3-1 till Apan och drygt sju minuter kvar av tredje. Ett j-a flytmål, där pucken först får en konstig studs i sarg, följt av en studs på röjlares ben och Vips! kan en apa peta in pucken i mål.
Zebror som BARA tar ut röglare, Apan lyckas skada Everberg, Zaar och Seider utan att ens bli utvisade. Helt sjukt, förstås. Och när de dessutom har flyt blir det svårt för Röglet förstås.
Jahaja. Zebrorna hittar en utvisning med fem minuter kvar på tredje. Gissa på vilka! På Röglet förstås, sedan melkman låtit benen försvinna då han blivit tacklad.
Sven.Savage: En skev sarg ger hemmalaget ännu ett myllamål Länge sedan jag såg ett hemmalag så utspelat och ändå leda.. var väl när samma skaik mötte Växjö i en final och åkte med rumpan bar och rödsmiskad under samtliga matcher
Apsekten från blygden är så j-a pinsam. Så snart apor åkt på helt justa tacklingar står hela j-a apbåset upp och KRÄVER utvisning. Fy fan vilket j-a fuskpack.
En ny favorit, norrmannen Lesund i Röglet. Smäller på rejäla tacklingar på apor. Och ska spela upp en puck från egen zon, möter tre styr-apor i rad och åker enkelt förbi dem, Vilken härlig back!
Kollade på Apsupporterforum. Där tycks man anse att Apan ska utdela betydligt fler crosscheckings.
Jaha, där är tydligen Andreas Falk tillbaka i båset och intervjuas. Och det hör tydligt att han varit sjuk i luftvägarna. Covid? Nej, nej, absolut inte, definitivt nej, inte alls, inte en chans. Däremot liksom några apspelare en sekretessbelagd hemskt mycket hemlig orsak i lönndom.
För skulle de vara öppna med att det handlade om covid - om det handlade om covid - fanns ju risken att de skulle ha blivit tvungen ge walk over i kvarten....
Röglet har vunnit två första matcherna och nu är ställningen 2-1 för Apan inför tredje perioden.
Risk för Apan alltså att torska den här perioden och hela säsongen är över.
De har lyckats bli av med Daniel Zaar. De har lyckats bli av med Moritz Seider. De har lyckats bli av med Dennis Everberg.
Och ändå. Ett skadeskjutet Röglet hotar sparka Apan ur hockeysäsongen denna period. Vad ska Apan göra? • Köra över Rifalk? • Skada Bristedt? • Skada Tambelini? • Skada Gelinas?
Ja, det finns många för Apan att skada fortfarande och det får ju dessutom göra det och bli av med skadade motståndare från matcher utan att ens bli utvisade. Dessutom har de ju spelat nästan halva matchen 5 mot 4. Ja, förresten, de har ju också fått spela 6 mot 5 utan åtgärd, medan motsvarande från Röglet? UT!
Svanru: De synskadades förening med gulsvarta filter. Nu skämdes zebrorna lite för mycket och visade ut en apa för en mycket billigare handling än tiotalet andra aporne pysslat med.
{7533}: Ja, skulle de vinna trots allt vet vi ju hur Apan kommer att förklara det hela. "Det var domarnas fel! Vi fick visserligen 6 PP mot 0 för Röglet första halvan av matchen - men vi skulle haft 12 PP!"
{7533}: Håller med dig. Så snart en krossdel eller klubbdel nuddar swingerli försvinner hans ben och han faller pladask.
Säkert blir han snart kapare, köpespelaren Möller har inte alls de fina kvalitéer som en riktig apkapten ska ha - filmningar, köra på vakter, smälla klubbor i ansikten.
Sven.Savage: Linus Öhlund är ju skaikare sen länge. Han ska inte döma aphockey...
