Luleå HF

SHL · 117510 inlägg · 890 ämnen

« · 2876371 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MOT PÖLSAN!
Gavelo: oj en modoit... Det var oväntat..

Sv: MOT PÖLSAN!
Fin vinst, vi spelar inte bra men vår spets och ward levererar, varför hålla på att skjuta alibi-skott när man kan göra mål på sina bra chanser.

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Brynäs spelar fast sig själva, och sätter inte sina lägen, dessutom fokuserar spelarna precis som ni fans på domarna vid minsta motgång.
Absolut är Luleå effektiva och dominerar spelat framför båda kassarna och i en tät finalserie så är det just dessa 2 saker som måste klaffa.
Vinner man därför med 2-6 så gick det ganska enkelt , enda motståndet Brynäs bjöd till med var 7-8 minuter i början av 3:e

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Ja, men inte domarnas fel att ni förlorade.

Sv: MOT PÖLSAN!
Två matchbollar, historiskt svårt med matchbollar, hoppas vi har en nivå till detta år.

Så skönt inför 1 maj.

Sv: MOT PÖLSAN!
Ticko : Enkel och rättvis seger ikväll!

Sv: MOT PÖLSAN!
Lulessss: Ja, men inte klart ännu. Men de man hör i TV är vår klack

Sv: MOT PÖLSAN!
Keriksson: 5-2 och Brynäs publiken lämnar!

Sv: MOT PÖLSAN!
Osj02: Härligt med 4-2 Luleå!

Sv: MOT PÖLSAN!
Fan, tam inledning av tredje, sämsta tänkbara med snabbt reduceringsmål.

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Fast Luleå har bara haft 1 PP också. Knappast så ojämnt som du vill påskina. Ni får säkert ett PP i 3e.

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Man måste bryta mot reglerna för att utvisas, det är inget som delas ut jämnt som i förskolan

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Brynös har haft tur. Hade kunnat vara 3 matchstraff lika gärna.

Sv: MOT PÖLSAN!
Fantastisk match, mycket känslor. Stort plus till domarna också som håller matchen på rätt sida.

Sv: MOT PÖLSAN!
Zappaholic: Håll dig till din egen bok, åtminstone under match

Sv: MOT PÖLSAN!
Det händer mycket nu! Underbart 🤩

Sv: MOT PÖLSAN!
En riktig skitstövel som vispar klubben på Ward, Rödin såklart!
Han har då inte gett upp. Detta är inte över ännu!

Ännu fler överfall på Ward

Sv: MOT PÖLSAN!
0-3, jaaaaa. Omark!

Är det också domarens fel? 😑

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Förstår att du är arg men ingen här i forumet står på isen

Sv: MOT PÖLSAN!
Lulessss: Ja det var korrekt. Men varför faller ni som käglor.

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: Så nu bölar du igen? Men inte ett ord i när det var yxhugg och crosscheckingar i förra matchen.

Jävla dubbelmoral.

Sv: MOT PÖLSAN!
Lulessss: Fy fan, en?? sketen 2:a på den situationen

Sv: MOT PÖLSAN!
Sportnisse: Ska vara game för slewfoot.

Sv: MOT PÖLSAN!
Gävlepubliken imponerar inte!

Sv: MOT PÖLSAN!
Klåparna: Jävla grislir av Brynäs. Det ska vara 2 utvisningar på Brynäs.

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäs ute för att skada

Sv: MOT PÖLSAN!
Jag älskar den här finalserien.

Sv: MOT PÖLSAN!
Saltmasen: Det är kontakten med D’Astous som skapar en tydlig vridrörelse för Perssons huvud.

Sv: MOT PÖLSAN!
Pust, ja jävlar vilken utveckling i perioden. Om jag varit Brynäsare så hade det där svidit ordentligt.

Men vi har inte vunnit nåt ännu! Absolut ingenting!

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: 0-2. Det var verkligen i sista sekunden!!

Sv: MOT PÖLSAN!
Kolla hur Persson förstärker med ett litet skutt där.

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Snyggt kan bjuda dig på bärka nästa gång jag är i Gävle

Sv: MOT PÖLSAN!
SPOODI: Jag får det om ca 4 månader

Sv: MOT PÖLSAN!
Brynäsaren05: Vem får inte följa med in på systemet?

Sv: MOT PÖLSAN!
SPOODI: Allsvenskan

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: Enkelt knulla pundarna nu. Kör över dem!!!!

Sv: MOT PÖLSAN!
Klåparna: Sinnessjukt. 10 sek. efter förra inlägget blir det 0-1

Sv: MOT PÖLSAN!
Jaaaaaaaa drömstart

Sv: MOT PÖLSAN!
Klåparna: Fan också. Linus Öhlund dömer igen...

Sv: MOT PÖLSAN!
Saltmasen: Jag tycker det är längesen Löven tog SM-guld(1987) men det slår ju ni med hästlängder, jag behöver knappast påminna dig om att det är ett halvt sekel sedan(utan att vara taskig)?

Luleå är värda ett guld igen. 1996 börjar inte vara igår heller.

Sv: MOT PÖLSAN!
Ni vet vad ni behöver göra, Gävle behöver inge fler guld.

