Luleå HF

SHL · 120615 inlägg · 892 ämnen

« · 2313848 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Så. Dags att analysera de tre olika områden av SHL-tabellen där kampen går inder avslutningen.

• GULT OMRÅDE – SLAGET OM PLATSERNA 1-3
Det gäller alltså topplaceringarna för bästa möjliga läge inför slutspelet. Och teoretiskt kan alla lag hamna på vilken som helst av platserna 1-3. Men i praktiken inser vi att möjligheten att Apan ska ta plats 1 eller Röglet plats 3 är så minimala att de kan negligeras.

Det som det handlar om i ett det gula området är huruvida Luleå blir 1, 2 eller 3.

När det gäller förstaplatsen och chansen att passera Röglet måste Luleå alltså ta 3p mer än Röglet. Vi spelar båda två matcher hemma men Luleås motstånd – Apan och Malmoe – ser betydligt svårare ut än Röglets – Öflundran och Timret. Så chansen är liten. Och faktum är att Röglet redan idag möter Öflundtran i en hängmatch och därefter klarnar det. Skulle Röglet ta 3p där vet vi att även om Luleå skulle ta 3p i båda sina två matcher räcker det inte, om bara Röglet tar kinst en pinne av Timret i avslutningsmatchen. Och kommer förutsättningarna att vara sådana, att det gäller förstaplatsen, kommer Röglet att göra vad som krävs mot Timret.

Skulle det nästan otänkbara ske – att Öföindran tar 3p av Röglet – innebär det att Luleå blir etta om vi tar 3p i båda våra matcher. Det är ändå osannolikt att vi lyckas med det, fast det blir spännande som fan att följa!

Så har vi varianterna där Röglet spelar oavgjort och alltså får bara 1 eller 2 p av Öflundran idag. I så fall tror jag att de enkelt fixar de 2 eller 3 ytterligare pinnar de behöver för att rädda plats 1 när de möter Timret.

Sedan har vi kampen om plats 2 eller 3 mellan Luleå och Apan. Vi möts ju på tisdag och vet att på torsdag möter Apan Öret medan vi har Malmoe. Samt att Apan i detta nu har +4 i målskillnad på oss, inklusive fler gjorda mål; det betyder att hamnar vi på samma poäng måste Luleå hämta in hela 5 mål i målskillnad vilket blir svårt för att inte säga omöjligt. Öret borta är också en match som Apan ska kunna fixa om de behöver, medan det är betydligt osäkrare för Luleå att kunna fixa Malmoe trots att vi möts i Delfinen.

Det som kommer att avgöra det hela är alltså vårt inbördes möte på tisdag. Och då vet vi:

• 3p för Luleå – vi är definitivt kalara för plats 2.
• 2p för Luleå – vi är klara för plats 2 om vi tar 2 eller 3p av Malmoe; tar vi bara 1p av Malmoe förlorar vi andraplatsen om Apan tar 3p av Öret; torskar vi och får 0p av Malmoe förlorar vi andraplatsen om Apan tar minst 2p av Öret.
• 1p för Luleå – vi förlorar andraplatsen om vi inte tar fler poäng mot Röglet än Apan tar av Öret (här finns slamkryparen att om Apam barta vinner med 1-0 mot Öret medan vi vinner med 8-0 mot Malmoe passerar vi dem. Men det kan vi fetglömma).
• 0p för Luleå – Apan tar andraplatsen om de fixar minst 1p mot Öret även om vi skulle slå Malmoe.

Så sammanfattningsvis talar allt för att slaget om det gula området avgörs när Luleå möter Apan på tisdag om andraplatsen i serien.

• BLÅTT OMRÅDE – SLAGET OM PLATSERNA 4-7
Det här var ju intressant. Att hela fyra lag tampas om tre toppsexplatser när det bara återstår 1-2 matcher om serien.

