 10m +10 19 poäng 

Omgång 11:

Apan-Läjkers
Luleå-Djurgårn
Trottoaren-Köplustan 

Nu vet vi ju att det kan sluta lite hur som helst men det vore inte oväntat om Luleå och Lustan vinner sina matcher. När det gäller Apan mot Läjkers kan det mycket väl bli första hemmaförlusten för Apan. Jag tror att Läjkers opassar Apan ganska bra. Se bara hur det utvecklats:

2013-2014 10/15 poäng till Växjö

2014-02-04Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK1 - 2( 0-1,1-0,0-0,0-1 )
2014-01-11Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 0 - 6 ( 0-4,0-1,0-1 )
2013-12-28Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 3 - 2 ( 1-1,0-0,1-1,0-0,1-0 )
2013-10-31Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 3 - 2 ( 1-2,1-0,0-0,0-0,1-0 )
2013-10-02Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 4 - 2 ( 2-2,1-0,1-0 )

2012-2013 6/15 poäng till Växjö

2013-01-31Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC2 - 0( 1-0,1-0,0-0 )
2013-01-17Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 1 - 2 ( 0-2,0-0,1-0 )
2012-11-22Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 1 - 2 ( 0-0,1-0,0-1,0-1 )
2012-10-30Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 1 - 2 ( 0-1,1-0,0-0,0-1 )
2012-09-22Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 0 - 2 ( 0-0,0-1,0-1 )

2011-2012 4/15 poäng till Växjö

2012-02-14       Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 4 - 1 ( 2-0,1-0,1-1 )
2012-01-18Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 4 - 2 ( 1-0,1-1,2-1 )
2011-12-06Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 3 - 7 ( 1-3,2-2,0-2 )
2011-11-05Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 3 - 2 ( 1-1,1-1,0-0,0-0,1-0 )
2011-09-24Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 1 - 4 ( 0-1,0-2,1-1 )

Känns som attb Apan hade tur som slapp möta Växjö i slutspelet i våras...

Nåja. Låt oss anta att Växjö vinner med 0-2, samt att Luleå och Lustan vinner sina matcher med ett mål. Då har vi följande läge efter första ronden:


1. Luleå 10m +14 24 poäng
2. Lustan 10m +6 24 poäng
3. Läjkers 10m +12 22 poäng 
4. Apan 10m +10 22 poäng 

Vore ju ganska trevligt. Ingen större skillnad förstås, men nog ser det trevligt ut.

Kul att drömma medan det är möjligt men efter en sådan hybrisjinx torskar vi väl mot Djurgårn med 0-8...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu går den gamle pensionären - som brukar påstå sig vara akademiker vilket antagligen ska förklara för oss andra varför han vet så mycket och vet så bra - ut och förklarar att Apan kan inte ha hybris:

" Om vi nu hade hybris så är det faktiskt ganska ologiskt att vi lyckats gå till final fyra gånger i rad, och vi leder faktiskt serien just nu. Hade vi haft hybris så tror jag inte att vi skulle lyckats med det." förklarar den allvetande Apan och uppfostrar oss andra.

He he he...

Nu plockar vi fram fakta igen. Vad är "hybris"?

Jo, det kommer från den klassiska grekiska dramatiken. Ett grekiskt drama syftade till att åskådarna skulle lära sig om livet. En av aktörerna i dramat erfor ett antal händelser och så kom en punkt där han, berusad av framgångar, drabbades av Hybris. Det vill säga han tappade kontakten med verkligheten och trodde sig vara jämställd med Gudarna. En allvarlig synd. 

Dramat fortsatte och framgånarna med med ungefär mitt i dramet kom en vändpunkt, när framgångarna började bytas till motgångar och problem dök upp. Denna vändpunkt kallas för peripetin. 

Och aktörens dödssynd ledde fram till den Gudomliga hämnden, när aktören krossades som konsekvens för sitt hädiska övermod. Denna Gudarnas hämnd är känd som Nemesis.

Med detta som bakgrund är det självklart att många apföreträdare och fr a många apsupportrar i synnerhet den pensionerade dåren lider svårt av hybris.

Att de "nått final fyra gånger i rad" har ingenting med hybris att göra. Men att ta fram det som "argument" - det ÄR Hybris!.

Jodå. Nog dräller det av Ap-Hybris.

Och vi som vet vad Hybris är, vet också vad Nemesis är, och vi vet att det kommer, som det alltid kommit när Apan haft några bra år. 

Det blir väl som vanligt genom att de faller ur Disvision 1/Elitserien/SHL. Och om Gudarna är riktigt förbannade kommer Burkölen samtidigt att avancera upp till högsta serien;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DansbandsWolf: Ja, det är APDOKTRINEN! Apan är bästigast på allt, alltid. Den som säger annat...

Brukar läsa av kommentarerna på olika Apforum. Northpower är faktiskt de som är mest normala och de drar sig inte för att kritisera ledning, tränare och spelare när det är befogat. Framför allt är det förstås många som tvivlar på Lasse Bagdad-Bob J:s agerande.

Ett annat plank är det på SvenskaFans, varifrån den pensionerade SS-apan stängts av till slut.

Du kanske såg det jag klistrade in därifrån innan matchen igår, en Apsupporter som uttalar sig om Luleå:

"Björklöven är helt klart vår största konkurrent, ett lag jag blir glad när de förlorar. Däremot har Luleå Hockey blivit det lag jag avskyr, hatar u name it, mest. De mest osympatiska supportrarna, lider av det största mindervärdeskomplex jag någonsin varit med om. Sen att Luleå Hockey sponsras av vi skattebetalare gör mig än mer förbannad, minns när de tiggde pengar av kommunen trots att Jarmo Myllus med flera stjärnor hade förmodligen elitseriens högsta löner. Men på älta norrbottniskt sätt så ser de inget fel i sånt där, det är ju ändå så jäkla synd om just det länet. Minns också det idrottslag i Kiruna som använde sina bortaresor som arbetssökarresor och således fick bidrag för det. Nä för mig är Luleå Hockey en vidrig kackerlacka som jag hoppas försvinner från SHL så snart som möjligt."

