Vill passa på att buga för Fiskrenset, som dels gjort sig av med indianen, dels efter att ha vägrat i många år, nu tagit upp damhockey.
Och de satsar ordentligt genom att ha rekryterat ett riktigt starkt lag, inklusive Luleås tidigare storstjärna Michelle Karvinen. Nu har de spelat lagets första match, i södra damettan och de mötte DaMalmoe, som i våras vann sydettan och kvalade för att nå SDHL. Matchen spelades på Fiskrensetstadion inför drygt 2700 åskådare och vanns av Fiskrenset med 10-0.
Aldrig tidigare har vi sett ett lag i damettan som så självklart kommer att springa igenom serien och därefter kvalet för att ta sin självklara plats i SDHL. Där de med största sannolikhet ersätter damlaget från Göteborg, som varit tidernas sämsta lag däruppe, dock tillräckligt starka för att försvara sin plats i kvalet senast där de mötte DamApan. I blygden förklarades förlusten med att göteborgskorna inför kvalet köpt in tjeckiska damlandslaget för att spela i Göteborgs färger, men det var alltså en komplett lögn - Göteborg hade inte värvat en enda spelare ytterligare under säsongen.
I vilket fall är vi glada att Fiskrenset tänk-ligen skärpt sig och hälsar redan nu deras damer välkomna till SDHL 2023-2024.
Har precis sett den moraliska sparkbollsfinalen för allsvenskan där BK Arslet tycks ha tagit greppet nu. Efter en bortamatch mot enda konkurrenten Djurgårn som Arslet slår med 0-1. Såg bara sista halvtimmen och Gudars Skymning vilken vidrig halvtimme.
Se exempel nedan. En gårdare levererar en perfekt glidtackling, spelar ut boll till inkast. Arsletförsvararen ramlar över den liggande gårdaren och Vips hittar han på att Aj, vad ont det gjorde på höger smalben (med benskydd) och till slut ligger han flera minuter och grinar som vore han döende.
Jag förstår inte varför en sådan fuskare inte får rött kort direkt, varför vill sparkbollen ha kvar en sådan fuskare på planen? Och varför har man inte - sedan dessa fuskare släppts loss - insett att man blir tvungen gå över till effektiv speltid för att hantera detta utbredda fusk.
Problemet är mindre eller åtminstone annorlunda för hockeyn men fenomenet att "benen försvinner" och efterföljande PP är inte att leka med.
Och så bjuds det på ishockey på högsta internationella nivå i Enebybergs ishall ett hockeyskott från mig. SDE har finfrämmande i form av klubbvärldsmästarna Luleå Hockey som efter första perioden har ledningen med 0-2. Förutom våra härliga finländskor spelar Luleå med Emma Nordin som också satte 0-1. Emma som tillsammans med några andra svenska Luleåspelare portades av damkronornas ledare Bagdad Ulf när han nyligen genomförde ett fantastiskt VM där laget lyckades vinna en hel match, mot superlaget Danmark.
Två ytterligare SDHL-matcher idag. Dels har DamGården slagit TrottoarDamen med 4-1, medan DaMooDoo leder mot DamGnaget med 0-3 inför tredje perioden.
Just Damgården och DaMooDoo är lite intressanta eftersom de hänger på i tabellen på plats 3-4 strax efter DamPölsan, men klart före andra lag som t ex Dam-HV och DamPungen längre ned.
Verkar alltså som de tidigare toppkonkurrenterna DamPungen och speciellt Dam-HV inte kommer att kunna konkurrera i år.
Luleå leder förstås SDHL efter att ha vunnit alla spelade matcher hittills. Förr eller senare kommer förstås en förlust. Inget lag orkar ju vinna hela tiden. Och inga träd växer ju till himlen, naturligtvis kommer de andra lagen någon gång i kapp, om inte i år så senare. Men för de som behöver lära sig damhockey finns fortfarande chansen att ta del av detta fantastiska Luleå Hockey - damhockeyns bästa någonsin.
Uppföljning av sexpressen sjukt lögnaktiga "matchrapport", Efter matchen Pölsan-Apan skrev de alltså:
"När den första perioden väl dragit i gång var Skellefteå vassast. Joakim Lindström gav gästerna ledningen i numerärt överläge. "
Idag har de två så kallade journalisterna blivit varse hur uselt de skrev och har nu ändrat till:
"När den första perioden väl dragit i gång var Skellefteå vassast. Linus Lindström gav gästerna ledningen i numerärt överläge. "
Ja, det var de ju tvungna till. Var svårt att försvara att highsticking Lindström målat när han inte deltog i matchen ens. Men att Apan var "vassast" känner ju vi som såg matchen - till skillnad från låtsasjournalisterna - inte heller det stämmer för att beskriva en period där Pölsan vinner skotten med 15-2.