Här är ju Öflundran i farten idag nedan Läjkers och Öret kör på tisdag. När det gäller dessa tre matcher kommer Öflundran troligen att torska medan Läjkers troligen vinner. Öret har ju lite tuffare motstånd eftersom Pungen jagar en plats i åttindelsfinal.
I slutomgången på torsdag, när alla 14 lag spelar, har ju Öret att möta Apan som då kan spelarför en andraplats och då blir de svåra att tas med. Sammantaget blir det svårt för Öret att nå högre än den sjundeplats de just nu har. Tror vi kan räkna med att de blir kvar där.

Skulle ovanstående slå in kommer vi på torsdag att ha Läjkers 83p, Öflundran 82p och Warulfven 81 p när dessa tre lag gör upp om platserna 4-6 i tabellen. Warulfven tar då emot Läjkers hemma och behöver då vinna med 3p för att passera Läjkers. Återigen en enda match med största betydelse för tabellplacering! Spännande!

Vid sidan av det har vi ju också Öflundran-Pungen i Scandal-i-Analium i sista omgången och även om Pungen kanske fortfarande har chans och behöver poäng för en plats i slutspelet tror jag att Öflundran fixar det de behöver och därmed tar plats 4 eller 5 i tabellen.

• GRÖNT OMRÅDE – SLAGET OM PLATSERNA 9-12
Ytterligare ett streckområde där det är intressant att med 1-2 matcher kvar fightas hela 4 lag om 2 platser i åttondelsfinalen.

Nu tror jag att Oskarshamn håller dig kvar på slutspelsplats. De spelar hemma där de är starkare och även om de haft det svårt på sistone ska de väl kunna mobilisera tillräckligt för att åtminstone vinna en av matcherna mot Läjkers och Djurgårn – två lag de faktiskt brukar lyckas bra mot.

Och i så fall står det mellan Pölsan, Malmoe och Pungen om den sista åttondelsplatsen. När det gäller Pölsan och Malmö har de samma poäng men Pölsan +3 mål i mälskillnad och bara varsin match kvar. Visst, Malmoe är bra och KAN slå Luleå, men Pölsan kommer säkert att vinna mot Trittoaren. Och även om Malmoe slår Luleå kan det inte bli med många mål och därmed är Pölsan före Malmoe som missat slutspelsplats i åyyondelen.

Kvar att avgöra är då bara om det blir Pölsan eller MPungen som tar sista platsen i åttondelsfinalen.

Jg tror ju att Pölsan slår Trottaren och därmed måste Pungen ta minst 5p i sina båda matcher mot Öret och Öflundran. Dwr kommer inte att ske. SåPölsan tar sig till slutspelet.

SAMMANFATTNINGSVIS
Nu VET jag att Luleå spöat alla lag påplatserna 1-9 senast vi mötts och ju högre placerade deso mer har vi kunnat spela effektiv Luleåhockey hela matchen. Och vi har helt rättvist slagit Apan senaste två mötena signalernade att nu är Luleå definitivt på väg förbi. Men matcherna mellan oss och Apan är alltid jämna och ovissa och båda lagen ger allt så flyt/oflyt kan komma att avgöra. För att inte nu jinxa gissar jag att Apan har flytet denna gång och att vi torksar andraplatsen i den matchen.

Så då blir min gissning om slutställning i tabellen följande:

1. Röglet
2. Apan
3. Luleå
4. Öflundran
5. Warulfven
6. Läjkers
7. Öret
8. Trottoaren
9. Oskars
10. Pölsan
11. Malmoe
12. Pungen
13. Djurgårn
14. Timret

Vilket innbär att vi får följande åttondelsfinalwr:
• Öret-Pölsan
• Trottoaren-Oskars

Tror att Pölsan och Trottoaren vinner. Och då får vi i kvarten:

• Röglet – Pölsan
• Apan – Trottoaren
• Luleå - Läjkers
• Öflundran – Warulfven

Följt av följande semifinaler:

• Röglet – Warulkfven
• Apan – Luleå

Och sedan, i final:

• Röglet – Luleå

Faktiskt exakt samma tabell och slutspel som jag gissade på för fyra dagar sedan då dubbelt så många matcher av SHL återstod.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-03-20-kl-021053.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Jaha, dags att sammanställa läget efter dagens matcher.

