{7827}: Jag försökte byta till lite andra routrar och providers och det blev inte bättre, men andra sidor fungerar så det är förstås Cmore.
Jäkligt irriterande. Jag sitter som vanligt och jobbar på en monitor medan jag har hockeyn på en annan, men dessa lagningar gör ju att man inte kan sköta vare sig det ena eller andra. Ytterst störande.
Fast nu har det fungerat några minuter. Tack och lov.
Kronan har haft lite tryck i vår zon nu 15-6 i skott under andra periodenoch efter att ha talat så väl om Joel Lassinantti idag har jag passat på att koncentrerat titta på hur Lassi rör sig. Jag gör så ibland.
Och det är fantastiskt vackert att skåda hur han rör sig och så enkelt det ser ut när Kronans - ibland utmärkta - chanser inte blir något av. Ungefär som att se en perfekt spanjorska i flamenco; människans svar på tjurfäktning.
Det är särskilt tydligt hur Lassi vet vad som ska ske innan det sker. Underbart.
Fy satan, nu bärjar C No More att lagga skiten igen. 1 sekund hockey, tre sekunder frysning. Nästan lite vahetterenu eråååtiskt. Helvitte!
Däremot skulle jag jääääävligt gärna vilja ha reda på varför det aldrig i helvete laggar när de pumpar ut reklam i paus! Bara när de är hockey. Som att öppna Sexpressen på nätet, sjukhundra reklamfönster som döljer tidningen.
Nåja. Lassi tar allt men Luleå spelar in 1-2 innan perioden är slut. Var väl end agången vi fick låna puck...
Undrar hur Kronans forwards känner det nu, när de haft så många chanser men utan att måla?
Jag tror att det är ungefär:
Jag mötte Lassi, jag mötte Lassi och jag såg att storhet fanns. Matchens stjärna lyste klart med egen målvaktsdans.
Jag mötte Lassi, jag mötte Lassi, han visade för mig sin plock. Han har puck ibland - hockey, mitt hjärta känner rock!
Abbott sätter 1-0 på Warulfven och sedan lägger Arlbrandt superpasset Allan, vallar in pucken via en medspelares kubblad.
Ser att det var latmasken Gulas som inte markerade vid första målet och latmasken Rno som inte markerade vid andra. Trevligt, latmaskningen kanske drar ned stämningen för Warulfven. Vore bra för kampen om plats 3-6.
Våra lulespelare levererar för oss även i andra klubbar:-)
Satan vilken skitsändning. Jag har väl sett tp tre minuter hockey. Efter lagning kommer jag in och ser att Kronan har 1-0. Så laggar det igen och jag kommer in när det redan är 1-1.
Sådant här står man inte ut med. Kanske på den tiden när man ringt upp via telefonmodem och kommit på värld vajd väbb resan efter fem minuter inloggning, för att få ta frl av firektrpportering när man informerades om mål redan 2-3 minuter efter det att det målats. Men inte nu längre. Har jag tappat EON och får energis av Apkraft kanske?
Sven.Savage: Ser att Kronan satt in lat-Daniel Gunnarsson som värsta backskytten. Den latmasken spakades ju från Luleå till Warulfven som var dumma att ta emot honom men nu sparkat honom till Kronan. Tryggt för oss.
FY FAN VAD Cmore laggar! Ett j-a elände, de har tekniska problem sedan någon vecka. Jag brukar ju kolla en rulle på iPad innan jag somnar och det är lika illa där, samma abonnemang Cmore Max. Fast då går det ju enklare att somna, ostörd av film och så. Ätr jag pigg kopplar jag på Netflix i stället, det fungerar.
0-0 efter 7.30 men nu ska jag rilåda Gissar att det gått typ 8.30. Kom igen nu, Luleå!
Hmm, Rit-Ola förklarade i efterhand att han blev så perplex efter den idiotiska frågan "do jo primör inglisch år svidisch, inglisck aj gäss?" men i efterhand tänkte att han borde begärt att få tala dalmål.
I samma andra ska jag nu diskutera vakter på den, när det gäller vakter, helt paradoxala dialekten apmål. Nu kör vi:
Jo, jag menar liksom det liksom att våra målvakter är liksom hemskt mycket duktiga liksom. Och det beror på att vi är så bästigast på att utbilda målvakter, om man säger. Just nu har vi våran egen...vahetterenu .., produkt, var det! Han heter...vahetterenu...jo! Han heter Marklundussvensson var det. Hemskt mycket bästigast målvakt juh och en helt egen produkt. Kom till Apan liksom redan vid ...vahetterenu ... 29 års ålder, rena barnet, efter att liksom bara spelat i tio andra vahetterenu klubbar innan. Om man säger. Marklundussvensson, en helt egen produkt, sa jag det? är hemskt mycket jättebästigast, liksom. Man kan tro att han sover för han följer inte med spelet och hindrar farligheter liksom som andra vahetterenu målvakter. Nej han sover om man säger. Och sedan väljer han att antingen vahetterenu plöstligt bara kasta sig omkring och veva som värsta vahetterenu epilektriska anfallet och fäller spelare till höger och vänster så blir de en vahetterenu jättehög med spelare i vahetternu vårtgården framför målet liksom och då liksom kan det förstås liksom inte passera någon puck liksom om man liksom säger liksom. Och så blir det inget mål. Så bästigast är marklundussvensson, sa jag att han är en helt egen produkt? Och liksom ibland liksom luras han alltså liksom om man säger alltså vahetternu liksom alltså då står han bara stilla och ser på när pucken går i mål men det är alltså bara liksom för att liksom luras liksom. Då tror det andra laget att han dött och så slutar de spela och då petar eriklundmarkforsell in fjorton puckar och så vinner vi helt enkelt hemskt mycket jättebästigast om man säger. En egen produkt, sa jag det? Liksom född i Apschtaan, redan som 29-åring. Har hört liksom att folk säger att han ska sluta liksom för oss alltså och liksom flytta till vahetterenu väcksjö, om man säger. Men det är nog bara ljug. Alltså, liksom om man säger han är ju en helt egen vahettterenu produkt juh! helt och hållet utbildad av talangfabriken Apan och nu är han liksom alltså liksom alltså en världsmålis om man säger så varför skulle han dra från vahetterenu Apan alltså liksom om man säger liksom alltså? Vi är stolta över vår helt egna vahetterenu världsmålisprodukt som är hemskt mycket jättebästigast på att släppa in mål och lura liksom alltså motståndarna att det liksom är tavlor alltså men vi apor vet ju att han är jättebästigast igen-kligen liksom alltså. VAHETTERENU?
Hm, det fungerade ju. Det verkar som att jag behärskar apmål? Som den där marklundussvensson, låt vara att det i hans fall handlar om att släppa in apmål. Jag kanske har en farfarsmormors tremänning-fyrmänning som var Apa? En tanke som slagit mig när jag försöker räkna till sex på fingrarna genom att bara använda ena handen. Men det växte bort när jag blev äldre och insåg att man inte behöver använda handen för sex.
Sven.Savage: Rookiezebror i afton: Andreas Harnebring, Mikael Nord och tur för Luleå att ABBorreArena inte är en med det värsta hemmtrycket som t ex i Apschtaan eller Los Angelesholm.
M.Lemiux: Du har helt rätt. Visst var det han som intervjuade Rit-Ola (se länk) och skämde ut sig för alltid.
Mannen i fråga heter Lars Lindberg och är reporter från Norran i Apschtaan och liksom alla där extrem anhängare av Apan. Inte lika galen som jubeldåren brännvinsjournalisten Fehlman men ändå.
Kåller med dig om subjektiviteten. Min uppfattning är att han jublar och hoppar när Luleås motståndare målar medan han halvgråter när vi gör mål.
En intensivt spännande match som står och väger och man ser att alla spelare kämpar skiten ur sig - den förklarar han för tråkig och "den här matchen behöver ett mål". En rolig, publikvänlig och underhållande match enligt honom är när motståndarna fär sätta många baljor på Luleå.
Allra värst är han när det gäller utvisningsdiskussioner. Fel som motståndarna gör på Luleå "ser" han aldrig utan förklarar att det där var ju inget, men när Luleå åker på felaktiga utvisningar förklarar han alltid att domarna har koll på läget. Tror fan det var han som "kommenterade" när Micflikier åkte på spökutvisningen också och Aplindberg förklarade gång på gång att detn var korrekt dömd...
Nej, han förstör varje sändning. Jag har flera gånger valt att stänga av ljudet för att slippa eländet, men då förlorar man publik och spelarljudet också, tyvärr. Upptäckte att om jag tar matchen på iPad och inte trycker in kontakten ordentligt får jag bara matchljudet och slipper Aplindberg så jag funderar ofta på att göra så. Men då blir det liten bild, kör annars på 30-tummare.
Min plan är att föreslå Cmore att installera en funktion där man väljer
A Publik och match ljud bara
B Inklusive kommentator
och sedan avlöna samt förlänga kontrakt med kommentatorer efter hur många "B" de erövrar. Är säker på att Aplindberg skulle ryka snabbt då, efter att ha kallats in till chefen med inledningen "Do jo priför zö bäd njos år zö vörs njos?
Man kan ha känslor för olika typer av hockeyspelare men för mig och för de flesta är naturligtvis målvakterna det som tjusar och intresserar allra mest!
Inte så konstigt att dessa enskilda spelare betäckas som "halva laget" för så är det verkligen.