Korrekt beskrivning hade kunnat vara ""När den första perioden väl dragit i gång var Pölsa vassast och dominerade helt. Men målen uteblev och i andra perioden tog faktiskt gästerna ledningen med 0-1i numerärt överläge, innan Pölsan vände och vann med 3-1. "
Men vad begriper väl två "journalister" med sparkbollsintresse när det gäller hockey? Artikeln rubricerad som Pölsans fiasko dominerades av jidder om att Vepan inte kom upp pga tekniskt strul medan de sket i den i övrigt fantastiskt fint genomförda hyllningen och hur matchen genomförts inför 7-8 000 åskådare.
Realisten: Visst kan man välja att måla himmelen svart om man är sådan. Alla lag står och faller med att en stark förstavakt inte blir skadad och Luleå har ofta också haft en andravakt som hållit en nästan lika hög nivå men inte alltid. Sådana villkor får man acceptera och när det gäller denna säsong tycker jag att vår nya tvåa överraskat positivt vilket betyder att vi kanske inte riskerar katastrof vid eventuell skada på Lassi.
Realisten: Kokar ner det du säger till instruktionen att "vi måste göra fler mål", och eftersom ingen tycks begripa det kommer vi att sluta på play in-plats.
Och vad, anser du, är lösningen? Släng upp miljoner nu och oberoende av vad det kostar eller hur karaktären på den eller de spelare vi köper in påverkar laget på och utanför isen tanka in en eller flera spelare som visar höga siffror i målkolumnen på elite prospects? Eller förklara för våra spelare att "gör mål!" så skådar de ljuset med "Aha, då vet vi, nu gör vi en massa mål så löser det sig!"
Jag tror att Bulan och ledningen har en något mer sofistikerad analys som bygger på att etablera det lagspel som är nödvändigt och att Bulanhockeyn aldrig kommer att baseras på full fart framåt utan på ambitionen att vara jävligt svåra att göra mål på kombinerat med att göra tillräckligt många mål framåt. Han bygger det spel laget ska komma med bakifrån genom att i första hand bli svåra att måla på. Inte tvärtom, att satsa på att ösa in mål för att därefter försöka täta bakåt på något vis.
Uppfattar att för närvarande hoppas de ha vad de behöver för spelet utan puck och för att hantera situationer där vi erövrat puck i egen zon och motståndarna försöker pressa högt. Den delen av lagspelet har också fungerat bra under större delen av de matcher och perioder vi spelat hittills, men inte hela tiden. Efter så många säsonger i rad med Bulan nu kan man nog lugnt räkna med att det kommer att lösa sig eftersom det så gjort varje säsong. Därav "mycket fungerar redan idag".
Men det räcker ju inte och klubben har varit hur tydliga som helst med inställningen att vi måste förstärka linorna för att öka produktionen framåt. Komplettera med spelare samt hitta rätt kombinationer och linor för nu befintliga spelare. Som Bulan uttryckt det: vi testar lite olika nu men är inte alls övertygade om att några av de linor vi nu kör säkert kommer att vara de som går framåt våren inför slutspelet: först när vi byggt klart kan vi göra det. Så man gör det man kan tills vidare men avstår från att chansa på att plocka in och riskera plocka fel bara för att få mål NU! utan bygger mer genomtänkt för att framåt slutet av serien och inför slutspelet göra mål DÅ!
Ja, jag tycker att vi kan lita på Bulan och de övriga eftersom de år efter år lyckats få till ett lag som slåss pm de översta platserna i ligan och som senaste fyra åren då de haft fullt inflytande på laget lyckats att i slutspelet nå kvartsfinal, semifinal, final och bara den sista av de fyra slutspelsresultaten "finalvinst" saknas. Vilket vi kunde ha fått det inställda slutspelet 2020 eller kanske senast (möjligen bara Tyrres skadade axel i finalen och därmed sänkningen av vår förstalina som hindrade oss).