Efter deras match igår, den som Elin kommenterade ovan, var det en gårdarsupportrer som vågade sig in på SvenskaFans apsida och kommenterade kort att "ni har en pinsamt låg publiksiffra och dålig klack".

En apa svarade: "De som är pinsamma är era svin till sk. supporters, som under dagen slagit ner 2 vanliga medborgare med sk. oprovocerat våld nere i centrum. Må hoppas er hybris snart tar slut och att ni som vanligt hamnar i kvalserie."

En annan menade att "Enda pinsamma är din attityd och gnälliga beteende".

Och den som tyckte till om Luleå innan match, följde upp med detta

"Du uppför dig på ett sätt som ger alla Fjollträskhatare vatten på kvarnen. Misshandla oskyldiga människor, det visar verkligen att när hjärnan tar slut tar nävarna eller knogjärnen vid. Ni Fjollträskare uppför er som ni pga er hemstad tror att alla utanför Fjollträsk är efterblivna, nu kan man ju verkligen fundera på vilka som är efterblivna. Hoppas vi slipper se dig och ditt efterblivna pack i Skellefteå igen. Matchen då, där gjorde ni det bra, men utan en målvakt som agerade vägg + att AIK hade siktet dåligt inställt borde det blivit tvåsiffrigt, så stor är skillnaden mellan våra lag för tillfället, men att vända 1-2 till seger är bland det härligaste sim finns, fan vad era spelare var besvikna, härligt att se. De Djurgårdssupporters som skötte sig är välkomna tillbaka, ni andra, ni vet vilka ni är, hoppas jag aldrig behöva se igen i Skellefteå. Ett kriminellt pack är ni."

Trevlig stämning där i Apschtaan;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:Ja i 0910 är det en dödsynd att tala det minsta lilla illa om deas AIK.

I dagens Norranblogg - en blogg som är mera ett offentligt plank för föreningen Skellefteå AIK än en oberoende granskande blogg - skriver flickan Elin om gårdagens match. Väldigt milda ord där knappt ett kritiskt ord syns men ändå får arga komentarer av typen "så skriver man inte, här får ingen kritik förekomma"

Är man förvånad när Norran är en större sponsor till Saik? Får Elin frukta tjära och fjädrar nu eller i alla fall sönderskurna däck? Hörde jag Twin Peaks? Visst vann Saik igår? Man undrar hur det kommer låta den dagen det går tungt för den dagen kommer...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ja, det är faktiskt så vidrigt att vi tar det igen.

Anders Forsberg var enormt hyllad och fick erbjudanden från en massa klubbar i Sverige och i utlandet. Han talade med sin chef Lasse Bagdad-Bob J och förklarade att han ville stanna i Skellefteå men behövde veta besked om han fick vara kvar eftersom han annars måste planera för sin framtid.

ANders försökte och försökte och försökte få besked av Bagdad-Bob men Bagdad-Bob vägrade och vägrade och vägrade. 

Hur juste var det av en arbetsgivare?

Du får vänta till ditt kontrakt går ut innan jag svarar, meddelade Bagdad-Bob.

Men det går ju ut först till sommaren, invände Anders. Då har alla andra klubbar som frågar mig redan skrivit kontrakt med andra och får jag inte bli kvar här blir jag arbetslös. Jag måste ju kunna planera, jag har ju en familj att ansvara för.

Du får inget besked, meddelade Bagdad-Bob.

Nu vet vi ju alla att Bagdad-Bob sedan lång tid hade planerat med Anders assisterande tränare bakom ryggen på Anders att de skulle sparka honom och själva ta över. Men Anders fick ingen information. Hur svårt hade det varit att säga att "Vi är tacksamma för de tre år du givit oss men vi har aldrig någon tränare längre tid än så utan kommer att planera för att utveckla en ny organisation." Men det kunde inte Bagdad-Bob säga. Däremot var han duktig på att säga saker bakom ryggen på Anders.

Till slut gav Anders upp och eftersom han måste planera för familjens skull att ha jobb framöver sa han ja till klubben från hemstaden Övik. Det läckte ut och media hoppade på honom. Och spelarna som läst i media hoppade på sin populäre huvudtränare i omklädningsrummet före match: "Säg sanningen nu, Anders, kommer du att träna ett annat lag nästa år?" Anders kunde inte ljuga för sina spelare utan erkände.

DÅ! Kallade Apklubbens ledning in honom på möte och förklarade "Du har 20 minuter på dig att tömma skåpet. Du får sparken omedelbart!"

Varför? Apklubben gick ut med motivet offentligt: "Anders erkände när spelarna pressade honom och han borde kommunicerat med sin chef, Lasse Bagdad-Bob J, först!"

Jahaja. Ska det vara ett skäl? Att Bagdad-Bob vägrat kommunicera med sin huvudtränare under sex månader, hur var det med det då?

Apklubben insåg att de skulle bli pressade av media så vad gjorde de?

De läckte. Till hovreportern, den ljugande "journalisten" förklarade de att Anders försökt stjäla spelare till sin nya klubb. Det ryktet gick "journlaisten" ut med och påstod sig ha hemliga anonyma källor. Sedan spred han det vidare till andra mediafigurer och skitsnacket viskades vidare och lyftes fram som faktum.

Nå, det fanns ju media som undersökte saken. Som identifierade vilka spelare det kunde handla om och kontrollerade saken med dessa. Samtliga dessa spelare förklarade tydligt och klart att det var lögn: Anders har INTE försökt värva oss.

