Och så vår match igen. Det har INTE, som senast, varit Luleå som helt dominerat matchen igenom som senast.
Sammantaget får man acceptera att även om Luleå lyckades äga matchen fullständigt i första perioden så var det Apan som hade det mesta av spelet i andra perioden. Speciellt under första halvan men sedan skärpte sig Luleå och jämnade ut spelet i andra.
Och 1-0 känns rättvist efter två perioder. Men det kan verkligen gå hur som helst.
Nu vet vi att Luleå är riktigt bra tredje perioder. Visst. stats påstår att "Luleå är inte så bra i tredje" men det beror ju på att vi äger resultatet redan innan och vi ser till att neutralisera motståndarna och satsar inte så väldit framåt.
Så tror jag det kommer att bli i tredje: Luleå blockar ned Apan som inte kommer åt något och när de desperat tar chansen att hitta vägar framåt kommer det att ge oss vändningar där vi avgör.
Det är - fortsatt - inte jinx utan en objektiv bedömning.
Nu bröjar Apan med 12 sekunder PP och målar säkert bara för att jag ska få betala för min jinx som inte är någon jinx.
Kan inte någon gå på toa, skotta snö eller grilla ett tag så man blir lugnare?
I den fjärde matchen ikväll har Pölsan glädjande nog ledningen med 1-0 mot Gangsteröret och jag kan bara upprepa mitt stöd för pölsorne: "Jag är Pölsan!"
Kul att se att Pungen leder borta med 1-2 mot HK Arslet inför tredje och köpespelaren Tyler som var värdelös hos Apan och sparkades har satt ett av målen och passat till det andra:-)
Så kan det gå när man slipper sekten från blygdens sövande anti-hockey.
Lundström har Pungenspaden som planerat men nästa match ska det - också enligt plan - få en Luleåutbildad vakt, Berguven, som tar Pungaspaden.
Utmärkt spel av Luleå i box och Apan kommer inte fram till något alls, däremot en pressad apa i egen zon ger bort pucken och en lulespelare får smälla på från några meter framför mål.
Osj02: Håller med om highsticking: han är en vidrigt ful och feg skit, som - jag har bevakat Apan på senare tid - nästan aldrig är inne på apmål, men däremot inne på mål i baken alternativt sitter utvisad när de åker på baklängesmål.
Osj02: Härligt skott av Berglund, träffar svingerliben byter riktning, träffar olleben byter riktning, apvakten ser inte ett skit eftersom olle skymmer, in vid bortre stolpen. SÅ VACKERT!
Sven.Savage: Äntligen, först en massa beröm till Apan och Melker Karlsson men vi gör mål. Semer får deppa. Ringa, konstigt, varför Sådär ja 1-0, väl förtjänt
Osj02: Walle tar puck. Och första chansen för Apan att börja mopsa och tjafsa efter avblåsning. Men sammanlagt är Luleås spelare starkare vid det tjafset.
Apan börjar första tre minuterna klart bättre, kommer fram till lite lägen, men när Luleå bryter och vänder, tar de återigen till klubban och Luleå får PP.
Osj02: Apans tränare förklarar att de vill ta kommando, styra spelet och äga puck, men erkänner att det blev precis tvärtom under första perioden. He he.
Osj02: Jag tror att du har rätt! Apan kommer hit och vet mycket väl vad som väntar sedan de mötte oss senast. Då gick det snabbare att få hål på Apan, men kan vi fortsätta så här kommer det: jag håller med du!
Det är förvånande att Apan har så svårt att skydda sig när vi går till anfall, men Einar Wolf, Brännis, även Hållander är så snabba och skickliga att aporne har svårt att hinna med. Detsamma gäller de övriga Luleåspelarna som hittar vägar in i djupet på Apan. Apan gör allt de kan, men de kan helt enkelt inte bättre, känns det som.
Apornes anfall är så väldigt tafatta. Som jag skrev: pass till en forward som ska gå in vid vänster sarg över blå där han direkt möter tre Luleåspelare. Därmed har Apan nästan inte alls kunnat komma fram till några farligheter eller ens lägen där det kan bli farligt.
Skulle väl uppskatta spelet till typ 80-90% för Luleå. Därmed också slutsatsen att Apan helt enkelt inte håller vår nivå.
Visst, även fast man har så mycket av spelet finns alltid en liten risk att man kan torska om man har oflyt.
Men av det vi sett hittills kommer Luleå att spöa Apan även om vi råkar ha lite oflyt.