Så, ja. Personligen har jag inga problem med det där. Det jag kan oroa mig för är att det kan bli lite för mycket fokus på forwards. Jag tror att för att få till ett vinnande anfallsspel och framför allt ett produktivt PP måste vi också ha backar som kan måla från distans. Annars blir de tre längst fram enkla att få kontroll på för motståndarna, när de inte behöver oroa sig för slagskott från blå. Någon riktigt etablerad sådan back har vi inte. Tror att Bulan och Stridh varit inne på att Sellgren, Honka, Erik, Engsund ska kunna få till det men så har ännu inte skett. Sellgren har inte kommit in (ännu) på det sätt vi räknat med, Erik försöker men får bara till det sämre och sämre, inte Honka heller och hat trip-Engsund har lyst med sin frånvaro. Kanske kan man hoppas att när linorna är kompletterade och färdigbyggda kommer det att förbättra spelet längst fram såpass att det öppnar för backarna och att det då lossnar.
Jaja, spekulationer och tankar om framtiden. Men visst har vi en hel del att arbeta med innan dess, t ex hur Fiskrenset och andra lag lyckats stänga ned oss vid deras blå med följd att vi bara har kvar att dumpa och jaga ned för att fightas vid sarg.
Men år efter år har Bulan och de andra fått till det till slut och de kommer säkert att lyckas med det igen. Man kommer ju ihåg hur tonerna lät bland många supportrar under hösten "det går inte" men när Connolly anslöt lyfte spelet för Luleå rejält och när sedan Lepistå rekryterades föll allt på plats.
Realisten: Skulle Lassi bli skadad under en längre period, är risken STOR att säsongen blir en riktig RYSARE, och då är det ju som vi alla förstår, i en negativ bemärkelse.. Jag vågar fan i mig inte ens tänka den tanken.
Sven.Savage: Att Luleå slutar på play in-plats? Det tror jag absolut inte. Mycket fungerar för laget redan idag ----------------------------------------------------------------------- Ja, inte FAN vet jag vad du ser, som jag inte ser?... En sak råder det då ingen som helst tvekan om. Sker det inte en REJÄL!! uppryckning spelmässigt, och då är det den OFFENSIVA !! delen av spelet som jag refererar till, nämligen att kunna få in puckjäveln i motståndarnas kasse, annat än att de mål vi lyckas få till, typ MINST! 2 ggr av 3, blir till efter 1 eller 2 returer, får vi vara definitivt! vara tillfreds med om vi slutar på plats 7-10.
Jag GARANTERAR dig, att det är CHANSLÖST!!! att vi slutar topp 6, om inte spelkvaliten, primärt offensivt!, kommer upp MINST 1 nivå till !!!
Läser i sexpressen angående dagens match i den gävliga arenan: "När den första perioden väl dragit i gång var Skellefteå vassast. Joakim Lindström gav gästerna ledningen i numerärt överläge. "
"Skribenterna" heter Erik Avebäck och Carl Bolinder. Är det just att namnge dessa? Ja, det tycker jag eftersom de själva kommit ut offentligt med det "referatet" för vilket läsare bidrar till Sexpressens väsentliga inkomster i form av klickreklam. Det handlar inte heller om några PRAO-elever utan c:a 30-åriga killar från Sthlm resp GBG som påstår sig vara journalister med dokumenterat intresse för sparkboll vilket väl förklarar varför de skiter så i hockey.
Realisten: Ja, du, Realist, innan Wuhanhändelserna arbetade jag faktiskt med ansvar för sådant där och det troliga var då snarare att nya rekombinationer av human influensa med svininfluensa och fågelinfluensa skulle kunna riskera att resultera i en malign influensa med effektiv spridning och hög dödlighet; och det gäller fortfarande. När det gällde VAD GÖRA var även det självklart. I stora städer i asien främst Kina sker en väldig urbanisering där folk från landet flyttar in och på bakgårdar eller gatstumpar håller svin och höns vilka sköts av barn. Alla dessa otaliga trånga microlantbruk är själva grogrunden och den stora risken för att något riktigt elakartat ska hända och det kan faktiskt hända närsomhelst.
För att kraftigt reducera den risken är det nödvändigt att arbeta för att bli av med dessa microlantbruk men det kräver en ekonomisk satsning som kineserna själva inte är inställda på att ta på sig. Det skulle dock kunna lösas genom internationell samverkan men all sådan kräver att US of Disneyland är med, och de får svår pungklåda av att tänka sig att sponsra Kina samtidigt som det jättelandet håller på att utmanövrera US ekonomiskt. Och US har då en orealistisk förväntan att ”händer något, fixar vi det med vår överlägsna high-tec” vilket bara är skitsnack.