Utespelarna kan leverera små misstag och dåliga bedömningar hela tiden och gör också så, utan att det påverkar så väldigt mycket. Ja, t o m riktiga grodor kan räddas av andra och falla i glömska. Och även när supportrar, medspelare och tränare vrider sig i plågor kan misstagen glömmas bort för på det stora hela försvarar ändå spelaren sin plats i truppen.
En målvakt befinner sig i en helt annan nivå. Hans uppgift är enormt mycket mer betydelsefullt och även om han under en hel match med undantag för några felaktiga beslut i komplicerade situationer sammanlagt under några sekunder av sextio minuter...få helt avgörande konsekvenser och dessutom hos andra fastna i omdömen som "Sil!", "Såll!" för att inte säga "Jävla svikare!"
Och det är klart att eftersom vi i Luleå haft förmånen att i vår klubb ha den yppersta av yppersta vakter - Mannen, Myten, Legenden Jarmo Myllys #35 - är det klart att vi för alltid med en särskild känsla kommer att uppskatta vakterna. Och där har vi naturligtvis orsaken till att vi efter Myllys fått fram så många egna vakter; småpojkar som följde honom, beundrade honom och själv ville bli vakter.
Vi har förstås haft vakter före Myllys. Vakter av olika slag men främst av dessa lyfter vi Mats "För vi har Blomman i målet" Blomqvist; en härlig grabb från Skurholmen som chockade motståndraforwards och fick supportrarna att jubla när han visade upp den egna "Pajalafinten" som utfördes så att Mats låtsades ha nollkoll och ställa sig fel så att han lämnade halva målet öppet (hela målet, enligt de friserade legenderna) varpå attackerande forward trodde sig få ett gratismål och avlossade ett slagskott mitt i den fria öppningen bara för att överraskas av Blommans magiska plock, en av de skickligaste man skådat:-)
Och efter Myllys också. Först var det ju Hento som tog över; brorsan till Hentos brorsa, som år efter år betraktats som ett såll och ingen trodde på honom när han fick ta över spaden efter Myllys - men han hade sett och lärt sig och gick bara in och blev en av seriens absolut bästa vakter; med en helt annan stil som byggde mer på att läsa spelet och stå vägen medan Myllys var mycket mer rörlig, men det fungerade också. Och sedan har Myllys arvtagare från Luleå kommit fram den ene efter den andre: Gusten Törnqvist, David Rautio Berguv, Mattias Modig, Anders Nilsson, Joel Lassinantti och fler ändå. Alla dessa har haft egen stil efter egen personlighet men i unge Lassi tycker jag själv att vi funnit den nye Myllys med ett vaktspel som påminner om #35 på väldigt många sätt: liten och snabb med en underbar känsla och blick för spelet som får honom att veta var passen och skotten ska komma innan motståndarna ens vet det själva: en rörlighet som gör att farliga ja omöjliga chanser inte ens uppfattas som chanser eftersom Myllys/Lassi med överlägsen spelintelligens redan är inte ett men två steg före och hindrar att det ens blir farligt. Detta i kombination med blixtsnabba reaktioner och en härlig rörlighet.
Jag har gillat alla våra målvakter efter deras olika spelstil. Berguven som junis trodde jag skulle följa Myllys i stilen - han har talangen - men Rautio hängde på och utvecklades i den "stå i vägen"-stil inklusive fjärilsspagaten som så många målvakter utrustade mer enorma skydd satsade på med stor framgång och med bättre stats än äldre vakter, som dock var roligare att se på även när de silade mer. Men jag vet att Rautio har talangen att vara "gammal vakt" inom sig och tyckte att han år efter år i Luleå utvecklades att kombinera den nya stilen med den gamla när det behövdes och hoppas han fortsätter den vägen för att bli t o m ännu bättre än han är idag. Jag påpekar det ibland men stolt som en tupp gör jag det gärna igen: jag tror att jag har samtliga utom en av de matchtröjor som #1 Rautio burit för Luleå Hockey och de hänger på väggen i mitt arbetsrum:-)
Anders Nilly Nils Grizzly Nilsson har ju eftersom han är så stor en fördel för stå i vägen-vaktandet men han har också gjort extremt imponerande tigersprångsräddningar och sådant och det är extra vackert att ske. I KHL hamnade han en gång flera meter vid sidan av målet när en motståndarforwards fick puck precis framför motsatta delen av målet och bara pangade in pucken. Trodde han, för Nilly kastade sig som värste Ravelli 4-5 meter och tog pucken i plocken:-)
Längre tillbaka alltså Mattias Modig som hade det mesta men på något vis inte fick ihop det och blev stabil på den nivå han kunde ha nått - ofta utmärkt och flera gånger toppande målvakternas liga i elitserien men på något sätt med en osäkerhet som fick honom att ibland tappa känslan - en helt omöjlig position för en hockeyvakt, och då kunde han gå från toppen till botten snabbt.
Gusten dessförinnan, utbildad och kämpande med den gamla stilen med små extremt rörliga vakter, vilket när alla andra blivit storväxta murar innebar att han fick sämre stats och av många därför betraktades som inte så duktig. Men man ska komma ihåg att jämför man med gamla vaktstjärnor skulle Gusten ha tagit plats bland dessa och varit t o m bättre än sådana som hyllades storligen på nittiotalet. Och Gusten var extremt solidarisk med Luleå Hockey; han togs in och skickades bort och togs in och skickades bort och trofast kom han alltid när han kallades på för att rädda upp situationen. Min bedömning är den att utan Gustens insatser när de som bäst behövdes eftersom andra sviktade skulle vi ha fått kvala och kanske ramlat ur och lirat i Allsvenskan idag. En hjälte som är värd ännu mer uppskattning och hyllning än han fått!
Åter till dagen och Lassi. Om det finns en sak man gärna skulle se, något man inte sett sedan Myllys dagar vare sig i Luleå eller i andra klubbar, så är det Myllys underbara teknik med spaden. Helt fantastiskt hanterade han den likt ett trollspö och kunde med den bättre placera puckar än utespelare med deras mer hanterliga klubbor. På Myllys tid, menade finske förbundskaptenen, spelade Luleå alltid PP eftersom Myllys förutom att vara vakt också fungerade som tredjeback. Han såg och levererade så många målgörande pass själv att han i poängligan över Luleås samtliga spelare under alla tider faktiskt ligger före den absoluta majoriteten av våra spelare, Bara en sån sak! Och dessutom hade legenden gått och funderat över att göra mål också. Han ville länge lägga en straff, men hindrades av att målvakten förbjöds att passera mittlinjen, och trots att han erbjöd sig att skjuta med spaden från mittpunkten togs han tyvärr aldrig ut som straffläggare. Men då funderade han ut att lobba in mål när motståndarna tagit ut vakt för att kvittera. Och till slut fick han chansen - och gjorde det! Jävulen vad glad han var när han stod och hoppade av lycka över sitt mål. Och sedan gjorde han ett till!
Ja jäklar. Det låg ett skimmer över Myllys dagar. 24 mars 2001 förlorade vi semifinalen i Fjollbollen mot Djurgårn. Och Jarmo Myllys var färdig i Luleå Hockey. Snart femton år av saknad och vi glömmer honom aldrig.
Men det känns fint en dag som denna att vänta på match om en timme. När man vet att vi har den nye Myllys med spaden:-)
Sven.Savage: Hoppas Luleå håller spelet uppe idag som den fina insatsen mot Örebro i tisdags :) Men appropå matchen i tisdags....vem fan var paddan som kommenterade den?? Han är iaf en av de värdelösaste Cmore har....tyckte han hela tiden klankade ner på Luleå, anledningen att de vann var bara tur och att Örebro är i en kass form nu. Lät nästan som att han var arg på Lill-Kenta efter matchen och menade att hur dom kunde spela så värdelöst som torskade med 7-0 mot oss. Lät som oduglingen till kommentator hade lite norrländsk brytning också. Tror faktiskt att det var han som började prata engelska under en intervju med Mattias Ritola då han spelade för MoDo...noll koll :)
Sven.Savage: Underbart med målvaktsläsningen, Luleå måste helt klart under 2000-talet vara den klubb i Elitserien son levererat flest målvakter på hög nivå....tyvärr har övriga junissidan haft en rejäl dipp sedan säsongen 2008-2009 då vi hade många från egna junisledet, men den tiden kommer säkert tillbaka :) Det viktigaste är att vinna iaf oavsett vilken klubbbakgrund spelarna i laget har.
Det egentligen enda intressanta som kvarstår av årets elitserie SHL är 6 matcher under 13 dagar då lagen på plats 3-6 ska slåss om hur dessa platser ska fördelas.
Det som ska avgöras är förutsättningarna för slutspelet och vi vet redan följande.
PLATS 3 Kvart Plats 3 - Plats 6
Semi Värsta Köplustan* - Plats 3
PLATS 6 Kvart Plats 3 - Plats 6
Semi Apan* - Plats 6
*förutsatt att Lustan och Apan vinner sina kvartar mot åttondelsvinnarna från plats 7-10.
