Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Bevisen på attKöplustan ballade ur fullständigt. Utvisningsminuter:
Luleå 41 minuter.
Köplustan 92 minuter.
Värsta Fullustan?
Jaha. Luleå vinner med 2-1 och det var man värda.
Luleå spelplan var precis den väntade och det lyckades utmärkt.
Olimb_Görtz-Jonsson fick hela tiden möta värsta motståndet och Luleå över hela isen spelade med vilja och energi och framför allt med en vädig fysik och tuff, tacklande över hela isen.
Värsta Köplustan visste att det skulle komma och vad gör de?
Svarar med tuft spel mot tufft spel?
Nej.
Det behärskar de inte. Snabb fin hockey kan de, men tuff fysisk hockey? Nej, det är inte Köplustans melodi.
Så de spelar fult i stället. Det ena efter det andra fulspelet från Köplustan och de började direkt i första perioden med det. Mycket tydligt att de var skrämda.
Så blev det också en massa slagsmål och väldigt notabelt var att när en lusta började fightas med en lulespelare hoppade ytterligare en Lusta in för att de skulle bli 2 mot 1 och det gjorde de gång efter gång. T o m när det var allmänt råkurr på isen dvs jämnt med 5 mot 5, då skickade Lustan in extra gubbar för att kunna stå emot.
Imponerande också att vi lyckades få deras farligaste lina, en ny variant av alla drakkedjor lustorna haft över åren, helt ur balans.
När 20.00 gått av tredje perioden och Lustan förlorat är dragkedjans stjärna Olimb så ur balans att han smäller till Granström över familjejuvelerna med klubban. Riktigt dumt av honom. Kanske anledning för Lärling att agera?
Olimb fick matchstraff men fulast idag var Widerstörm som lyckades dra på sig dubbla matchstraff.
Jaha. Vi ägde sönder Köplustan precis som vi måste och nu står det 1-1 i matcher.
Det här var riktigt viktigt.
Nästa match blir mycket avgörande: kan vi stå emot Köplustan igen, och få till en tuff match igen? Även i Scandal-i-Analium?
Jaha. Tio minuter har vi vilat medan det varit en helt antal fighter och zebrorna stått och överlagt för att komma fram till hur många utvisningar de ska ta och det slutar med att Luleå får lira PP 2+2. Olimb startade det hela och när det pågock kickade Köplustan in extra bärsärkar från båset för de tyckte de behövde fler spelare med Luleås.
NU JÄVLAR HAR VI CHANSEN ATT TA DEN HÄR MATCHEN! KOM IGEN, LULEÅ!
Shit i den gävligaste staden. Pölsan får tre PP-chanser i andra utan att måla och sedan komneserar zebrorna FriSören och Björken, och ger Apan 5 mot 3 för en billig interferen´ce och en lika billig sex på isen och Apuslingarna kvitterar 2 mot 2.
Sex på isen?
Rätt besvärlig och jag kan nog tycka att det skulle fungera bättre om man lirade mix.
Jag har ju tittat på Luleås match, men kommentatorerna förklarar att andra perioden i den Gävliga staden var den bästa som Bulan Boys spelat i år.
Jäkla flyt-Apor.
Känns ju som att både Luleå och Bulan Boys har lyckats utmärkt och varit de bättre lagen under de första två perioderna men ändå står det oavgjort i båda matcherna och bara en period kvar, förutsatt att det inte blir suddperioder, vilket det mycket väl kan bli.
Hemmalagen är värda vinster idag men nu gäller det att hålla serieettan och serietvåan under kontroll i tredje.
Redigerad kommentar
DJ Hemp: Jo, Luleå har lyckats etablera stök och bök-spel, precis som vi önskat och är fysiskt på Lustorna som inte får igång det Lusta-spel de önskar.
Det blir inte många chanser men Luleå har haft lägen med skott att möjligen utnyttja, mer än Lustan, fast ett ej speglande händelserna-mål från Lustan efter en nedstyrning från dbaby-face Janmark, jäkla turmål och 1-1 nu.