Men att det skulle bli ett coronavirus som rasade över världen hade ingen väntat sig. Vi har ju redan fyra snälla coronavirus som cirkulerar och vanligen bara ger snuva. Vi hade visserligen erfarit två mer virulenta coronautbrott tidigare på 2000-taket (SARS) och på 2010-talet (MERS) med dödlighet bortåt 30% men samtidigt med enklare hanterbar smittspridning – väsentligen bara smittsamma efter några dagars-vecka sjukdom och då hann man utan vidare in med smittförebyggande åtgärder baserade på diagnostik och isolering. På det sättet eliminerades SARS medan det dromedarburna MERS finns kvar framför allt i Saudi, men är hanterbart smittskyddsmässigt. Det är sant att Folkan envist för att inte säga halsstarrigt killgissade att vi kunde köra detsamma för SARS-CoV-2 men denna ultraspridare smittade ju innan folk blev sjuka och var dessutom betydligt mer luftburen och kunde inte stoppas lika enkelt.
När vi nu har denna erfarenhet vet vi ju att steg 2 för att motverka utveckling av pandemier som hotar mänskligheten vore att bli av med det eländiga ”kök” av för oss besynnerliga födor som förkommer i Asien – t ex på marknaden i Wuhan. Vi vet ju att fladdermöss bär på mer än tusen olika varianter av corona och efter senaste pandemin borde man förstås eliminera alla sådana vanor. Bäst vore förstås om vi alla blev veganer eller åtminstone vegetarianer för att eliminera risken för all sådan skit, som i grunden är zoonoser som mycket smittsamt elände vi människor drabbas av.
Nå, med detta som bakgrund, vad skulle jag göra om jag kunde tanka en DeLorean med 9,1 GigaWatt och åka till tiomiljonerstaden Wuhan? Ja, det vete fan. Dra på mig en FFP3-mask och med ett utseende som Darth Vader vandra runt på marknaden för att köpa alla fladdermöss samt eventuella sekundära bärardjur, för att destruera eller frisläppa dem (förutsatt att det INTE var en labsmitta, vilket man på nuvarande kunskapsnivå ibte tror)?
Nja. Kanske jag fick tag på den första mutanten och kunde stoppa skiten. Men samtidigt skulle ryktet gå och inom en vecka hade vi haft 10-100 ggr så många fladdermöss på marknaden med anledning av det explosivt galopperande priset när marknaden reagerar på efterfrågan. Kanske skulle ge förutsättningar för flera nya och än elakare varianter?
Förr i världen under kalla kriget krävdes skyddsrum i var och varannan fastighet och innanför dessas väggar låg gasmasker av typ som användes mot första världskrigets senapsgas. I princip var det lika meningslöst som när de under samma period hade utbildning av barnen i amerikanska skolor för att – om de såg ett svampmoln på avstånd – skulle de snabbt lägga sig under skolbänkarna.
Däremot skulle man mycket väl kunna utrusta skyddslokaler med en uppsättning av sådana där Darth Vader-masker jag nämnde. Om var och en bar sådana masker 4 veckor vid kontakt med andra människor samt man körde öppna fönster och dörrar för att vädra ut eventuellt virus i lokaler: ja, då skulle vi varit av med coronaepidemin snabbt. Visst, det skulle krävts en jätteinsats, men knappast värre än vad man ändå gjorde i Kina och fortfarande gör med den ej så realistiska visionen av zero covid.
Så, varför slänger jag ut ett sådant långt inlägg? Ja, dels pysslar jag med rapporter så jag har det mellan öronen och dels skriver jag snabbt – ovanstående tog typ 10 min och det kunde jag offra.
Men om jag lämnar denna vid sidan om-historik och ser på årets säsong. Att Luleå slutar på play in-plats? Det tror jag absolut inte. Mycket fungerar för laget redan idag men så länge inte allt fungerar duger inte laget och det finns ytterligare som måste till. Det är förstås Bulan, Stridh, Skuggan och Engman väl medvetna om och kommer att göra sitt bästa för att fixa det. Det finns en god chans att de lyckas tror jag och då kan vi i bästa fall mars 2023 ha ett lag med lika goda chanser som vi haft 2020 innan Tjommen tog en rövare av klassisk TrottoarKantstyp.
