Sven.Savage: Mmm, de vrider och vänder ut och in på bortförklaringarna och sig själva nu i Skelleffteåboken. Vad är det som händer? Ut i kvarten och hjältarna kommer inte krypandes hem längre när de misslyckats i större sammanhang. Men allt följer naturligtvis sektens högre planer, på något sätt, ändå!
Det ena ordet var då och det andra är sen. Ett har fyra bokstäver, det andra fem. Ena kan man utan vidare skriva bland URL medan det andra tappar prickar. Och så vidare.
Ett annat exempel är
Apmonstret 2017-05-02:
"Läser att dynastiernas dynastiförening för diskussioner med Martin Lundberg. Mannen, myten, legenden, som är som huggen ur sten. En jävligt hård stensort dessutom. Nu är jag ingen geolog, men någon slags härdad granit är det nog. Den mytomspunne iskrigaren som har sin egen standard i folkmun kallad för Martin Lundberg standard. En spelare som skulle kunna stirra ner Clint Eastwood och få Steve McQueen att byta kallingar.
Mamma mia! Hetta, Lundberg som yttrar i en kedja som jagar livet bland de panikslagna backarna i SHL. Inger mer fruktan än Djingis Khans och Attillas horder tillsammans tror jag?
Det luktar guld! Det kan jag säga redan nu."
Apmonstret 2017-05-02:
Martin Lundberg till Växköp. Han tar alltså pengarna. Usch Martin, trodde jag inte om honom!
Martin Lundberg är en tuff och defensivt skicklig spelare som man framför allt gillat för det svartgula hjärtat. Hade vart perfekt att ha som BP spelare och som kämpe, en potentiell framtida kapten. Tidigare en begränsad spelare som moderföreningen haft tålamod med och utvecklat under lång tid.
Då går han till Växköp Fakers för några silverpengar, istället för att bli en klubblegendar??? Min känsla är att Skellefteås fans inte kommer att se med blida ögon på detta svek. Tror inte Martin är välkommen tillbaka.
Därför är det dumdristigt att kasta iväg stora pengar på sarggnuggare som Martin Lundberg. Låt han gröta efter sargen hos Växköp så plockar vi in några mer talangfulla för samma pengar.
Vi andra skrattar högt när vi noterar hur någon går från "mytomspunnen iskrigare huggen ur sten" till "begränsad sarggnuggare" från den ena sekunden till den andra när apsanningar presenteras.
Samma logik, samma ärliga och sanna uttalanden som när fläskberget Hollywood förklarade "sin hockey". Vi hoppas alla slippa se den förorena våra isar i fortsättningen.
Alla som ser något mänskligt på nedanstående bild räcker upp handen (OBS! Primathänder räknas ej).
He he, noterar att 95 kg Martin Lundberg - Apans ende tuffing efter MooDoositen Werner som självständigt lyfte förlorarföreningarnas förlorarförening upp i Elitserien - nu tackar nej till Näsans komse, komse och stora säcken med kommunaldopingspengar.
Liksom pojkarna Emanuelsson och mänga andra. Till Apan vill de ej åter. Har de ledsnat på lögner, sektmentalitet och värdegrunnnnnnd?
Bulan och Rönken har också tackat nej till att ta över Apan som huvudtränare.
Näsan öppnar kommunaldopingssäcken allt vidare, men "glansen" tycks ha falnat, rejält.
Nu talar vi om en grabb från Apschtaan, som växt upp och spelat för Apan hela sitt liv - förutom senaste säsong då han lirade för småpengar i AHL, misslyckat - och nu förklarar han att han tackar nej till Näsan eftersom han inte är intresserad av det där gamla utan vill komma till nytt.
Martin Lundberg är klar för Växjö Läjkers.
Apans supportrar får en ny person att hata. Man undrar ju hur de hinner med, de där Apfansen, att hata och håna och hata och håna allt och alla hela tiden.
Tarasov: Bra tips! Såg att de kommer från Luleå. Inte oväntat, Hela Max-kedjan är ju från Norrbotten - initialt visserligen malmfälten - men dominerande startbas Luleå innan de spreds över landet.
Enligt hemsidan ska Luleåhaket Bastard ligga på Stationsgatan 29, granne med klassiska Wienerhörnan, men jag hittar det inte på gatuvyer konstigt nog?