Det blir en tuff tredjeperiod då Lustan kommer att försöka fortsätta komma loss. Kanske lite tendenser till att de började lyckas i slutet av andra.
Nu blir det viljornas kamp i tredje. KOM IGEN, LULEÅ!
Redigerad kommentar
DJ Hemp: Yep. Få Lustorna att studsa på betong.
Men nu vet vi att risken är stor att Lustankarusellen drar igång och vi hinner inte med.
Lindberg Råkkar: Helt j-a sjukt. Han borde stängas av fem matcher ytterligare för en sådan uppenbar lögn.
"Jag stod bara stilla" när alla ser hur galningen riktar in en stenhård axel mot Cam, som omringad av Lustor på vardera sidan inte kommer undan, och så kastar sig den j-a mordlystna lustna uppåt i full fart med axeln inriktad mot ansiktet på Cam, slår ansiktet i blod, huvudet och hjärnan slås undan, Cam slås omklull och ändå fortsätter lögnlustan uppåt och BÅDA skridskorna lättar från isen.
En av de värsta felbesluten av den j-a DIFiplinnämnden. Vore intressant om Luleå drev detta i civil domstol där båda sidor fick lägga fram bevis för då skulle den medicinska och tekniska bevisföringen leda fram till en fällande dom med minst grova böter möjligen fängelse. Vilket skulle visa hur otroligt uselt den j-a DIFiplinnämden uppför sig.
ATt de inte vet hut! Efter förra matchen stängde de av Chris fem matcher.
Chris: en lätt beröring, Lustan lirade vidare.
Lustan: en fruktansvärd smäll, slog ansiktet i blod och har möjligen pensionerat Cam från fortsatt hockey.
Chris: Träffade kroppen med tackling men glde över axeln mot huvud då Lustan var låg.
Lustan: undviker att träffa kropp genom att ksata sig upp så att axeln går ren in i ansiktet på Cam.
Chris dvs från sida, Lustan vänder sig om så tacklingen tar från sidan.
Lustan: kommer rakt framifrån.
Det understurkna är det ENDA som talar för Lustan, allt annat MOT Lustan och fr a är det sistnämnda ett riktigt fult våldsamt angrepp mot hjärnan på en motståndare.
Och den j-a DIFiplinnämnden hajjar inget. FYFAN!
Sven.Savage: Ja den där tombolan man snurrar innehåller olika nummer beroende på vilka lag man tillhör eller vilket namn man har på tröjan.
Gustafsson egna försvarstal är också ganska kul, just sista meningen är bara för bra.
"Jag stod still och mötte Abbott rakt framifrån. Jag höll ner och in mina armar och försökte vara så låg som möjligt i den oundvikliga kollisionen. Min ambition var att hålla balansen i närkampen eftersom spelaren kom rakt mot mig."
Erik Gustafsson, Köplustans back som i avslutande matchen lyckades bli lite tveksamt tacklad av Chris Abbott, och därigenom få denne avstängd i fem matcher, hämnades genom en monsterkrock rakt i ansiktet på tvillingbrodern Cam Abbott, som mycket möjligt innebär att Cams hockeykarriär är över, förhoppningsvis utan att han kommer att lida av fortsatt hjärnskadesyndrom, har ni fätt sin dom:
DIFiplinnämndens dom:
O matcher!
Apropos stöddiga och obehagliga.
Jag brukar ju läsa av andra hockeysidor, t ex Pölsans och MooDoos. Apsidan faller inte under katagorin hockeysida i min bok så den tar jag inte i med tång och det är ju väl känt.
Nu ser jag att hatbrottslingen, pensionären, SS-apan under ett av alla de olika signaturer han förorenar nätet med är inne på den pölserliga sidan och skämmer ut sig.
Pölsans supportrar diskuterar hockey och in i deras finrum kliver hatbrottslingen och förklarar att några av spelare har DAMP, enligt hans medicinska bedömning.