Saik-Småland: Nja, dagens torsk mot Fiskrenset kan jag nog bära- De var bättre än oss och med en normal vakt i stället Lassi hade vi varit utklassade. Vidare såg jag en hel del av t ex Brännis och Einar Wolf som ser riktigt bra ut framåt, men också flera Luleåinsatser som inte dög och backarna behöver varva upp.
När det gäller tabellen läser jag den baserad på pong per match så att man mer rättvist kan jämföra lagen. Kollar första lagen och hittar Läjkers och Warulfven men helt apfritt där uppe bland de två topplagen;-)
Sven.Savage: Året 2020...den säsong då vi vann serien överlägset men fick inte spela slutspel då Tjommen krävde "samhällsansvar" - enligt hans definition (=mygla TrottoarKanten kvar i SHL). ------------------------------------------------------------------------------------------- Det var då..., och Nu är NU!!
Och tyvärr, för vilken gång i ordningen det nu än är..., ett ansenligt antal ggr får nog ändå konstateras, så HJÄLPER DET INTE!! hur Många ggr du än beklagar dig över, och ältar... vad som hände våren 2020. Det GÅR nämligen INTE att ändra i historien, förutsatt att du inte är en 'ny' Marty Mcfly från Tillbaka till framtiden, och har tillgång till en Delorean, som du kan flyga tillbaka till Wuhan säg i sept-okt 2019, och på plats förhindra att coronapandemin bryter ut... Har du den möjligheten Sven?
För övrigt ser det inget vidare ut sett på det hela taget, med Luleå Hockey den här säsongen. Spelmässigt var Frölunda klart överlägsna oss idag. 1 måls nederlag var helt klart i underkant. Jag tycker inte att uddamålssegern mot ett för dagen synnerligen blekt Malmö härförleden, var 'överdrivet' meriterande heller.
Tyvärr är jag benägen att tro att min tidigare profetia gällande att Luleå slutar på plats 7-10 den här säsongen, kommer att besannas. Sen blir det högst sannolikt i bästa fall kvartsfinal, där vi nog får kvittera ut ett relativt tidigt respass... För det spel vi har presterat så här långt räcker i bästa fall till en playinplats,och en ev. kvartsfinal, där vi isåfall kommer att ställas mot endera ettan eller tvåan i serien...
Sven.Savage:Ja du Sven jag förstår att du är besviken efter förlusten idag vem är inte det ! Du ska avreagera mot våran förlustmatch ikväll men vi ligger fortfarande i topp jag är nöjd. Det inte ni klarade idag fixar vi på torsdag att slår Frölunda.
Ja, och så vi väl njuta av fuskaren swingerlis "eleganta" filmning då han med drygt fyra minuter kvar av matchen vid ställningen 2-1 skaffar Apan det PP där de mycket väl kunde ha kvitterat.
Kolla nu in bilderna nedan. Filmkameran hann inte med i början så det startar lite suddigt.
Sklenicka ligger längre fram än swingerli som dock kryper ihop, tränger sig förbi, lyfter armen och nyper sedan fast Sklenickas arm och klubba. Pölsan inser risken och släpper klubban men då har swingerli redan påbörjat "benen försvinner" och utför ungefär tyska hoppet i kombinerad pik-gruppering med undantag för att han ser till att kasta sig utåt och rulla runt för att inte riskera falla mot domarens skridskor.
Domaren står alltså bara en meter ifrån händelsen och ser allt. Men tar ingen utvisning- Efter fem sekunder kommer dock en signal från den andre domaren - som står 40 meter därifrån - och denne dömer utvisning på Sklenicka för "holding".
När det gäller den andre domaren, som körde över domaren som var där, kan vi alltså konstatera att han är född och uppvuxen i Skellefteå och spelade för Apan hela sin uppväxt till han var i 20-årsåldern, samt vars farsa under många år, till för något år sedan, var ekonomichef för Apan och därmed #2 i Apans högsta ledning.
Hur denne så kallade domare tillåts att döma matcher som Apan spelar övergår mitt förstånd. Men säkert begriper förbundet det bättre, de har ju imponerat rejält senaste åren genom diverse beslut.
Menar man allvar med kampen mot filmningar väntar jag mig att situationsrummet rapporterar swingerlis filmning till DIFiplinnämnden, trots att aprunkaren swingerli säkerligen försöker stoppa lärlingen från detta.
Men hemma i Apschtan applåderade säkert Fläskberget swingerlis insats och njöt att hans utbildning av fuskarswingerli lyckats så fint, även sedan NHL-stjärnan utan NHL-matcher swingerli kom tillbaka till Apan.