Något mer variabelt för lagen på plats 4-5
PLATS 4 Kvart Plats 4 - Plats 5
Semi Apan - Plats 4 (om Apan, Lustan och Plats 3 vunnit kvart) Lustan - Plats 4 (om Apan och Lustan men ej Plats 3 vunnit kvart) Plats 3 - Plats 4 (om Apan och Plats 3 men ej Lustan vunnit kvart) Plats 3 - Plats 4 (om Lustan och Plats 3 men ej Apan vunnit kvart) Plats 4 - Plats 6 (om Apan men ej Lustan och Plats 3 vunnit kvart) Plats 4 - Plats 6 (om Lustan men ej Apan och Plats 3 vunnit kvart) Plats 4 - Plats 7/8/9 (om Plats 3 men ej Apan och Lustan vunnit kvart) Plats 4 - Plats 8/9/Öret (om Apan, Lustan och Plats 3 ej vunnit kvart)
PLATS 5 Kvart Plats 4 - Plats 5
Semi Apan - Plats 5 (om Apan, Lustan och Plats 3 vunnit kvart) Lustan - Plats 5 (om Apan och Lustan men ej Plats 3 vunnit kvart) Plats 3 - Plats 5 (om Apan och Plats 3 men ej Lustan vunnit kvart) Plats 3 - Plats 5 (om Lustan och Plats 3 men ej Apan vunnit kvart) Plats 5 - Plats 6 (om Apan men ej Lustan och Plats 3 vunnit kvart) Plats 5 - Plats 6 (om Lustan men ej Apan och Plats 3 vunnit kvart) Plats 5 - Plats 7/8/9 (om Plats 3 men ej Apan och Lustan vunnit kvart) Plats 5 - Plats 8/9/Öret (om Apan, Lustan och Plats 3 ej vunnit kvart)
Och så har den aktuella ställningen (figur nedan) där det framgår att det bara skiljer 1 poäng mellan varje plats samt att Pungen har så överlägsen målskillnad att de slår de andra lagen om man hamnar på samma poäng.
Till allt detta hör vilken form lagen är i senaste 9 omgångarna:
Jahaja. Nu finner man "som vanligt" Edmonton Oilers på sista plats av trettio lag i NHL.
Det ger ju misstanken om att de siktar på en ny ung forward i draften. Något de pysslat med länge nu, att sabotera sin egen säsong i syfte att gratisfå bra spelare för att långsiktigt bygga. Ett spel som tvingat fram lex oilers med draftlottning, men oljorna har ju tur, mygel och rackarspel på sin sida och har fyllt på med draftetta efter draftetta efter draftetta inklusive nu det största hoppet Connors McDavid.
Man trodde ju att det kunde räcka nu och de skulle satsa uppåt men icke sa nicke.
Tidigare drabbade det ju Linus Omark, när oljorna ansåg att de fyllt på förstalinorna och ledsnat på kortväxta forwards och frågan är vad det kommer att betyda för Anders Nilly Nilsson?
Övergripande har ju Oljan varit väldigt bra för Nilly - de skaffade rättigheterna från Chicago, lät honom konkurrera ut professor Schrivens på försäsongen och sedan ta över förstaspaden när Talbot hamnade i en formgrop. Mot slutet av hösten var det dessutom riktigt j-a nära att oljorna officiellt valde att formellt fastslå att Nilly var den förstevakt de valde och skulle satsa på.
Nilly höll spade match efter match och var hur stabil som helst.
Sedan fick han några matcher med räddningsprocent <90 men samtidigt och viktigare vann Oljan med Nilly med spaden match efter match efter match efter match efter match. I det läget hade Oljan sådan medgång och klättrat så högt i tabellerna att en plats i slutspelet om Stanley Cup inte bara sågs som möjlig utan t o m realistiskt trolig.
Men.
Då kastar Oljan in Talbot igen och han har under lång vilotid skärpt sig och levererar och belönas omedelbart med ett flerårigt hyggligt betalt kontrakt. Det är en publik förklaring att Oljan kommer att satsa på Talbot. Egentligen inte oväntat.
Men kanske en rejäl överraskning för Nilly? Därefter fick Talbot spada match efter match. Nilly fick komma in ibland och var då inte bra. Varför?
En direkt följd av Oljans agerande måste man ju tro. Oljans ställningstagande ledde till att Nilly upplevde brist på förtroende och mentalt påverkade det hans spel. Är min tolkning. Sedan skickades han ner några matcher för Bakersfield i Kalifornien och levererade bättre stats än Brossoit gjorde därnere och nu är han uppe igen.
Allt sedan Talbot tog över förstaspaden igen har Oljan sjunkit i tabellerna efter många förluster och är nu alltså sist.
Det låter ju som att de skulle vilja agera men kanske är det vad de redan gjort? Bestämt sig frö att säsongen är körd och nu satsar vi på en till draftetta?
Ja, det är underligt. Hoppas iaf att Oljan framöver släpper in Nilly då och då och att han då är på topp med >95% var och varannan match för att Nilly genom sådant skyltfönster ska kunna visa upp sig så att han kan få ett NHL-kontrakt och fin chans till förstespade från nästa säsong.
När det gäller en framtid hos Oljan för Nilly kan man ju hoppas atthan inte behöver göra en Omark hos Oljan.
Forwards Johan Harju - Jonathan Granström - Peter Cehlarik Jacob Micflikier - Lucas Wallmark - Anton Hedman Toni Rajala - Jacob Lagacé - Bill Sweatt Emil Sylvegård - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg Lennart Petrell
Backar Brendan Mikkelson - Craig Schira Jan Sandström - Jonathan Sigalet Ilari Melart - Christian Jaros Marcus Oskarsson
Målvakter Joel Lassinantti (Oscar Masiello)
Till att börja med härligt att konstatera att Luleå har hur många unga vakter som helst att sätta in:-) 18-årige Oscar Masiello, ursprungligen från Burkölen, till Luleå och hockeygymnasiet som 16-åring, tog ju även hand om båsdörren under omgång 19 då vi mötte Öret borta, vann och därefter är det lag som tagit flest poäng i Elitserien SHL (och det gäller fortfarande trots en del förluster senaste veckorna); i nämnda match mot Öret var det 17-årige Filip Gustavsson, ursprungligen från Skellefteå som hade spaden.
Det är för härligt! Målvaktsundret i Luleå speciellt senaste decenniet som arvet bakom Myllys fortsätter. De flesta som Rautio, Modig, Anders Nillson och Lassi från Luleå, men fr o m Myllys har ju vakter också från Kalix (Fasth), Boden (Danne Larsson), från Västerbotten (t ex Masiello och Filip) samt några från sydbotten som JG och Ward sökt sig till landets målvaktsmecka:-) Med följd att vi är självförsörjande på vaktsidan och inte som Apan behöver köpa in 30-åringar i parti och minut.
Laget förutom Masiello ograverat från 7-0 mot Öret. Undrar hur länge Fabbe blir borta?
Fjplårsvinnaren SKA lyckades faktiskt vinna mot Lokomotivet och har nu 1-1 i matcher. Jocke Lindström märktes inte men så spelade han näst minst av alla SKA-forwards igen, brunkarjocke.
AK Bars spelade retur mot Salavat Yulaev och torskade igen. Oscar Möller märktes genom att han tog två utvisningar. Fjolårsfinalisten Bars har det inte lätt, sedan KHLs bäste vakt flyttade till NHL och Oilers.
Salavat går däremot utmärkt och återigen är det Linus Omark som imponerar, två poäng nu igen och nu toppar Linus poängligan och assistligan i slutspelet:-) efter att ha kommit 4-5 i KHLs poängliga och avsiktliga. Den killen går det bra för. Tänk att Oilers var så knäppa att de inte gav honom en ärlig chans att spela in sig i förstalinorna. Läste supportrarnas kommentarer när Oilers efter att han vanskött Linus i åratal äntligen gav upp och släppte honom till Buffalo/Luleå och det var en väldig massa kommentarer som i stort sett alla beklagade att Oilers skötte honom så uselt...
Sex omgångar kvar nu och det mesta är redan avgjort:
1. Apan vinner serien 2. Lustan kommer tvåa
10. Öret blir tia 11. Malmoe blir 11 eller ev. 12 men det spelar ingen roll - slutspelat i vilket fall. 12. Röglarna 12 eller ev. 11, betydelselöst, spelslut där med. 13. MooDoo blir 13 och får kvala, blir väl Tingsryd? 14. Och Kronan får väl Gnaget och ska väl ändå fixa det eftersom de kommit igång nu.
Det är alltså klungan som det egentligen handlar om nu. Och inte direktplats till kvartsfinal för det är redan avgjort anser jag.
3-6 Luleå, Pungen, Warulfven och Djurgårn kör nu om placeringarna 3-6 och det handlar bara om vilka lag som ska möta varandra i kvarten. Det blir ju lag 3 - lag 6 samt lag 4 - lag 5.
Ser man på formen senaste 9 omgångarna skulle man förstås gissa att det blir 3.Ulfven 4. Gårdarna 5. Pungen 6. Luleå vilöket i så fall ger oss kvartsfinalerna: Warulfven-Luleå, samt Djurgårn-Pungen
vilket, fortfarande med hänvisning till formen för lagen leder fram till semifinalerna: Apan-Djurgårn/Pungen Lustan-Warulfven
och fortsatt prognos att Apan exempelvis då får t ex Pölsan i kvarten, Pungen i semi och Ulfven i final. Känns som en spikrak väg till nytt SM-tecken.
Men vilket lag vill Luleå ha i kvart då? Om vi fick välja?
Warulfven känns helt fel. De har ägt ner oss mest hela serien.