Menar INTE att jinxa, men rapporterar så gott jag kan objektivt av det vi sett. Visst kan det gå åt helvete ändå, men av det vi sett blir det snarare himmel.
Satan! Ett bortåt två minuter långt anfall av Luleå och Apan blev tröttare och tröttare och tröttare men så nyper apvakten ett skott och aporne kan byta spelare.
Apans s k kreativitet och snabbhet har vi inte sett ett skit av. Det enda de pysslat med, när de fått låna puck, är att spela ut till vänster vid blå där en Apa ska ta in pucket mot ett samlat Luleå och de tappar den rätt omgående.
Luleå däremot lyckas etablera snabbt spel med bra pass i apzonen och apans taffliga försvar har svårt att hinna med.
Mycket bättre spel av Luleå när det blir 5 mot 5 igen.
6-0 i skott på mål fram till nu, halva första perioden.
En rejäl skillnad mellan lagen är att Apan har väldiga problem med vår höga press medan våra backar är skickligare och lyckas med kortpassningsspel hantera Apans försök till hög press.
Apan börjar hysteriskt första minuten men därefter har Luleå tagit över spelet och efter 4 min fäller svingerli en lulespelare vid farlig spelvändning och vi får PP.
Luleås spelare kommer in på isen. Det här blir faktiskt första gången vi möter Apan i delfinariet helt utan publik. Senaste matchen spelades i början av mars 2020, innan coronaavstängningen slog till.
Dem matchen var vi överlägsna och vann med 3-0. Efter att ha torskat senaste sju hemmamatcherna mot Apan..
Apan, däremot, är ju vann att spela utan åskådare - de tomma stolarna borträknade - så de behöver ju inte ställa om sig.
Nu har båda laguppställningarna presenterats. Luleå saknar tyvärr Tyrre vilket innebär att Bulan fått vaska om i linorna vilket inte är så bra förutsättningar förstås.
Apan ställer upp med följande antal fulspelande sektmedlemmar, everyhopa från blygden förstås: Forwardskedjor: #19 Kiiskinen - #15 Karlsson - #10 Lindström #45 Möller - #22 Johnson - #28 Frödén #48 Berggren - #24 Wingerli - #96 Hugg #29 Sundsvik - #16 Lindström - #9 Nowick
Strax bara två timmar till nedsläpp i Delfinariet mot Apan.
Och ju närmare man kommer och ju högre hockeytemperaturen blir i kroppen, desto mer inser man att nu måste väl Apan ändå vinna?
Senaste matcherna mot Apan har vi ju vunnit med 0-4 och 3-0 och således nollat den uppblåsta plastsekten från blygden.
Hur länge kan de stå ut med att bli så piskade?
Och kom ihåg att senaste fem åren har vi mött Apan i Luleå åtta gänger - och Apan har vunnit 7 av dessa 8 matcher!
De är alltså beredda att ge maximalt allt när de kommer upp till Luleå.
När vi möttes nere i Apschtan i december gjorde de verkligen allt de förmådde, då också, men Luleå var trots det förbluffande överlägsna och krossade Apan som inte hade en chans att stå emot.
Primadonnorna i plastlaget från sektblygden överraskades eftersom de inte kunnat föreställa sig exakt hur bra Luleå faktiskt var.
Men nu är de förberedda och kommer att ge allt, allt och lite till.
Vi får kanske vara nöjda i fall vi slipper skicka spelare till sjukhus eftersom vi inser att risken är stor för det, när vi möter fulspelarklubben med värdegrunnnnnnnnnd!
Ja, lille Oskar Möller kan vi ju låta vara, han är ju oförarglig.
Men den vidrige busen "Highsticking" Lindström, med specialitet att smälla till icke förberedda motståndare i ansiktet med klubban, innan han springer och gömmer sig bakom lagkamrater. Den skulle jag inte ha alltför mycket emot att se utsatt för en "oturlig men juste" träff från någon som "bara" sträcker sig efter pucken.
För att inte tala om den galne idioten som anser att svensk hockey har något mot honom eftersom han åker på matchstraff gång på gång på gång.
Och så får vi se upp för när apor tar sats och hastighet från halva planen för att köra över Wallstedt. En Apa som haft den vidrige fulspelare, fuskaren, filmaren och målvaktsöverfallaren Fläskberget som lagkapten i massor av år, från en sådan Apa går ränderna inte ur.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?