Wingerli är nästa Jimmie Hollywood. Han har växt upp och sett sin idol falla på rygg oftare än en rysk glädjeflicka så snart det vankas kroppskontakt. Och lille Wingerli har sett att fuskar filmar och faller man då blir man lagkapten och "förebild". Och han är snart kapten. Möller är ju likt Erik Forsell nästan sympatisk och lär ju snart ryka som kapten. Speglar inte SKEs värdegrund
{7533}: Apan tar till sektens värdegrunnnnnd, förklarad av kaptenen under många år - Fläskberget - jag fuskar när jag får chansen!
Röglet har ju spöat Apan två gånger i rad så nu kan vi räkna med att apben "försvinner", apklubbor cosscheckar, och aprunkarzebror som alltid i aparenan, pressade av tomma stolar, dömer som Apan vill. Hittills: 1. Röglare utvisad, 1-0 för Apan. 2. Nästa röglare utvisad, 2-0 för Apan. 3. Tredje röglaren utvisad, inget extra mål.
Några apor har ju inte åkt ut ännu, undra på det, med gulsvarta filter.
Zaar kan fortfarande inte spela efter match ett, och Apmöller lyckades ju vid match 2 åka fram och skalla Seider i ansiktet med en massa tänder borta antagligen.
Och nu ser zebrorna att det är dags att ta ut en röglare för FJÄRDE gången! Medan ingen apa åkt ut. Röglet får alltså spela typ halva matchen 4 mot 5. Gissningsvis det ApPea krävt samtidigt som han levererade sedelbuntarna under bordet.
Fortfarande förstår jag inte att de sitter i studion o försvarar Möller från förra matchen som tacklar en icke puckförande Seider. Hur hade det låtit om Melart , OKT eller Per Ledin satt in den tacklingen??? 3-5 matcher? Jaha nu åker nästa röglare ut. Trots att de hunnit med att åka på Rifalk dessförinnan. Skenar duktigt nu.
Rögle klart bättre men tre utvisningar har gett skaik ledningen Tråkigt att skaikdomarna dessutom blundade för den solklara to many on ice som banjonjärerna utförde. I och för sig lätt hänt då deras tränare sa -”första femman ska in” Den svartgula blygdsonen frågade hur många är det i en femma?
Bänkgrannen svarar- räkna bara dina fingrar på ena handen
{7536}: Mycket trevligt besked! Erik har ju varit lite på en nivå lägre i år, men hoppas att han kommer upp i nivå Erik säsong 1-2 igen:-) Så kan han utveckla en ung talangback igen, Berglund kan säkert få till det bättre efter sommaren.
Sven.Savage: Ingen ordning i Ske ikväll. Domarna har bestämt sig för att ge Ske en match till och tar ut allt för Rögle o inget på SKE. Johnsson crosscheckar Everberg så han lämnar isen och sen sitter idioten och skrattar i båset. Inte ens 2 min. Skrämmande...
Apan meddelar att andravakten Söderblom nu är med igen sedan han tillfrisknat från Cov... jag menar från det hemskt mycket jättehemliga sekretessbelagda "tillstånd" som höll honom borta från match 17-26 april.
Däremot har inte Andreas Falk återkommit i båset. Han har ju varit borta ett tag nu p g a ett hemskt mycket jättehemligt sekretessbelagt "tillstånd". Men han försvann ju några dagar efter andrevakten, så hans karens bör ju... jag menar hans "skada" kanske dröjer lite längre tid att bota.
Apan lär ju ha haft ett utbrott av covid strax efter det att SHL avslutades förra våren. Och det är ju slående att vare sig Falk eller Söderblom tillhörde laget då. Det finns ju fler i laget som köpts in sedan förra året och för övrigt ÄR det ju möjligt att insjukna igen.
Så...det var väl tur att det inte är covid som hållit Söderblom och och Falk borta, för det skulle ju ha inneburit att hela laget hade testats och då hade ju de som testat positivt varit avstängda inklusive de som utsatts och kunde misstänkas vara smittade i karantän. Observera att när det gäller smittade hockeyspelare så har 80-90% INTE varit sjuka utan infekterade och smittsamma fast de inte känt sig sjuka.
Men hade det upptäcks pågående smitta och friska testpositiva hos Apan skulle de ju sannolikt ha blivit tvungna att lämna walk over i slutspelsmatcher.