Oj, vad det osade katt framför Pölsamålet avslutningsminuterna sedan swingerli fuskat till sig en utvisning. Men med tiondelar kvar av matchen lobbar Johan Larsson in 3-1. Skön vinst för Pölsan.
4,5 minut kvar och den dokumenterade fuskaren swingerli låter "benen försvinna" och slänger sig pladask och eftersom han är i närheten av en pölsa chansar zebran - den f d Apspelaren - på att "det var nog en holding?" fem sekunder senare fastän den Skellefteåuppvune zebran står 40 meter bort.
Jobbigt att se dessa Apor visa vad Fläskberget lärt dem. Finns det någon rättvisa ska fuskaren swingerli rapporteras till DIFiplinnämnden och dömas för filmning.
Och så har vi kvällsmatcherna där de flesta spelat klart:
• Brynäs IF-Skellefteå AIK 2-1* • HV 71-Linköping HC 1-3 • Växjö Lakers HC-Rögle BK 4-1
Eller, den mer intressanta:
• DamGnaget-Luleå Hockey 2-7
Några kommentarer.
Luleås damer åkte alltså på en svår motstånd och släppte i denna match in lika många mål som man gjort i de sex tidigare matcherna. Har nu efter 7 matcher maximala 21 poäng och 35-4 i målskillnad. Nå, vi får försöka komma igen.
HV hade 1-1 till 45 sekunder återstod av tredje perioden. Och torskar 1-3. Känns som att allt som kan gå emot HV går emot HV sedan "experten" tjockdicken tippade att de skulle vinna serien och ta glud i år. Kan man redan räkna med att media drar igång drevet för att kräva att i första hand Tommy Samuelsson och i andra hand Nubben får sparken? Låga odds på det, Vennerpöl har redan vässat pennan.
*Drygt 5 min kvar av tredje då matchen försenats av tekniskt hissande bekymmer.
Pölsan kvitterar på Apan och en kommunal orgasm bryter ut bland det pölserliga laget och den pölserliga publiken.
Kan för övrigt konstatera att Anton Rödin spelar hockey idag, på riktigt. Riktigt bra Rödin denna match, ungefär som man väntat sig av honom alltid. Men inte sett alltid, på senare tid.
Strax efteråt får Apan PP igen. Varför? Därför att en apa tar fart och åker i full katter rakt på en pölsa som står helt still på egen målområdeslinje, och helt mysteriöst "förloras benen" på Apan. Jag har ju otroligt svårt att se en utvisning där, annat än i så fall på Apan för att medvetet ha åkt på en icke puckförande Pölsa.
Men huvudzebran tar 2 minuter på Pölsan. Han kan förstås detta mycket bättre än jag. Han har ju god utbildning, född och uppvuxen i Skellefteå, spelade för Apan som pojkspelare och junisspelare och dessutom har hans farsa varit ekonomiansvarig för Apan i ungefär ett decennium till för något år sedan, dvs #2 i ledningen för Apan.
Pölsan spelar helt ut Apan i första perioden, dock 0-0. Fortsätter likadant i andra. Då sätter Apan 0-1.
Nu en situation med en jätteinterference av en pölsa på en apa, zebrorna blundar. Tio sekunder senare åker en apa för tripping och zebrorna tar dessutom den trippade pölsan Scott för filmning.
Zebror i matchen är den f d apspelaren Nordlöf i kombo med en rookiemagnusson.
I den gävliga arenan inleder de genom att hissa vepa för Ove Molin. En djurgårdare, som värvades och fick sparken av Gnaget och därefter blev meste Pölsaspelare.
Vi i Luleå är ju inte alltför glada i denne för oss obehagliga representant för pölsanandan eftersom han var framträdande i många oförklarliga pölsaslutspelsvinster mot oss.
Men visst är han värd detta och en väl regisserad hyllning med bra tal och tårar av smurfen. Om vi kallar detta SHL-nivå får man kalla Apans motsvarande för någon månad nivå för "förlorad kvalserienivå"...
Ja...förutom då att den gävliga tekniken inte höll för att genomföra hissningen, ungefär lika lyckad som den lokala förmågan att hålla bockar obrända.
He he, ser att Pungen-HV kommenteras av Patrik Westberg som inleder med att påpeka att efter inledningen av serien har HV-supportrarna drabbats av magsår och acne...
Är nog mer intresserad av matchen i den gävliga arenan, men när Patrik kommenterar vill man nästan välja den matchen.
