Sven.Savage: Komarek har förlängt med Biel Strömwall kommer inte dyka upp pga hur man behandlade han sist samt tjejen hans vill inte hit upp! Så något har Shadow och Protagen på g frågan är mer vad.....
Fortsatt Urkensidan, där de flesta är ganska säkra på att Luleå inte skulle ha släppt Ilomäki utan att ha en annan spelare på ingång. Det lyfts fram namn som Malte Strömwall, Konstantin Komarek med flera men ingen tycks ha speciellt på fötterna för de gissningar som läggs fram. Någon refererar till intervju i norrländskan som bekräftelse för att Luleå kommer att ersätta Ilomäki, men jag kan inte läsa artikeln själv. Mädhåken menar att HV försökte få Ilomäki redan för några veckor sedan men då fick blankt nej och att de nu lär ha sockrat på för att ge Luleå an offer they could not refuse.
Vi får fortsatta följa detta. Blir det något, blir det inte?
Stoa tycks ju kunna, om han vill, men knepigt att han hamnar i knepigheter. Skulle han fixa att respektera Bulan som hanterar alla lika och kräver att alla köper hans idé om hur laget ska spela? Skulle han palla att medverka lika bra i spelet utan puck?
Vore intressant med en förstärkning och en målskytt:-)
Sven.Savage: Gick in och läste vad mädhåken skrivit om Illomäki och HV. Han påstod att HV försökt värva illomäki för några veckor sedan men att Luleå sagt blankt nej. Men nu går det helt plötsligt bra samtidigt som man ryktas göra sig av med Ryan Stoa som varit 13e forward senaste tiden. Undras om en bytesaffär är på g. En målskytt som vi faktiskt skulle kunna få fason på om mänskan har rätt inställning...
Osj02: Om fönstret: jag tror att det stänger 15 februari. Förr i världen brukade man ju följa de sista timmarna live, medan klubbarna hoppades att faxarna fungeraade för att de skulle få in registreringen i tid, och då slutfördes många förhandlingar sista minuterna. Kommer ihåg när Osten jobbade febrilt för att bli av med den lågpresterande Bolidenspelaren som tankade 170 000:- i månaden för att inte tacklas. Osten hotade ju Jonte med att han skulle få steka hamburgare om han inte drog.
{7533}: Pistol Pete! Ja, det vore något att hoppas på. Mer realistiskt kanske någon från Liiga, de brukar ju släppa dyra spelare, när de inte har någon större chans, eftersom ligan är låst och de riskerar inget, men förbättrar ekonomin.
{7533}: Jo, det tror jag Komarek har gjort, till Biel-Bienne. Håller med om att han skulle kunna fungera annars. Var ju en säsong för några år sedan jävligt duktig i Malmoe, speciellt i PP. Så Komarek bredvid Klasen vore intressant.
Osj02: Omark! Ja, det vore en höjdare. Mycket möjligt att han kommer hem nästa säsong, men valde ju Servetten från Geneve när han fick an offer he could not refuse med ytterligare ett år att dra in rejält med pengar.
Omark är naturligtvis bäst i Geneve och levererar >1 poäng per match, men annars är laget lite si och så och ligger för närvarande på plats 8 i NLA, efter att förra säsongen ha slutet på plats 4. Så kanske de är beredda släppa honom, även om det är tveksamt.
Kommer ju ihåg hur han kom in Rönken/Bulans sista år och tyvärr blev de då inte i december som han planerat, utan Äckel-oilers släppte honom till Buffalo där han körde några månader. Läjkers satte ju punktmarkering på våra Linusar som visserligen var duktiga, men Läjkers plockade ut oss redan i kvart.
Både Linusarnas styrka är ju framför allt det fantastiska passningsspelet.
Kanske vi mer skulle ha värde av en riktigt duktig och målsökande skytt?
