Luleå HF

SHL · 121963 inlägg · 893 ämnen

« · 1619455 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, vi stjäl tydligen Jonathan Granström från Pölsan. Jag är inte komplett insatt i hans färmåga men den uppfattning jag har från matcherna mot oss är att det är en jobbig jävel som intensivt och fysiskt påverkar spelet. 

En sådan spelare gillar jag förstår ordentligt bra och spontant låter det som en utmärkt förstärkning och vi tackar och tar emot.

Media menar att det är en ersättning för Anton Hedman som man räknar med att Looben knyckt. OK, så kanske man kan se det. Jag gillade Anton också men såg honom mer som en spelare vars fysisk i första hand märktes genom monstertacklingar eller mildare tacklingar medan Granström är fysisk hela tiden. 

Nå, trevligt att vi börjar höra om tillskott och det här låter bra. Får kolla av det Pölserliga planket för att se vad de tycker. Pölsan har ju värvat >en femma lulespelare senaste åren så det känns skönt att få tillbaka lite. Av de f d lulespelare som gått till Pölsan saknar jag Enterfeldt rejält, riktigt bra kille. Dessutom hade jag faktiskt velat ha kvar Robin Jaocobsson, speciellt i årets slutspel skulle vi haft god nytta av honom. Harju...nja. I Rönkenhockeyn fungerade han inte alls och demonstrerade lättja och ointresse så honom var jag glad att Pölsan tog, men det är klart att i rätt oimgivning/system är Harju en tillgång. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

zigge: Läser att Tim Sandberg inte får förlängt i Öret. Inte helt oväntat, han är den ende av SHL-vakterna på A-listan (vakter som stått stor del av serien) som inte når upp till 90% räddningar. 

Man får konstatera att kraven är stora numera. Innan Henke, fjärilsstilen och Rönkens försvarsspel dök upp hade vi aldrig vakter med >90% räddningar under serier.

Å andra sidan kan vaktandet i Örets mål inte ha varit det lättaste av uppdrag. Sandberg skulle förstås ha fått betydligt ättre stats i andra lag, liksom andra vakter fått sämre stats i Öret.

Nåja. Öret tar in Julius Hudacek i stället.

Vart Tim går?

MooDoo, skulle jag tro. De satsar på en trupp som liksom andra lag består av 2-3 vakter och runt 25 utespelare. Fast de ser ut som att MooDoo går för 2-3 utespelare, resten vakter.

Lite oväntat fimpar MooDoo alla nordamerikaner. Inom parentes sagt: ja. Jag har tröttnat på det 50-60 år gamla uttrycket transatlanter, som låter som amöbor. Men det känns som att man rensar Marcus Näslunds satsning fr o m tuffe uffe och spelarna och nu ska Anders Forberg sätta sin prägle på laget. Eftersom nordamerika-trösklen fimpats finns ju möjligjheten att fylla på rejält, som t ex Läjkrarna gjort med god effekt. Anders Forberg är f n borta och undersöker AHL. Det kan bli intressant, kanske Forsberg faktiskt kan visa sin starkaste sida gentemot andra SHL-lag här - han har ju en bakgrund som scout för NHL-lag. 

Di, zigge, intressant att ni har Masken som vakttränare men Jarmo Myllys reservvakter Hento och Erik stiger ju av sina uppdrag som vakttränare i Luleå respektive Ulfven. Ska ni inte värva dem? Jag menar, med så många vakter behöver ni säkert flera tränare för dem. Pölsan lär ju ha en uppskattad vakttränare också. Det enda laget jag kan varna för är väl i så fall Schleffte. Därifrån bör ni inte värva vakttränare, de har nämligen inga kompetenta sådana och har aldrig haft det heller. Under alla tider i Elitserie och SHL har Schleffte nämligen aldrig någonsin haft en SCjhlefftepojke som vakt, vare sig på is eller i bås. De menar sig jy vara bästigast på att utveckla spelare men när det gäller vakter har de bara en princip: köp, köp och köp;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Snatt hemma, läste av lite hockeynytt. Många klubbar meddelar att de sparkar av spelare, främst noramerikaner som inte skött sig. Vakter  flyttar, nu sägs att Sten från Schtan och Engstrand från Pungen går vidare. Steen blir läckrare påstås det men det tror jag inte på. Steen och E Nystrand går förstås till MooDoo, som P lanerar bli rika på att sälja vaktöverskott dyrt till de andra lagen i september närde upptäcker att de står utan.