Tycker att när det gäller målchanser hade Fiskrenset klart fler chanser än vi, men Lassi var otroligt bra och höll därför nere siffrorna. Luleå hade också många chanser men utan direktskott och Fiskrensets målvakt hann varje gång förbereda sig och räddade bra då. Zebrorna bjöd Fiskrenset på fördelar som alltid i Scandal-i-Analium. Men sammantaget inte orättvist vinst för Fiskrenset även om Luleå inte var långt bakom. Anmärkningsvärt att Luleås båda mål i baken kommer efter sämre insatser av backarna; först Erik, sedan Sellgren. Det vill säga vårt första backpar, som är en skugga av vad de var våren 2020...den säsong då vi vann serien överlägset men fick inte spela slutspel då Tjommen krävde "samhällsansvar" - enligt hans definition (=mygla TrottoarKanten kvar i SHL).
Ja, fyfan. Tveksamma utvisningar på Luleå. Sedan ser vi tydligt på repris har först en fiskrensare screenar-tacklar omkull Luleåspelare utan puck - zebrorna blundar. Därefter en fiskrensare som trippar omkull en Luleåspelare och när denne allt åker fiskrensaren på den fall lulespelarens klubba och "ramlar". Varpå publiken vråkar på Luleåutvisning.
Nyss vräker en fiskrensare omkull #44 och misshandlar denne när han ligger på isen. Zebrorna blundar...
Luleå har bättre spel och fler chanser än i andra perioden. Känns lite som att "hemmadomarna" är största anledningen till att Fiskrensarna står emot. Men Fiskrenset har haft några bra chanser i tredje också, men Lassi har varit perfekt.
4 min kvar, 2-1, kan vi få in en balja och det blir oavgjort "som vanligt"?
Sjukt! Friberg tar puck igen I box, kommer 2 mot 1, men vi slapp släppa in igen.
Detta PP lyfter Luleå fram en del men för försiktiga och siktar och siktar innan skott och då är Fiskrensarvakten med. I stället för att smälla till direkt.
Nu börjar Scandal-i-Analiumpubliken bua och vissla för att "hjälpa" zebrorna att ge PP till Fiskrenset trots att inga fel gjorts.
12 min kvar av tredje, senaste 2-3 min faktiskt bra spel av Luleå som haft flera nära-chanser,
Jahaja. Nu utvisning på Honka och jag tycker att den är förbannad feldömd. Zebrorna lyckas hitta en holding där det inte hålls utan spelare bara är bredvid varandra. Men hemmapubliken är nöjd.
Ja, det här känns inte bra. Svårt att tro att vi kan vända på detta.
Man har väl tänkt att vi har spelet utan puck väl fungerande, men Fiskrenset kör så snabbt att våra blottor avslöjas, först att Sellgren visar att han inte är uppe i nivå, därefter att Erik Gustafsson visar att han passerat sin högsta nuvå och det sedan flera år nu tyvärr.
När Sellgren kom hem, trodde jag att det skulle bli succé; han var j-t bra senaste året i Luleå innan han testade NHL och nu trodde man att han skulle vara minst lika bra och snarare bättre med mer erfarenhet och vidare kände han vårt spelsystem innan och utan.
Men något fungerar inte. Han har under inledningen av säsongen väsentligen varit helt osynlig och när han synts och tagit beslut defensivt eller offensivt är det nästan alltid sämre än vad han gjorde för oss för några år sedan.
Jahaja. Nu får Luleå PP igen. Kan vi stå emot 3-1?
Osj02: Ja. Och att Friberg fick TVÅ (!) nakna chanser i vårt PP är ju extremt bedrövligt. Lite är det förstås en följd av att vi inte har något etablerat bra PP men att de inte ens kan avstå från att ge perfekta lägen för motståndare i box..ja, det är snuskigt dåligt.
Rogern som ofta har satt Fiskrenset att pressa högt mot Luleå har vant sig vid att våra backar ofta skickligt spelar sig fri från sådant satsar idag mer på att stänga i mittzon framför egen blå och det har fungerat lite bättre.
Konstaterar att Åke Unger - av sina extrema vrål att döma - troligen fått byta kalsonger minst två gånger under perioden. USCH!
Osj02: Tycker att det märks att fuljoel är för gammal nu. Han hinner inte med för fem öre.
Utvisning på fiskrensare nu, när denne inte hinner med Einar Wolf, fast jag tycker nog att det var en lite tveksam och oväntad utvisning.