Jojo. När den stöddiga Apan vunnit är hatbrottslingen snabb att ta chansen att vara den inte dåliga men genomusla vinnare han och många andra apor är. Då ska motståndaren förnedras, hånas och förklaras på alla sätt vara fel på.
Snart talar han som vanligt om "de mörka makterna" och informerar om att motståndarlagets spelare, tränare, ledare och supportrar är "hjon" och "undermänniskor" med texter som får en att känna den bruna lukten från det tredje riket för 70-75 år sedan. Därefter manar han väl som vanligt till hyllningar av Breivik "hela Norges hjälte!" som han brukar göra när han fått upp farten.
Följt av att han loggar in som "Barbro" för att applådera sig själv med orden "Lysande, Sickan!, lysande!" eller vilket dravel han nu får till med de sex fingrarna på ena handen medan den andra är strängt upptagen under täcket. Isch!
Redigerad kommentar
Det spelas ju en annan kvartsfinalsmatch också, mellan Bulan Boys och landets mest stöddiga och självgoda lag från APschtaan.
Den kampen liknar våra på så sätt att också Bulan Boys står inför en måstematch - förlorar man idag kan det ta snabbt slut men vinner man kan det kanske bli fortsatt strid på kniven.
Kan tycka att Bulan Boys har t o m sämre utgångsläge än vi, eftersom de möter en motståndare som vunnit serien överlägset och med stöd av värsta kommunalpungen i SHL haft en sådan köpfest och inhandlat så många utländska legoknektar att de utan vidare kan ta ett helt gäng skador och fortfarande ställa upp med ett komplett och väl fungerande lag.
Mot denna finansiellt dopade motståndare ser vi en svårt sargad trupp som genom skador tappat ett helt gäng av deras absolut viktigaste spelare och sålunda försvagade staplat hjälteheroiska insatser på varandra genom att först kämpa sig bort från kvalet och sedan kämpa ned Warulfven och nu måste de kämpa än värree, om de inte snabbt ska vara ute.
Denne David är förstås allas favorit mot Goliat och har i sin arsenal en slunga som kan nå och skada jätten, en slunga bestående av Sweatt-Scott-Rödin. Och penningdopade Apan drar sig inte för de mest osportsliga tilltag, trots alla överlägen de har mot denne David. Petterströms riktigt fula tilltag att klippa till med klubban mellan benen på den försvarslöse Rödin känns som ett beställningsjobb, som ett i raden av alla mygel som Apan pysslat med, speciellt senaste åren med ärkemyglaren Hollywood i täten och allt fulspel han och Lindström pysslade med. Eller som landets nu fulaste spelare, fulingen Apsevc kryddar sitt spel med.
Med allt sådant orsporsligt mygel - kallat värdegrunnnnnd - som penningdopade Apan pysslar med är det en normal hockeysupportrers plikt att hoppas på motståndaren.
Vi hoppas att Bulan Boys kan slå tillbaka idag. Mon oddsen är kraftigt emot dem, liksom de är kraftigt emot Luleå. Idag hoppas vi på under från underhundar i såväl Luleå som Gävle!
Jaha, kvartsfinalens andra match ikväll: Luleå mot Värsta Köplustan.
Känns som att det blir vinna eller försvinna.
Helt klart handlar detta om något helt annat än mötena mot Djurgården, som vi lag mot lag utan vidare kunde kämpa ned och de bara hade Sörensen-kontringar som motvapen i hopp om att ha flyt med sig.
Värsta Köplustan har betydligt mer än så. När laget får igång det spel de vill blir vi tämligen överkörda. Så har det varit i serien och i CHL och så var det i första kvarten. Ändå har vi såväl i serien som i CHL-finalen lyckats få stopp på dem så ordentligt att vi kunnat ta över matcherna och spöa Lustan.
Men det är väl ungefär det som striden gäller: Värsta Köplustans bländande offensiva hockey mot Luleås kamp och fysik att a) stoppa Lustans anfall b) sätta press i Lustans egen zon.
