Paddan: skulle tro att Jarmo fnyser åt luletrettifemman. Den är ju numera vikt åt en gunstling som kallas för Nanny...*ser indignerad ut å Jamos vägnar* (Jamo är Myllys smeknamn)
Karoliina: Anno antiken skrev de mycket bra saker. Qui bene bibit bene dormit, qui bene dormit non peccat, qui non peccat eterne vivit. Ergo bibamus! Eller hur det nu var, känns som jag inte läst latin sen antiken jag heller...
Paddan: Det där tycker ju till och med jag låter hädiskt. Dessutom är jag inte säker på att Myllys humör är så maskotaktigt efter att ha hängt i taket...
Portello: Nu borde väl Jarmo till och med ha tid att själv hänga i taket iklädd sin tröja. Han kanske kunde bli någon form av ersättningsmaskot för Isidor. Ni vevar helt enkelt ner Jarmo innan varje match och så får han åka omkring några varv på isen med såna där isfacklor i händerna, sen så hissas han upp i taket igen.
Chief: hehe...nää, jag är en förnöjsamt typ. En som saknar avsikt, insikt och åsikt. Eller hur det nu var. Som den där elakingen skrev om Cicero i anno antiken....
NallePhu: det är inte så svårt att känna sig bortkollrad här oavsett språkvarianten. Vad ernst udet menar är inte lätt att sia. Vad Karoliina däruppe menar fattar ingen heller jota av. Nu när man läser utantill och efteråt. Men faktum är att när jag skrev inlägget på jobbets xp-burk så var bokstäverna gigantiska. Förskrämt lade jag till passusen om Stora Bokstäver då innan jag posta episteln. Bara för att finna den samma se helt normalt ut i färdigt skick och inskriven på tråden.....*svammel o redovisning*
Portello:tyv har"manny"varit dålig i 2 av de matcher som betytt mest,=väl inte som förut.hade själv hoppats att han skulle visa klass just här,bör ersättas av"zednek smid".han=klart bättre än"hento"-------som han alltid fick stå tillbaka för,våren-02.
Portello: Skulle just pränta nå bittert om att han (Nanny) minsann fick klä sig i Kungens siffror, dvs 35. Men jag ids inte. Återgår nu till att leka med gem och papperstuggaren. Matar man gem i mojängen blir det rök och blixtar. Där har vi en sport med dynamik. Hokky är bara till för folk med velourbrallor och handsvett! *Gillar stort att plita med Stora Bokstäver*
Portello: Är dom nöjda med honom så är det ju bara att konstatera fakta. Luleå vill spela i division ett! Är faktiskt tveksam till om han håller superallsvenk klass. Så illa det faktiskt. Tror ju dockinte att Luleå på något sätt är nöjda med honom.
Alltid kul å se matchen efteråt, specillt när Calle Johansson är bisittare!
Lövva: Usch, har du plågat dig igenom matchen en gång till? Det skulle jag aldrig orka.
Tyvärr så får man väl lov att konstatera att Fernandez inte har upplevt förväntningarna.Släpper otroligt mycke returer rakt ut samt har en förmåga att göra dåliga ingripanden, främst då runt målet.Har svårt att tänka mig att Luleå är riktigt nöjda med honom.
Portello: Har sett igenom matchen nu även på video. Man kan snabbt konstatera att vi har elitseriens sämsta förstamålvakt. På tre av målen bör han kunna göra något bättre. Tveksamma ingripanden. Hoppas innerligt att Anitlla får stå imorgon, även om det ej lär bli så.
Vad ska man säga om domare Lahti då? Jo, klockren rakt igenom. En av de bättre domarinsaterna i det här slutspelet. Tåls väl å påpeka att det var en snäll å lättdömd match men ändå,..
Portello: nej, jag kan inte påminna mig att jag har hört något sådant snack, men jag hoppas i alla fall att man har tänkt på möjligheten. Personligen vill jag inte ha ännu en Kalle Anka-säsong.