Djurgårn skulle jag gärna tagit tidigare iaf men det känns som att de kommit igång rejält nu och att möta dem med hemmafördel på Hovet...nja.
Det blir väl ändå Pungen vi skulle föredra. Så om vi faller till plats 6 får vi hoppas Pungen tar plats 3. Så spöar vi Pungen och får Apan i semi.
Plats 7-9. Spelar kanske ingen större roll. Gissningsvis har vi följande varianter:
7. Läjkers 8. Pölsan 9. HV 10. Öret
7 Läjkers 8. HV 9. Pölsan 10. Öret
7. Pölsan. 8. Läjkers 9. HV 10. Öret
HV hoppas väl på det sista alternativt, så tar de två snabba av HV och torskar sedan mot Apan.
Nu avgörs det alltså snabbt, inom två veckor har de sex sista omgångarna färdigspelats. Jag skiter ju i resten men koncentrerar mig på de fyra "gula" lagen som ska göra upp för att sedan möta varandra i kvarten. Läget just nu:
Jävligt jämnt alltså, samt notera att Pungen har överlägsen skillnad om de hamnar lika med annat lag.
LULEÅ 2016-02-25 19:00 Karlskrona HK - Luleå HF 2016-02-27 18:30 Djurgårdens IF - Luleå HF 2016-03-01 19:00 Luleå HF - Frölunda HC 2016-03-03 19:00 HV 71 - Luleå HF 2016-03-05 16:00 Luleå HF - Djurgårdens IF 2016-03-08 19:00 Växjö Lakers HC - Luleå HF
PUNGEN 2016-02-28 19:00 Brynäs IF - Linköping HC 2016-02-27 18:30 Linköping HC - Brynäs IF 2016-03-01 19:00 Linköping HC - Örebro HK 2016-03-03 19:00 Frölunda HC - Linköping HC 2016-03-05 16:00 Linköping HC - HV 71 2016-03-08 19:00 Linköping HC - IF Malmö Redhawks
WARULFVEN 2016-02-25 19:00 HV 71 - Färjestad BK 2016-02-27 16:00 Skellefteå AIK - Färjestad BK 2016-03-02 19:00 Färjestad BK - Rögle BK 2016-03-04 19:00 Brynäs IF - Färjestad BK 2016-03-05 16:00 Färjestad BK - Brynäs IF 2016-03-08 19:00 Djurgårdens IF - Färjestad BK
DJURGÅRN 2016-02-25 19:00 Örebro HK - Djurgårdens IF 2016-02-27 18:30 Djurgårdens IF - Luleå HF 2016-03-01 19:00 Djurgårdens IF - MODO Hockey 2016-03-03 19:00 Skellefteå AIK - Djurgårdens IF 2016-03-05 16:00 Luleå HF - Djurgårdens IF 2016-03-08 19:00 Djurgårdens IF - Färjestad BK
Ojdå.
Pungen har Lustan men för övrigt bara lägre placerade lag utan så mycket att lira för, och fyra av sex matcher hemma.
Gårdarna har hela TRE (!) s k sexpoängsmatcher, två mot Luleå och avslutning på Hovet mot Ulfven. De har således allt i egna händer iaf för att ta plats 4medan de kanske inte tar de tre extrapinnar de behöver för att passera Ulfv.
Warulfven har faktiskt en B2B mot pölsan och sammantaget lapske liiite enklare program för Ulgfven än för Luleå. Plus att Ulfven är i betydligt bättre form.
OK. Då har jag prognosen att det slutar:
3. Pungen 4. Djurgårn 5. Ulfven 6. Luleå
vilket ger oss följande kvartsfinaler:
Pungen-Luleå Djurgårn-Ulfven
Svårt för oss, men kanske det bästa alternativet ändå.
Samtidigt vet vi att om lagen går till semi kommer Pungen att få möta Köplustan, medan Luleå kommer att få möta Apan.
När det gäller Djurgårn och Warulfven avgörs deras semifinalmotståndare av resultatet mellan Pungen och Luleå.
Om Pungen slår Luleå får Djurgårn/Ulfven möta Apan i semi. Om Luleå slår Pungen får Djurgårn/Ulfven möta Lustan i semi.
För Djurgårn spelar det nog ingen roll och Lustan spelar det nog ingen roll hur det går mellan Pungen och Luleå.
Warulfven kommer att råhålla på Luleå för att få Lustan i semi. Apan kommer nog att hålla på Luleå för att få Luleå i semi.
Lindberg Råkkar: Jaså, du menade Öret! My mistake, sorry. Jo, det verkar som att örena givit upp säsongen. Vore trist om de, ointresserade, stjäl två matcher mot lag sju för att låta sig bli gangbangade i fyra snabba i kvarten mot Apan som får lätt resa till semi; ett inte oväntat scenario i så fall.
Håller med om att vi är svårbedömda. Utan PP är vi ju körda snabbt. Om vi inte får upp farten igen kommer vi ju att dala men efter Pölsans tapp på sistone fixar vi väl ändå plats 6 isf, dvs vi får laget på plats 3 - Pungen, Ulfven eller Djurgårn i kvart.
Fast i detta nu har vi ju faktiskt återtagit tredjeplatsen, sedan Pungen torskade sedan Röglarna haft en andra-period a la Luleås damer.
Jag har då lite hopp på att Rajala-Lagacé-Sweatt kan få igång varandra. Lagacé har ju imponerat på senare tid och Rajrajs islossning senast kanske får honom att släppa på handbromsen nu och om de då får med sig Sweatt... Fagervall hårdkör ju trion i PP och jag tyckte det fanns lite gnista av lovande ändå; Svetten och Rajraj kan ju dra igång den fart som behövs så kanske.
Kronan borta i morgon blir ju lite test; denna Krona som var så fruktansvärd usel med ett självförtroende som en manet i öknen länge, men tydligt kör de sönder många motstånd numera. Vi får se.
Annars är det ju lördagsmatchen man ser fram emot och där är jag rätt att vi torskar. Det blir fullsatt på Hovet och vi som var sent ute fick inte bättre biljetter än någon sektion från gårdarklacken, huga! Det kommer att bli en extremt bra stämning på matchen men jag hade hellre upplevt den mer tryggt bortåt Luleklacken där jag brukar sitta.
Ungefär som längre tillbaka då Råkkarn var på matcherna här nere, när de spelades i Fjollbollen och de sportsliga DIF-vakterna en semifinal fick för sig att kräva att att Luleå-supportrar som samlats på en sektion tvingades att lokaliseras ut över hela Fjollbollen på enskilda platser, gärna på rad 87, dvs i stort sett i taket uppifrån, där jag hamnade några matcher, bläh;-)
Sven.Savage: Nu var det väl Örebro jag menade får det omöjligt klara sig vidare i ett slutspel.
För vår del är det mera svårbedömt, vi har väl förmodligen seriens bästa målvakt. Sånt kan räcka en bit, men det vägs väl till viss del upp av att vi samtidigt är urusla i PP.
Skulle vilja påstå att det mest humana SHL kunde göra för sin publik denna säsong är att skippa slutspel helt och låta seriesegern innebära guld och sedan ta sig en funderare på hur man kan göra hockeyn til len attraktiv produkt igen.
Jag skrev igår, apropos ligans och förbundets agerande gentemot Karlskrona, att "Tycker att det vore en god idé om Tingsryd, Kronan m fl drar igång en kampanj i syfte att få med sig supportrarna för SHL-lag och andra i Allsvenskan med stor tom arena att på årsmötet rösta bort den styrelsen som stöder Hockeyligan. "
Och nu föreslår Karlskrona kommun att landets kommuner slår sig samman mot ligan och förbundet, med misstanke att de försöker stänga ligan smygvägen.
Lindberg Råkkar: Ja, du har helt rätt. Teoretiskt är vi klara redan nu för åttondelsfinal men där tar där tar det naturligtvis stopp i två snabba. Vi får koncentrera oss på damerna nu!
DansbandsWolf: Ja, verkligen. Lassi är något otroligt grym - den nye Myllys utan tvivel - är bara ilskan v b, plocken och spadhanteringen som skiljer men det är ju annan vaktstil numera dessutom.
Och om det lossnar för Rajala-Legacé-Sweatt kanske vi kommer igång igen, efter formgropen senaste veckorna.
Håller med om att våra härliga damer säkert drar med sig herrarna och klubben.
Aporna kör sin något annorlunda värdegrunnnnnd, där damerna får paraplydrinkar när de inte är kedjade vid spisen;-)
Och på lördag blir det match på Hovet, ojoj, det blir riktigt spännande att se!
Nu såg jag inte 7-0 för slutade kolla för längesedan. Bedrövlig hockey och ett ynka spelmål(Rajala till Melart), resten var bara puckar på ren chans och idag studsade det förvisso rätt, detta ger inga större förhoppningar inför det stundande slutspelet.
Örebro verkar å sin sida i ngn avgrundsdjup formsvacka och kan nog få halvproblematiskt att ens nå slutspel och tar man sig dit överlever man aldrig runda 1.
Sven.Savage: Ketchupflaskan itopp det var inte igår och man blir glad. Lika glad som i söndags när Luleåa stenhårda damer sluggade hem seriesegern och visade grabbarna hur det går till. Är helt övertygad att det finns en vuss synergieffekt med dam/herrlag bredvid varandra i korridorerna (obs inga sexuella anspelningar). Vi har sett det i tidigare här i stan med basketen. Det här är någonting aplaget aldrig kommer få erfara...