Vad måste stämma för oss för att vi ska kunna ge kamp mot Lustan?
• Ruggiga brunkarlina som F-linan och som tyngdlinan t ex med Ledin-Grana-Sylvergård måste vara exakt så jävliga att möta att de trasar sönder motståndarna redan i deras egen zon, stör dem mentalt och får dem att längta sig därifrån.
• Lustans anfall, när de kommer upp med puck genom mittzon måste fastna där, eller mot sarg genom ett extremt väl harmoniserat lagarbete där alla är beredda att ge järnet. Kan vi stoppa Lustorna där har vi fått stopp på deras anfallshockey.
• När och om de väl kommer igenom krävs ännu mer än 100% på varje gubbe och speciellt avgörande att bckarna håller måttet. De flesta gör det ju men speciellt Kukan och Fagerudd - om de spelar - får inte missa: deras missar förebereder för Lusta-mål och kommer sådana kan vår hela matchplan falla.
Ungefär så känns det, om man ser till vårt eget lag.
Ser man till Lustalaget och hur vi kan få stopp på dem skulle jag snarare tänka att de flesta kan vi kontrollera t o m Lasch-baby-janmark ska vi ha koll på. Nej, hotet stavas:
9. Görtz, Max - 41. Olimb, Mathis - 88. Johnson, Andreas
Som jag ser det är det denna linas spel som avghör resultaten. Kan vi inte stoppa GOJ-linan vinner Köplustan, kan vi stoppa den, vinner vi.
Nu har vi ju hemmais, byter sist och kan någorlunda välja vilka vi sätter in mot denna lina och det utgår jag från att Fagervall kommer att utnyttja. Vilken/vilka linor och vilka backar ska ta denna lina? Känns ju rätt självklart att det måste vara energibrunklarlinorna och kan de sätta tacklingar/trashtalk/jobbiga störningar på GOJ vinner vi, och de måste också stöttas av våra defensivit säkraste backar.
Vi kommer ju ihåg hur Köplustan spöade oss i en kvart för några år sedan, delvis genom mygel men fr a genom att neutralisera vår Övertorneå Connection genom att ge några pigga junisar order att ligga maximalt 5 centimeter från Omark och jävlas med honom hela tiden. Exakt så kan vi inte göra men finner Fagervall vapen att neutralisera GOJ-linan är nog inte bara slaget utan hela kriget möjligt att vinna.
Så. Ikväll får vi se om Luleå har möjlighet att åstadkomma detta. Kan vi lyckas ikväll, hemma i ett rödklätt Delfinen, kan det betyda att det kan bli en fortsatt kamp med oviss utgång av denna kvartsfinal.
Men om vi inte lyckas ikväll. Om Köplustan inte kan stoppas utan deras GOJ-trea i första hand får ha lekstuga med oss.
Då tror jag att den här kvarstfinalen snabbt kan vara över och vår sommarsemester infaller tidigare än man hoppats.
Det kommer att bli den igen-kliga kampen ikväll: kampen om GOJ-kontroll. Förlorar vi slaget om GOJ förlorar vi matchen och förlorar vi kvarten. Vinner vi GOJ, kan vi vinna kriget.
Det känns nästa symboliskt, som ett krig där vi fightas om att ta kontroll över GOJ-höjden, varifrån man kan få kontroll över och behärska alla nedan liggande områden må de vara slättland, skog, träsk eller djungel - vilka mycket väl kan passa in på andra delar av isen och spelare.
I kväll hoppas jag se hur Luleås tappra krigare kämpar sig upp på GOJ-höjden och väl där reser den vackraste av flaggor, den med stålmannen Kent Sundén med klubban höjd. Och flaggan kan gärna placeras i CHL-pokalen för att visa motståndaren att när det gäller är det vi som vinner:-)
För att förtydliga har vi då följande läge för den historiska Elitserien SHL 2015-16 som kommer att innehålla följande 14 lag:
1. Apan
2. Köplustan
3. Läjkrarna
4. Pungen.
5. HV-71
6. Öret
7. Warulfven
8. Luleå
9. Djurgården
10. Pölsan
11. Karlskrona
12. Trottoarkanten ELLER Malmö
13. MooDoo eller Hästen
14. Västerås eller Rögle
Nu blir det svårt för alla runkare av både Malmö och Trottoaren. Med anledning av Trottoarens affärsverksamhet avseende inköp och försäljning av trottoarkanter hoppas jag att Malmö tar detta. Men undrar om inte Trottoaren fixar det trots allt.