Osj02: Jag verkligen, här blir det intressant att se vad som händer. Såg det också på Urkensidan, lite oväntat. Väntade inte att det skulle vara a la Kovacs och Emil, men kan Gangsteröret kan väl HV också. Vi har ju dessutom tidigare kunskap om hur detvar när Hentos brorsa berättade att han redan skrivit på för Warulfven när vi mötte dem i kvartsfinal. Eller hur Hjalmarsson och Harju la av att spela så att t o m Riktiga AIK från plats 8 spelade bort Luleå från en frösta plats redan i kvart; låt vara med extrem hjälp av en otroligt bra Viktor Fasth. Luleåutbildad, förstås...
Kanske har Skuggan och Bulan planerat för detta redan en tid och att de strax presenterar en sniper? Man kan ju hoppas i alla fall. Det vore tacknämligt, för att få hopp och inte räkna bort säsongen efter Luleås spel på senare tid.
Önskespelare istället för illomäki är ju Komarek. En spelare med hjärtat på rätta stället. Men han har väl nyss sajnat för resten av säsongen med en alpklubb?
Sven.Savage: På Urkensidan är budskapet att han sedan tidigare signat HV från nästa säsong och att man släpper en som inte längre brinner helhjärtat för vårat gäng. Klokt, men här blev jag paff får jag erkänna. Tunnare trupp och en hel del skicklighet som försvunnit. Är det så det gått till så innebär det troligen att det inte finns någon ersättare på G. Har inte fönstret stängts nu förresten?
Osj02: Det var som fan! Håller med, den såg man inte komma.
Jag tycker visserligen att han under säsongen märkts allt mindre, ofta bara letat upp offensiva lägen där han tappar puck. Och sidsteppningen till vinge kanske är en följd av det.
Förra säsongen gick ju båda han och Tyrväinen utmärkt och Tyrre har fortsatt så och mycket riktigt fått förlängning ytterligare två år.
Medan Ilomäki försvunnit allt mer.
Mycket möjligt att Luleå fått bra villkor av HV, som är väldigt utsatta nere i botten samt dessutom köpt och sålt som fan senaste månaderna.
Frågan är om Luleå kommer att nöja sig med nuvarande lag utan Ilomäki? Genom att köra Lysell, Muzik och de andra mer konsekvent i etablerade linor, i stället för att få köra 13e forward med begränsad speltid. Och så får vi väl tillbaka en fungerande Petter Wolf om ett par månader.
Men det är så länge vi har hela truppen OK och skulle vi drabbas av skador blir det mer tunt.
Arr Ilomäki drar kan ju innebära att Luleå frigör ekonomi för att komplettera med en ytterligare forward.Men till det hör att Luleå fick både Ilomäki och Tyrre relativt billigt, såvitt jag förstår, eftersom Skuggan fixat påskrifterna innan de gjorde succé i VM för Finland våren 2019.
Jag tror att Luleå inte kommer att ersätta, men tänk om vi kan få in en skarpskytt för fyra månader, att sätta ihop med Klasen för att hans underbara passningsspel ska komma till sin rätt. Lite att fundera - och hoppas? - på...
Efter förlusten mot apan kände jag mig så besviken att jag släppte uppdateringen av den standardiserade tabellen, men här kommer den.
Vi kan ju bland annat konstatera att Luleå som väntat tappat lite i toppen och numera dragits in i mer samlad nedre toppsexgrupp. Samt att Djurgårn tappar kontakten med övre halvan a tabellen och, om de fortsätter gå dåligt, riskerar att snart dras in i bottensörjan kanske till och med till den grad att de får jobbigt att känna närheten till kvalruggeriet.
Osj02: Ja. man får ju hoppas. Även om det är trist om det drabbar Pölsan, ser mycket hellre att typ HV och Pungen får mötas i kval.
Möjligt att man blir tvungen att släppa förhoppningar för vårt herrlag, för att inte helt deppa ihop.
Ett alternativ kan förstås vara att mer fokuserat följa våra härliga damer. Efter Gludet 2019 och alla framgångar för Luleås damer var det ju många som tackade för sig och avslutade karriären. Som alltid blir kort för damer, eftersom de trots allt har det mycket svårare än herrar.