Luleå får två utvisningar och Öret pressar på i PP inklusive 5 mot 3 en minut men utsökt fin och följsam box av Luleå inklusive att Lassi är så snabb att han alltid hinner flytta att stå ivägen när Öret får öppningar och skottar.
Fantastiskt underbar, spelintelligent och snabb, den nye Myllys. Helt klart seriens klart bäste vakt och den som säger annat hajar inte ett skit om hickeymålvakter.
OK för att Öret är det svagaste motstånd vi kunde ha, men viktigt att det lossnar för Luleå och miljonlinan:-)
Kan vi fortsätta spela bra blir det en grymt spännande avslutning om plats 3-6, en kamp där Djurgårn nu blandat sig i.
Och tänk att i övermorgon sitter vi på Hovet och ser vårt kära Luleå Hockey mot detta forktoppade Djurgårn!
Visserligen var Öret seriens näst mest formsvaga lag senaste åtta - bara Luleå var sämre - men nu verkar våra herrar ha smittats av våra damer och levererar en hockeyorgasm i andra perioden, påminnande om den när Luleås damer i lördags i praktiken vann Riksserien efter den underbara andraperioden i den sävligaste arenan.
Och huxflux släpper det för Rajala som först passar till mål för Melart och strax därefter behöver 4 sek PP för att sätta 3-0 själv. Därefter ny PP för Luleå och Rajala är aktiv värre.
Är det på väg att släppa för vår ihopsatta stjärnlina?
Maso får chans på chans och även om Örtes vakt kämpas skiten ur sig kan han till slit stå emot utam sätter sist första SHL-mål i Delfinen till välförtjänta 1-0 för Luleå:-)
Forwards Johan Harju - Jonathan Granström - Peter Cehlarik Jacob Micflikier - Lucas Wallmark - Anton Hedman Toni Rajala - Jacob Lagacé - Bill Sweatt Emil Sylvegård - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg Lennart Petrell
Backar Brendan Mikkelson - Craig Schira Jan Sandström - Jonathan Sigalet Ilari Melart - Christian Jaros Marcus Oskarsson
Målvakter Joel Lassinantti (Filip Gustavsson)
Vi kör alltså på med samma lag som tidigare. Linorna har ju funkat men under uppehållet kom man fram till att satsa så här och det kan mycket väl vara rätt tänkt att låya dem ha förtroende att fortsätta så lossnar det kanske?
Fabbe är fortsatt borta och Emil går med Foppa och Masti.
Intressant att notera att Filip Gustavsson tar båsdörren. Senast han var med i laget var mot just Öret i omgång 19 och iom den matchen vänte allt och Luleå var överlägset bäst av alla lag 18 matcher framöver. Vi hoppas på en upprepning!
KHL-slutspelet - eller mer korrekt slutspelet om Gagarin Cup - har startat och fjolårsfinalisterna SKA och AK Bars inleder med förluster.
Iofs inte oväntat - Bars kom bara femma i östra och SKA sexa i västra.
SKA, som blivit av med fläskberget Hollywood lurades ju att plocka med sig ett annat ex-Ape-sänke - Jocke Lindström - som inte rosat marknaden och mest fått sitta på läktaren på sistone. Nu fick han dock vara med en kortare speltid i första matchen och fick även en assist. Man lyckades t o m ta sig till sudd men väl där tog motståndarna, starka Lokomotiv vinsten.
AK Bars fick möta Slavat Yulaev och torskade med 4-2. Förra året höll ju Bars nollan i massor av slutspelsmatcher, det blev ryskt slutspelsrekord, men då hade de förstås HKLs bäste vakt förra säsongen - Anders Nilsson - med spaden. I år utan Anders är det en annan femma. Ex-Apan Oscar Möller har ju fortsatt gå halvbra men i förlusten blev han poänglös. "Halv"-bra i jämförelse med ex-Lule Hpckey-spelaren Linus Omark, förra året i Jokerit men i år rekryterad för rejäla pengar till Salavat vilken förstås blivit fortsatt succé. Linus hamnade på topp fem för både poäng och assist i bland KHLs bortåt tusen spelare och i matchen gjorde han ingen besviken utan passade till såväl 1-0 som 2-0 för Salavat.
Passade, förresten. Det låter ju som att "han hade pucken" innan någon målade, som det ofta handlar om. Men inte i Linus fall. Mannen lägger ju av och till sådana underbara pass att han borde ha fler än ett poäng för dessa.
Kola bata in länken, presenterad av kunnige robert enkelP påHockeysverige. Där inser man att det är ett pass som skulle kunna ha avlossats 20-30 ggr i vilken SHL-match som helst. Men det har aldrig hänt. Och när en sådan stjärna som Linus gör det ser det så enkelt ut...spm det alltid gör, när någon seglar högt över alla andra och ser saker som de krälande på marken inte upptäcker.
SHL fortsätter. Nu är det dags för de avslutande sju matcherna av serien. Luleå har verkligen kastats mellan hopp och förtvivlan.
Se bara på nedanstående figurer som visar Luleås resultat jämfört med de övriga lagen.
1. Spelet fungerar inte alls och belackarna från andra lag vet inte till sig av glädje över att Luleå hackar: "De ville ju vinna serien, ha ha ha" och så vidare. Vilket alla normala lag förstås vill, men om Luleå gör det får man det plötsligt till att det är något fult? Ska vi gå ut före säsong och hoppas att vi när plats 13 eller?
"Real Luleå" som köper upp spelare till höger och vänster förlorar och förlorar, ropar motståndarsupportrar som förklarar att Luleå är köpeklubbarnas Köpeklubb! Alla som bryr sig om fakta vet ju att Luleå i nästan tjugo år kämpat i motvind med en ytterst begränsat ekonomi och i stort sett aldrig varit ens på banan när det gällt att tävla om de bästa spelarnas signaturer, om vi inte utvecklat dem själva. Nu har Luleå en "enorrrrrrrm kassakista att köpa hejvilt för" hånar motståndarna, när sanningen är den att man bara behöver gå 13 mil söderut för att hitta en klubb, som har öppen kran från kommunen, som fyller på den klubben med mer pengar än Luleå drar in från sponsorer, även om Luleå fått mer stöd senaste året.
Och när Luleås spel inte kommer igång jublar alla motståndare. Varför? Varför är de så glada att just Luleå misslyckas?
Jag tror faktiskt att hånet inte är så utpräglat, trots allt. De flesta har varit med om liknande, om klubbar som satsat och satsar och misslyckats. Pungen med en jättesponsring i så många år, som alltid köpt de bästa och dyraste, genom att med Mike Helbers eget erkännande t ex ha snott Pär Arlbrandt från Luleå genom att lova 3-4 ggr så hög lön. Eller för den delen Värsta Köplustan som vanvårdade egna talanger, fyllde på medköpespelare men misslyckades nästan alltid och på några år nästan drev den klubb i hockey-Sverige som hade mest överlägsna ekonomiska resurser i konkurs. Eller Warulfven och HV som var solida och stabila men valde fel vägar och på slutet gång efter gång fick sparka bortåt en femma och köpa en ny av extra dyra spelare för att inte kollapsa och sparkas ur serien.
Med hänvisning till allt sådant är det klart att en erfaren hockeyintresserad inte lyfter på ögonbrynen för att Luleå fick problem.
Men på en plats vet jublet inga gränser. Jag talar om Apschtaan där Norrans Apjournalister öser ut glädjen i korrupta snedvridna artiklar uppföljda i kommentatorsfälten av folk som har som speciell vinkel på hockey att hata och inte att älska. Jag talar om vissa Apledare som oförsonligt likt folk med vita strutmössor fast det inte är Luciatider synes i första hand vara ute efter att överdriva sin och sitt lags egen betydelse, helst då genom att racka ned på ett lag norrut. Jag talar om näthatartroll som basrerar hela sin tillvaro på ambitionen att hitta något att hata och helst alla närliggande klubbar vilket f n fokuserats på en konkurrent i nuvarande serie.
2. Och så kommer den gula perioden. Som ett mirakel reser sig Luleå Hockey ur askan och plötsligt fungerar allt. Laget seglar högt över alla andra och allt tycks lyckas. Laget kan på något vis knappt förlora längre och klättrar som en stenget på Himalaya uppför hinder efter hinder och ingenting tycks omöjligt. I beskrivningen var det alla som gick samman: spelare, tränare och ledare gick ned till golvet och alla hjälpte till att analysera varför det gått som det gått och hur man kunde ändra på det.
Och man kom överens. Och man blev bäst i landet. Och det bara fortsatte och fortsatte. Från bottenplacering tog vi poäng efter poäng och plötsligt hade vi klättrat ända upp till plats 3! Och även om vi öppet deklarerade att avståndet upp till lagen på plats 1-2 var oöverstigligt, kunde vi ju räkna, och räkna fram att fortsatte det så här var det t o m möjligt att vi kunde utmana om plats 1-2.
3. Men sedan kollapsade vi. Varför? Känslomässigt upplever man det nästan som ett grekiskt drama med den klassiska dramaturgen där det bara går bättre och bättre för hjälten - dvs Luleå Hockey i detta fall - till dess vi begår det oförlåtliga misstaget att tro att vi människor är likställda med Gudarna. Det är det som kallas Hybris. Dramat fortsätter sedan till periferin, omslagspunkten när framgångarna plötsligt upphör och det börjar vända nedåt. Vilket i vårt fall skedde omgång 38. Därefter - fortfarande enligt klassisk grekisk dramatik - fortsätter fallet ända till dess att vi krossas, att vi drabbas av Gudarnas hämnd: Nemesis.