Med alla dessa gatumatserövringar som kommer från Luleå undrar jag när det blir dags att gatumatsställenas gatumatuställe, the best and only, järnvägshaket ska expandera och ta över världen? Troligen börjar de i Rangers/Islanders-trakter för att avancera in Unter dem Linden:
Sven.Savage: Får passa på att ge ett tips gällande föda:) Bastard Burgers.... slank in hos dem i Uppsala. Mkt bra även om sötpotatispommes inte är min grej, konceptet kommer tydligen från Luleå.
Daddeh: Ja, det blev lite annan valör när det först lät som att pölsorna match efter match kört så där men till slut landar i en gång; på gränsen till var det feluppfattat. därav inte ment att det inte var olämpligt, om det sades en gång.
Sven.Savage: Ja, om det bara lyssnas igenom vad berörda spelare sagt efter att en situation påkallats så kan jag tycka det är acceptabelt för straffbara incidenter, ex. mordhot. Däremot vill jag absolut inte höra vilken nivå av läppfladder eller harmlösa skällsord som retar upp höjdhoppareländet till att ta alla dessa personliga bestraffningar. Sverige är nog skitnödigt som det är utan att det ska krävas ändringar inom hockeyn bara för att en fullvuxen karl inte tål en förolämpning som uttalades EN gång i en SHL-final. Hoppas han lyckats få lite (mer?) hår på bröstet den dag han eventuellt får chansen i NHL.
Daddeh: Kan hålla med om tänket och att andra ska lägga sig i hockeyn känns j-t onödigt. Samtidigt f-t eländigt att kortet rycks fram nu och då på ett icke rättvist sätt, inte nu av vakten, men annars för att mygla och fuska. Tänk bara på när den galne brännvinsjournalisten ljög tungan svart för att starta ett drev på våran Ost. Skulle Apan verkligen vänt semin mot oss annars? Det vete fan.
Jag kan tänka mig mickar på lirarna, men inte för att det som sägs skulle vara underhållning på Cmore, inte för att det skulle spridas offentligt alltså. Men för att de som väljer att på isen uppträda på ett sådant sätt som är straffbart i samhället i övrigt skulle straffas och sedan skulle sådant säkert försvinna direkt. Vilken ingen skulle sakna, tror jag. Man kan ju skälla ut och reta upp folk hur mycket som helst utan att behöva angripa ursprung, sexualitet och så vidare. Och. Det skulle bli objektivt. Inte som nu, när "dessa kort" plockas fram på ett sätt som vi inte har koll på, men kan misstänka motiv för.
Fast å andra sidan har jag svårt att se hur det skulle genomföras. Logistiken blir ju orimlig, att lyssna av runt femtio spelare och ledare simultant varje match. Men kan US of Disneyland läsa och lyssna av allt vi skriver och säger går det väl att fixa en match också. Bara att anknyta rätt hårdvara som fixar det automatiskt. Troligen a machine that goes ping.
Huge: Bulan har alltid varit för j-a omtyckt hos oss. Mannen är ju inte bara duktig utan jäkligt kul också. Han var ju ofta intervjuad under matcherna och i de där lägena imponerande perfekt; t o m riktigt bättre nu än i Luleå som ass tränare, och redan där var han bra. Vi får tacka för den fina utbildningen av vår Bula och spännande att se hur det kommer att bli.
Spännande också hur Melin kommer att fungera med Pölsan nu. Lite av en tuff uppgift, dels har han sin tidigare prestation och rykte, dels att bara en suddpuck i rätt mål kan trumfa över året som gått.
{7536}: Ja, det känns underbart:-) När det gäller spelarmaterialet får det väl dröja något år innan det kan ordna up sig men att vi har våran Bula hemma gör ju att...Man blir glad. Passande nog framröstad till årets bäste coach:-)
Vilken diskussion jag missat här inne :) Personligen tycker jag inte alls om förslaget om att slänga mickar på allihopa. Det har funkat utan dem sedan urminnes tider. Klent att gå ut i media och klaga på att andra är elaka enligt min åsikt. Det kommer inte alls leda till det resultat han hoppats på utan nu är han känd som grinollen som skvallrar till media direkt någon säger något elakt. Fortsätter hockeyn i den här riktningen så kommer alla hockeyspelare snart vara ett gäng sherrydrickande miljöpartister när tacklingarna redan nu är snudd på utrotningshotade. Ja, jag vet att han inte är som alla oss andra men är hockeyn verkligen ett bra karriärsval om man inte kan hantera lite trashtalking? Sedan är det humor att skeåtrollen tycker Brynässpelaren ska utredas och stängas av på livstid m.m. när de själv betalat ut lön till en fälld rasist som Martin Sevc, jag såg inga klagomål då utan Sevc var bäst i hela världen (enligt dem).