Luleå har presenterat nya tränarkvartetten. Idolkusinen Fagervall får stöd av Skuggan, Burra och Gusten Törnqvist. Gusten var en överraskning, är han tränare, tänker man, fast han har tydligen pryat hos Hento senaste halvåret. Vi får se.

Ågi går ju, han var ju med Rograrna innan sista kvartetten men nu är det över. 

Det betyder att vi nu bland de fyra inte har någon back som tränarassisterar backarna - såväl Skuggan son Burra är ju forwards. Men Burra, som startade som blixtsnabb forward och som sådan platsade i Tre Kronor blev ju på senare tid Box-expert och dessutom repreßentant för en sådan kämpahockey som även Fabbe och Ledin. Vilket förstås är en typ av försvarsspel a la Rönkenhockeyn. Men lite konstigt att de inte har någon back bland de fyra. Letar man finner man förstås Petter, som t o m tränat några lag typ Tingsryd eller vilka de var senast. Å andra sidan kanske vi är illa tvungna bygga vidare på Rönkenhockeyn eftersom alla andra lag lirar så nu och skulle vi vara laltare riskerar vi bli bottenlag?

Jaja. Kommande säsong blir helt klart mycket osäkrare än senaste åreN. Först ska vi väl lira Champions gruppspel i augusti-september innan serien startar. Då vet vi vilka gubbar vi har iaf och då får vi indikationer för vad vi duger till.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

zigge: Ja man blir bortkollrad när MooDooismen är i farten. Själv hade jag extrema logistiska problem för någon månad sedan. Inbjuden till konferens på västkusten, men professionellt hade jag ingen större glädjande åka och hotellfrukostar är jag blasé på. Men så insåg jag att eventuellt kunde det kombineras med en semi i Scandal-I-Analium mellan Lustan och Luleå och då....så jag gav lite halv-OK men sedan sket det sig förstås då vi inte skulle åka på varandra och därefter ännu omöjligare då vi båda åkte ur slutspelet.

Ja, va fan, jag åkte ändå och satt av men till slut kunde jag inte stå ut längre med verkninggrad 0,001 så vid lunch idag drog jag i förväg. Stannade av några timmar i Sveriges Arsle och kan meddela att norrmännen helt tagit över, göttlabörrrrgarna verkar avflyttade. I alla fall på krogen där jag hålls. Nå, snart X2000 österut och sova några timmar. Willy season får väl vila;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:Ahaaa - ska vi då sälja/ låna ut Linus till Er? Ni gillar ju Linusar, elr iaf gillade?  Faktiskt trodde jag inte A Reideborn skulle välja MoDo , då DIF steg upp i finrummet, men tydligen  - är väl Masken ( den polske vakttränaren) som e poppis. Ska inte ge mig på stava, än mindre uttala, hans riktiga namn - vakt-Masken duger!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

MooDoo hade under många år lyckats rikta MooDooismen inåt och drabbades kontinuerligt av bekymmer med vakterna - sannolikt tappade man ett eller annat Glud med bra lag men med vakter som kastade in puckarna. 

Men nu har det motsatta problemet. Den här säsongen plockade man upp ett par junisvakter, varav den ene, Ullmark sägs ha varit seriens bäste medan den andre, Forsberg, sades vara mint lika bra. Dessutom hade man på kontrakt Starbaum, som inte fick plats, så han gick till Pölsan och blev en av seriens bästa.

Niu vill man säkra samma problem för nästa år så när Djurgårn återvänder till högsta, serien, mycket tack vare sin vakt, köper förstås MooDoo denne Adam Reinborn.

Ryktena säger att vår egen Lulegrabb, David Rautio Berguv, kommer att spela för Pungen nästa säsong. Men det tror jag inte på. Jag vet nog vart han gått.