Sv: MOT PÖLSAN!
Jugge: Då är det spelare ifrån övriga SHL-lag?... som valt honom, Luleås spelare EXKLUDERADE!!, det är jag tämligen övertygad om. END OF STORY! Jag vet vad JAG och typ ALLA övriga Luleåsupporters, objektiva såväl som subjektiva, har för uppfattning om just den 'eminente' s.k. ''''Guldpipedomaren'''' Linus Öhlund..... Jag hoppas bara att vi slipper se honom döma fler matcher under slutspelet.Och jag kan GARANTERA att typ ingen annan Luleåsupporter heller, vill se Öhlund döma nåt mer i det här slutspelet.
Med det sagt är diskussionen iaf från mig gällande Domaren Linus Öhlund, avslutad.

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: "Jag har sett alldeles för många på senare år, för att tveklöst på ett OBJEKTIVT SÄTT!!! kunna bedöma att han genomgående favoriserat det andra laget. Ingen som sett dessa matcher med OBJEKTIVA!!! ÖGON, kan tycka annat. Men jag förstår att DU, och sannolikt också övriga Brynäsare, INNERLIGEN HOPPAS att han även fortsättningsvis ska vara med och döma, så att han även under återstående matcher i denna finalserie, i den mån det nu är möjligt, kan FAVORISERA! Brynäs."

Det här inlägget dryper av objektivitet. Verkligen...

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: Är du en sån här foliehatt som tror att jorden är platt och att Elvis fortfarande lever också?..

Menar du, på fullt allvar, att Öhlund som valts av spelarna till bästa domare 3 år i rad skulle ha någon agenda och döma mot Luleå med flit? Alltså, vad är det med folk där uppe?…

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: Vi tycker väl inte heller att domaren gjorde en perfekt match. Jag är inte helt säker på att två fulla klasar fingrar (10 eller 12, lite beroende på härkomst) räcker till att räkna ihop de grejerna som jag personligen anser borde renderat botgöring för er del i lördags, men förbisågs av domarteamet.

Men jag inser också hur färgad jag är av hur mycket jag favoriserar Brynäs på grund av min kärlek till föreningen och laget. Man får vara lite ödmjuk inför det faktumet.

Ni Luleåsupportrar lider sannolikt av samma åkomma som jag. Vi skall nog inte förvänta oss att kunna bli helt överens om utgången av alla situationer, men vi skall i det oliktänkandet behandla varandra med respekt, tycker jag.

Må bästa lag vinna ikväll, och det innebär 3-2 i matcher till Brynäs😉😘

Sv: MOT PÖLSAN!
Jugge: Och hur många matcher har du sett när Öhlund dömt Luleå??, borträknat matcherna i den här finalserien...

Jag har sett alldeles för många på senare år, för att tveklöst på ett OBJEKTIVT SÄTT!!! kunna bedöma att han genomgående favoriserat det andra laget. Ingen som sett dessa matcher med OBJEKTIVA!!! ÖGON, kan tycka annat. Men jag förstår att DU, och sannolikt också övriga Brynäsare, INNERLIGEN HOPPAS att han även fortsättningsvis ska vara med och döma, så att han även under återstående matcher i denna finalserie, i den mån det nu är möjligt, kan FAVORISERA! Brynäs.

Sv: MOT PÖLSAN!
Jugge: Precis…
Och spelarna i Luleå har förstås röstat på just Öhlund därför att han alltid är enögd och medvetet dömer emot Luleå.

Borde även finnas ett pris där supportrar i samtliga lag röstar fram den mest enögde och tragikomiska hemmasupportern?
Typ ett (1) ”Guldöga”?

Isf behöver vi nog ingen röstning öht.
Vinnare finns ju redan härinne.
Det tragikomiskt ironiska är dessutom att han kallar sig för ”Realisten”….

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: Tack för att du bevisar min poäng att supportar inte är neutrala betraktare.

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: ” Så du är imponerad över "Sveriges bästa domare"??Jag hoppas vid gudarna att du INTE ANSER att Linus Öhlund passar in i den kategorin. I mitt tycke är han Sveriges fucking jävla SÄMSTA domare.”

Nu har ju Öhlund fått guldpipan 3 år i rad och blivit framröstad av spelarna i ligan. Men vad vet dom? Säger nog tyvärr mest om din egen kompetens och enögdhet.

Sv: MOT PÖLSAN!
Sven.Savage: Min gode herr Sven. Så länge du har nidnamn på alla övriga lag, som Pölsan, så får du nog leva med att vi kallar er skoterraggare, inavel, cyklop osv… Vad är skillnaden?

Att det var så oerhört goda relationer mellan er och FBK 2022 har jag väldigt svårt att se. Men jag följde inte den serien i detalj heller. Dessutom var ju Mitell helt ny i FBK också, så det hade väl inte hunnit byggas upp någon historia. Tyckte du han lät sympatisk i kvarten mot ZAIK?

Blir lite förvånad att du är så oerhört enögd, Ölunds tackling var livsfarlig, Rödins lätta fasthållning på O’Neill var en ”omkullkastning” osv, men Hedqvists hoppande crosschecking i ryggen på Söderström är en lätt puff i ryggen. Det blir lätt ett löjets skimmer över sådana inlägg, svårt att ta på allvar.

Jag har ju redan, i den här tråden, visat på rörliga bilder hur Andreasson viker av när han ser Ölund komma. Han sätter sig i en väldigt dålig situation helt enkelt. En del brukar kalla det att åka runt och fylla år på isen. Om jag försöker ta av mig Brynäs glasögonen och du Luleå dito, så inser vi nog båda att 5 min är korrekt. Det är definitivt ingen avstängning.

« · 2876371 · »