Tänk att Malmö som i slutet av Allsvenskan tycktes så säker för direktfinal nu endast genom att inte släppa in ett mål av Mora på slutet blir kvar i racet!
När det gäller MooDoo eller Hästen tycker jag det räcker att Karlskrona galopperade upp och hoppas att MooDoo blir kvar. Vill inte se en hockey där Norrland försvinner och nonames från Sydbotten tar över.
Slutligen har vi Gurkan eller Röglarna. Man måste ju beundra Röglarna som alltid tycks knäcka alla andra mars månad. Å andra sidan faller de ju bara igenom de elitserier de lirar i. Där har man Gurkorna som fostrat så många bra spelare och har en fin hockeyhistoria. Men...vem vågra räkna bort Röglar? Inte jag.
Redigerad kommentar
Det är klart! Nu vet vi vilka lag som möts om SHL-plats:
Västerås-Rögle
MooDoo-Hästen
Trottoarkanten-Malmö
Nu är det nervöst i Malmö, Mora och Umeå.
Knappt tre minuter kvar av match och Malmö har 2-1. Håller de detta tar de tredjeplatsen.
Men om Mora kvitterar tappar Malmö platsen. Då tar Mora platsen om de vinner i sudd eller straff - men om Malmö vinner sudd/straff tar ÖLEN platsen...om inte Rögle smäller in ett ytterligare mål på Ölen - då är det plötsligt Moras plats. Ryyyysa...
Öret sätter tre mål i sista och spöar Läjkrarna borta med 2-3. Riktigt grymt - jag tror att Läjkrarna är bäst i landet just nu - men Öret är deras Bogey team och tyvärr kanske de missar chansen att spöa Apan i år igen, som i fjol när de fick spö av Ulfven.
Pungen vinner mot HV med 3-2. De flesta tror ju på Pungen, så det är nog ingen överraskning.
Just nu mest intressant att se vilket lag som får möta Trottoarkanten om en plats i SHL...
Slutspelsserien i slutet av andra perioden, sista omgången.
Burkölen som lyckats så väl så länge lirar idag borta mot kvalsituationernas jätte - Rögle - och fastän Rögle redan är klar för första eller andra plats kör de över Burkölen. 3-0 efter två perioder.
Vita Hästen har galopperat igång och satt 3 mål i andra. har nu 3-1 på avsågade Bofors, och Hästen travar alltså in till kampen om SHL-plats.
Vi kan redan nu slå fast att Rögle vinner Slutspelsserien och därmed möter Västerås Rögle i bäst av sju matcher och vinnaren går till SHL.
KVAL TILL SHL: VÄSTERÅS - RÖGLE
Dessutom vet vi att MooDoo kommer att möta Vita Hästen, likaledes i bäst av sju, och även där får vinnaren plats i SHL.
KVAL TILL SHL: MOODOO - VITA HÄSTEN
Men det återstår att ta fram vilket lag Trottoarkantens IF får möta. Läget är följande:
1. Burkölen tar 3p -> Burkölen till kval mot MooDoo
2. Burkölen tar 2p -> Burkölen tar platsen om inte Mora vinner med minst tre mål än Burkölen vinner med; i så fall tar Mora platsen.
3. Burkölen tar 1p ->
• Burkölen tar platsen om inte
• Mora tar 3p mot Malmö, då tar Mora platsen.
4. Burkölen tar 0p, förlorar med 1-3 mål ->
• Mora tar platsen om de tar 2-3 poäng av Malmö,
• Malmö tar platsen om de tar 3 poäng av Mora,
• Burkölen behåller plats om Mora tar 1p och Malmö 2p.
