Sven.Savage: Detta Rögle blir man inte klok på alls... Spelar som en bunt yra höns och ostrukturerat så kvitterar man dessutom också, Nåja bara bra låt dem nu nöta lite sudden på varandra också ngn period så blir detta bra!
Zappaholic: Tycker det varit så här hela semin för Rögle det har gått hack i maskinen, Alla imponeras av Warulfen men som sagt lätt att det ser bra ut då motståndaren är under isen i semifinalserien!
Dembo: Lite som jag sagt Rögle går fan inte på max inte ens nära vete fan vad som hänt med deras spel och annat, FBK får härja på rätt friskt och då kan det se överlägset ut också utan att man ser hur Rögle spelar utan förtroende och annat!
Svanru: OnOff-taktiken - en klassisk strategi som ofta varit vinnande sedan man följde matcherna på radiosporten (och man bävade för "Och så över till Karlstad" som ofta följdes av "...mål igen...".
Anmärkningsvärd situation efter 2-3, som dömdes bort. En Ulv och en röglare står och slår på varandra i en minut. Mellan dem och linjezebra som försöker slita fast dem, men spelarna är ett huvud högre än den lille zebran och fortsätter slå på varandra utan problem.
Sven.Savage: Du har rätt i mycket av vad du säger tycker dock att både kaffe och rögle har ett mer varierat anfallsspel än frölunda men ser er som favoriter framförallt om ni får möta kaffe då ni har hemmaplansfördelen
eltifoso: He he. Slagit ut serietrean ordentligt, leder nu mot serieettan. Tror inte er sjätteplats i serien speglar är nuvarande kapacitet. Snarare inpfmell 1-3, kanske t.o.m. #1.
{6908}: 3-2 till Ulfven efter period två. Håller med, tycker dessutom att båda lagens försvarsspel är lite tveksamma. Röglare i försvaret dessutom slarvigt, slött emellanåt. Vet inte varför, kanske Ulfven kört så hårt fysiskt att reglarna lite tappat sugen?
Lite svårt att föreställa sig hur det skulle se ut med lule mot någogt av dessa lag. Kanske skulle de få det svårt tt komma igen vårt försvar och deras lite taffliga försvar skulle ge oss chans att måla. Alltså att det skulle gå bra för oss. Kanske. Kanske skulle vi inte lyckas så bra som jag vill tro nu.
Sven.Savage: verkar som Pyrre kommer få förlängt med Luleå vilket är välförtjänt killen har blicken för spelet och när han åker det är som han flyter fram på isen likt Honka brukar göra....
Sven.Savage: Ett klassiskt rövmål och jag tycker faktiskt vi reder oss hyfsat mot serieledarna , får ha i beaktning att detta Färjestad bara kom 6’a och redan överpresterat i slutspelet
eltifoso: Son blixt från klar himmel en ulv lyfter en puck mot målet, där den träffar rumpan eller något på en annan ulv och styrs förbi Rifalk till 3-2 för Warulfven.
Sven.Savage: Inte ens nära bra försvarsspel och då kan Warulfen åka in och ut i offensiva zonen, Mot Luleå blir det mycket svårare då vi vet grundspelet har kugga in och sedan har vi ett hack till att växla upp till....
2-3 Röglet? Undrar om inte Furch blockerat pucken under ena benet, och röglaren trycker undan Furch ben inne i målgården? Och är han i så fall ditputtad av en ulv.
Inte helt klart men jag lutar mot att det inte är korrekt. Skulle möjligen kunna bedömas bättre ur annan vinkel.
eltifoso: Jag håller på Rögle i denna match... men anser att det borde dömas bort eftersom han trycker bort benskyddet och tar ut pucken Eller???? Svårt som fan
Sven.Savage: För mig är Röglet en ren jäkla gåta hur man tappat spelet och intensitet samt man skvätter och sprider puckar i panik, Det är inte det Röglet vi såg under säsongen man undrar vad Abbotten tänker då han ser hur under nivå man spelar! Ser man på då sätter man 3-2 från Röglet på kuppen!
Svanru: Och plötsligt spelare Ulfven sig fram till ett skott på halvdistans, där en närvarande röglare enkelt kunnat gå i skottlinjen, men gör det inte. Och då smäller det till bakom Rifalk, 2-2.
Tycker att det finns många skickliga spelare på isen - i både lagen - men mindre imponerad av lagspelet - också det i båda lagen - och speciellt spelet i den egna zonen lite taffligt, speciellt utan puck. Mer kreativa försök i anfallszon.
Röglare spå anfallande spelare med klubba i stället för puck nu, och ulven faller lite oväntat kan man tycka men nu PP för Ulfven.
Zappaholic: Du är för patetisk lycka till i nej inte i det negativa kvalet nästa säsong. Det vore en lycka om Brunsås hamnar ihop med jurgården, Karlskoga, västervik m m
Svanru: Kolla så ser du hur slapphänt Rögles defensiv är dessutom man checkar inte puckföraren utan den spelaren har eriksgata i offensiva zonen nu för FBK, Men det är som sagt ngt ett fans från en potentiell motståndare inte riktigt vill se men för oss opartiska ser att Rögle spelar långt i från vad dem kan och presterar!
Svanru: Jag måste hålla med zappaholic, fbk har varit kända för sin ryggsäckshockey länge länge. Och vissa perioder har dom haft en egen regelbok, dvs dom får haka och hålla i men när motståndarna gjort samma har det direkt blivit utvisning. I synnerhet när värmlänningen var domarbas. Dock måste sägas att fbk taggat ner på ryggsäckandet en del, var värre förr i tiden.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?