Hmm. Det var väl trevligt att få besök av en flicka från Berlin. Skulle gärna svara henne, men jag håller så dåligt reda på vilka som signat eller inte. Hoppas någon kan hjälpa henne.
Får mig att tänka på förutfattade meningar, sådana där som att folk här- och därifrån, är sådana hära och dära. Typ att fjollträskare spelar överlägsna, att skåningar eller norrlänningar är flegmatiska, och att folk från leksand inte är som andra.
Säkert ligger det ingenting alls i sådana generaliseringar, lika lite som det ligger i nationalkaraktärer.
Fast med tyskar vet jag inte. Jag skall inte säga vad jag tycker om tyska män, utan bara påpeka att tyska kvinnor är precis tvärtom, enligt min erfarenhet.
Undrar hur det kommer sig att tyskorna är sådana? Har de blivit det, som motvikt till det andra könet? Mycket svår fråga. Nästan lika svår som frågan hur det jag yrar om har något med hockey att göra?
Om hockey. Om fyra dagar möter vi Korvarna. De skall vi grilla.
Hej! I`m a girl from berlin (germay). I have a website over the swedish hockey, but only in german. My english is not so good, i hope you understand me.
Now i have a question! Which players have already a contract for the next season? Are players they not stay in our team, where it then plays? (klara or Rykten).
When you can help me, please send me a mail to my accornt: [email protected]
Sven Savage: Äsch då, jag är bara hög på livet... Du passerar mig säkert snart, speciellt som du nu får hela natten på dig utan konkurrens. Tänker ta och ägna resten av natten åt något annat. Kom ihåg att vinka när du passerar mig bara!
Chans för er, risk för oss? Nu förstår jag då rakt inte vad du menar. Jag gillar faktiskt lulingarna. Jättemycket faktiskt. Men allra mest när Timrå vinner. =)
Finsk sisu slår norrländskt tjur, således kommer Kapanen att briljera i målet och hålla nollan, tätt, tätt, tryckt mot sitt bröst...
G'natt med dig (Kickan också)! Ser med spänning fram emot att få se vilken placering du tillskansat dig imorgon!
Sven Savage: Uj, jag såg att jag har mindre än 40 inlägg kvar till mitt fyratusende inlägg på HS totalt. Ett par hundra av dem har jag väl postat i andra gb, så det lär väl ta ett par aktiva dagar att nå dit i den här gb:n. Skriver jag lika lite som jag har gjort den här veckan så tar det nog minst en månad, om inte mer.
Lulekickan: Bra tyckt och tänkt. Bra att jag inte tar LL nu i natt så jag har något att se fram emot i morgon. Skall dessutom skriva klart ett jobb innan natti - natti Kicka, natti Chief, natti Snacket!
Sven Savage: Nej, de brukar gå och lägga sig i normal tid de andra. Det är bara du och jag om smyger in och bringar lite ordning i diskussionen igen när alla tror att det är godnatt för idag. Går vi dit nu så kommer garanterat den tyste att infinna sig. Foruminga eller inte foruminga, det är frågan.
Fast jag borde nog sova. Igår blev det en sen natt pga debatterandet, och en nästan lika sen morgon. Hade 35 minuter på mig tills förhandlingen skulle köra igång från det jag klev ur sängen i morse. Tur att det bara tar 3 minuter, om ens det, att gå till jobbet.
Nattinatti med er, och grattis till tresiffrigt Savage.
Hmm, rakt ut i luften till ingen speciell. Såg nyss att Frisco var här. Han följde live, och noterade säkert hur jag blåste om honom.
Men gjorde inte något åt saken? Antagligen hade han också läst mitt hot om "Hur menar du då?" och ville avstå från den kommande klappjakten. han ville nog verka för en verkan mot en medverkan till nedsablad sida. Vackert så, Frisco!...*applådera*...
Chief: Trevligt! Jag vet ju att du också är tresiffrig, men en av de riktigt höga. Själv är jag ju lägst, men vi norrbottningar är vana att börja från botten och gnugga oss upp.