4. Burkölen tar 0p, förlorar med 4 mål ->
• Mora tar platsen om de tar 1-3 poäng av Malmö,
• Malmö tar platsen om de tar 3 poäng av Mora,
• Burkölen är borta (jag räknar bort eventualiteter som att Burkölen förlorar 6-10 och Mora tar en pinne.
Läget i början av tredje perioden är alltså
Rögle-Ölen 3-0, samt
Malmö-Mora 2-1.
Vilket betyder att bold-varianten ovan gäller.
Malmö möter Trottoarkanten alltså.
Men det hänger på något mål nu, om Mora kvitterar och håller det tredje perioden ut innebär det att Malmö är borta samt att Mora tar platsen mot Trottoarkanten i Slaget om Siljan - om inte Malmö vinner sudd eller straffar för då tar...Burkölen platsen! Om inte Rögle sätter ett mål till på Ölen, då blir det slag om Silja. Ojoj.
Hm, dagens snack gäller Apans slag på pungen samt Lustans axel mot huvudet.
När det gäller pungslaget kan vi bara konstatera att vad som än föregått detta och även om Rödin är en av de spelare Apan måste stoppa kan det inte försvaras. För en riktig bedömning måste ju också beaktas i vilken utsträckning suspen skyddar klockspelet men eftersom gärningen är fullständigt otänkbar på en hockeyis vore det inte otänkbart att civil domstol hanterar Petterströms brottsliga gärning. Men gissningsvis kommer åklagaren i Schtaan inte kunna driva ärendet längre eftersom Petterström väntas för stöd av en tant och en gubbe på rad 12 som oberoende av varandra sett att Petterström halkade
Men sedan har vi Erik Gustafssons tackling rakt in i ansiktet på Cam Abbott.
Diskussionerna fortsätter. De flesta inser och anser att det är något oerhört fult och ska straffas rejält.
Men så finns enstaka som fortsätter att hävda att "det är OK" och om det enligt reglerna "inte är OK" måste reglerna ändras. För den här typen av händelser vill tydligen dessa "tyckare" se hur många som helst av på hockeyrinkar: de ska godkännas och de som delar ut sådana får inga damväskor.
Några snöar in på att "attacken kommer ju rakt framifrån". Och vi känner igen samma nissar som för några år sedan yrade om "heads-up"; alla som får hjärnskador får skylla sig själva eftersom de inte gick högt med huvudet. D v s de vill att den som blir tacklad ska ha ansvar - helt OK - och att den som tacklar ska få göra som den vill, bara den följer reglerna.
Det låter väl OK?
Nej. Det gör det inte. Grejen är den att våldsamma attacker där extremt våld riktas mot en annan spelares ansikte och huvud aldrig kan accepteras. "Han tittar inte upp, då FÅR jag slå ihjäl honom" är inte acceptabelt. Jag tycker att den typen av tyckare är så vämjeliga att jag ger dem epitetet "Döda".
Hur "Döda" kommentatorerna än vill hävda att de vill se sådana här tacklingar är sanningen den att Erik Gustafsson har all tid i världen att planera och utföra sin akt. Och den består i att han samlar sig för att med maximal kraft stöta sitt axelskydd i Abbotts huvud och inget annat.
Syftade han bara till att träffa bröstet med axeln? Dra den där om Snöluvan också.
Syftade han bara till att stoppa Abbott? Då kunde han stått kvar och i den balans han var skulle Abbott åkt omkull om han kört på Gustafsson.
Nej. Han syftade till en monstertackling i ansikte och huvud på Abbott och den utförde han och "lyckades". Att "Döda"-kommentator anser att sådant vill vi se hela tiden ändrar inte på det.
Hmm, läser att Robert P på Hockeysverige angriper Osten för att vara inkonsekvent exemplifierat med att Osten nu kräver minst fem matcher efter attacken mot Abbotts huvud, samtidigt som han i höstas menade att sju matcher för Pitefoppas attck var för hårt.