Upp som en sol, ned som en pannkaka.
Kärt barn har många namn.
Vad är det som felar? Råkkarn menar att brunkarlule saknar backar som slår pass till forwards i fart. Och kanske är det så. Det är ju riktigt att spetsspelare som Rajala och Sweatt som ska ha de puckarna och stå för de vinnande insatserna inte märks. Men utöver den detaljen är det ju så att linorna inte får ihop det längre, att de inte satts samman till vinnande tripletter. Och framför allt tydligt är detta i PP där en aggressivt, snabbt spelande femma som hittar varandras klubblad och alla fem hela tiden rör sig med fart, vinner matcherna. Men Luleås PP-formationer ser snarare ut som fem grabbar som agerar som de precis sökt burskydd. Lätt överdrivet.
Spelet havererade från omgång 38 och framåt och sedan dess är vi - se röda tabellen nedan - SÄMST i hela ligan, från att innan des ha varit bäst, t o m överlägset bäst.
Kan vi vända på detta? Fortsätter vi så här pekar ju prognosen på den gröna slutställningen, dvs att vi riskerar direktplats till kvartsfinal t o m.
Nja, det är ju osannolikt att vi hittar lösningen och det känns snarare som att vårt fall fortsätter och säsongen glider in i ett fiaskoslut - att vi drabbas av Nemesis - och åker ut i kvartsfinalen eller i värsta fall redan i åttondelsfinal. Vilket Apsupportrar av särdeles elakartat slag kommer att älta i decennier. Även om de själva faller, kollapsar och går i konkurs, kommer det inte att betyda lika mycket för dem som det faktum att de kan berätta gång på gång för varandra om säsongen 2015-16 när Luleå misslyckades, medan de står där på bakgårdarna och värmer sig vid eldarna i återanvända oljefat och av den köldkalla skogsstjärnan.
4. I kväll möter vi Öret. Ett annat lag på dekis. Faktum är att det är bottenfinal för senaste nio omgångarna när det näst misslyckade Öret möter det mest misslyckade Luleå.
Men. Tiden för den gula tabellen inleddes med att vi överraskande spöade Öret på bortais, fast vi lirade med historiens yngste målvakt med vår spade. Ett halvt mirakel, tycktes det då, och det var starten på 19 underbara omgångar då Luleå tog närmare 3,0 än 2,5 poäng i genomsnitt per match.
Jag har inget annat som talar för att vi kan repa upp detta, att ordna upp vår ej fungerande hockey just nu. Annat än att vi möter Öret.
Det känns ju väldigt ovidkommande, för att inte säga värdelöst.
Wilhelmsson: ja ny är den då inte, har haft en sån som snurrat runt på kontoret i minst 5 års tid, har nog sett andra varianter med andra lag också. och alltid retar den nån! :)
Hmm, nu satt förbundsordföranden Anders Larsson i Cmorestudion senast där de var överens om att "Karlskrona lurat förbundet" att godkänna kommunens plan på att bygga ut arenan att ta >5000 åskådare, vilket förbundet - eller är det inte snarare ligan? - krävde.
"Vi har ett brett stöd för detta "menar förbundet" och börjar surra om stängd liga igen.
Jag är så jävla trött på dessa nissar. Ett s k brett stöd finns bara bland de klubbar som redan har arenor som redan tar >5000 åskådare.
Hela övriga hockeysverige inklusive väsentligen alla supportrar av hockeylag även i SHL är MOT kravet.
Tycker att det vore en god idé om Tingsryd, Kronan m fl drar igång en kampanj i syfte att få med sig supportrarna för SHL-lag och andra i Allsvenskan med stor tom arena att på årsmötet rösta bort den styrelsen som stöder Hockeyligan. Med det som bas kan man äntligen komma åt dessa nissar som motarbetar det sportsliga vi alla hellre vill ska råda, än att galningar sitter och kräver att Kronan som drar max 3500 åskådare och har arena för det ska tvingas bygga till 1500 platser ytterligare och spela med dessa 1500 platser tomma för att göra Hockeyligan glada.
Min misstanke är att Hockeyligan använder detta för att sikta på en allt mer stängd liga: något Åshöjden vill de inte ha in, så därför siktar de på att kräva en inträdesbiljett på hundratals miljoner för att mygla bort de lag vi alla vill se.
Helt oväntat upptäckte jag ett dokument som illustrerade 20-årsjubileum för händelserna våren 1996 då Luleå Hockey vann den, enligt samstämmiga bedömare, tuffaste SM-final som spelats i landet. Medan Apa Stingrays skämde ut sig i gärdsgårdsserien med Hönsgård i Husum.
Och nu agerar Sexpressen i Luleås tränarfråga. Man springer ut med parallella artiklar och förklarar att
a) förhandlingarna med Luleå om förlängning inte fungerar och försöker pressa Osten som är ett nummer för stor för de små "journalisterna" och enkelt hanterar deras frågor med vänsterhanden
b) Fagervall redan är klar för jobbet som sportchef för Burkölen
Ja, där ser man. Kanske är det riktigt. Och springa med skvaller är förstås enklare än att bedriva riktigt hockeyjournalistik. T ex se på matcher och analysera resultatet.
De är väl utbildade genom att ha skrivit "artiklar" om att Robinson-Pelle skitit på sig i fyllan eller att "Farmen-Nisse pissat i bargästernas dricksglas"...
Det dröjer några veckor innan slutspelet för damerna drar igång, men idag har de tre första lagen valt motståndare. Så gör man för kvartsfinaler och likadant för semifinaler om jag förstår rätt.
Det är alltså Luleå som väljer först, sedan Pungen. Efter vår härliga insats då vi passerade Pungen med 25 minuter kvar av säsongen:-)
Gnaget vann på Hovet mot Djurgårn med 1-0 och passerade därför Djurgårn och som trea fick Gnaget välja av de två kvarvarande, medan Djurgårn fick det lag som blev kvar.
1 Luleå HF 87 2 Linköping 87 3 AIK 72 4 Djurgårdens 69 5 Leksands 64 6 HV 71 52 7 Brynäs IF 48 8 MODO Hockey 37
Luleå valde Pölsan. Det var under bussresan hem igår som laget bestämde de. Man tyckte att spelet fungerat bra mot dem och avstod därför att välja 8an MooDoo
Därefter struntade även Pungen i att ta MooDoo och valde i stället HV. Det kan nog bara tolkas som att Pungen förutsätter att de enkelt fixar båda lagen och tar därför HV för att få ett nära beläget lag i stället för längre resor till Höga Kusten.
Vilket innebar att Gnaget därefter kunde välja det enklaste motståndet MooDoo och så gjorde.
Varpå Djurgårn fick det tveksamma nöjet att möta svåra Musikanten i kvartsfinal: en tuff uppgift.
Läser sexpressen, där en välskriven artikel om David Rautio Berguv presenteras (länk). Efter att ha läst inledningen skrålar jag ned för att se vem som skrivit och mycket riktigt. Det är Mattias Ek, den hockeyskribent på tabloiderna sexpressen-aftontrasan jag respekterar mest. Vore alla som han skulle jag aldrig drömma om att sammanfatta tabloidernas hockeyskribenter som självutnämnda experter slask praoelever.
Ek beskriver vilken stor vakt Berguven är och informerar dessutom om att ryktena går att IFK Helsingfors är ute efter honom.
Det är ganska stort. Finland, som är och alltid varit så fantastiskt duktiga på att utbilda vakter, och storlaget Helsingfors funderar på Berguven. Grattis, David, bara det redan beskrivna är ett utmärkt betyg som inte många lyckas med.
Medan makrussvensson utlandsbud bara finns mellan hans egna öron, där han förklarat att han nu ska bli NHL-målvakt, fat inget NHL-lag ens vill bjuda honom till kampen att fightas med >5 andar vakter, dvs NHL bedömer makrussvensson som inte ens # 150 för Nordamerika:-) samt Apsupportrars, som förklarat att "talangfabriken" Apan utvecklat makrussvensson till en "världsmålis"....
du kom med ett antal förryckta påståenden, för att kommentera min beskrivning av vaktinsatser i serien, under helgen. Det var tämligen knäppt tyckte jag, men fick uppfattningen att du deltog i middagsfestlighet och hade smakat starkt varför ditt omdöme förklenades.
Bl a visade jag upp hur Joel Lassinantti, sedan han opererats för sin sjuka ljumske som hämmade honom i höstas, därefter lirat en massa matcher och är åter tillbaka lika underbart duktig som han var i fjol. Och som vanligt utklassar makrussvensson när det gäller vaktstats. Jag valde att visa upp % räddningar och Lassi räddar en hel % mer än makrussvensson - en riktigt stor skillnad när man talar vakter.
Sanny Lindström har i sexpressen gått igenom diverse tabeller för SHL-hockeyn baserad på prestation sedan årsskiftet. Mycket klokt av Sanny, med viktig info och fakta för att basera bedömningar på (men som alla pulver till självutnämnda experter är för lata för att göra, och i stället läser de bara årsfakta på swehockey.