2018-2019 var det DamPungen som satsade enorma resurser för att slå Luleå, men det misslyckades. 2019-2020 gjorde HV detsamma och lyckades vinna SDHL som vi alltid vunnit. Och vi vet inte hur det skulle ha gått om vi fått spela finalen om gludet.
2020-2021 kom också DamPölsan till med en storsatsning. Alla jävlar hade gett sig fan på att lyckas plocka bort Luleå från tronen efter alla våra pr av framgångar.
Men liksom en fågel Fenix har våra ståldamer rest sig ur askan och under SDHL varit fantastiska, Vi vinner SDHL igen. Och det ska bli j-t kul att följa laget under slutspelet!
{6908}: Jo, om frånvaron av publik. Kanske de skulle kolla upp möjlgheten att ta in supporterljud genom att parallellinkoppla supportrar genom zoom eller något. Så kunde det samlade ljudet sändas live över arenan och spelarna. Om vi kunde undvika rundgång. Tror till och med att vi skulle kunna förenas i ramsor där. Kunde ju i alla fall sätta lite press på filmande motståndare och att hindra zebror som wolfram och att köpa vilken skit som helst av apor.
Luleå hade i mars avslutat säsongen överlägset och laget fungerade fantastiskt. Allt talade för ett fortsatt triumtåg.
Men det sket sig.
Backarna och deras del av försvarsspelet fungerade bara ibland som det skulle. Eddie Larsson lyckades inte komma in i backspelet på mycket länge. Berglund skulle bli nummer tre, efter lill-Nisse och Sellgren att i sällskap med Erik Gustafsson utvecklas till en kanonback. Men det dröjde och han gick sönder. Och med tiden har även kapten Erik hamnat på en nivå ordentligt under vad han tidigare levererat, som vore han sönderlöst, och avslöjas såväl i defensiven och kommer inte riktigt åt i defensiven. Inklusive att Jesper Sellgren var beredd att ta ett ytterligare år i Luleå för en mycket billig penningen, men vi avstod då vi redan fyllt backsidan och beslutat om sopp för ytterligare spelare.
Bulanhockeyn kräver fungerande backspel och totalförsvar med alla utespelare framför målvakterna och när det fungerat sämre där, blir det svårare för vakterna att finna sin roll. Berguven har senaste åren lite tappat och när Bulanhockeyn inte fungerar blir det svårt för honom. Å andra sidan har Wallstedt slagit igenom med dunder och brak även om det är tydligt att han behöver utvecklas ytterligare t ex för att bli ännu starkare vid frikägen och för att bättre lära sig att komma längre ut för att ta bort de luckor skyttar från halvdistans kan hitta, vilket inte fungerar när han inte kan göra det i samverkan med backarna som kan ta bort pasningsvägar eller rensa för skymmare, styrare och returtagare.
Och så forwards. Där trodde man att beslutet av Klasen att komma hem skulle ge oss allt vi behöver, inte minst när det gäller PP och visst har det fungerat. Och visst målar Klasen en del genom sitt fina skott när han får lägen. Men Klasens absoluta styrka är INTE skotten utan det målgivande och utsökta passningsspelet. Och då krävs det att han har tillräckligt kompetenta, rörliga och målsökande skyttar med sig. Det har inte fungerat. Och jag menar nog att det INTE är Klasens fel. Han måste få de kamrater han behöver i linan och Luleå har inte skarpskyttar av sådan kvalitet och det har ännu inte lyckats finna helt rätt linjekamrater till honom.
Visst. Luleå har ändå varit så pass bra att vi konsekvent befunnit os på toppsex och ofta med bara Röglet framför oss. Men i takt med att övriga lag kört sin köpfest för att förstärka sina lag har det blivit svårare för oss. Speciellt nedslående är det att se att Apan nu kör i princip en Bulanhockey men med färre brister och dessutom med väldigt självförtroende och därmed vilja och kamp över hela isen. Medan vi själva ofta mest ballat ur på senare tid, blivit på hälar stående utan att tordas attackera motståndare och dessutom ge dem fritt spelrum framför vårt egna mål för att skymma ochb hugga på returer.