Jo. Det är klart att Robert har rätt som vanligt när han angriper något. Och alla vet ju om att två viktiga skillander vara att pitefoppa lyfta upp armbågen hur tydligt som helst samt att Fernholm inte hade möjlighet att se den komma.
Plus att osten som många andra av media blir frågad att lyfta fram åsikter som de därefter kan fokusera in på för att skapa folk som raaaasar.
I Luleåsammanhang är det lustigaste när man tillfrågade Bulan om hans åsikt när en Lulespelare mot sarg blev pååkt bakifrån, samt en annan gång när en lulespelare var den som åkte på. Underbart och illustrativt hur vackert Bulan totalsvängde efter färg på tröjorna:-)
Nej. Det där angreppet av Robert var inte så svårt. Som att slå upp en redan öppen dörr.
En intressantare och viktigare diskussion vore den om vad Lustan Gustavsson gör när han "tacklar" Cam Abbott.
Den diskussionen har med all önskvärd tydlighet visat att det finns några som fortfarande inte begripit hotet mot den moderna ishockeyn i form av riskerna för hjärnskador på hockeyspelare. Och det är en j-t viktig debatt och ett synnerligen viktigt område.
Mitt intryck är att de flesta faktiskt begriper detta nu, men inte sådana som Wikegård. Och det är synd och skam att en sådan idiot på detta område ska få framföra sina idiotiska åsikter i live-TV tämligen oemotsagd. Det är som att låta ett j-a kronvrak, en djupt nedsupen med en hjärncell kvar sätta sig bakom ratten för att för hundrafyrtioelfte gången bege sig ut i trafiken som ett presumptivt mordvapen.
Illa är det också att Sanny, som själv pensionerats pga vissa hjärnskador från hockeyn, inte heller begriper orsak-verkan.
Nu snöar dessa "förespråkare" för "fysisk hockey" in på förhållandet att "det är en attack rakt framifrån, han går lågt, han borde se upp!"
Dessa "försvar" för Lustans fula överfall är ungefär lika intelligenta som "Visst, bilföraren körde över tre minderåriga barn, varav ett i barnvagn på övergångsstället och gjorde pannkaka av dem. Men han Hade GRÖN GUBBE juh! Det var Deras Fel! Eller deras Föräldrars! Vill ni förbjuda alla bilar? Vad?"
Fakta är föjande:
Cam Abbott kommer in i zonen attackerad av två Lustor i närkamp med honom från vardera sidan och framför honom står en annan Lusta som krupit ihop och är väldigt, väldigt låg.
När Abbott kommit nära nog vrider denne ihopkryfta Lusta på sig och riktar in sin stenhårda axel - knacka på det där skyddet, det är som att slå mot en klippa! - mot Abbottens huvud, och kastar sig plötsligt uppåt med en sådan hastighet och kraft att han först slår sönder Abbottens ansikte och kastar omkull dennes huvud och därefter fortsätter Lustan uppåt och båda fötterna lämnar isen.
Idiottolkare gnyr om farmifrån, kropp mot kropp och allt möjligt dravel men sanningen är den att Lustan genom att krypa ihop så oerhört lyckas komma nedifrån, när han kastar sig uppåt och undvika att träffa kropp mot kropp och hindras och alla kraft riktas mot och träffar Abbottens ansikte och huvud.
Att höra Sanny yra om att "Gustavsson gjorde inget, det var Abbott som föll på honom" får an att vilja krkas.
Det är så utstuderat fult att faktum är att det vete fan om Pitefoppas armbåge är värre. Faktiskt.
Vad blir följden?
Jag vet inte säkert.
Men jag utesluter inte att det var det sista vi sett på en hockeyis av Cam Abbott. Och inte heller att efter detta våldsamma överfall kommer han inte att bli sig själv igen.
Jag hoppas att han klarar sig bättre än så. Men säker är jag inte. Tyvärr.