Berguven kommer att spela för MooDoo förstås.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och SchkAIKarna har efter att ha vunnit med 4-1 i matcher mot serietian och serienian blivit klara för final för fjärde året i följd. Börjar bli lika tråååååkiga som tråååååkiga Warulfven och så fortsätter det till zebrorna fått nya regler där det står att det är förbjudet att välta omkull motståndare och filmande kasta sig till isen när motståndaren försöker försvara sig från att bli brottartripparvält.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vinnerborg-Lärking får döma match efter match och borde egentligen ha tillräcklig koll för att hindra fulspelet från Schleffte, men de törs inte och dömeriet har helt havererat. 

SChtaan har 1-0 och Jimmie stortjockisen jimmie "jag vet inte hur man spelar hockey" eriksson i ett läge när pungenvakt blockerat puck ska fram och slåss, måttar ett slag på valfri pung, missar men en annan pung tar tag i den sjövilde snorbusen för att han ska lugna sig. Och Pungen åker ut för holding! 

I det efterföljande PP:t åker storgrisen framför mål, lägger tjyvben på vakten och Schtaan gör mål, zebrorna godkänner, 

Två minuter senare johan "spearing"  lindström står och muckar mot pung helt onödigt småtrycker med klubban på honom när han får tryck tillbaka kastar han sig på isen och blir liggande. Sedan dyker melker karlsson upp, kastar sig på nämnde pung för att slåss, det slutar med att pungen slänger ned melker på isen. Zebrorna dömer PP för SchtAIK....

Och så där fortsätter det. Jimmie är i toppform, nu när han får göra som han vill. Han spelar ut hela registret med klubbor i ansiktet, knäar backar, välter vakten, slår till höger och vänster och som extranummer inför hemmapubliken levererar han en helt unikt prestation genom att hoppa rakt upp och leverera en sprak i magen på en back. 

Helt sjukt, är detta hockey? När man ser kontinuerligt på matchen upptäcker man var tionde sekund ett fulspel från en SkAIK där en tvåminuters vore att komma undan billigt.  

Zebrorna har i stället valt att ge Schtaan fler PP och följdaktligen står det 3-0 efter en period...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, det blev Styvben till slut. Gratulerar dig till denna möjlighet att se Luleå på riktigt även kommande säsong jag. Starkt jobbat av Malmö, men jag misstänkte att Rögle skulle ta chansen och då var det lika bra att det blev Styvben...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Huge: Warulfven kvittrade tydligen, 1-1 och det blir en fjärde period. Jaja, jag tittar på House of Cards i stället. Efter Den Sista Kvalseriens självande avslutning känns inte SM-slutspelet så intressant...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, snacka om de berömda små marginalerna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: Men NU var det klart!

Tänk att det lyckades bli så dramatiskt ett tag och med hänsyn till det vågade man inte tro att det var över förrän det var över. 

Djurgårn är tillbaka och Röglarna förlorar 20 miljoner på några mål...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, den gör sannerligen skäl för namnet...   :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Djurgården-Gurkan slut 6-2

I ängelholm måste Röglarna ha in två mål till, 4-3 just nu och 38 sekunder kvar...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: 1.26 kvari Ängelholm och AIK drar på sig en tvåa.
Spel 6 mot 4 och öppen kasse.
Slut på Hovet: 6-2.
Inte klart än det här...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Huge: Den Sista Kvalserien äger!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Uppdatering:

Nu måste Röglarna göra tre mål utan att Djurgårn gör något för att passera. 4 minuter kvar i Ängelholm, 5 minuter kvar på Hovet.

Ja, va fan, det fixar sig för Djurgårn, eller... men fan så dramatiskt det såg ut när Röglarna, som låg fem mål efter när tredje perioden började, efter bara sju minuter låg bara tre mål bakom. 

Nej, Röglarna sätter 4-3

Djurgårn-Gurkan 6-2
Öret-Malmoe 0-4
Röglarna-Gnaget 4-3 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 31-26 +5 17 poäng
3. Röglarna 32-29 +3 17 poäng 
4. Malmoe   25-27 -2 15 poäng 
5. Gnaget                    12 poäng 

Nere på två mål igen. Räcker om Röglarna gör ett om Gurkan gör ett.