Nu lägger jag ner tabellerna baserade på poäng per match samt prognos baserad på poäng senaste tio matcherna. Kör en formell tabell bara, se nedan.

I princip tre områden där slag pågår. Analyserar dessa områden vid senare tillfälle.

• GULT OMRÅDE – SLAGET OM PLATSERNA 1-3
• BLÅTT OMRÅDE – SLAGET OM PLATSERNA 4-7
• VITT OMRÅDE – KLARA FÖR ÅTTONDELSFINAL
• GRÖNT OMRÅDE – SLAGET OM PLATSERNA 9-12
• ROSA OMRÅDE – KLARA FÖR KVALSPEL
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-03-19-kl-202712.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Veronou friläge vilket förstås betyder att Trottoarkanten tar bonuspinnen efter

• Leksands IF - IK Oskarshamn 3-2 sudd

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Matcherna:

• Färjestad BK - Timrå IK 6-1 SLUT
• Leksands IF - IK Oskarshamn 2-2 sudd väntar

Lustigt i Karlstad: Ulfven vinner första 35 minuter, Timret vinner avslutande 25 minuter.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Ja, nu är det tre avdelningar av tabellen som är högintressanta med 1-2 matcher kvar:

a) Slaget om plats 1-3
b) Slaget om plats 4-7
c) Slaget om plats 9-12

Är ju i högsta grad intressant om Pölsan eller Malmö lyckas ta tionde platsen. De kan ju bli obehagliga överraskningar för lag 7 i det socials slutspelet. Samt, om de vinner åttan, dessutom jäklas med Röglet på plats 1 i kvarten. Tror att Pölsan kan kämpa på bra, men bäst av sju matcher - från kvarten och uppåt - kan de inte klara. Malmö däremot... Fast kanske Oskars och Pungen tar plats 9-10 så får de riktiga hoten - Pölsan och än mer Malmö - inte chansen.

Ja, nu är ni Ulfvar på gång och jag ger mig fan på att ni är uppe bland toppsex direkt till kvarten när vi har sluttabell. Frågan är om ni kan bli så bra att ni kan hota om SM? Jag tror kanske inte det, men den som räknar bort en Ulfv på SM-jakt är inte medveten om historien.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Blir spännande kring strecken. Kommer vi skrälla till och komma top6 trots allt, kommer Brynäs än en gång fallera och bomma slutspel? Nja på båda va!?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Ställningen när drygt halva matcherna spelats:

• Färjestad BK - Timrå IK 6-0
• Leksands IF - IK Oskarshamn 1-1

Warulfven har lekstuga men passar också på att förbättra målskillnaden. Ulfven kommer ju att få konkurrera om platserna 4-7 med Öflundran, Läjkers och Öret.Men hade sämst målskillnad, vilket kan bli avgörande vid lika poäng i sluttabell. Öflundran hade +3 mål på Ulfven, men det har Ulfvarne redan fixat. Kommer de att satsa på att ta även Öflundran som hade +13 mål på Ulfven? Tror dock inte att de kan fixa Öret som hade +23, i alla fall inte i denna match.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och hjältinnorna från blygden gjorde det! Vinner matchen genom att krossa Göteborg med hela 0-1!

På Apans hemsida öser de rapporter och hyllningar över herrlaget som slagit Pölsan men inte ett ord om att damerna slagit Göteborg. Har de insett risker att DamApan når SDHL med kraftigt fördyrade resekostnader?

Nu står det 1-1 i matcher i kvalet till SDHL och det blir en avgörande match redan i morgon, återigen i Angered Arena. Kan DamApan göra det igen? Kan vi få ett ytterligare...