Det vi såg utspelas var ett oerhört viktigt exempel på ett synnerligen betydelsefullt problem för hockeyn och en tragisk risk för hockeyns framtid. De flesta förstår, tack-och-lov, detta nu.
Men inte Wikegård, Sanny och några till. Och det är pinsamt. Hur kan de inte fatta bättre?
Hmm, läser att Apvakten Svensson medvetet lyfte undan målburen när inte zebrorna tittade åt hans håll medan Pölsan anföll.
Inte oväntat, men inte mindre fuskigt ändå.
Jag vet inte vad det är för värdegrund för Apans vakter men just Apan - och inga andra lag i Elitserien SHL - har ju alltid haft vakter som försöker mygla, fuska och blir påkomna med att vara osportsliga så det sjunger om det?
Man får associationer till den där reklamen om västerbottensosten:
"Ingen har kunnat förklara hemligheten varför fuskvakter bara kanutvecklas i den lilla klubben i Apschtaan. Men det finns några teorier." Typ.
Ungefär som Jarmo Myllys ligger bakom vaktundret i Norrbotten som inneburit att Luleå Hockey utvecklat en massa fina vakter av pojkar från Luleå och närmaste omgiviningen vid Norrbottenskusten.
Ungefär på samma sätt finns i Västerbotten samma, men tvärtom.
APorna har ju aldrig utvecklat egna vakter utan bara köpt vakter från andra delar av landet, som de då försökte komplettera med värdegrunnnnnd. Och såvitt man kan förstå innebär den grunnnnnnden att "lära vakterna fuska".
Apans motsvarighet till Myllys heter väl Hadelöv. Kirunasonen Hadelöv var ju en gamla skolans ståuppvakt, hygglig men inte alls tillhörande de bästa.
På gamla dar fick Hadelöv för sig att träna på nya fjärilvaktteknik och faktum är att han lyckades. Blev en lyckad kombovakt fast åensionen närmade sig.
Men han hade också en annan specialitet. Han kom gärna ut vid målgårdskanten för att vara på motståndarna och många gånger orsakade han situationer där han ville
a) fälla motståndare
b) få zebrorna att plocka ut motståndare för att de "fällt" Hadelöv
ATt det där bara hände just när Hadlöv var inblandad innebar ju att alla insåg att Hadelöv låg bakom det, men krokodiltårarna sprutade hos aporna: de är PÅ vår stackars vakt, de är dumma, fy, fy, utvisning, utvisning!
Och det där medvetna fuskandet har fortsatt. Nu blir alltså Svensson avslöjad med fingrarna i sylburken när han flyttar på målburen. Och ingen har väl glömt hur samme Apsvensson, i första CHL-semifinalen mot Luleå, i matchens slutskede, kom på den briljanta idén att "Aha, där åker Emil Sylvergård förbi, två meter framför målet, långt utanför målgården. Nu kastar jag mig ned på isen med skridskorna framåt mot hans fötter och fäller honom som ett bowlingklot mot en kägla. Och så låtsas jag att jag blivit pååkt!"
Apsvensson fällde Emil som blev liggande. Och som straff, för att Emil blev liggande hoppade olika Apor på närmsta lulespelare. Apsevc var blev skogstokig, in på isen jag ska slåss jag ska slåss jag ska slåss. Nu var det inga svenska zebror, uppfostrade av Apwallson, utan en tysk och en finsk zebra, så de visade ut Apsevc varpå Luleå kvitterade och sedan slog ut Apan ur CHL:-)
Ja, det är tragiskt att Apan ska tvinga på värdegrunnnnnd på vakter, dvs mygel. fusk och osportslighet.
Hörde också att Apspelare börjat attackera snälla motståndare genom värsta sortens klubbslag rakt upp i de någorlunda oskyddade kronjuvelerna, klockspelet, ja familjelyckan under suspen. Mycket obehagliga tendenser från APorna, mycket obehagliga. Jag bävar vid tanken på vad som händer den som tappar tvålen i duschen bland sådana där nissar. Urk.