Apropos timrå-målvakter och nollor som inte kommer att hållas i slutspelet tror jag det börjar luta mot att det blir vi mot ni i kvarten. Det handlar om 50%, chans för oss, risk för er. Det blir väl myyysigt?
Sedan macgyver sa till på skarpen har inte hörts ett knäpp. Antagligen sitter nattjanten, jag menar vakten kvar och håller ställningarna. Tänk, om det blir frid över Forum en hel natt!
Sven Savage: Förstår om du blev lite exalterad inför utsikten att få gå om en av modoiterna...=)
Grattis till din tresiffrighet och hundrafaldighet! Höll på att skriva enfaldighet där, men hejdade mig i tid. =) Jestanes, känns stort att få dela dessa milstolpar med dig. För det får jag väl? Delad glädje är dubbel glädje...
Tycker vi kan skriva om det där redan nu till "Timrås målvakt höll nollan"...
Chief: Det är sant, Chief, och jag skäms för det. Jag ville bara snabba mig förbi Frisco för det jag glömt att ta på mig blommor i håret.
Tur du sa till mig. Funderade just på att lägga in några hundra "Hur menar du då?" som svar på varje inlägg, bara för att nå den gudomliga nivån. Men så gör man inte, om man inte är sydbottning, vill säga.
Apropos inget, blir jag i och med denna tre-siffrig, och hundrafaldig!
Finlnds sak är vår. Bara jag talat med general assembly kommer du att får skriva om det där till "En av Sveriges målvakter höll nollan...
Sven Savage: Hm, först var det högtidligt och pompa och ståt. Nu tycker jag mig ana en viss "placeringsberusning". Njuter du möjligen av att trampa ner de oskyldiga icke-frekventa inläggsskribenterna?
Noterade för övrigt att Finlands målvakt minsann höll nollan i sin inledande match i SHG till skillnad mot Sveriges... ;-)
Lulekickan: Var just dit och kollade. Rullade på som vanligt, men nu blir det nog totalt lugn. För macgyver var nyss där och sa åt dem att lägga av: FOLK FÖRSÖKER FAKKKTISKT SOVA HÄR!
Sven Savage: Bara 12 inlägg ju, men helst ska ni ju båda inom kort putta ner MooDooisterna och Linkpingarn som befinner sig alldeles ovanför er i tabellen.
Paddan: Visst tusan var det kon som var poängen. Påminner om en uppgift i kvällstidningarna på nätet idag. Om en man, som dyker upp här och där på en lantbruksskola i södra sverige med byxorna nere.
V g notera att det inte är landsdelen som har byxorna nere, fast det kan vara lätt att tro. Ej heller skolan. Utan mannen...hmm, har inte sett lennart i Stockholm på ett tag nu...kan det vara så?
Ber att få informera om att i o m denna når jag högre än någonsin förr. Jaga intar nu 18e plats!
Bye, by Frisco! Hälsa lhfpower!
Nu är det ett jättehopp för mänskligheten till nästa namn, som är LL.
Paddan: Ja, jag har ju till och med lovat dig en dags permission från souvenirtillverkningen så du får tid att ta lite trevligare bilder, förslagsvis i LHF-spelarnas omklädningsrum : )
Sven Savage: För att inte nämna alla "Jag har alltid rätt", "Alla andra är idioter", "Jag är bäst på allt", "Jag har aldrig gått till överdrift" osv. ZZZZZZzzzzzzzZZZZZzzzzzz
Kanske borde man smyga dit och retas lite, bara lite : )
Sven Savage: Tydligen ska han, den där personen på bilden, i varje fall heta Brabenec i efternamn.
Nej nu är det nog dags att låta modemcyklisterna få kliva ner från sina pistagefärgade Bianchicyklar en liten stund. Har tydligen lovat gammfolket att vara smakråd vid inköp av något skrivarliknande imorgon.
Om det nu inte inlämnas protest. Mot att man räknar alla duplikat som enskilda. Duplikat, av typen "gusten är bra", "nej, det är han inte", "jo, det är han", "nej,nej,nej"...
påminner starkt om en gammal Python....for an argument?