Nåväl. Sanny väljer att presentera vaktstats genom att ta ett annat mått: genomsnittsmål insläppta per match. Och inte oväntat visar det sig att seriens två bästa vakter sedan årsskiftet är två pojkar som är födda i Luleå och utbildade till vakter av Luleå Hockey toppar listan och dessutom toppar han det överlägset.
Medan makrussvensson, som "talangfabriken" utbildat till att bli en "världsmålis" sedan makrus kom till Apana, bara 28 år ung, inte så oväntat för kunniga häckar betydligt längre ned på listan, vilket han alltid gör på listor över vakter.
Det duger inte att då och då stå paralyserad och släppa in enkla mål om man ska vara "världsmålis" även om det i Apans egen lilla underbara värld är så att man blundar för det som talar emot det som man själv bestämt sig för ska gälla, redan innan det hänt...
Ser att Aftontrasan skriver om avslutningen och resultatet av Riksserien.
Hyllning av seriesegrande Luleå Hockey, fin analys och presentation av de olika lagen inför slutspelet?
Nej, naturligtvis inte. Vi talar ju Aftontrasan. Varför skulle de självutnämnda experterna förnedra sig att tala om det som Wikegård förklarat vara frotteringshockey?
Man fokuserar bara på att det var ju orättvist, juh, att Luleå fick spela på resultaten av Pungens match.
Jo, att det var underligt tycker vi ju alla och vet inte varför det blev så. Om det varit planerat på det viset hela tiden, eller ändrats av någon anledning, och om klubbarna varit tillfrågade men inte reagerat eller om förbundet bara rakt av ändrat utan info mm?
Men det framgår förstås inte av artiklarna, som i stället fokuserar på att insinuera att Luleå vann på mygel. Det gäller ju att hetsa, och eftersom etsningen inte sker mot någon Fjollträskklubb är det bara att köra, tycker Aftontrasan. Och lyfter fram Pungens tränare med utvalda citat. Men "glömmer" att förklara att Luleås tränare också tyckte att det var konstigt att några av matcherna - Djurgårn-Gnaget gick ännu senare! - gick senare än andra vid en avslutningsomgång.
Grejen är den att schemat gav Pungen hemmatcher lördag-söndag mot ett enkelt motstånd (SDE) och ett svårare (Musikanten) och ett än Luleå som hade bortamatcher lördag-söndag mot ett svårare (Pölsan) och ett enklare (Sundsvall).
Vill man vinkla kunde man vinkla på att sammantaget gavs Pungen bättre chanser genom att avsluta hemma med chans att ösa in mål, medan Luleå fick avsluta borta med svårare uppgift då.
Grejen är den att i lördags hade Pungen chansen att avgöra serien. Inför helgen hade Pungen ledningen med tre plusmål gentemot Luleå. Det är också väl känt för Pungen att Luleå vunnit flera matcher i serien mot svagt motstånd med 11-0 och det kunde förutsätta att Luleå skulle sätta av en liknande målfest mot det lag i serien - Sundsvall - som släppt in flest mål av alla lag.
Så i lördags mötte Pungen SDE, det andra av de två lag mot vilket de bästa lagen har målfester, och Pungen skulle ha satsat på att ta en massa plusmål där. Nu vann man matchen "bara" med 8-3 och förbättrade därmed sin målskillnad med bara fem mål, medan de borde ha lyckats med dubbelt så mycket, om de insett att de måste göra sitt bästa.
Det var orsak 1 till att Luleå vann serien.
Luleå, å andra sidan mötte i lördags Pölsan borta. En riktigt svår match och det fanns risken att Luleå inte ens skulle ta tre poäng där. Men i stället går Luleå ut mot svåra Pölsan på bortaplans - och krossar Pölsa efter en underbar andraperiod som Luleå vinner med 0-5!
Det var orsak 2 till att Luleå vann serien.
Och i avslutningen i söndags hade Pungen insett allvaret och satsade på att spöa Musikanten med många mål och lyckades ta en ordentlig seger och vann med fyra mål. Men lyckades inte bättre än så, överraskade inte genom att vinna med större siffror vilket alla insåg skulle behövas.
Det var orsak 3 till att Luleå vann serien.
Slutligen hade Luleå målfest mot Sundsvall och vann med 0-12, dvs de plockade in sju mål fler än de behövde. Att Luleå skulle vara mäktigt en sådan målfest förstod alla som förstod något och som också sett hur Luleå gjort så många gånger under serien tidigare. Pungen visste det, men mäktade inte med att göra bättre än att lämna bordet med ett vidöppet läge för Luleå att smasha in bollen, vilket Luleå gjorde med råge.
Det var orsak 4 till att Luleå vann serien.
Sanningen är alltså den att Luleå vann Riksserien pga ett flertal händelser och sista dagens matcher var inte avgörande. Den främsta orsaken anser jag vara Luleås fantastiska andraperiod borta mot Pölsan i lördags, som vi vann med 0-5. Samt att Pungen i lördags där de hade chans att segla ifrån med målskillnad >10 mål, men bara lyckas göra det med 5 mål. Där har vi det som avgjorde Riksserien.
Det borde Aftontrasan ha kunnig lyft upp om de förstått hockey och om de brytt sig.
I stället väljer de en annan vinkel för att insinuerande och elakt hetsa mot Luleå Hockey.
Men med tanke på Aftontrasans hela historik är det förstås ingen som är förvånad. Det drabbar ju "bara" Luleå, som ligger så jävla långt bort i ödemarken att man inte ens kan resa dit på SL-kortet.
M.Lemiux: Kan förstå dina synpunkter, har själv tänkt så.
Jag tycker t ex att All Stars-matcher när ingen tacklas utan alla bara tutar och kör varpå ena laget vinner med 23-22 är extremt ointressanta.
Däremot skulle det vara väldigt intressant att se match mellan herrlag på elitnivå där man a) följer damregler, samt b) gör sitt yttersta för att vinna.
Alltså en tuff och fysiskt match på alla sätt förutom då tacklingar. Och fick man då också slippa all icke avsedd användning av klubba vore det riktigt trevligt.
Det skulle iofs innebära att en sådan som fläskberget inte kunde bli kvar. Men vi skulle väl få försöka klara oss ändå;-)
Sven.Savage: Hehe, Luleås form sviktar rejält....snöpligt att få en formsvacka nu så nära slutspel t.o.m förlora mot MoDo hemma, nu är det upp till bevis igen för Faggen att väcka laget. Lite tråkigt för MoDo, trodde innan säsong att de skulle klara att undvika kval men så blir det nog inte :(
Nåväl, kul med serieseger för damerna men angående kvalite på spel så är tyvärr damhockey tråkigare att se på...inga tacklingar är också en tråkig ingrediens. Jag tycker absolut inte att tacklingar ska tas bort från herrhockeyn, för det vore ett dråpslag. Visst, ibland är tyvärr olyckorna framme och det blir skador, men ska det tas på bekostnad av tacklingar? Nej tack, en av de största och viktiga ingredienserna i hockeyn försvinner då.
Joel Lassinantti Luleåpojke, utbildad helt av Luleå Hockey. Har fortsatt kontrakt och är helt ohotad etta. Den nye Myllys har slagit igenom med dunder och brak och är redan sina två första säsonger i SHL bäste vakt.
Danne Larsson Bodengrabb, utbildad som junis i Luleå Hockey. Danne Larsson har utgående kontrakt och det är väl ingen som tror på en förlängning. Han köptes ju in när David Rautio fick en sådan lön föreslagen av Pungen att Luleå släppte honom. Men var ju tänkt att kunna bli förstevakt eller åtminstone fightas om den positionen. Så har det ju inte blivit. Han har konstrat lite som han brukar – förklarat att Luleås träning av vakter var helt fel och orsak till att han silade (som han alltid förklarat att det är någon annans fel när han silar) och bestämde sig för att sköta träning själv. Sedan varvade han att leverera sämre insatser med att kliva av inför match och förklara att han förkylt strumpan eller vad det kan vara. Vilket ledde till att Osten köpte in Hovinen – som misslyckades big time – gissningsvis för att förklara för Danne att antingen levererar du eller så skeppar vi dig.
Därefter har han nog försökt och funkat hyggligt men nu råkar det vara så att Joel Lassinantti slagit igenom Big Time och det har inneburit att Danne inte behövts på samma sätt.
Jag överdriver kanske kritiken av Danne ovan, men min slutsats är att Luleå inte kommer att ge honom nytt kontrakt. Vi är redan säkrade på förstevaktsidan och för övrigt har vi en massa lovande vakter på väg upp.
David Rautio Berguv Luleåpojke, utbildad helt av Luleå Hockey. Det påstås att Pungen planerar att släppa David Rautio Berguv. De har ju i flera år storsatsat på Marcus Högberg. Det enda problemet för dem är att Marcus inte fixar det stabilt och Berguven har fortsatt vara den bättre av de två, f n med bästa vaktstats i SHL vilket dock växlar när någon annan vakt tar över ett tag.
Det vore förstås tänkbart, nästan logiskt att Berguven nu återvänder, för det ryktas att Pungen kommer att fortsätta satsa på Högberg pluc någon annan, men det som talar emot en återkomst för Rautio i Luleå nu är väl att han för det första fått en utmärkt lön av Pungen och frågan är om Osten är beredd att ge det nu – speciellt som Barguven då skulle få klart högre nivå en den vakt – Lassi – som man tror ska ta spaden de flesta matcher?