2,5 minuter kvar i Ängelholm, Röglarna tar vakten. 1 minut kvar på Hovet...

 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Haha, 4-3 nu i Ängelholm....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Och i Karlstad hittar zebrorna till sist en tvåa på en warulfv efter att ha blundat för det mesta så här långt.
Avgör nu, smålänningar och skicka hem dansbandet till Sandgrund...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Klart att dom sjunger, blod är trots allt tjockare än vatten...   :-/

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Där dog den serien; 3-3 i Ängelholm.
Välkomna tillbaka till SHL, Djurgården!!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Huge: Och Gnaget sätter 3-3 nu sjunger Djurgårdspubliken på Hovet för Gnaget...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nere i Ängelholm sätter Gnaget tvåan med åtta minuter kvar:

Djurgårn-Gurkan 6-2
Öret-Malmoe 0-4
Röglarna-Gnaget 3-2 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 31-26 +5 17 poäng
3. Röglarna 31-28 +3 17 poäng 
4. Malmoe   25-27 -2 15 poäng 
5. Gnaget    20-21 -2 11 poäng 

och Röglarna är två mål från SHL!

Den Sista Kvalserien lever!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Och där räddade förmodligen AIK sina stockholmsbröder.
3-2 i Ängelholm.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: Ja, jävlar i det, och jag som redan har hälsat Djurgårn välkommen tillbaka till SHL.

Huxflux har 5 plusmål blivit bara 1 plusmål och Den Sista Kvalserien gör skäl för namnet!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Röglarna kommer närmare och närmare:

3-6 minuter in på tredje perioderna och uppdateringen visar:

Djurgårn-Gurkan 6-2
Öret-Malmoe 0-4
Röglarna-Gnaget 3-1 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 31-26 +5 17 poäng
3. Röglarna 31-27 +4 17 poäng 
4. Malmoe   25-27 -2 15 poäng 
5. Gnaget    19-21 -3 11 poäng 

12-13 minuter kvar av matcherna och Röglarna är i detta nu, sedan de slängt in tre mål på 7 minuter, bara ett mål från att ta SHL-platsen...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Och där gör Rögle 3-1 samtidigt som VIK reducerar på Hovet.
Hua, man ska inte ropa hej förrän man är över bäcken min gode Sven..  :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hoppsan, 2-1 nu i Ängelholm.
Hur tacklar tabloiderna det här månne?  :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Det blev Styvben som jag sa...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

3-6 minuter in på tredje perioderna och uppdateringen visar:

Djurgårn-Gurkan 6-1
Öret-Malmoe 0-4
Röglarna-Gnaget 1-1 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 31-25 +6 17 poäng
3. Röglarna 29-27 +2 15 poäng
4. Malmoe   25-27 -2 15 poäng
5. Gnaget    19-20 -1 12 poäng 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Huge: Ja, nu kommer Rögle-galoppen och nu får tabloiderna byta ut rubrikerna till:

Sexpresssen: DIF längre från SHL - stjälp från AIK
Aftontrasan: Hjälper Rögle mot SHL-plats


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Snabb kvittering i Ängelholm.
Än lever det skånska liket, 70% chans nu, eller?  :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, intressant att se hur rubriksättarna och de s k experterna på trasan och pressen förklarar läget i kvalserien.

Djurgårn har gjort 6-1 och tvingar därigenom Rögle att göra 4 mål för att passera.

Gnaget gör 0-1 och tingar därigenom Röglarna att göra 5 mål.

Vi utomstående kan ju lite okunnigt tro att det har har Djurgårn ordnat bra för sig. Men den missuppfattningen har vi bara eftersom vi inte alls begriper något, inte som en s k expert begriper. De förklarar nu vilka man har att tacka:

Sexpresssen: DIF nära SHL - hjälp från AIK
Aftontrasan: Hjälper DIF mot SHL-plats

Undrar om inte förbundet borde flytta upp Gnaget i stället? De är ju de riktiga vinnarna, tycks det, om man lyssnar på de s k experterna.

Tillägg: tredje perioden startar i Ängelholm och efter 20 sekunder har vi 1-1. NU KOMMER RÖGLARNA!