Paddan: Jag tänker bojkotta dina bilder hädanefter eftersom du bara ger oss fulingbilder : P Den sista har jag inte ens kollat på, men jag gissar att det är din favvobild med kossan och den gamla tanten.
Sven Savage: Kungatråden var väl något år tidigare. Drygt fyrahundra inlägg tror jag, och ett antal månader gammal. Den tysta tråden har slagit alla rekord på bara ett par dagar. Jag tror till och med den klår Renbergtrådarna, fast såna skapades det ju iofs 7 om dagen av ett tag så alla behövde ju inte skriva i samma. Någon innehöll väl iaf ca 400 inlägg, och det skrivet på ännu kortare tid än den tysta tråden.
Lulekickan: Hmm...Lennart säger du, nej, inte idag, tror jag. Vi får väl se hur länge vi kan använda oss av honom, tror att effekten börjar att mjölkas ur.
Paddan: rackar-Padda! Här ställer man in sig på de gudomligt vackra tröjorna och får bara....vad får man, förresten? Tycker mig ha sett den där förut, otaliga såväl som olidliga gånger...är det Lennart? Förklädd till Birgit?
Lulekickan: Hmm, det kan nog hända. Kommer ihåg en annan rekordtråd: "West, du är kung!" Kungatråden kanske inte var så besökt, men den var både lång-varig och lång-randig.
Chief: Iofs är det ju rätt många i den här gb:n som vet när jag fyller år, så mitt stjärntecken lär ju inte komma som någon fullständig överraskning för dem.
Jag pysslar inte med logik ju, bara med sådant som är ställt utom all rimlig tvivel : )
Lulekickan: Äsch, jag tror att du bara är avundsjuk för de där underbara tummen-upp tröjorna som vi kunde åkt omkring och glänst i. Hmm...borde nog finnas någon bild på en sån tröja någonstans.
Chief: Tack för grattis! Det där om Finland är en svår fråga. Om de nu var vårt under så lång tid, innan ryssen snodde området, tycker jag vi borde få något som ersättning för all den tid vi utvecklade landet. Jag kan tänka mig att vi tar deras hockey. Och får fritt plocka spelare till tre kronor.
Annars kommer jag att begära företräde vid säkerhetsrådets nästa för att presentera bevis!
Bevis # 1. Se på den här bilden av finländare. Var god notera att de alla har händer, eller hur? Händer, som de kan använda för att skjuta missiler på oss! Stoppa detta - ge oss hockeyspelarna!
Den tysta tråden har faktiskt slagit forumrekord tror jag. Det tidigare rekordet var väl på 500-någonting inlägg. Om jag inte minns fel så var det i en av Sommartrådarna. Del I kanske?
Paddan: Att publicera sådär osmakliga bilder i våran gb borde rendera i avstängning. Ni borde ta tillbaka de äckelturkosa dräkterna eftersom den färgen var precis så osmaklig som MooDoo är ; )
Nu krävs det gottgörelse. Hädanefter måste du ha med bilder på Snygg-Brabenec i varenda inlägg du skriver. Sådeså.
/Överstekickan, tillika ordförande i Vi-hjärta-Fagemo-klubben
Vi har samlats här för att ta farväl till lhfpowers 19e plats. Ibland är meningen med det som sker för oss människor fördolt. Varför, frågar vi oss. Och nog är det ibland svårt att se svaret. Men just däri ligger svaret: Se blomman! Se naturen! Se, däri ligger svaret!
Så uppenbart för våra ögon. Och ändå ibland så dolt.
Jag ber er lyfta era glas när vi nu följer lhfpowers 19e plats på dens sista färd, den den sista och eviga vilan. Ovan där, på den himmelska lista där förlorade placeringar resa, när kulan har deras namn inristat.
Sven Savage: Rött och svart är skorpionfärger. Hur som helst så brukar väl skorpioner sällan sägas ha omogna, outvecklade känsloliv - sånt är väl i första hand förbehållet tvillingar, tror jag.