Till något helt annat då, mycket trevliga nyheter idag att Bulan har skrivit på. Nu är Skeås hybris bevisad då de tror att de ens har en minimal chans att sno honom från oss :) De får istället nöja sig med ännu en typisk skeåback i Pudas. Noll fysik och klen defensiv. Såg flertalet av Brynäs matcher i detta slutspel och bortsett från en Zanetti helt ur form så tyckte jag att Pudas var Brynäs klart sämsta back.
Sven.Savage: Fan vad vi kommer att sakna Bulan, en härlig profil med enorm vinnarskalle samtidigt som han är sympatisk och balanserad även i motgångens stund. Hemlängtan blev sannolikt för svår efter 2 säsonger i Brynäs, inte så konstigt egentligen. Han kommer alltid att ha en stor plats i alla brynäsares hjärtan, det kan jag lova. Hoppas att han kan få fason på ert eget lag på samma sätt som han lyckats med Brynäs, då blir ni att räkna med på allvar igen. Känns samtidigt lite extra roligt och värmande att SAIK dreglade efter honom men fick nobben. Naturligtvis till Yodas stora besvikelse, men det skulle han förstås aldrig erkänna... :-))
Tomas Berglund har precis presenterats som Luleå Hockeys huvudtränare för närmastetre åren. Bulan som spelade för ossungefär sjuhundra år och därefter ledde laget på ett fantastiskt sett med Rönken var kommer hem efter jättefiasäsonger med Pölsan. Nu blirdetspännande att se hur han fixar oss med.
Hockey Sveriges mest vänt,ade nyhet har landat. Apan försökte tydligen sno honom men där varde chanslösa.
Tarasov: Klart det inte blir i typ OS när det är bäst av en match. Det krävs flera matcher i rad för att bygga upp en rivalitet mellan spelare. Jag tycker det är en del av spelet, det skapar rivalitet och profiler. Rydmark mot Foppa är ett klassisk exempel och var verkligen en extra krydda i den finalserien.
Peja: Personligen gillar jag bra spel, passningar/skott/skridskoskicklighet/försvarspel/den taktiska aspekten samt den fysiska aspekten som "krydda". Spänningen för mig ligger i jämna välspelade matcher.
Vad det gäller "trashtalk", handskar i ansiktet, trashtalk mm klarar jag mig utan det, det är väl fö ingen slump att vi verkar se väldigt lite av sådant när de bästa spelarna gör upp i OS/WC. Snaraew tycker jag det är störande att det skall tjafsas när jag betalat för att se en match. Sen är det som Huge säger att när adrenalinet pumpar hos spelarna så gör de saker som de kanske inte "menar" och det skall man ha förståelse för.
Sven.Savage: Mickar är ingen dum idé, tror det skulle bli självsanerande man tar det lugnare när man vet att det man säger ev kan komma ut i offentligheten.
Huge: Jo, och Granström som utpekas ibland kan jag bara säga gott om.
Håller med dig om att det kan vara svår gränsdragning och i stridens hetta när två spelare hetsar varandra till allt högre (lägre) nivåer är det självklart att ingen viker ned sig.
Jag är ju till min natur problemlösare och när ett problem dyker upp är det viktigaste inte alltid att lösa problemet i fråga utan kanske snarare att göra de åtgärder som krävs för att se till att det inte händer igen. När det gäller den operativa insatsen - att fixa det aktuella - kan man med fördel instruera någon och låta den göra det, medan man själva fixar det övergripande organisatoriska felet.
Det snack för att förberedda på följande.
Det viktigaste är inte att hitta fram en "unik" syndabock för att bränna i medias skampåle. Utan att på ledningsnivå där man har tillräcklig makt fixa det.
En sådan åtgärd kan vara att utrusta spelarna med mickar. Därefter informera om att från och med gäller följande tabu för trash talk - och så räkna upp hatbrottsligt och diskriminerande och sådan.