Och i det läget kom en tidningsartikel som ifrågasatte Apklubbens ledning och deras beteende. 

Vilket följdes av att CryBert gick upp på presskoferens efter hockeymatch och hotade med gruvarbetarna.

Där har vi hela historien.

Mycket obehagligt för att inte säga förnedrande beteende av en klubbledning, i synnerhet de fyra inblandade och ansvariga för palatsrevolutionen, men också de högre ledare som höll dem bakom ryggen.

Att sedan gå ut och förklara hur fiiiinare och duktigare än alla andra man är, eftersom man har en värdegrunnnnnd... det är för jävligt.

Och en följd av denna hybrisartade vanföreställning, för vilken apledningen är ansvarig, är att sådana pulver som den pensionerade SS-apan nu sitter och hittar på att "Anders Forberg är en katastrof för hockeyförsvar".

I stället för att tala sanning. Den sanningen är enkel och lyder som följer: Anders Forsberg tog de beslut som ordnade upp försvaret för Apan vilket innebar att de kunde bli bäst i landet. 

Usch!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Den 67-årige SS-apan uttalar sig:

"Jag tycker nog inte att Skellefteå AIK är en arrogant klubb, eller att fansen har hybris eller är dryga."

Som om SS-apans påstående skulle ha något bevisvärde i den frågan. Eftersom han själv är den som uppfört sig så illa, så ofta och så länge och på plats efter plats fått andra att uppfatta apsupportrarna som stöddiga, dryga, arroganta, hybrisindrämkta samt visat mycket lite aktivitet för att älska sin egen klubb men nästan allt fokus på att förolämpa, förnedra och hata andra klubbar.

Den 67-årige SS-apan är i särklass när det gäller internettroll som uppfört sig på det där viset även om han drar med sig andra och framför allt trist är det att se att alla normala Apsupportrar låter det ske.

Men tyvärr stannar det inte där. Dessutom finns det en apsupporter med samma inställning som figurerat som journalist, även om ham fått sparken från andra platser så snart de insett att han saknar objektivitet och dessutom hittar på och igångsätter historier och t om ljuger. Denne "journalist" har i tidningsartklar, blogginlägg och "böcker" använt plats för att föra fram lögner och påhittade rykten på ett tragiskt sätt.

Dessutom har den lilla apschtaan en supportersvans på en hulligannivå som får storstädernas problem att te sig begränsade. Hur denna svans tillåtits överfalla motståndarsupportrars bussar med stenbumlingar mot fönster, nattetid ringa och mordhota samt med kniva gång efter gång skära sönder däcken på bilen för en journalist som skött sitt jobb och inte cencurerat obehagliga fakta om Apklubben, det är helt obegripligt för en utomstående.

Men ett dåligt system kommer ofta uppifrån och jag äcklas av att höra Apklubbens ledning låtsas att de är bättre än alla andra med sin värdegrunnnnnd, vilket underbygger dryghet för de apsuoortrar som vill håna, förnedra och hata andra.

Samtidigt som samma ledning begått hedersmord på sin före detta huvudansvarige tränare som med obehagliga lögner och rykten som spreds kastades på soptippen fast det enda hederliga hade varit att ära honom för att han lyfte kaoslaget till bäst i landet. Fy fan!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Fniss...nu har MooDoo förklarat för SS-Apan hur fel han har. Så. Vad gör han då?

Han sväller över av vänlighet. Han är ju Apa och vet allt bättre än alla andra. Han vet bättre än de själva om MooDoos hockey.

Men är man så bästigast kan man förstås nedlåta sig till att vara vänlig.

Så den rasistiske SS-Apan förklarar: Det här är ett diskussionsforum där olika åsikter ska kunna komma fram. Så det är OK att ni har fel om MooDoo men nu vet ni i alla fall hur det ligger till, igen-kligen, eftersom jag som Apa - som vet bättre än alla - informerat er.

Ni kanske tycker att jag skrivit skit om er men det beror bara på att ni har ett sådant enormt mindervärdeskomplex gentemot Apa som är bästigast på allt.

Ha ha ha ha ha....


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DansbandsWolf: He he, tack!

Ber att få bjuda tillbaka. Noterade att du knäckte SS-Apan på Apsidan och när han var lagom groggy steg några MooDooister in och fimpade honom ordentligt. Försvarslös som han var erkände han att han var ett troll och lovade bättra sig.

Men det går förstås inte att lära gamla apor att sitta. När han går in på MooDoo-sidan för att vara "vänlig" passar han på med att förklara för MooDooisterna tta han vet mycket mer om deras lag än de själva samt att deras tränare är usel. Apränderna går aldrig ur:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Fan Sven, dina två senaste inlägg är klockrena!

Snälla sluta aldrig skriva här.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Dagens underhållning.

Som bekant har den rasistiskt lagda SS-apan i åratal suttit och hatat, i första hand Luleå Hockey, i andra hand MooDoo. När det gäller att älska eget lag har hans inlägg bara handlat om att förklara att Aoklubben är bäst på allt, innan han går över till det som är hans målsättning: att få hata. Hans motiv går bara att förklara med neuropsykiatriska termer, som för alla internettroll vilket han erkänt att han är inklusive att om han inte hindras registrerar han ett antal olika nicks för att "stödja" sig själv.

Apan blir förstås avstängd och måste söka nya jaktmarker. I somras reggade han sig här för att hata Luleå men har lidit nederlag efter nederlag eftersom i stort sett varje påstående han för fram helt vederläggs på det mest effektiva sätt som finns: genom att lyfta fram fakta.

Häromdagen fick han för sig att det skulle vara enklare att hata MooDoo och gick till attack. Det gick inte så bra. Ett antal MooDooister pulvriserade honom snabbt.