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nog för att det aldrig är klart förrän det är klart och för alla vi som väntar på att höra den feta damen sjunga i stället för att höra Hesa Fredrik så blir man helt förvirrad när de börjar med att sjunga innan nedsläpp.

Men efter att ha funderat på saken igår kände jag mig rätt övertygad och innan match skrev jag:

"Många som uttalar sig fokuserar på att Rögle i detta nu ligger först och därför har ett försprång som de inte släpper. Själv tror jag inte att det spelar så stor roll att Röglarna just nu leder tabellen. Rögle har just nu platsen, men jag tror att det mesta talar för att Djurgården tar den. 80% chans/risk att det blir Djurgårn, räknade jag med i går och i dag har jag inte ändrat mig.

Det blir mest troligt Djurgårn."

Nu har vi seplat två perioder och då vågar jag mig på att hälsa:

VÄLKOMMEN TILLBAKA TILL SHL, DJURGÅRN!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Två perioder spelade och ställningen i de tre arenorna är:

Djurgårn-Gurkan 6-1
Öret-Malmoe 0-4
Röglarna-Gnaget 0-1 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 31-25 +6 17 poäng
3. Malmoe   25-27 -2 15 poäng 
4. Röglarna 28-27 +1 14 poäng 
5. Gnaget    19-19 ±0 14 poäng 

Röglarna behöver nu bara göra 5-0 i sista perioden så passerar de Djurgårn. Om nu inte Djurgårn fortsätter måla...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag tror inte Röglarna tar bakvägen upp till högsta serien, och tjugo miljoner i extra bonus i år. Nu har det blivit mål i Ängelholm...

Djurgårn-Gurkan 5-1
Öret-Malmoe 0-4
Röglarna-Gnaget 0-1 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 30-25 +5 17 poäng
3. Malmoe   25-27 -2 15 poäng 
4. Röglarna 28-27 +1 14 poäng
5. Gnaget    19-19 ±0 14 poäng 

Röglarna måste nu göra fyra mål för att np SHL-platsen. Känns närmare att de släpper in ett till och passeras även ac Gnaget...

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hovet tvingar fram uppdatering:

 

Djurgårn-Gurkan 5-1
Öret-Malmoe 0-3
Röglarna-Gnaget 0-0 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 30-25 +5 17 poäng
3. Röglarna 28-26 +2 15 poäng 
4. Malmoe   24-27 -3 15 poäng 
5. Gnaget    18-19 -1 12 poäng 

Och Röglarna måste nu göra tre mål...i Ängelholm har de spelat nästan halva matchen nu och Röglarna har hittills inte gjort något mål.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nadra perioden har startat inu och i Örebro hinner publiken knappt sätta sig så kör Malmoe vidare och målar. Gårdarna vill inte vara sämre. 

Djurgårn-Gurkan 4-1
Öret-Malmoe 0-3
Röglarna-Gnaget 0-0 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 29-25 +4 17 poäng
3. Röglarna 28-26 +2 15 poäng 
4. Malmoe   24-27 -3 15 poäng 
5. Gnaget    18-19 -1 12 poäng 

Och nu måste Röglarna få in två mål för att återta SHL-platsen...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Första perioden spelad

Djurgårn-Gurkan 3-1
Öret-Malmoe 0-2
Röglarna-Gnaget 0-0 

Tabellställning i detta nu:

2. Djurgårn 28-25 +3 17 poäng
3. Röglarna 28-26 +2 15 poäng 
4. Malmoe   23-27 -4 15 poäng 
5. Gnaget    18-19 -1 12 poäng 

Om Djurgårn eller Röglarna vinner sin match är ju Malmoe och Gnaget chanslösa och i detta nu har Djurgårn greppet. Har alltså redan utjämnat anyal gjorde mål jämfört med Röglarna och har just nu bättre målskillnad, fler poäng och har vunnit de inbördes mötena. Men gör Röglarna ett enda mål passerar de...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: He he, DJ´s Ribs börjar bli en klassiker, väl i nivå med Freddie´s Ribs i serien House of Cards. 