Sedan kör man. Inte genom att sända spelarnas snack på Cmore utan genom att registrera vad som sägs. Därefter plockar man upp det förbjudna som sagts, skickar till DIFiplinnämnden som utdelar straff. I det läget kan man tänka sig att de antingen offentliggör vad som sagts eller helt enkelt skiter i det.
Lätt som en plätt.
Men...någon kanske undrar: vilka ska sitta live och lyssna av allt vad 40-50 spelare säger eller snarare skriker under drygt två timmar? Ska vi anställa en hel kader "örondomare"? 40 st x 7 matcher n= runt 300 st?
Nejdå. Det behöver vi inte. När t ex Pölsan och Apan mötts får Pölsaspelarna lyssna av Apspelarna och vice versa. Det hinns nog med på bussen/flyget hem. Hittar de något misstänkt, skickar de till lärlingen som tar hand om att skriva rapport och lyfta till DIFiplinnämnden.
Hett som en plett.
Enda problemet efter nämnda match är förstås hur Apan ska kunna spela nästa match, med större delen av Aporna avstängda? Nja, de kastar ju bara upp nåra fler junisar som kör några byten och sedan blir superstjärnor i ennnnnnnnhåelllllllllll!
Sven.Savage: Leman i GP tycker jag har en sund inställning när han pekar på hur svårt det kan vara för en adrenalinstinn spelare på isen, när allt står på spel i en finalserie, att veta exakt var gränsen går. Exakt var den går är nämligen jättejätteenkelt att veta när man sitter i lugn och ro hemma i soffan och läser vad som sagts. Sen är jag rätt säker på att vår kapten talar i allmänna ordalag, dvs att trashtalk stannar på isen, om det gäller saker som ligger inom gränsen sas. Tror inte att han på nåt sätt försvarar det som påstås ha sagts här, mer att han isf kan ha förståelse för att man ibland går övergränsen i vissa lägen.
Jag håller med du. Ser gärna fortsatt trash talk; det är en viktig del av underhållningen. Kommer ihåg en säsong av Mästarnas Mästare där Patrik Sjöberg körde kontinuerligt med mer eller mindre småtrakkande av omgivningen, med glimten i ögat, men det retade gallfeber på Tomas Gustavsson, som var extremt fokuserad på prestationen och blev skitförbannad på Sjöberg - särskilt när denne besegrade Skridsko-Gustavsson i nattfinalen tappar som ramlar.
Nu är det ju inte riktigt den karaktären på isen, men lika underhållande det.
Däremot.
Tycker jag att man kan plocka bort hatbrottsliga inslag, där folk trakkaseras för och / eller med hudfärg, etnisk härkomst, ursprung och födsloland, sexualitet, religion, kronisk sjukdom.
D v s det som inte är politiskt korrekt.
"Vad fan gör du, din jävla skitstövel?" har jag inget emot att någon vrålar.
Däremot slipper jag gärna varianter där "skitstövel" byts mot hora, bög, neger, zigenare, särbarn, kärring, islamist, tattare, finnjävel, slyna, CP, mongo och så vidare och så vidare.
Men det är inte helt enkelt. Tänk om någon ropar "Vad fan gör du, din jävla Apa?"
Tänk om det vrålas mot en Luleå Hockey-spelare! Det kan ju upplevas som något av det vidrigaste man skulle kunna bli utsatt för. ...*ryyyysa*....
Sven.Savage: Fast är inte trash talk en del av spelet? Klart man skulle kunna ha mikrofoner överallt men jag är övertygad om att det vore destruktivt att få bort trash talket från isen, iaf om man vill ha fortsatt rivalitet på isen, spelare som genuint ogillar varandra... och det VILL man trots allt ha. Rydmark vs Foppa är en klassiker. Sedan låter jag vara osagt vad som har sagts till Söderström. Vi känner bara till hans anklagelse mot icke angivna spelare, det är knappast vattentäta bevis.
Detta sedan Linus Söderstörm i segerintervjuan förklarat att det var trevligt att slå just Pölsan eftersom flera av pölsaspelarna kallat honom "särbarn" varpå Pölsakaptenen repligerat att det var larvigt att ta upp sådant.