Nu försöker SS-apan hitta en ny variant. Han kliver in på MooDoo-sidan där deltagarna sedan länge analyserar vilka problem MooDoo har och hur de ska kunna lösas.

SS-apan, som "vet" att han som apa är bästigast på allt och alla, förklarar för MooDoo att ni förstår inget. Nu ska jag förklara för er hur det ligger till. Det är Anders Forsbergs fel! Med Anderts Forsberg som huvudansvarig tränare läcker laget som ett såll. Så nu vet ni, stackars MooDooister. Nu har en riktig kompetent och kunnig hockeybedömare, alltså en som kan hockey bättre än alla andra eftersom den representerar Apan, berättat för er hur det ligger till. Jag förstår att ni är förvånade att bara jag ser ljuset och inser bättre än er MooDooister vilket som är MooDoos problem. Men vi apor är så bästigast att vi kan sådant.

Varpå MooDooisterna visar upp fakta som (förstås) inte alls stämmer med SS-apans "kunniga" påstående.

Efter att ha funderat en natt försöker SS-apan svänga sig igen och förklarar nu att 

a) Jovisst, Anders Forsberg begriper inte försvarsspel, det blir en massa insläppta mål när han är tränare. Hos oss dök Bert Robertsson upp och fixade det hela.

b) Djurgården är inte så bra så de får framför allt spela försvarsspel och då är de svåra att slå. Ni MooDooister borde lira som Djurgårdare så ordnar det sig.

Wow! Mästaren har uttalat sig! Nu är det bara att buga, bocka, applådera och tacka för vänligheten att en Apa - som förstås begriper hockey bättre än alla andra - nedlåter sig till att berätta för MooDoo hur det ligger till.

Som nästa steg kanske han har vänligheten att också ta upp en av sina andra käpphästar: Apklubben är världens bästigaste plantskola. Pojke efter pojke från Skellefteå utvecklas av Apan till hockeyspelare och NHL-lagen står i kö med varandra för att värva över alla dessa så att de kan bli NHL-stjärnor! Något som MooDoo skulle lära sig av som inte kan sådant - jo, visserligen har MooDoo haft några NHL-stjärnor själva men det beror nog på att deras mödrar hade vänstrat med Skellefteå-män vars y-kromosomer innehåller den gen som fömedlar bästigast-på-hockey-egenskapen.

Vad är nu sanningen om Anders Forsberg och Apans försvarsspel?

Ja, den sanningen känner vi ju alla. APklubbens spelare har många gånger bekräftat att det är just så det ligger till, så vi vet alla. Förutom då SS-pensionären och Fehlman som inte kan stå ut med att någon annan än en Apa kan något. Så de har "skrivit om historien" på gammalt ryskt manér och förklarar att hemligheten är värdegrunnnnnden som Apan har.

Men så här var det.

Anders Forsberg anställdes som huvudtränare för Apan 2010. Första året gick "sådär". Apan öste in mål som vanligt men läckte som ett såll bakåt. Man kom rätt högt i serien och lyckades t o m nå final, för första gången på >30 år, men väl där krossades man fullständigt av Warulfven som hade ett komplett lag, jämfört med Apans "vi kör allt framåt och skiter i försvaret".

Vad göra? Huvudtränaren Anders Forsberg analyserade läget med assistenten Stefan Klockare. De identifierade snabbt att landets bästa försvar fanns hos Luleå Hockey, där nye tränaren Jonas Rönnqvist infört ett nytt system där man krävde att alla spelare gav järnet på isen och checkade motståndare över hela isen och att alla spelare var beredda att stödja varandra för lagets bästa hela tiden. Ungefär som den sparkboll som gjorde IFK Göteborg till en av Europas bästa klubbar i början av åttiotalet. Luleå hade inte så väldigt bra spelare men LAGET blev därigenom mycket effektivt och man skördade framgångar långt över vad man hade spelarmaterial till. 

Allt fler klubbar insåg detta. Roger Melin hängde omedelbart på med Gnaget och fler anpassade sig. Ett imponerande läge kom när Warulfven - som alltid sagt att vi skiter i vad de andra gör, vi spelar vårt spel - förklarade att när vi möter Luleå spelar vi Luleå Hockey-hockey, det är vår enda chans.

Forsberg och Klockare tog intryck och beslutade sig. Vi ska spela Rönkenhockey för att fixa upp försvaret. Men hur? Jo, Rönken implementerade sin hockey i Almtuna innan han gick till Luleå och i Almtuna hade han Bert Robertsson som assisterande. Den f d hockeybacken Bert har förstått lärt sig av Rönken och vet hur man gör. Nu hade Bert åkt till Västerås för att vara assisterande, men vi erbjuder honom motsvarande i Elitserien, hos oss! Det blir nästa steg i hans karriär och då kan han lära våra spelare Rönkenhockey så vårt försvar fixar sig!

Så Anders köpte upp Bert till Skellefteå och det gick precis som Anders planerat. Apans målskillnad i Elitserien under ANders tre år:

2010-2011: 173-145 +28
2011-2012: 148-125 +23
2012-2013: 170-107 +63

Som alla ser tog det lite tid. Första året var "valig aphockey" full fart på, ös in mål, skit i att vi silar bakåt.

Andra året arbetade de in försvarsspelet. Men när anfallarna inte bara fick ligga uppe på blå och lata sig utan tvingades hjälpa till blev det förstås negativt för offensiven och målproduktionen sjönk.

Men tredje året hade man kommit in så mycket i det hela att man kunde kombinera ett bra försvar med ett bra anfall. Aporna spelade som ett lag och forwards gav lagom mycket stöd i defensiven, alla spelare var beredda att pressa, att täcka skottlinje, att stödja varandra och med det som bas kunde man också få mer chans till den traditionella aphockeyn: full fart framåt när man fick chansen.