(jag måste säga att jag har stört mig en hel del på diverse proffstyckare som hela tiden har gafflat om vilken "fest" den här säsongen har varit - jag tycker att den i stora stycken har varit en parodi på en elitseriesäsong där ingen riktigt har vetat vad som gäller och även om det har varit lite kul att se en del NHL-spelare i elitserien så hävdar jag envist att Luleå Hockey är en av de klubbar som har förlorat mest på strejken)
Portello: det skulle iofs också kunna bli så att man inom Hockeyligan gör en överenskommelse om att begränsa antalet lockoutspelare till exempelvis tre per lag, och då minskar ju risken för dessa plötsliga avhopp eftersom klubbarna dels kommer att vara noggrannare med vem man värvar, samt att man inte drabbas lika hårt om nu någon spelare bara sticker helt tvärt. Värvningsfönstrena slopas ju också till nästa säsong så då kan man värva när som helst fram till 31/1.
Portello: En liten rättelse bara. Förmodligen lägger INTE Åkerström av. Mycket talar för att det kan bli tyska ligan eller dylikt. Piteå kan ju också vara ett alternativ
Albert Hall: Det bästa vore väl om konflikten tog slut.Då vet ju alla klag vad som gäller inför nästa säsong. Om konflikten håller i sig när ES startar så lär det väl bli en liknande säsong som den här.Dvs att lock-out spelarna kan sticka när som helst och att klubbarna står med byxorna nere...
Det mesta talar för att vi spelar vår sista match imorgon för den här säsongen.Och trots allt får man väl vara rätt nöjd, såg ju inte allt för bra ut före jul.Då var det nog många som var inställda på kvalspel.
Vilka spelare lämnar/förlänger Luleå?
Nordqvist: Hoppas verkligen att han förlänger.Lär väl kosta, men han är väl värd en löneförhöjning efter en bra säsong.
Ledin: Ser gärna att han också stannar kvar, vi får väl se om rykterna om FBK är sanna.
Bulan: Ser gärna att Bulan spelar i ett annat lag nästa år.Visst, han är våran bäste målskytt i slutspelet, men det är ju inte så svårt.
Åkerström: Lägger av.
Fagemo: Tror inte Linus spelar i Luleå nästa säsong.Bara en känsla jag har.Om det då beror på att Luleå inte vill förlänga eller att Linus inte vill stanna låter jag vara osagt.
Mäntylä:Ser jag gärna i Luleå, men tyvärr lutar väl det mesta på att han åker tillbak till Finland nästa säsong.
Koch: Förläng.
Bäärnhielm: Håller inte för ES-spel enligt mig.
Tellström: Tveksamt om Luleå ska förlänga.Visst, en nyttig spelare som kan spela på nästan alla positioner, men jag tror han har gjort sitt i Luleå nu.
Lock-out spelarna lämnar jag dit hän.
Enligt mig borde dock första prio för Luleåledningen vara att snabbt göra klart med tränaren/na. Själv hoppas jag på Osten samt att Micke får fortsätta.Tror jag kan bli riktigt bra.
Albert Hall: Jo Nagander jobbade bra igår får man säga. Är dock glad att Axelsson tog det lugnt vid det tillfället som du beskriver men ändå åkte dom ut likamycket båda 2. Men det var väl som dom sade på Canal+., Matchen var ju avgjord så det fanns ingen idee att irritera något lag genom att dela ut mer minuter till någon av dm.
Albert Hall: PP var för övrigt under all kritik igår.Ibland så glömde man av att Luleå var i numerärt överläge. Måste säga att jag blev rätt besviken på Radivojevics insats igår. Han kom inte alls upp i normal standard.En annan spelare som inte varit sig riktigt lik efter fotskadan är Janne Sandström.Tycker han ofta är inblandad när det sker slarv i egen zon.
Nagander såg sin chans att göra sig ett namn och slog ganska duktigt för sin ålder. Det var nära att han lyckats få fast Peppens tröja över huvudet. Fast Peppen slog inte ett enda slag tillbaka, han tänkte nog på den där märkliga nämnden som kan hindra folk som bråkar från att spela.