...Miracle on Angered Ice

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Miracle on Angered Ice: Sju minuter kvar, fortfarande 0-1 för DamApan, som nu får spela DamApPP!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Miracle on Angered Ice: Halva tredje spelad, fortfarande 0-1 för DamApan!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, fan, tänk om fiskrensarna skärper till sig till slut och tar Röglet.

Fast jag tror den chansen är liten, tyvärr. Och Röglet vinner förstås mot Timret i sista.

Vi skulle ju i så fall behöva ta tre p i våra båda sista och det vete fan vilken av våra matcher som blir svårast
• Luleå Apan tisdag
• Luleå Malmoe torsdag
Jag tror att den sista matchen blir svårast för oss.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
OCH NU HÄNDER DET GREJER!

2.56 in på tredje perioden sätter DamApan 0-1 på Göteborg!

Miracle on Angered Ice

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nudu Sven! Om nu fusklunda fuskar till sig en seger imorgon har vi chansen! Kommer dock att vomera av nervositet när vi möter skaik

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Djurgårn lyckades inte utnyttja sitt PP och därefter sätter tremetersmannen i Öflundran 5-4 för vinst bonuspinne.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
björn power: Jo, liten chans men lite större än tidigare.

Nu har vi ju
1. Röglet 50 m +24 96p
2. Luleå 50 m +42 93p

Kvar att spela

tisdag:
• Röglet-Öflundran
• Luleå-Apan

torsdag:
• Timret-Röglet
• Luleå-Malmoe

Vår chans består väl i chansen att Öflundran slår Röglet medan vi slår Apan.

Men tyvärr kan vi väl inte lite på öflundran som mentalt tycks ha lagt av på våren som alltid, för att koncentrera sig på sparkboll som de är mer intresserade av, igen-kligen.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
4-4 i Scandal-i-Analium efter tre perioder. En öflundra tycker det är en god idé att genom boarding ta en utvisning med 7 sek kvar. Så Djurgårn får inleda sudden med spel 4 mot 3 under 1.57.

Malmoe rider ut Röglets monstertryck i slutet av matchen och vinner med 2-3 och tar 3p.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: MIFarna snor alla 3p av fa Abbotts, nu har vi chans att sno miljonen av RBK..

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Lägena:

• Skellefteå AIK - Brynäs IF 3-1 SLUT
• Frölunda HC - Djurgårdens IF 4-4 fem min kvar
• Rögle BK - IF Malmö Redhawks 2-2 sex min kvar

Malmoe har alltså ledningen mot Röglet nu! Ja, snacka speciella matcher när det derbyspelas.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
björn power: Tack för info! Och ser att vi ska möta PojkApan i morgon. Spännande!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och sagan fortsätter på den ilskna isen - DamApan håller 0-0 även efter andra perioden!

Vi räknar med att det inte dröjer länge innan vi får storfilmen "Miracle on Angered Ice".

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Sven, du har väl koll på våra små LHF hjältar i U16 som kämpar om SM medaljer i Frölundaborg just nu..

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Öflundran studsar tillbaka och fiskrenset jobbar in 3-4 på gårdarna.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och Mirakel on Angered Ice fortsätter. Nu har man spelat halva andra perioden också och 0-0-dyrkarna Apan håller fortfarande 0-0.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
I Aparenan har man startat tredje perioden. En apa har tydligen låtit benen försvinna, zebrorna har givit Apan PP och då har de satt 3-1.

Följt av kalsongbyte av ludne Lindberg i SeMer-hytten.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, det var vidrigt att se. Man fick lägga en pizza så snart den obehaglige dykt upp i rutan och ljugit loss.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, trots bara 2-1 spöar väl Apan Pölsan nu och då har vi Apan bara 1 p efter Luleå men +3 mål inför derbyt Luleå-Apan på tisdag.

Öflundrar ser ju ut att torska igen. Med nuvarande resultat har vi

4. Öflundrar +10m 80p
5. Läjkers +3 m 80p
6. Öret +23m 78p
7. Ulfven 0m 78p

när alla lagen spelat 50 matcher! Och där t ex Warulfven har Läjkers hemma i sista matchen...