Man kan utgå från att det blir en svår match för Röglet ikväll. Inte bara på grund av de rykten som grasserar om att Apan hemlighåller fall av covid i truppen för att inte riskera tvingas lämna walk over. Utan dessutom eftersom Röglet, som i de två genomförda semifinalmatcherna hade härligt stöd från restauranggäster nu kommer att ställas inför en ekande tom aparena, där inte ens restauranggäster kan bidra till stämningen med anledning av att matchen börjar först 20.00, då ApPeas skrytbyggda restaurang där Fulölen kostar som vore den köpt på Avenue Montparnasse, utryms. Det betyder förstås att matchen kommer att genomföras inför tomma stolar. Vilket förstås blir en chock för reglarna, medan Apan sedan åratal är vana att spela inför läktare fullsatta med tomma stolar. Vilka iofs betalas för av dopingkommunen, medan ApPea meddelar att de hade hemskt många mycket av åskådare...
Apan mot Röglet i kväll. Mummelklockare, lille rädde gustaf och sållexperten Hugg har ju fläkt ur sig att det är domarnas fel att de förlorar - på samma sätt som apor i alla tider förklarat förluster. • Det är ALLTID domarnas fel. • Det är ALDRIG att motståndarna var bättre.
Bara att läsa innantill i blygdsektens katekes där värdegrunnnnnnnden förklaras - Apan är alltid bästigast, annars är det fusk!
En spännande detalj förstås att se om vi får facit snart.
Varför försvann den ene apvakten och har sedan dess saknats?
Varför försvann Andreas Falk från båset och har sedan dess saknats?
{7533}: Mycket obehagligt! Med all sannolikhet var det en extra hård sådan han målat gulsvart innan han smög sig på den stackars 18-åringen i Röglet och knockade ut halva tanduppsättningen på denne, en insats som av prunkande självutnämnda experter i SeMer förklarades vara en "ren olycka".
Är tydligen övriga apspelare som väljer vem av dem som ska kläs ut till gruvarbetare efter match och gissningsvis får ju denne dela ut tvålar till höger och vänster i duschen som bonus.
Sven.Savage: Passerade ett foto i mediabruset och det verkar vara så att tydligen så utdelar SKE en hardhelmet till någon spelare vid vissa tillfällen. Känns väldigt mycket "Blue Oyster Bar" över det tilltaget. Undrar om det ger den utvalde en fördel? i duschen efteråt...
{7533}: Definitivt! Om och när twinsens Röglet tar "Le Mans" kommer man att bli nästan lika glad som om det vore Luleå. Ja, lite nästan lite. Dels för att de har så många fina killar från Luleå, dels för att de spelar en förbättrad Luleåhockey, dels för att de spelar en hockey man även som utomstående njuter av.
Vore ju riktigt underligt om det blir Röglet-Öret i final; två lag som aldrig lyckats i Le Mans-kampen.
Läjkers har ju tappat två tongivande f d Luleåspelare. Dels Ilari Melart som åkte på lång avstängning som återfaller. Kollade bara den sista händelsen som hastigast och spontant såg det inte så farligt ut, nästan mer som en screening. Men dessutom har de för närvarande Fasth borta och fått ta in tvåan Erik mot NHL-veteranen Enroth med Öretspaden.
Utan f d Luleåspelare har ju Läjkers i stället apövervikt med Erixon, Lundberg, Aktell och Calof så - som Luleåsupporter - skulle det kanske vara roligare om Öret vinner.
Men Öret-Läjkers just nu 0-1 och bara 8 min kvar av tredje...
Sven.Savage: Jag håller faktiskt på Örebro. Håller med om att organisationen bakom har mycket att önska men jag skulle faktiskt unna våra tidigare spelare Mastomäki, Näkyvä, Kovacs och Larsson få spela SM final. De svenska spelarna av de jag räknade upp gick från talanger till habila shl spelare hos oss. Sen att rikare klubbar från sydbotten köper våra spelare är alltid tråkigt men jag unnar ändå dessa framgång...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?