Utvecklingen senaste månaderna ser inte så trevlig ut.
Efter en hygglig inledning trots allt kom 8 december då vi krossades hemma av Röglet: Luleå Röglet 0-5
Sedan skärpte vi oss med 9 vinster på 11 matcher; bara en torsk mot Djurgårn samt en förlust på straffar mot Röglet. Men sedan har det gått sämre.
En vinst på 6 matcher! 5 poäng av 18 möjliga! Och två av dessa förluster mot Apan, som vi krossade borta i början av december.
Vad händer nu?
Ja, det vete fan. Eller, för att tala nutida hittepåspråk; jag vet i fan.
Det känns riktigt, riktigt jävla skitkasst, för att tala klarspråk. Svårt att se hur Bulan ska kunna få ihop laget för att konkurrera resten av säsongen mot de övriga lagen som till stor del köpt på sig spelare och förstärkt som fan under senaste månaderna och har 14 dagar på sig för att handla ytterligare. Och till påga rå allt en säsong som denna, då alla skulle vara rejält försiktiga med inköp, men i stället utvecklats till den historiska säsong då Elitserien SHL köper mest någonsin!
Läjkers går skitbra, Apan (ajaj, svårt att erkänna) går skitbra, Röglet har varit kanonbra. Och till slut hänger väl det j-a Arslet på också.
Själva har vi på en tid av året då vi ska bli som starkast i stället hamnat i en formgrop där vi delvis har avslöjats av motståndarna som lyft fram och utnyttjat Luleås brister.
Börjar luta mot respass i kvarten…
Troligen lika bra att ställa in sig på det redan nu, och glädjas åt att Luleå tog samhälls- och hockeyansvar och var försiktiga med pengarna för att säkra en framtid.
Osj02: Jo. Ett under att vi ligger så pass högt i tabellen trots allt.
Obehagligt att Apan går så bra sedan länge nu. Läjkers går bra. Röglet går bra.
Vart vi går är en gåta.
Men det är klart att de flesta lag i Sydbotten har århundradets köpfest och handlar spelare mer än någonsin, trots det ekonomiskt svåraste läget någonsin.
Sven.Savage: kändes som att 3e perioden bara passera och så var de över, inte mycket till derby! Klart att man är skit nöjd med vinst men de var inte mycket till match, in med publiken så de blir lite adrenalin i spelarna
Blister Brigade: Det finns mycket att fundera på. Vårt försvarsspel känns inte igen, täta Luleå är borta, det har vi haft problem med hela säsongen men nu har det sjunkit ihop. Intensitet, offervilja, hängläpp, uselt passningsspel, trötta i närkamperna. Vi är inte ett lag på det sätt vi varit utan mer individer som kämpar. Som det ser ut nu så blir det ett snabbt respass i en kvartsfinal. Är dom trötta...ingen ork.
Har en apa puck i vår zon STÅR närmaste Luleåspelare en meter därifrån. jämfört med Apan som direkt attackerar med näbbar och klor.
Och Apor framför vår vakt får stå kvar som de vill, eftersom de "var där först". Medan Apan är på våra eventuella spelare där, med armar och klubba.
Nyss en kombination av detta. En Apa får åka runt i vår zon till han kommit fram mot slottet; följande Luleåspelare släpper honom. Framför Walle får en annan Apa stå helt oattackerad och totalskymmer Walle. Varpå den Apa som har puck bara drar in 3-1 medan Walle inte ser ett skit.
Varför spelar vi inte hockey? Varför låter vi Apan göra som de vill? Varför vill vi inte vinna?
Tre minuter kvar nu, 1-3, och vi torskar igen mot sektblygdens plastlag. Ännu mer definitivt nu när Apfilmare möller i friläge petar in 1-4.
Jävla start på tredje. Luleå krymper något vilket betyder att apor efter sarg i vår zon får spela rättvända, hitta passningar och skott på mål. Medan våra försök i apzon blir med rygg mot is, eftersom aporna klättrar på oss bakifrån.