Anders Forsberg var alltså den som till slut fick ordning på Apan som under alla år kört en hockey full fart framåt, men där man läckte bakåt på ett pinsamt sätt. Apan hade alltid vetat detta. Några år försökte de ta in försvars-coacher, typ Taavola eller Säckijärvi, men det blev bara halvmesyrer med trist spel.

Nu hade den kloke tänkaren Anders Forsberg äntligen löst det hela.

Alla vet ju hur det gick. Det lag som ANders Forberg byggt upp klev fram och tog två Glud i rad. 

Hur kan SS-pensionären och andra hardcore apor blunda för detta? De är tvugna. De är ju som en sekt och bekänner sig till Apdoktrinen som innebär att Apan är bästigast på allt. 

Nu var ju läget det att strax innan Forsberg tagit laget till första Gludet hade fyra Brutus-figurer Lasse J, Bert, Klockare och Wallsson bestämt sig för att de ville ha äran. Bakom allt låg Lasse Bagdad-Bob J, men han hade inte några problem att få de andra förrädarna med sig. Man satte Forberg i kloster, vägrade tala framtid med honom och så snart man fick chansen slog man till med en palatsrevolution där Forsberg sparkades utan rimlig förklaring men i lönndom spred man en massa rykten om hedersmannen Forsberg. Det var ju bara ljug alltsammans vilket visades av media så småningom, men då slog CryBert till och hotade med gruvarbetarna och sedan iddes ingen bry sig.

Där har vi sanningen. 

Och där har vi också förklaringen till arr den rasistiske SS-pensionären försöker påstå att Forsberg - som var den som äntligen fixade till ett försvarsspel värt namnet för Apan - är värdelös på försvarsspel. 

Jag skulle kunna gissa att resurserna i MooDoo för närvarande är begränsade och det hindrar honom just nu att fixa till det lika bra hos MooDoo.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

OldSchool: Tack! 

Jo, självklart. Jag skulle tycka att det var intressant om vi t ex dagen efter att ha varit nere i Göteborg och spelat mot Fröunda fick chansen att möta det laget redan nästa dag men uppe i Luleå. Vilket väl är vad back to back ska vara. D v s liknande det som händer i slutspelet.

Att man här i SHL hittat på att man spelar två dagar i rad men möter olika lag känns ju väldigt knepigt.

Och när man t o m låter ena laget ha vilat 2 eller flera dagar medaan andra spelade till för 18-21 timmar sedan - det är ju hur skandalöst som helst. 

Det vore lika "kul" för oss som gillar hockey att se ena laget spela utan klubbor.

Sammanfattningsvis ett fullständigt idiotiskt påhitt.

Men undrar hur kan någon komma på något så uselt?

Jag är helt säker på att ingen hockeyklubb vill detta elände man hittat på. Kan bara se en förklaring: det är TV/Cmore som hittat på det här. Inte för att det är sportsligt, det skiter de i. Utan för att man vill sprida ut alla matcher och detta är ett av de försök man pysslar med. Helst skulle de förstås önska att det aldrig spelades mer än en match samtidigt så kunde de hoppas på maximalt antal tittare och sända, och ta betalt för, så mycket reklam som möjligt.

Hur kan klubbarna gå med på detta?

Ja, det finns ju 1/3 miljard skäl. Varje SHL-klubb får ju varje år runt 30 miljoner för TV/nätsändningarna och med den ersättningen är de beredd till vilka eftergifter som helst.

En eftergift är detta med back-to-back - vilket hellre borde heta osportsligt/orättvist - olika speltider, olika speldagar och liknande.

En annan eftergift är att man förlorar publik. Vissa pröjsar några hundralappar för att se matcherna på TV/dator i stället för att betala detsamma per match. Vilket innebär mindre publik och mindre stämning. Media tar ju med jämna mellanrum upp "vikande publiksiffror" och letar förklaringar. Utan den helt säkra förklaringen: det är billigare och enklare att se matchen hemma. Varje lag får ju sämre publiksiffror men ekonomiskt skiter de ju i det eftersom de i princip kompenseras med en miljon per match. Det motsvarar väl typ 10 000 åskådare i bortfall, så varför skulle de bry sig om de tappar några hundra åskådare eller några tusen.

När "back to back" hittades på upptäckte jag att Luleå åkte på de flest sådana och varje gång mötte vi lag som INTE spelat matchen innan. Och vad hände?

Ja, det var inte så svårt att räkna ut. Vi förlorade förstås varje andramatch, även mot klart sämre lag. Så uselt så man tror inte sina ögon!

Nu i år fortsätter eländet men det är andra lag som drabbas som vi drabbades då. Lika osportsligt, lika eländigt, lika fullkomligt värdelöst!

Jag tycker för övrigt att de där 30 miljonerna varje SHL-klubb får varje år - ta bort 2-5 miljoner av dessa. Då frigör vi 25-70 miljoner och dessa kan centralt satsas på att snabbt ordna riktiga domare. Inledningsvis tycker jag man kunde helt enkelt köpa in ett antal NHL-domare. Ge tillbaka till NHL för alla spelare de tämligen gratis stulit från oss i alla år. Men pengarna skulle också satsas på att inom ett antal år utbilda riktiga domare i landet. 

Så kunde Patrik Sjöberg och ett antal andra som är så uppenbart inkompetenta antingen pensioneras eller få döma på en nivå som bättre passar deras förmåga. Division 4 typ.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tycker du skriver mycket bra saker, hur tänker du om dessa back to back matcher, ska det inte vara på lika villkor?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

HV utklassar Pölsan, 5-0 nu. 

Lite svårt att veta var man har HV i år. De tappade många spelare, de komplett misslyckades med värvningarna i fjol, de plockade in korttidstränare och nu avgår alla ledare.