Mattias Modig Luleåpojke, utbildad helt av Luleå Hockey. Mattias nådde ju väldiga framgångar för Luleå och blev t o m landslagsvakt men nu har han hoppat runt lite överallt i många år och vid sidan av skador har han inte lyckats någonstans i högre sammanhang. Senast fick han hoppa in för Boden i division 1. Nej, Mattias karriär verkar vara i risk nu och kanske på upphällningen.
Anders Nilsson Luleåpojke, utbildad helt av Luleå Hockey. Vår just nu mest lyckade vakt, även om förstås Lassi utmanar. Men Anders har fightats i stora sammanhang senaste åren – bäste vakt i KHL i fjol, i år slagit sig in i NHL och vaktat >20 matcher för Oilers; inledningsvis mycket lyckad, men haft lite formdal senaste >5 matcherna. Många hade gärna sett att Anders kommit hem för att med Lassi visa fram ett vaktpar som utklassar vad andra SHL-lag har, men Anders är med all säkerhet inte beredd att avbryta satsaningen för att bli en riktigt stor stjärna internationellt och dessutom tjäna stora pengar. I detta nu vet ingen om han lyckas landa fortsatt NHL-spel efter säsongen, men han har chans och skulle det inte fungera är det svårt att tro annat än att han skulle erbjudas bra kontrakt i KHL.
Viktor Fasth Kalixgrabb, utbildad som tre år hockeygymnasiet i Luleå. Nej, att han skulle komma till Luleå är väl knappast något som vare sig Luleå eller Viktor funderat på. Han bröt sig ju in i NHL till förstaspade, men tappade sedan greppet pga skador. Nu tycks det ändå som att han är på väg att etablera sig i KHL så där stannar han nog. Men rykten går att Apan – som lär tappa vakter efter säsongen – kommer att ge Viktor en offer he cant refuse. Blir det så? Kanske, kanske inte, men det är klart att Apan har ett enormt välfyllt bankkonto efter all kommunaldoping så det kan ju hända. Annars har ju Viktor faktiskt hus i Växjö och Läjkrarna skulle också behöva en rejäl förstevakt. Men har de råd med Viktor? Det tror jag inte.
Johan Gustafsson Köpinggrabb, kom till Luleå som junis. Johan slog ju igenopm rejält i Luleå och vaktade hem junis-VM men karriären fastnade som för så många i AHL och sedan kom han till Köplustan där han inte övertygat. En vakt som liksom många andra hamnar i ett sådant läge att han i flera år inte utvecklas vidare eftersom han lämnar för tidigt utan att få någon chans tilld et stora klivet. Tror att han är lite fast som tvåa tills vidare hos Köplustan och knappast på agendan för Luleå.
Som om det inte var nog har vi ju även flera, t ex
Samuel Ward Utbildad som junis i Luleå Hockey och en naturlig näste vakt att plocka in.
Filip Gustafsson Utbildad som junis i Luleå Hockey och satte nyligen rekord som yngste vakt i Elitseriens historia, dessutom med utmärkta insatser under tre SHL-matcher.
Albin Enqvist Blott 15-årig Luleågrabb som kliver in och får ta båsdörren i SHL senast för Luleå.
Ja, det var bara ett axplock förstås. Det finns mer att hämta bland alla Luleås utbildade vakter och arvet efter Myllys och den fina vaktutbildningen innebär att vi knappast behöver leta vakter från andra håll. Vi har så det blir över av de vakter vi själva utbildar.
Apans vakter?
Bara som jämförelse kan vi väl se hur det står till för vår närmaste granne i SHL. De har ju kört en något annan stil än vi. I stället för att utbilda egna vakter köper de färdiga, ofta i runt 30-årsåldern. En sådan är markussvensson som påstås nu ha utbildats till ”världsmålis” vilket är överraskande eftersom han aldrig nått upp till mer än runt 92% i SHL och vanligen legat lågt på listan för vaktsats. Nu ska han tydligen vara ”klar” för Läjkrarna nästa år, enligt trasan Ros, medan Läjkers sportschef förklarar att man inte haft någon som helst kontakt emd markussvensson. Det låter som en ”fläskberget” som ljög friskt förra sommaren om alla monsterkontrakt han blev erbjuden, till dess att någon journalist frågade klubbar som fläskbergets agent påstod vara ”superintresserade” och de svarade att aldrig i livet, har aldrig varit på talat, varför skulle vi vara intresserad av en föredetting som går mot pension. Markussvensson själv menade ju förra sommaren att nu skulle han bli NHL-vakt och allt var klart för det till det visade sig att ingen var det minsta intresserad. Ja, det är underligt hur det håller på aporna fläskberget och markussvensson, de två hos Apan som har blivit påkomna flest gånger med osportsliga, lögnaktiga rena filmningar.
Men Apan har ju faktiskt en EGEN vakt på gång. De har ju signat pensionären johan backlund, en vakt som aldrig blev någon stjärna och som nu är i dalande. Men grejen är den att han faktiskt är född i Skellefteå och lämnade Apschtaan först ddrygt 20 år. Nu har han visserligen bara varit i truppen än så länge och aldrig fått chans att ens ta båsdörr medan någon annan vaktar. Men det kommer nog och när Backlund tar båsdörren signalerar det ett rekord för då blir det frösta gången någonsin Apan har en Skellefteåpojke som vakt. En Skelleftegrabb, utbildad av Apan som blir vakt för Apan i Elitserien SHL! Visserligen bara som båsdörrsvakt men det är ju en uppgift som någon ska ta också. Och vilken fin karriär som vaktutbildningen hos Apan då fixat till, strax innan han pesnioneras når han fram till att ta båsdörren. Det är vackert!
Vårt damlag har gjort en fantastisk prestation. För 20 år sedan vann herrarna serien för första gången och av bara farten tog vid dessutom Gludet.
I morgon ska damerna välja motståndare i kvarten.
Utan att ha kollat så noga väljer väl Luleå MooDoo, Pungen Pölsan, Gnaget HV och Djurgårn får då Musikanten. Alla fyra lag 1-4 bör vinna sina kvartar, även om Djurgårn förstås får svåraste uppgiften mot Musikanten.
Med det skulle innebära att vi därefter får Luleå-Djurgårn samt Pungen-Gnaget i semifinal. Gissningen är förstås att Luleå och Pungen tar sig till final, efter att ha landat så långt före övriga lag i serien.
Men Sthlmslagen kan man nog inte räkna ut i förhand.
Gnaget förlorade borta mot Pungen med 2-1 respektive 2-0, men den första av dessa kom först på straffar. Hemma förlorade Gnaget en match med 4-5 i sudd, men vann den andra med 4-0! Man har alltså tagit 7 / 12 poäng av Pungen vilket inte är dåligt alls. (Seriesegrande Luleå har jämförelsevis bara tagit 2 / 12 och förlorat alla fyra matcherna mot Pungen).
Luleå har visserligen vunnit alla matcher mot Djurgårn men fått slita för detta och vann borta med 1-3 och 4-5 samt hemma med 2-1 och 4-2. Inte så överlägset alls.
Men gissningsvis ska det väl bli Luleå-Pungen i final.
Sven.Savage: Märkligt att sista omgången inte spelas samtidigt. När det blir så en målskillnadsaffär är det ju oerhört orättvist. Känns märkligt oproffsigt och något som inte borde vara speciellt svårt att planera.
Grattis till seriesegern. Hur fungerar slutspelet? Är det kvartsfinaler eller körs det semi direkt? Bäst av 5?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jäkligt irriterande. Jag sitter som vanligt och jobbar på en monitor medan jag har hockeyn på en annan, men dessa lagningar gör ju att man inte kan sköta vare sig det ena eller andra. Ytterst störande.
Fast nu har det fungerat några minuter. Tack och lov.
Kronan har haft lite tryck i vår zon nu 15-6 i skott under andra periodenoch efter att ha talat så väl om Joel Lassinantti idag har jag passat på att koncentrerat titta på hur Lassi rör sig. Jag gör så ibland.
Och det är fantastiskt vackert att skåda hur han rör sig och så enkelt det ser ut när Kronans - ibland utmärkta - chanser inte blir något av. Ungefär som att se en perfekt spanjorska i flamenco; människans svar på tjurfäktning.
Det är särskilt tydligt hur Lassi vet vad som ska ske innan det sker. Underbart.
Fy satan, nu bärjar C No More att lagga skiten igen. 1 sekund hockey, tre sekunder frysning. Nästan lite vahetterenu eråååtiskt. Helvitte!
Däremot skulle jag jääääävligt gärna vilja ha reda på varför det aldrig i helvete laggar när de pumpar ut reklam i paus! Bara när de är hockey. Som att öppna Sexpressen på nätet, sjukhundra reklamfönster som döljer tidningen.
Nåja. Lassi tar allt men Luleå spelar in 1-2 innan perioden är slut. Var väl end agången vi fick låna puck...
Undrar hur Kronans forwards känner det nu, när de haft så många chanser men utan att måla?
Jag tror att det är ungefär:
Jag mötte Lassi, jag mötte Lassi och jag såg att storhet fanns.
Matchens stjärna lyste klart med egen målvaktsdans.
Jag mötte Lassi, jag mötte Lassi, han visade för mig sin plock.
Han har puck ibland - hockey, mitt hjärta känner rock!