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Det var på den tiden Fahlman körde med kotlettfrilla. Såg ut som att han smetat fett från fläskkotletter i hår och svål.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Läget efter andra perioderna:

• Frölunda HC - Djurgårdens IF 2-4
• Rögle BK - IF Malmö Redhawks 2-2
• Skellefteå AIK - Brynäs IF 2-1

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och så den match i Angered som alla mest av allt intresserar sig för och där konstaterar vi att DamAapn nått sin största framgång någonsin genom att helt mirakulöst hålla 0-0 efter första perioden.

Trots att Göteborg alltså plockat in en landslagsfemma tjeckiskor till kvalet.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: He he, han hoppas på fortsatt målfest, har laddat med en hel väska kalsongbyten. Stjärnkommentatorn med höjdaren "do jo vånt to spik inglisch, Ritola" presenterar sig ju på nätet som hard core apsupporter omen det hindrar inte SeMer för att sätta honom att kommentera apmatcher.

Å andra sidan plockade ju SeMer in den vidrigaste brännvinsjournalisten Felman att kommentera Apan-Luleå i semifinal så där finns inga gränser tydligen; fast då hade ju Luleå sparkat Djurgårn ut ur slutspelet i kvartsfinal genom suddvinst i sjunde matchen så man får väl förstå att SeMer - totalbefolkat av djurgårdare - var sura.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Hehe, jag såg det. Har ju matchen uppe på bild, men ljudet avslaget, för att i stället låta Unger och Sanny surra från Skånederbyt.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Han har kommit två ggr i brallan i eftermiddag.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Malmoe har lyft sig efter inledningsminuterna och därefter agerat som under första perioden, men där sätter reglarna 2-1 och det är förstås monsterlinan, där förre lulespelaren Everberg snor puck av en malmöit, direktpassar förre lulespelaren Zaar som direktpassar målsprättaren Tambellini som sprättar in pucken.

Därefter får Rögle PP och då snor Carls Söderberg pucken, sticker mot Röglemålet och sätter 2-2.

I Scandal-i-Analium kvittrar Öflundrantill 2-2 men då sätter DIF 2-3.

Och i ApArenan har vi paus efter andra i läget 2-1.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Den sk kalsongejakulatorn?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Din favoritkommentator på plats i Skellefteå
Uppladdat:

500x0-14af1cc3-9d81-4d3a-aeed-94838de8b1c6.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu har Djurgårn vänt till 1-2 mot Öflundran, som kanske planerar ramla till plats 7 i tabellen som vanligt. Antagligen har Öflundran räknat ut att en extra hemmamatch - genom åttondedelsfinalspel - drar in den miljon de behöver för att betala fakturorna för haveriet med den nya klubbsymbolen.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Läget mitt i andra perioderna:

• Frölunda HC - Djurgårdens IF 1-1
• Rögle BK - IF Malmö Redhawks 1-1
• Skellefteå AIK - Brynäs IF 2-1

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Läget efter första perioderna:

• Frölunda HC - Djurgårdens IF 1-0
• Rögle BK - IF Malmö Redhawks 0-0
• Skellefteå AIK - Brynäs IF 2-0

I Skånederbyt har Malmoe varit det starkare laget under första perioden, vinner skotten med 4-7 och spelar aggressivt med fysik och fart medan Röglet tar det lugnare.

I schtan 12-3 i skott och 2-0 i mål där Pölsan tycks spela semesterhockey när de nu fixat kontraktet. Lite trist om de slappar nu och bommar plats 10, när de mycket väl kan ta sig till kvart mot Röglet annars.

I Scandal-i-analium 15-2 i skott och 1-0 i mål mot ett Djurgårn som säkert lagt av SHL redan och förbereder sig ett kval utan att riskera skador innan dess.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, trist att se hur pölsorne slöar och är loja mot Apan. Manner borde fan bänka varenda pölsa som visar lojalitet!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Ladan i Ängelholm har ju alltid varit trång med ett jättetryck från välfyllda läktare. En speciell karaktär.