Ändå kommer de ut och imponerar. Som det varit är HV emellanåt ingenting men andra matcher är de hur bra som helst. Får de ihop allt under året kan de mycket väl vara en stark kandidat att gå långt som fan i slutspelet.

Och så tränas de av Anderas Johansson, som fick sparken av Warulfven för att han ställde krav på spelarna. Men samtidigt gick det ju åt helvete för alla såväl spelare som ledare i fjol och moroten bröt ihop och drog.

Warulfven ifjol var ju ett kaos utan dess like. Jag tycker iofs att de varit på väg åt helvetre i flera år nu. Tongivande spelare har försvunnit och man bara brukar köpa nya men de verkar helt okunniga vilka de ska köpa: i fjol helt värdelösa videonordamerikaner, i år köper de loss från Luleå som de brukat men Hallå? Gunnarsson är ingen att räkna med, ska han vara en förstärkning?

Sedan försökte man sparka Wallin men han var tydligen omöjlig att bli av med, sådant känns knepigt.

Men fast man var så kass nådde man ända fram till SM-final, vilket man inte alls var värda. Minst halva ligan hade mer rätt att nå dit: Pölsan, Köplustan, Läjkrarna, Luleå bl a.

Men med final igen och förstärkningar inom ledarfamiljen ska de bli bästigast. Och vennerkvist och andra okunniga köper det, tippar Warulfven 2-4 i tabellen.

Så ska de börja lira något annat än den hockey man pysslat med i sjuhundra år: alla försvarar sig i första hand, styrspel, ryggsäckshockey och döda alla motståndare som vill in framför ulfvavakten genom brutala crosscheckingar.

Men inte fan går det. En mer offensiv Warulfv? Nej, det är onaturligt. Nu ligger man under strecket efter att återigen börjat uselt och hette tränaren något annat än legenden Tommy Samuelsson skulle han redan fått sparken av Looben. I detta nu ligger man under mot Öret med 3-1 och bara minuter kvar av tredje. Ulfven blir alltmer fast i botten. 

Så, vad ska de göra? Ja i år kan de väl inte sparka alla inköpta utlänningar. Nu är det väl snarare att sparka köpespelarna de handlade in från Luleå, trötta wermlömskingar och liknande. Och kasta ut Tommy mot ANdreas...nej, det går ju inte.

Jag ser inte hur Warulfven ska fixa detta. De är ur led med tiden, allt har utvecklats men Warulfven har inte hängt med. Deras hockey är död och ingen bryr sig. 

I fjol lyfte de från bottenstrecket till final, vete fan om de kan komma undan träsket i år. Tycker de kan gå ned io ALlsvenskan och börja om, bl a genom att sparka alla upp till och inklusive Looben för att bli av med alla gamla mygelulfvar.

Öret går mycket bättre än väntat, ligger på övre halvan, vem hade kunnat gissa det?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu har vi ju kvar att möta Djurgårn hemma innan första ronden är spelad och alla lag mött alla en gång. Men Vi kommer ju att ligga minst #4 då och det får vi förstås uppfatta som en stor framgång. 

Tycker att Växjö såg starka ut mot oss, även om vi ägde tredje, men det berodde nog främst för att de beslutade döda matchen. Likaså kändes vi rätt utspelade av Köplustan fastän vi turligt stal en pinne. 

Annars har vi nog haft bra nivå jämfört med övriga lag. APan har förstås köpt in typ en ytterligare femma köpespelare sedan dess så kanske även de blir svåra för oss. Och både HV och Pungen verkar vara på gång. 

Fast övriga lag har vi god chans hålla bakom oss, så det känns som att risken för att hamna under strecket är liten och kan tills vidare räknas bort.

Dessutom har Fagervall imponerat att få ihop laget så bra och det verkar som att han fortsätter söka förbättra ytterligare.

Zaar fantastiskt fin värvning och tänk om Evert inte valt att gå till NHL redan i år. Osten är utan tvivel överlägsen att hitta och värva spelare från Allsvenskan år efter år.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

SS-apan skriver att han ska "skärpa sig" eftersom så många förklarar för honom hur värdelös han är.

Under en massa år har han i stort sett bara pysslat med att skriva hata-inlägg riktade mot Luleå, med undantag för när han passat på att hata MooDoo.

Kan han skärpa sig?

Det tror jag inte.

Själv fortsätter jag att skriva som vanligt dvs i första han bevaka Luleå, i andra hand övriga lag och annat som hör hockey till samt i tredje hand sticka hål på den uppblåsta ballongen Apklubben, framför allt genom att med fakta motverka det ljug som sprids från Apschtaan.

Ska jag lämna Apan i fred?

Nja. Om nu SS-pensinären lääger av med sina hatainlägg omprövar jag min inställning efter säsongen - om han sköter sig under året. Men eftersom jag sett hans löften visas vara ljug bara timmar och minuter senare tror jag inte en sekund på honom utan räknar med att det är samma dravel som vanligt. Den där debile behöver ju hata mer än andas luft.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Rytter: Tack! Håller i princip med om din analys. Tycker trots allt att om ni kan få någon ordning i försvaret kan laget bli utmärkt, men som det nu varit med i snitt bortåt fyra insläppta per match går det ju inte. Lill-Nyllets återkomst kanske kan gjuta lite mod i laget?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:

Grattis till segern!

Tycker modo började bäst och 1-0 kom rättivst, sedan fortsätter vi på samma sätt vi gjort de senaste matcherna. Vi ger motståndarna ett enkelt mål utan att de behöver jobba hårt för det. Detta håller inte ifall man vill vinna matcher, då måste motståndarna få slita hårt som fan för att komma in i matchen. Som det är just nu är det bara att kliva in med två gubbar över blå när modo har pucken, motståndarna behöver inte ens forechecka utan dom kommer få pucken ändå.