Robert P på Hockeysverige har ju tidigare i debatt förklarat att det vore enkelt att bli av med denna typ av problem genom att "micke upp" spelarna, dvs sätta mikrofoner på dem så att de i efterhand kan få stå inför offentligheten - inklusive egen familj för hur de uppför sig. Nu skriver han också om det aktuella fallet.
En annan skola menar att "det som sägs på isen, stannar på isen" och hävdar att det är någon sorts gentlemens' agreement att inte skvallra om sådant. Senast försökte ju CryBert svara på det sättet när Rogern efter en match på presskonferensen lyfte att det var ovärdigt av BryBert att stå i båset och vrålla sådana oförskämdheter mot Frölundas spelare som han gjorde. Varpå CryBert förklarade att Rogern gnällde, eftersom han inte "förstod sig på hockey".
Jaja. Jag kan nog tycka att ett uppmickande, som enkelP föreslog vore en god idé. Tror att det skulle gå ganska snabbt att rensa upp om spelarna mickades och övertramp offentliggjordes inklusive bestraffades.
Visst fan kan tugget fortsätta men det är fullt möjligt att skälla på folk utan att "förstärka" med epitet av främlingsfientlig eller hatbrottslig karaktär.
I samma anda studsar den komplette galningen, internethockeyns vidrigaste hatbrottsling upp på Applanket och drar in diskussion för att håna och hata Pölsan.
Extremt vidrigt att se detta skenheliga äckel svamla på det sättet med tanke på att han i åratal förklarat att de som inte håller på Apan är CP, Mongos, gnetfinnar och undermänniskor i största allmänhet.
Det understryker min inställning: för att ett hockeyplank ska fungera för hockeyintresserade måste sådana äckel som de två svinen på Applanket stängas av på livstid.
Här i Luleåboken kommer de inte in. Men så har vi också en gemytlig stämning här och kan diskutera saker med fakta som grund.
Huge: He he he, vilken underhållande trevlig diskussion och till ditt kreativa inlägg, Huge, vill jag lägga till att skulle vi upprätta en lista över vilka lag som vikit ned sig i kvalserier under årens lopp är jag övertygad om att den skulle toppas av Apan, den med, och det i fullkomligt överlägsen stil:-)
Vem kommer inte ihåg för tolv år sedan - året innan de klev upp igen - när de toppade kvalserien överlägset efter 6/10 omgångar och fick den strålande idén att supa skallarna av sig och blev tagna av polisen, för att sedan torska big time sista fyra matcherna och missa avancemanget - igen.
Ja just det, Apan bestämde ju att det var en utböling, som var syndabock. En ung kanadick kastades ut i kylan, satt isolerad utan kontakter i en liten lya i Apschtaan en månad sedan Apan förklarat "Han var det! Det var hans fel! Bra hans!"
Allt under devisen att Apan gör aldrig fel. Går det inte som det ska, skyller vi på domarna eller sparkar huvudtränare Öberg. För någon ska vi skylla på. Eller sparkar huvudtränare Forsberg. Javisstja, där var det ju inget fel; Apan var ju skyhöga favoriter till serie- och slutspelsvinst.
Nej den gången var det för att inte en "utböling" skulle få sola sig i glansen från det framgångsrika arbete han lagt ned. Han fick sparken för att Aplasse J skulle få skylta i TV och tidningar för att låtsas att han låg bakom allt.
Hmm. Var det inte någon annan också? Någon som genom palatsrevolutionen kunde avancera upp förbi huvudtränaren efter sin Brutusknivattack för att få sin chans att unna andra framgångar, inte. Vem det nu var...
Huge: Måste gå emot mina egna och säga att listan #66 spottade fram känns mer riktig. FBK känns som 2000-talets dynastiförening, även om dom haltat dom senaste åren...