Malmö gör sin plikt för DJ, Salcin och uffe i dimman, nu 0-2 mot Öret. Men Malmoe har ju bekymret att de förutom att spöa Öret måste ha hjälp i alla andra matcher och Djurgårn verkar inte på sitt hjälpsammaste humör....


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vilken start på Den Sista Kvalserien på Hovet!

Efter en minut sprattlar Gurkan in 0-1!

Men efter fyra minuter sätter Djurgårn på mindre än en minut två mål och efter åtta minuter sitter 3-1. Röglarna-Gnaget fortfarande 0-0, Öret-Malmö 0-1 i detta nu ger oss

2. Djurgårn 28-25 +3 17 poäng
3. Röglarna    28-26 +2 15 poäng 

Så mycket för tugget att "Röglarna hade det i s k egna händer" med +1 mål i skillnad samt fler gjorda mål och därmed mäste DIF hämta in hela två mål i skillnad....

Redan nu har Djurgårn lika många gjorda mål som Röglarna, bättre skillnad och dessutom i inbördes möten 6-0 och för övrigt i detta nu fler poäng. 

Men sätter Röglarna ett mål går de upp till andra plats. 

Den Sista Kvalserien äääääger!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu sitter man på O'Learys. Ett jävligt dumt val då man har alla kanalerna hemma, men jag var så bannat sugen på r-spjäll. Ska supa och frossa i god mat samt njuta av den sport som erbjuds närmast Nallarnas bord (den verkar bli Assyriska vs Hammarby) och då är väl det helt okej...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: TV10 visar Röglarna-Gnaget, jag vet inte att Öret-Malmoe visas, men S24 kör Styvben-Gurkan för 99 kr. 

Jag tillhör de som blir en knapp hundralapp fattigare nu när Den Sista Kvalserien ska avgöras eftersom jag väljer Styvben Starke Gurkan-matchen, en tillställning som får en ekivok inställning med namnet a la vad kapten Ågi förklarade för Luleå Hockeys spelare innan man gick på hal is: IN MED STORSTAKEN!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Jag håller ju på Malmö, men dessvärre är de alltför beroende av de övriga resultaten efter att ha dribblat bort sina chanser i matcherna mot Ängelholm.

Så jag får hoppas på Styvben Starke i stället. Att han är styv och stark nog i benen och fullständigt massakrerar och mosar ner Gurkorna till finfördelad Boston-gurka. Smarrigt!

Annars vore det ju roligt om Växsjön studsade tillbaka, men det är tveksamt. Tror nog inte att Fergesta släpper detta greppet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ja, ikväll är det dags. Upplösningen av Den Sista Kvalserien. 

Har funderat på hur jag tänkte igår och jag ändrar mig inte.

Rögle har just nu platsen, men jag tror att det mesta talar för att Djurgården tar den. 80% chans/risk att det blir Djurgårn, räknade jag med i går och i dag har jag inte ändrat mig. Det blir mest troligt Djurgårn.

Det som talar för Rögle är den s k Röglefaktorn. Laget har tagit sig upp till högsta serien förr, när ingen trott att de haft någon chans. Ska de göra det igen?

Förra gången var 2008. Då tog man platsen av Malmö, som hela hockeysverige hade räknat som klara tidigare under serien. Fast den här gången tror ju många att Röglarna fixar det så då....fast nog vore det typiskt kvalserien och "passande" att Den Sista Kvalserien slutar med att Röglarna kniper SHL-plats och 20 miljoner på ett plusmål typ.

Fast den här gången tror jag inte att de lyckas.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Knegare: Om det du skriver mellan Burkölen och Schleffte. 

Jag förstår förstås. Själv är jag i första hand i hockeyn för att älska mitt lag. Att hata andra kommer inte ifråga. Däremot kan jag tycka illa om vissa beteenden ibland men jag liksom jag skiljer på att angripa ett beteende och angripa en person skiljer jag på detsamma inom hockeyn.