Sedan blir nästa psykologiskt jobbiga läge när matchen står och väger och man får in 2-1 men det blir bortdömt. Korrekt eller inte orkar jag inte diskutera, men jag kan konstatera att Wernblom hade inte gjort många mål med denna nivå.

Efter Luleås 2-1 så får ni en enkel resa till seger eftersom vi slutar att spela försvarsspel helt och hållet.

Nej nu är det back to basics som gäller annars är det nog kval tillsammans med Leksand man får rikta in sig på.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser också att Hjalmarsson inte pallar att lira AHL. Inte så konstigt, han pallade ju inte att spela i Luleå eftersom - enligt hans egna ord - han vare sig pimplade eller körde scooter.

Nu låter det dock som att han tycker att han ska få en KHL-plats. Är inte säker på att KHL tycker så.

Men Bagdad-Bob ringer säkert, han är ju beredd att köpa ihop minst 5-6 linor trots att det är (bristen på) fungerande backar som kommer att fälla Apan i år...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Lill-Nyllet intervjuas, går in i MooDoo från nästa match. "De gav mig chansen i fjol, känns rätt att jag ger dem chansen nu".

Kul att se sådana inställningar. Synd om MooDoo att inte ryssen hade samma inställning utan lät sig bli köpt för Lasse Bagdad-Bob J:s 30 silverpenningar.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Höjdhopparen gör sitt bästa för att kompensera två telefonbortdömningar och tar fjärde Abbottutvisningen för kvällen. Tala om att man vet vad som kommer att hända när höjdhopparen är på isen. Enda konstiga att han inte hittat på en utvisning på Ledin på tre perioder, det brukan ju fixa.

Men MooDooismens självförtroende är helt bortblåst och att spela 4 mot 5 innebär snarast att vi håller tiden jämn.

Slut nu. Skönt för Luleå och lite oväntat håller vi andraplatsen.

Knepigt att se Moo<dooismens försvarsspel eller rättare; något sådant ser man knappast. Undrar varför och om de kan fixa det i år? Om de ska sila bakåt så här måste de göra en massa mål framåt annars...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
J F K: He he, där tycker vi olika. Jag ville ju att målet skulle godkännas till 2-4-...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

De dömer bort målet!

USELT!

Ta bort den j-a regeln, den är helt värdelös. Den finns väl för att skydda vakterna mot att bli skadade av skridskor men allvarligt talat - det är det aldrig någonsin frågan om i de lägen man dömer spark. Då kunde man möjligen ha en regel mot att inte riskera att vakten utsätts för farlig grilla.

Dessutom tycker jag att - även om regeln nu finns - att man inte fan kan kalla det spark ändå. MooDooisten vinklar upp grillan, sedan blir han bultat av 105 kg Savilahti-Nagander.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja,tyvärr tappar vi momentum i och med det felaktigt bortdömda målet. Vi faller tillbaka i att spela försvarsspel som pojklag vore missnöjda med.


Dock var det rätt att döma bort det andra för spark.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

J F K: Hm, eftersom det är höjdhopparen som "dömer" finns ju inga domare. Men vid 2-1 rngde de ju krigsrummet så det blev riktigt bedömt. Kanske om han ringt även på Ledin att det dömts annat?

Jaha, nu ringer man igen. Klart som faan att MooDooisten styr in pucken med foten men sådant där vill jag inte ha bortdömt för spark. De borde ta bort den där regeln, den är meningslös-

2-4 tycker jag, dömer de bort det är det dåligt


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Tänk om Apan tappar en pinne idag? Nja, de ska väl fixa detta med en grym tredjeperiod men tappar de pinne kan det bli Apan, Luleå och Lustan i topp med 21 pinnar, vi kan t o m leda serien efter 10 omgångar. Rätt oväntat när man sett våra matcher mot Växjö och Köplustan.

Tragiskt att se tredje perioden ur MooDooistisk synvinkel nu. MooDooisterna försöker genom att två spelare går på varje Lulesåelare som har puck, men han passar förstås bara vidare och så håller det på. MooDooisterna försöker, men det känns nästan som 5 mot 3 med Luleås fungerande lagspel mot MooDooismens icke existerande försvarssystem.

Känns som att Luleå kan göra mål i stort sett hela tiden och där satte Ledin enkelt 1-4.

Forsberg skulle behöva hyra in Rönken för att tvinga fram ett försvarsspel. Med en sådan förändring tillsammans med Ullmark och MooDoostjärnorna framåt skulle MooDoo mycket väl kunna bli bäst i serien. Nu droppar man i stället under strecket kanske.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ledin var längre in i målgården innan han gjorde 1-2. Väldigt inkonsekvent av domarna att släppa den ena, men döma för den andra när situationerna är snudd på identiska.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Djurgårn tog t o m ledningen med 1-2 i början av tredje men nu har Apan iaf kvittrat 2-2.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Imponerande specialitet av Övikspubliken som sedan urminnes tider varit experter på att vråla på utvisning så snart en hemmaspelare går omkull. Det spelar ingen roll om närmaste bortaspelare är 5-10 meter bort när en MooDooist snubblar omkull - publiken tycker det ska vara utvisning ändå. Gissningsvis menar man att någon motståndare gjort en ful grimasch och skrämt omkull MooDooisten?

Inledningen av tredje. MooDooisterna försöker attackera men kommer inte fram. I "försvar" står de mest stilla och ingen verkar ha några positioner och områden i uppgift.

Cehlarik får ställa sig ensam ostörd framför mål, får puck och sätter 1-3:-)

Tycker synd om MooDoovakten Reideborn. Kanske det vi ser nu förklarar varför fjolårets succé Linus Ullmark börjat så svagt satsestetiskt med bara 84%?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jaha, dags för tredje då. Luleå har varit bra i tredje perioden hela tiden i år, ett par oavgjorda men vunnit resten förutom då senast mot Pungen då tvärtom Pungen tog över spelet totalt mot oss i tredje och vände matchen där.