M.Lemiux: Nja, inte helt rätt. Listar vi utifrån "bäst när det gäller", dvs antal guld i förhållande till spelade finaler (när det gäller och allt ställs på sin spets) så ser listan ut som följer:
Dags att uppdatera dynastiernas dynasti lag..nåväl, sträcker mig bara under 2000-talet för att se hur det egentligen står till med det. Så här såg listan ut innan detta slutspel:
Plats 1: Färjestad, 9 finaler varav 4 SM-Guld
Plats 2: Frölunda, 4 finaler varav 3 SM-Guld (4 semi utöver)
Plats 3: HV71, 4 finaler varav 3 SM-Guld (3 semi utöver)
Plats 4: Skellefteå, 6 finaler varav 2 SM-Guld
Plats 5: Djurgården, 2 finaler varav 1 SM-Guld (2 semi, 4 kvarts utöver)
Plats 6: MoDo, 2 finaler varav 1 SM-Guld (8 kvarts utöver)
Plats 7: Växjö, 1 final varav 1 SM-Guld (2 semi utöver)
Plats 8: Brynäs, 1 final varav 1 SM-Guld (inga semi utöver)
Så där ja...efter detta slutspel uppdateras listan till detta:
Plats 1: Färjestad, 9 finaler varav 4 SM-Guld
Plats 2: HV71, 5 finaler varav 4 SM-Guld (3 semi utöver)
Plats 3: Frölunda, 4 finaler varav 3 SM-Guld (5 semi utöver)
Plats 4: Skellefteå, 6 finaler varav 2 SM-Guld
Plats 5: Djurgården, 2 finaler varav 1 SM-Guld (2 semi, 4 kvarts utöver)
Plats 6: Brynäs, 2 finaler varav 1 SM-Guld (10 kvarts utöver)
Plats 7: MoDo, 2 finaler varav 1 SM-Guld (8 kvarts utöver)
Plats 8: Växjö, 1 final varav 1 SM-Guld (2 semi utöver)
Det intressanta som hänt efter detta slutspel är att Brynäs hoppade upp två placeringar och snodde sjätteplatsen av MoDo i kraft av mer kvartsfinaler under 2000-talet och att HV71 tog tillbaka andraplatsen från Frölunda och är nu uppe på 4 SM-Guld under 2000-talet, precis som Färjestad, men Färjestad har 4 finaler mer på kontot. Konstigt att dynastiernas dynasti förening är på plats 4 ????
Dags att uppdatera dynastiernas dynasti lag..nåväl, sträcker mig bara under 2000-talet för att se hur det egentligen står till med det. Så här såg listan ut innan detta slutspel:
Plats 1: Färjestad, 9 finaler varav 4 SM-Guld
Plats 2: Frölunda, 4 finaler varav 3 SM-Guld (4 semi utöver)
Plats 3: HV71, 4 finaler varav 3 SM-Guld (3 semi utöver)
Plats 4: Skellefteå, 6 finaler varav 2 SM-Guld
Plats 5: Djurgården, 2 finaler varav 1 SM-Guld (2 semi, 4 kvarts utöver)
Plats 6: MoDo, 2 finaler varav 1 SM-Guld (8 kvarts utöver)
Plats 7: Växjö, 1 final varav 1 SM-Guld (2 semi utöver)
Plats 8: Brynäs, 1 final varav 1 SM-Guld (inga semi utöver)
Så där ja...efter detta slutspel uppdateras listan till detta:
Plats 1: Färjestad, 9 finaler varav 4 SM-Guld
Plats 2: HV71, 5 finaler varav 4 SM-Guld (3 semi utöver)
Plats 3: Frölunda, 4 finaler varav 3 SM-Guld (5 semi utöver)
Plats 4: Skellefteå, 6 finaler varav 2 SM-Guld
Plats 5: Djurgården, 2 finaler varav 1 SM-Guld (2 semi, 4 kvarts utöver)
Plats 6: MoDo, 2 finaler varav 1 SM-Guld (8 kvarts utöver)
Plats 7: Brynäs, 2 finaler varav 1 SM-Guld (inga semi utöver)
Plats 8: Växjö, 1 final varav 1 SM-Guld (2 semi utöver)
Det intressanta som hänt efter detta slutspel är att Brynäs snodde sjundeplatsen av Växjö och att HV71 tog tillbaka andraplatsen från Frölunda och är nu uppe på 4 SM-Guld under 2000-talet, precis som Färjestad, men Färjestad har 4 finaler mer på kontot. Konstigt att dynastiernas dynasti förening är på plats 4 ????
Sven.Savage: Bara att säga grattis till HV71 och vilken säsong Brynäs har gjort...helt klart det bästa laget sett till spelarmaterialet men att få ihop sitt gäng som Bulan lyckats med är nog minst lika viktigt som namnstarka spelare....trodde inför säsongen att de aldrig skulle ta sig förbi kvarten. Säsongens största floppar är utan tvekan Linköping och till viss del SKAIK...man trodde att när de värvade kiosklegenden Bud så skulle de lyfta, men det blev inte så.