Så länge som jag käftat mot t ex Warulfven kanske någon ifrågasätter det jag påstår, men allvarligt talat tycker jag att Ulfven betett sig illa år efter år och så länge de fortsätter med det trakkar jag dem. När det gäller Djurgårn var jag exempelvis skitförbannad på DIF under och efter kvarten mot oss men nu har de kastat ut Hardy, Fimpen, Ölvestad och Mackan Nilsson, så OKrå, och så vidare. SkAIK har jag alltså hyllat fram till senaste åren men de avarter jag pekat på som dessutom i synnerhet tycks engagerade att hata Luleå gör att nu får man trakka klubben tillbaka ett tag. Det ger sig, det blir nog folk av Schleffte också så småningom.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Knegare och DJ Hemp:Läste något senaste året om att MooDoo, Timrå och Burkölen diskuterade möjligheterna av ett utvidgat samarbetet klubbarna emellan.

Bakgrunden var för det första de svåra villkor som gäller för norrlandsklubbar i små städer att konkurrera med rikare köpeklubbar i sydbotten som i större städer med bättre ekonomi kunde slå sönder de norrlandsklubbarna byggde upp genom att köpa av de fina spelare man tog fram. En intressant tanke, tycker jag. Den här situationen har ju drabbat såväl Löven som Timrå med degradering och även om MooDoo hittills klarat sig är det en oro inför varje säsong och förr eller senare riskerar man också åka ur.

Men det var det ena skälet. Det andra, som man verkade få läsa sig till mellan raderna, handlade om att det fanns en klubb i närområdet som i egen vinning också sög resurser av de tre klubbarna både i fråga om unga juniorer man utvecklade och sponsorer. Man talade om en klubb med vilken man inte haft så fint samarbete, en klubb som tog det den behövde, likt de sydbottniska klubbarna.

Jag tyckte det lät spännande. Undrar om det gått vidare? Men kanske det som sker, sker i det tysta.

Uppe i Norrbotten har vi en liknande situation där det varit svårt att etablera en fin samverkan med klubbar längre ned i seriesystemet, bl a eftersom en förening 13 mil söder om oss är uppe i Norrbotten och försöjer i smyg liera sig med norrbottniska föreningar för att smyga över livande juniorer till sig själva.

Fast hos oss blev det så lyckligt att en ny förening, Asplöven från Haparanda, tog sig upp i Allsvenskan och man etablerade ett perfekt samarbete med länets elitserieförening där Aspis fått låna lovande junisar eller A-lagsspelare som för stunden inte får plats i Elitserielaget, samtidigt som de i Luleå som inte får speltid i Elitserien kan få det i Allsvenskan. En konkurrenssituation skulle förstås kunna uppstå om Aspis tar sig upp i SHL men skulle det ske är jag övertygad om att den goda viljan och fina vänskapen även då skulle bestå och man kunde fortsätta samverka fast kanske på andra sätt förstås. Överlag ser jag hellre fler Noorbottensföreningar i SHL än ytterligare föreningar från Sydbotten förstås...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DJ Hemp: Sunt tänkt...till skillnad mot på lövenforumet där det resoneras om att satsa nästa säsong för att ta topp 4:a platserna till SHL eftersom dom nu klarade sig kvar i allsvenskan...ja dom tänker så på fullt allvar...inte ett skit om att sakta men säkert bygga upp sig till att bli tillräckligt starkt för att så småningom ha en chans att ta sig upp...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Knegare:

Jag känner ingen riktig rivalitet till MoDo heller. Och Sundsvall är ju nere i norrettan, så där finns ingenting egentligen. Lag som Rögle och Mora är mer rivaler i så fall, geografin kan la kvitta. Känns som att det kan ta sin tid innan vi är tillbaka däruppe igen, men det får man väl ge den i så fall. Vi har ju båda haft våra respektive vandringar i dyn, men klart som fan att det känns skönare för er nu och för oss blev ju guldet till sand... Fan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Jag å frugan var i Thailand mitt under kvalserien 2006 då vi tog steget upp igen...träffade en TIK:are där som introducerade mig till detta forum.

Samma här om rivalitet till er...misstänker att era värsta kombatanter är Moodoo...våra var löven...nu vettif*n...

Men iåmed att vi sakta men säkert klättrat i rankingen i elitserien/SHL så har ni tyvärr gjort samma resa fast tvärtom...å det hela kulminerade med att vi tog guld å ni ramlade ur...


« · 1619455 · »