MooDoo lite blandat i tredje perioderna, men framför allt känns det inte som att de har ett riktigt lagspel och speciellt i försvaret då och då visar upp spelare som inte verkar veta vad de ska göra. Men MooDooismen förfogar över ett antal duktiga och farliga framåt så de kan ju lyckas men då snarast genom individuella prestationer.

Det lutar rätt bra åt Luleå nu, men med bara 1-2 och dessutom höjdhopparen på isen vet man aldrig...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Verkar som att Lustan bryter sönder Pungen 3-1 nu.

Nere i Apschtaan har Apan ledning i skotten mot Djurgårn med 34-11 efter två perioder men i matchen står det 1-1!

Apan vinner skotten i andra med 21-7, men förlorar perioden med 0-1. Låter som att gårdarnas vaktreserv Mantas Armalis - måste vara lett - är bäst på isen.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Tycker att MooDoo har rätt många duktiga spelare men dessutom flera svaga och sammantaget inte alls så bra lagspel. Men de får ju förstärkningar så de kanske kan vässa till det.

Luleå har ett klart säkrare legspel och dessutom börjar backarna fungera allt bättre så vår akilleshäl blottas allt mindre.

En period kvar, 1-2 till Luleå.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Förvånansvärt taffligt av MooDoo i 5 mot 4 och Luleå hade inga problem alls att reda ut det mot ett MooDoo som knappt kom in i zon.

Känns som att Luleå successivt ätit sig in ordentligt i matchen och MooDooisterna verkar ha tappat Moodet ordentligt nu sedan det 2-1 de trodde de hade nu i stället är 1-2.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Där kommer Höjdhopparens väntade.

Possler tacklar Sylvegård mot egen vakt och 100 kg Sylvegård träffar vakten varpå höjdhopparen tar ut honom för att bli populär hos publiken.

Mycket väntat.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Gusse: Håller med du. Men de är ju inne några decimeter strax innan och Daniel är där för att mota ut honom och därför inte riktigt med på skottet. Mycket möjligt att det gått i mål ändå, om Önerud hållt sig utanför.

Slarv av MooDoo och Foppa får friläge, försöker på femte luckan på Reideborn men det fungerar inte. Dock två spelar som slashar Foppa så nog kunde det ha varit uvisningar där, t o m självklara med andra domare. Trist med så olika nivåer.

Men i stället blir det Luleå som får in tvåan, när Ledin styr in ett långskott och Övikspubliken är inte glad att ha sett hemmalaget från 1-0 nu ha 1-2 fast man var nära till 2-1 nyss. 

Höjdhopparen kommer nog att känna av stämningen och hitta på några utvisningar på Abbotts-Ledin nu för att blidka.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag tycker inte att jag ser några skridskor i målgården när pucken passerar mållinjen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu börjar Torp slåss och sedan hoppar Skröder in för att fightas med Ledin. Domaren går emellan, skröder accepterar inte det utan brottas med zebran för att komma åt Ledin.

Däe ska förstås Skröder ut för match och sammanlagt ska MooDooismen ha fler utvisningar än Luleå.

Men höjdhopparen tar förstås 3x2 på båda lagen. På rak arm skulle jag gissa att de matcher vi spelar när höjdhopparen "dömer" får vi räkna med att får vi bara en felaktig utvisning på våra spelare i snitt per period får vi skatta oss lyckliga.

Långskott och bra styrning av MooDoo varpå pucken går i mål eftersom Larsson är upptagen av MooDooisten Öneryd som tror att det är tillåtet att stå inne i Larssons målszon för att hindra honom. War room uppringda och tar omedelbart beslutet. Trevligt att inte Höjdhopparen fick avgöra där, isf hade det förstås stått 2-1 nu.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och Höjdhopparen, som förvånat alla genom att låta första perioden spelas utan att han som vanligt plockat ut en Abbott, visar sitt rätta värdelösa jag direkt i andra perioden genom att plocka ut Chris för Abuse of officials - en regel som aldrig borde få användas när dåren Höjdhopparen har pipan.

Luleå reder ut det hela iaf. Nu 5 mot 5 igen.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lindberg Råkkar: Åh, fan. Tack för informationen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Har du missat att Bellemare spelar med Flyers?

Du får nog ta och göra lite bättre research ;)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

MooDooisterna är lite giftiga framåt med målinriktade bra skyttar fast det spelet passar Daniel Larsson alldeles utmärkt - öppna tydliga chanser passar honom utmärkt, det är han perfekt för. Även om MooDoomålet kom så, men luckor kommer alltid att finnas och en duktig skytt hittar ibland dessa. 

Det Daniel skulle kunna göta är förstås att komma ut för att bli stor. Tänk på mästaren Jarmo Myllys som hann ut 5-6 m medan motståndaren tittade ned på pucken en brådels sekund. Men Daniel har inte det spelet, han står kvar på linjen och äger målområdet, ett vaktande som passar bättre ju sämre backar han har - t ex i Gnaget i fjol - men med säkra backar kan vakten bli bättre genom att våga och kunna komma ut. 

Skönt att slippa sådan där flipper-studs.hockey som Apor och andra pysslar med i alla fall.

Apan har just nu 1-0 på Djurgårn i en tämligen ointressant match som aporna förstås vinner. Sedan har vi tungviktsmatchen mellan köpeklubbarna där Lustan har 2-1 på Pungen som har Berguven i mål.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Men nu kan man skita i de av APklubbens fans som utmärker sig som landets mest uppblåsta och stöddigaste, mest fokuserade på att aldrig älska utan bara hata.

För nu är det HOCKEY!

MooDoo-Luleå och redan 1-1.


« · 1633152 · »