Fan, I vårt PP får fiskrenset friläge men Lassi plockar.
Och vad fan! Fortfarande i vårt PP får Friberg kontra och fintar ´bort och omkull först kOIMAReK, sedan Erik och till slut även Lassi och hänger sedan enkelt in 2-1 medan de tre nämnda Luleåspelarna är uppe på läktarna i kön för att få en slag med bröd.
Det var riktigt j-a obra, att släppa in mål i PP, och Fiskrenset har under andra perioden vänt 0-1 till 2-1, och det är inte alls orättvist förstås.
Nå, en period kvar och "bara" 2-1, jämnt som nästan alltid när Luleå möter Fiskrenset speciellt i Scandal-i-Analium.
Satan, tungt nu när fiskrenarna lyckas skölja in på oss hela tiden.
Nyss dock ett fantastiskt luleåpass från sarghörnet snett bak till Erik Gustafsson som är helt naken i slottet och har gott om tid på sig men han lyckas inte måla på fiskrenarvakten.
Osj02: Men inte oväntat PP-målar Fiskrenset och kan tycka att Sellgren borde hindrat det när han försöker låsa rensarens klubba men borde nog hellre lyft den eller plockat bort rensaren fysiskt.
{SvenTycker att Luleå satsar lite mer på hög press, medan Fiskrenset mer ställer upp för att stänga framför egen blå. Med följd att Luleå får dumpa, sticka snabbt och ta sargkampen.
Osj02: Ja, nu gäller det! Vilket lag kan utnyttja andraperiodsmöjligheterna att etablera långa anfall och byta in spelare medan försvarande lag blir allt segare?
Efter första perioden skulle man tro att Fiskrenset har närmare till det, men vi får se.
Bra första, tungt PP för VF men superbox och lysande vakt idag. Frölunda ger allt vad dom har men jag tycker vi är lika vassa i 5-5. Intressant att se om vi kan få några långa anfall i andra perioden. Mkt jämnt idag. Nu kör vi igen!
Ajajaj, vilket PP av Fiskrenset. Pucken går snabbt som på snöre mellan renarna och Luleå hinner inte med, det blir en dryg handfull helt perfekta mållägen för fiskrenset men Lassi är gudomlig och hindrar att det blir målskott alternativt räddar skott. Hur kan Fiskrenset ligga på 4% PP-effektivtet i år? Obegripligt!
Det ska sägas att Luleås box kämpade hårt, men fiskrensets PP var i princip så bra som ett lag kan vara förutom då att man inte målade, men det beror ju på Lassifaktorn.
Första perioden är över, Luleå har 0-1.
Med en vakt av normal SHL-standard hade väl Fiskrenset haft snarare 3-0 baserat på chanser men Lassi är Lassi och kan han fortsätta så här är det en match som en målvakt kan stjäla. Därmed inte sagt att Luleås utespelare varit dåliga men Fiskrensets linor har varit snabba och dessutom hade de hjälp av en riktigt feldömd utvisning av rookiezebrorna.
Utvisning på kOMAReK för hakning på fuljoel och den är helt felaktig: kOMAReK sticker fram klubban framför slöjoel och spelar bort pucken: kOMAReKs klubba RÖR INTE latjoel. Men han bestämmer ju i SHL....
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Och de satsar ordentligt genom att ha rekryterat ett riktigt starkt lag, inklusive Luleås tidigare storstjärna Michelle Karvinen. Nu har de spelat lagets första match, i södra damettan och de mötte DaMalmoe, som i våras vann sydettan och kvalade för att nå SDHL. Matchen spelades på Fiskrensetstadion inför drygt 2700 åskådare och vanns av Fiskrenset med 10-0.
Aldrig tidigare har vi sett ett lag i damettan som så självklart kommer att springa igenom serien och därefter kvalet för att ta sin självklara plats i SDHL. Där de med största sannolikhet ersätter damlaget från Göteborg, som varit tidernas sämsta lag däruppe, dock tillräckligt starka för att försvara sin plats i kvalet senast där de mötte DamApan. I blygden förklarades förlusten med att göteborgskorna inför kvalet köpt in tjeckiska damlandslaget för att spela i Göteborgs färger, men det var alltså en komplett lögn - Göteborg hade inte värvat en enda spelare ytterligare under säsongen.
I vilket fall är vi glada att Fiskrenset tänk-ligen skärpt sig och hälsar redan nu deras damer välkomna till SDHL 2023-2024.