Nu har de byggt ut arenan men utan att tappa känslan och trycket. Och när de nu spelar Skånederby mot rika lillebror - som de spöat 3/3 matcher i år - skanderar den fyllda arenan Vi-Är-Bästa-Laget-i-Skåne".

Malmö har börjat med fart och fysisk precis som de måste, fast det lär ju inte räcka mot Röglet som kan stå upp på båda de sätten och dessutom besitter skicklighet t ex i form av Luleåutbildad målvakt samt två f d Lulespelare tillsammans med Tambellini i en fruktad andraliga. Men fortfarande 0-0 efter elva minuter.

I ApArenan står det redan 2-0. Först ett distansskott som styrdes in via apklubba. Sedan tyckte en pölsaback att det skulle vara intressant att testa en indian, vilket ställde en helt naken apa som klippte in pucken. Matchen har helt urartat nu och det som serveras är Hollywoodhockey, dvs lagen byter av varandra att storma åt vardera hållet, typs som armboll. Det här är ju ett spel som passar Apan eftersom de alltid spelat på det viset. Medan Pölsan plockat in ett välfungerande styrförsvar kompletterat med snabba spelvändningar och den hockeyn är stark - men idag tycks de köra aphockey i stället och då går det naturligtvis åt helvitte.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jävla skit också. Varför är inte pölsa lika loja mot oss??

Idag ska jag fasen vara helledig.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Samma här, dvs jag kan se två matcher så har båda uppe på skärmar, men huvudsakligen sitter jag och jobbar med annat. Fast kan kasta ögon på matcherna när något händer.

Vore ju kul om Pölsan knyter näven och plockar Apan.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Blir nog skithålslaget eller skånederbyt!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Fem SHL-matcher idag:

15.15
• Frölunda HC - Djurgårdens IF
• Rögle BK - IF Malmö Redhawks
• Skellefteå AIK - Brynäs IF

18.00
• Färjestad BK - Timrå IK
• Leksands IF - IK Oskarshamn

Röglet och Apan spelar ju för att ta poäng när det gäller kampen om topplatserna 1-2 respektive 2-3; gentemot Luleå.

Men deras motståndare Malmoe och Pölsan vill nog gärna ta poäng för att försöka nå över strecket - i konkurrens med varandra och med Pungen - så att de får spela åttondelsfinal.

Båda matcherna gäller alltså något och resultaten kan gå åt endera hållet. Men trots detta är det osannolikt att Malmoe kan röra Röglet som för närvarande är riktigt j-a bra. Skulle nog gissa att Apans vilja att komma i fatt och passera Luleå är så stark att de kan skärpa sig och slå Pölsan.

Skulle vidare tro att Djurgårn och Timret tar det lugnt och torskar mot motståndare som nog vill behålla pinnarna hemma i syfte att placera sig bra inom toppsex och garanteras plats i kvarten.

Matchen mellan Trottoarkanten och Oskars betyder mindre och kan snarast ses som en test innan de två lagen får mötas för bäst av 3 matcher i åttan. I åttan kan ju hemmaplan i 2/3 matcher spela större roll och även om dessa två lag är i kass form gissar jag att hemmaplan fäller avgörandet idag, med följd att Trottoaren vinner. Nu tar förstås sagan slut redan i kvarten för Trottoaren (eller om nu Oskars skulle överraska och vinna åttan) när de möter Luleå eller Apan.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Möjligen kolla Apan Pölsan, eller Skånederbyt, eller kanske båda. För den verkliga stormatchen, mellan DamApan och Göteborgs inköpta landslagsfemma av tjeckiskor i Angereds arena kl. 16.00 sänds väl inte i TV.

Hur kommer du att välja?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vilken match blir din huvudmatch idag farbror Sven? Blir det till att foka på skithålslaget eller tänker du avnjuta matchen i Scandal-i-analium? Eller måhända skånederbyt??