Sedan hittar wolfram en utvisning på Luleå (!) och i detta PP sätter filmar-möller 1-2.
Man slås av skillnaderna i försvar framför eget mål; Apan kastar sig på och bultar omkull allt de ser, Luleå försöker "spela" och respektera motståndare som tagit plats och ropat shotgun.
Själv drar jag mitt strå till stacken nu. Innan förra matchen mot Apan körde jag gympass INNAN match, för att kunna koncentrera mig fullt ut. Fastän jag visste att man ska ta en period med gymmet. Och så åkte vi på straffar, förstås.
Så nu när tredje perioden ska börja, blir det att följa den från gymmet.
{6908}: Och irriterande att han sväljer kamelen när busen no wick sliter ned Engsund, men silar mygg när Möller filmar och kör "benen försvinner" mot Engsund.
Det finns mycket kvar att få till innan vi är där vi borde vara, jämn match annars, med chanser åt båda hållen men lite plus till apan som är lite bättre offensivt. Det kan sluta hursomhelst idag. Det är ju en nagelbitare men jag saknar hettan i matchen.
Andra perioden över, fortfarande 1-1. Till slut kunde inte wolfram blunda längre, när köpespelaren keown från blygden slog och slog med klubban på en Luleåspelare. Luleå fick spela PP avslutande två minyer av perioden och nådde fram till ett par skott av Erik och av Klasen men utan mål.
Tycker sammantaget Apan hade något mer den här perioden, bl a sedan Möller filmat sig till en utvisning, och eftersom Luleå hade något mer i första perioden är det väl sammantaget rätt jämnt.
Swin-gerlig haft flera chanser precis framför mål men Walle the Wall har ägt sönder det lilla glinet.
Jämnt och målfattigt som vanligt när Luleå möter Apan.
{6908}: Jag är så förbannat less på äckel-Apans j-a fuskande!
Några minuter in på andra filar sig Möller till en utvisning genom att köra Fläskbergets patenterade "oj, benen försvinner.
Möller tar puck bakom vårt mål, Engsund försöker nå puck men Möller svänger och viker åt det hållet och när han känner att han åkt på Engsunds klubba, vilken inte på något sätt kan fälla Möller, men hänger slapp framåt -ja, Då! Plötsligt faller Möller som en klubbad oxe eftersom han "låtit benen försvinna". Se bara möllers vänsterben som han kastar upp i luften fullständigt utan anledning - finns inget som påverkar det. Och höger benet lämnar lika elegans isen.
Och wolfram visar naturligtvis ut Engsund, fyfan, det är så man vill spy av att Apan återigen som vanligt ska ha en fuskande, filmande lagkapten.
FUSKARAPOR!
Halva andra spelad, fler amålchanser främst för fusk-Apan från blygden.
{6908}: Jag hoppas att du får rätt. Senaste halvan av perioden var det i stort sett bara Luleå, även om det är svårt att spela hockey när aporne får fulspela utan att blindstyrena reagerar.
Men nu blir det andra period och som vi vet kan det bli helt annan hockey då. Fast fram till nu godkänd insats av Luleå.
Och härligt att se Klasen måla för tredje matchen i rad, denna gång genpm att bakifrån målet mer eller mindre valla in pucken via apvakten.
Apans framgångsrika försvar genom att forwards pressar högt i egen zon varpå våra backar inte kommer till skott har inte fungerat lika bra för Apan som i förra matchen. och Dessutom har Luleå 1-2 spelare som går in framför apmålet för att skymma/styra eller ta returer - trots att den spritt språngande Apan tar till vilka medel som helst för att fuska bort dessa Luleåspelare.
Jag ogillar ju att zebror blåser sönder matcher men tycker nog vatt de behöver ingripa mot de Apor vars "hockey" går allt mer över gränsen när de så tillåts - ger man dem tummen tar de hela handen med sina kladdiga sex fingrar!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Strömwall kommer inte dyka upp pga hur man behandlade han sist samt tjejen hans vill inte hit upp!
Så något har Shadow och Protagen på g frågan är mer vad.....