Sven.Savage: Kul för HV att vinna efter flera år av magra insatser. I en matchserie på sju matcher vinner alltid bästa laget, som någon i brynäsboken skrev, så hatten av för HV då
och bra kämpat Brynäs, silver är långt bättre än flertalet brynäsfans trodde i vintras.
Bulan har gjort en helt igenom fantastisk insats hos Pölsan men nu tog det slut i ett läge när de var bara en puck från den totala succén och i intervju efter match har Bulan svårt att hålla tårarna borta.
All heder åt denna insats för Pölsan, Bulan och varmt välkommen hem till Luleå nu. Hoppas att du nu blir kvar som vår huvudtränare i massor av åt!
Pölsan fick PP men jävlar vad HuVa kämpade ned detta. Nu 5 mot 5 igen.
Halva perioden spelad och sedan Pölsan hade det mesta inledningsvis har HuVa nu jämnat ut.
Men i detta nu vinner HuVa SM-Gludet!
Martin Törnberg kommer fri på kanten och Berguven måste täcka målburen från sidan. Dp spelar han i stället fram i slottet framför målgården där HuVaspelaren Önerud kommer tillsammans med en Pölsa och då måste denne Pölsa hindra HuVa-spelaren - Berguven kan inte göra något åt det - men han lyckas inte. Önerud styr in 2-1 på volley och hockeysäsongen i Sverige är Pang! Bom! över!
Jo, det är fantastiskt att se - du och jag som inte ens har våra lag i final har chans att uppskatta detta.
Förr om åren sade alla att inför sudd i avgörande matcher "det blir ett misstag som avgör".
Vet inte det, något blir det iaf för göras av, ska det.
Under tredje period var det i princip bara HuVa som försökte på alla möjliga sätt och gör man det slumpar något in, som det gjorde nu. Ändå mäktigt av Pölsan att hålla oavgjort perioden ut.
Vad händer nu?
Svårt att tro annat än att HuVa fortsätter pumpa på och de ligger väl närmare att få in pucken och ta Gludet.
Men Pölsan är noramlt livsfarliga i kontringar om laget orkar och fr a har självförtroende och modet att i anfallszon helt enkelt göra sitt bästa. Eller helt enklet.
HuVa har i tredje perioden tagit fram flera nära-chanser samt pangar in pucken framför eller på mål många gånger, medan Pölsan inte haft någon Igen-klig målchans i tredje.
Perioden spelas av.
Nu blir det sudd.
Generellt har HuVa haft flest chanser men Berguven har storspelat och Pölsans utespelare jobbar stenhårt, men HuVa har ägt matchen speciellt i andra och tredje perioden.
Gludläge för Pölsan att stjäla "Le Mans" nu i sudd!
Pölsan reder ut boxen men något senare mycket nära för HuVa, bl a fri puck i målgården, öppet mål, menalla spelare sitter fast i varandra liggande i hög och kan bara se pucken.
430 sekunder kvar och en Pölsaspelare åker ut för tripping - men på reprisen ser man att HuVa-spelarens skridsko viker sig redan innan han träffats av klubba, så sanningen är att han faller själv.
Pölsan har ökat lite men HuVa står upp och Pölsan får inte upp klara målchanser; försöker mer att slå chanspuckar mot mål i hopp om att ha medspelare där som kan styra eller panga på puckar.
Full fart från båda lagen som neutraliserar varandra och mindre passningsspel, mer pucken som byter sida.
Vilket j-a HuVa-mål i stort sett från sargen några cm innan förlängda mållinjen lyfter han in pucken i minlucka ovan Rautio i bortre krysset. Berguven stod perfekt placerad, tyckte man, men skymd av andra spelare ser han inte ett dugg av pucken.
1-1
3,5 minut in på tredje. Knappt 1000 sekunder kvar.
HuVa kör fortsatt stenhårt i tredje medan Pölsa mer står emot och satsar på kontringar.
Fortfarande 0-1 för Pölsan och nu paus inför tredje perioden. HuVa har tryckt på allt mer under andra, men Pölsan står upp, även om de mycket får slå ifrån sig, fast så snart de har chans kontrar de blixtsnabbt.
David Rautio Berguv gör en strålande start och har hjälp av stolpar i medspelare.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?