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och så kommenterar vi uppsnacket , analyserna, folkfesten då DamApan lördag-söndag får chansa att ta sig upp i damernas elitserie SDHL genom att slå historiens absolut sämsta lag i Riksserien/SDHL nämligen Göteborg, som bara tog 1/108 poäng i serien och torskade med 26-4 i fyra matcher mot Luleå..

Det måste vara ett j-a liv nu i schtan, har man skickat supporterbussar, har man ordnat liverapport, har man kontaktat mannen med Skellefteåhalsduken från Capitolium att leda klacken?

Tar fram all information från Skellefteå AIKs hemsida: 0

Tar fram all information från lokalbladet Nollan: 0

Söker till slut upp Apans supporterhemsida ApanPower och kan där läsa:

Signaturen Frantisek Pospisil: "Såg att Göteborg plötsligt har handlat en hel femma tjeckiskor, ungrare å annat skräp i ett försök att hänga kvar via kval. "

Signaturen Fetisov: "Nu har visst Göteborg lassat in handfull tjeckiskor (?) före deadline..."

Signaturen Frantisek Pospisil: "Nu återstår ju inte mycket av laget som bara tog 1 poäng då Göteborg tog in 5-6 utlänningar vid deadline och sedan dess inte gjort annat än tränat och spelat för kvalet."

Inom parentes sagt redovisade vi häromdagen att alla Göteborgs spelare lirat i princip hela säsongen för laget. Några "inköp av tjeckiskor" finns alltså inte. Förutom mellan öronen på supportrar av tvivelaktigt slag.

Intressant tvärstudie av hur det kan bli i en blygd försedd med sekteristiska skygglappar där man väljer endera av två vägar att hantera mindre lyckliga resultat:
A) Man tystar ner det hela. Om ingen skriver om resultaten har de aldrig hänt.
B) Man släpper ut en hitte-på för att ryktesvägen sprida tron att motståndarna fuskar och är osportsliga.

Tragiskt.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Fast det är klart...

Luleå är spellediga under helgen, när Röglet spelar hemma mot Malmoe på lördag och Öflundran på söndag.

Det finns kanske en liiiten chans att Malmoe ger sig fan på att de ska ta revansch i skånederbyt efter förlusten igår. Och kanske, kanske att Öflundran har flyt och lyckas ta Röglet de också. Röglet ÄR ju klart bättre än Malmoe och Öflundran så de vinner troligen båda matcherna. Men en liten, liten chans finns ju att de torskar båda matcherna.

I SÅ FALL...

Skulle Luleå gå upp i serieledning på samma poäng men +20 mål mot Röglet om vi spöar Apan på tisdag.

Då skulle serien avgöras på torsdag när Timret tar emot Röglet och vi tar emot Malmoe. Tar vi lika många poäng av Malmoe där som Röglet tar av Timret blir vi serievinnare.

Så, chansen finns men den måste vara väldigt liten. Hur liten?

Ja, låt oss säga...
• 10% att Malmoe slår Röglet
• 10% att Öflundran slår Röglet
• 50% att Luleå slår Apan
• 90% att Röglet slår Timret
• 70 att Luleå slår Malmoe

Beräknar chansen för Luleå som närmare 0% än 1%.

Och skulle det helt mirakulöst inträffa får vi säkert Pölsan i kvartsfinal.....

Huga!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: De braiga konsekvenserna är dock följande.

Pölsan tar troligen plats 10, eventuellt 9 i tabellen och får då spela åttondelsfinal. Inte alls omöjligt att de då spöar lag 7 eller eventuellt 8 från tabellen och i så fall går de då vidare som lägst placerade lag.

Vilket innebär att Pölsan i så fall i kvarten får möta 1an från SHL. D.v.s. Röglet, som enkelt slår Pölsan.

Men, tänk om vi mot alla odds skulle passera Röglet och ta plats nummer 1...


« · 2313848 · »