En annan märklig sak igår var att Lules första utvisning kom efter 52 minuter. Fast man snyggade till siffrorna rejält på slutet, 19 minuter på de sista åtta.
Albert Hall: Kul att Nagander får välförtjänt beröm i lokaltidningarna.Spelar han som igår så kan han bli riktigt bra. Tydligen ville han slåss med Pebben, men han sa nej.Vilken chicken ;)
Portello: Kan kanske stämma att Liv förhandlar med Luleå, Då hans tjej inte vill flytta från Luleå söderut! Alla dessa rykten lär komma fram nu efter Torsdag då Luleå åker ur slutspelet, Frölunda är för starka för oss idags läget tyvärr!
rullis: Tycker personligen att han kan gnälla lite för mycket på domarn, när han tar den sidan till. Men i övrigt tycker jag han är en bra tränare. Inte allra minst för att han är ett riktigt bra fönster utåt sett för Luleå Hockey. Han är mycket verbal. Tyckte han var klockren i studion under Sweden Hockey Games. Men nog är du snäll när du skrive ratt Luleå var bra. Spelmässigt så var de väl okej, men hockey går ju ut på göra mål å där var Frölunda, återigen, överlägsna
Albert Hall: Tyvärr blev inte Åkerström tifot så lyckat. Däremot så kom Luleå Hockey och gnällde på LuleåFans och hotade med att fimpa allt sammarbete pga. LuleåFans har lagt upp en bakgrundsbild, där Luleå loggan är smått förändrad. Märket är detsamma men dem där "flamesen" är borta vilket Luleå Hockey tydligen har reagerat startk på. "Försvinner inte de så lägger vi ner allt sammarbete med er"
Hur fan kan man hota sina egna supporters så där? Ofattbart.
Tydligen var en viss Stefan Liv på plats i Coop ikväll.Går vissa rykten om att Luleå förhandlar med honom.Jag skulle inte direkt grina om han skulle skriva på.
Lövva: Vad skall man säga, trots mina färgade ögon, så tycker jag att Luleå är grymt bra. Micke Andersson är nog den bästa tränaren i landet.
Klagar aldrig på domaren, skyller inte ifrån sig, peppar laget till stordåd. Så vem vet hur det kommer gå igentligen. Tänk om Wikegård hade haft en endaste gen av Micke.
Men som sagt, Luleå SPELAR hockey och jag hoppas på en riktig holmgång på torsdag.
Ja, Nagander var riktigt, riktigt bra. Vi sa just att det kanske var ett tronskifte vi såg. Åkerström ut - Nagander in. Kanske får vi dras med honom också i 21 år?
Va ska man säga? Nagander gjorde en riktigt bra match. I övrigt så måste man ju imponeras av Frölunda.Och trots denna dominans så lyckas de behålla sin ödmjukhet, vilket nog är ganska unikt!!! Tummen upp för Frölunda helt klart! Dom hedrar verkligen svensk hockey
Albert Hall: Helt rätt stå på dig. Men bjud upp till en riktig j-la tuff match på torsdag och vinner Luleå så kan spekulationerna sätta igång. Bara det blir en bra match.
Det har du ju faktiskt rätt i! Om VF blir svenska mästare kommer LHF att rankas högst av de lag som åkte ut i kvarten. Åtminstone kommer jag att göra det.
Albert Hall: Jäklar vad positiv du var då, det kommer ju att regna småspik och drivisen kommer att dra fram över land, dessutom kommer det att bli kollektivt spöstraff och Göran Persson kommer att införa en skatt på inandningsluft.
Frölunda är för bra. Henke Lundkvist är för jävla bra. Vi kämpar bra, vinner skotten i alla tre perioderna, men saknar spetskompetense framåt som Frölunda har. Vi är även för tunna bakåt när vi för kvällen saknar våra två kanske bästa backar.
Nu gäller det bara att gå ut och jävlas lite i den sista matchen också. Sen är det sommarlov.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?