Chief: Hmm. De fyra topparna är jag chanslös mot. Ligger jag i, kan jag möjligen nå gud. Det skulle vara en frälsning det, men att nå högre än gud blir svårt, för att inte säga omöjligt. Där, på 10e plats, börjar de riktiga tungviktarna, har jag noterat.
91 nu...lika med dig, lhfpower! Har du något att svar med?
Chief: Eftersom jag föddes innan LHF föddes så var det nog rött som kom först, men färgen hade nog ingen betydelse för valet av favvoklubb eftersom det vackra röda neutraliserades av tröjor i en äckelgul färg. Gult är fult, jättefult. Blä! Men jag älskade dem för det.
Mina bedömningar är alltid sakliga och objektiva : ) Dessutom ska man vara lojal mot de sina, och slutligen så vet vi ju alla att han är bäst vid en rent objektiv bedömning. Ja Jante vet nog inte det förstås, men alla andra.
Chief: Svart är bra, chief. Mycket bra. Själv vill jag ha antingen svart eller rött eller båda, på sportbilar som på annat. Har läst att de som väljer svart och/eller rött har omogna, outvecklade känsloliv. Stämmer säkert.
Vad som också säkert stämmer är att de som uttalar detta förklenande om svart eller rött, aldrig har lirat roulette och troligen går klädda i försiktiga nyanser av beige, tonad till svagt brun.
Lulekickan: Det har du rätt i. Utan att ha sett honom idag, vet man att han var bäst. Och verkade han inte bäst, var det för det han höll upp hela laget. Utan honom hade de förlorat / förlorat större (välj det som passar med det inträffade).
han är bäst, eftersom han är bäst. Glasklart, logiskt och av tvingande natur. Näst bäst är per ledin per definition. .
Lulekickan: Rött och svart funkar visserligen alltid (även om rött och vitt heller inte går av för hackor =)), men det leder ju onekligen till frågan: vad kom först? Din dragning till rött eller din dragning till LHF? Kan det ena ha lett till det andra? Annars måste jag nog erkänna att förutom en eller annan Timråattiralj går min garderob mest i svart.
För övrigt gillade jag din osakliga och objektiva bedömning av JR i SHG och förklaring till hans kvaliteter...=)
Chief: Rött är min favvofärg, och det har nog inte bara med LHF:s vackra tröjor att göra. En snabbtitt i min garderob i lördags var allt som behövdes för att konstatera att jag har en massa rött, ännu mera rött, och lika mycket svart. Ja, iofs har jag nog kläder i alla tänkbara färger men jag återkommer alltid till det röda.
Sven Savage: Bara 4 kvar? Jag hjälper dig dit och lite längre på bara någon minut.
Våran Jonas kanske inte gjorde flest mål, och kanske gjorde han inte de snyggaste dragningarna heller, men bäst är han ändå eftersom det är just våran Jonas. Om han vill så kan han vara bäst i alla andras ögon också, tror jag, men det tänker han spara tills högtidligare tillfällen - som när vi tar SM-guld om någon månad och när han ser till att Sveriges heder återupprättas i VM. Dessutom har han bästigaste tröjnumret i LHF - samma som jag hade när jag spelade basket.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Får mig att tänka på förutfattade meningar, sådana där som att folk här- och därifrån, är sådana hära och dära. Typ att fjollträskare spelar överlägsna, att skåningar eller norrlänningar är flegmatiska, och att folk från leksand inte är som andra.
Säkert ligger det ingenting alls i sådana generaliseringar, lika lite som det ligger i nationalkaraktärer.
Fast med tyskar vet jag inte. Jag skall inte säga vad jag tycker om tyska män, utan bara påpeka att tyska kvinnor är precis tvärtom, enligt min erfarenhet.
Undrar hur det kommer sig att tyskorna är sådana? Har de blivit det, som motvikt till det andra könet? Mycket svår fråga. Nästan lika svår som frågan hur det jag yrar om har något med hockey att göra?
Om hockey. Om fyra dagar möter vi Korvarna. De skall vi grilla.