Åtta minuter kvar och 4-6. Normalt sett skulle det förstås vara någotsånär klart, men med höjdhopparen med galloperande psykos känns det väldigt osäkert.
Nu tar hopparen faktiskt en morsa. Så närmaste två minuterna borde vi kunna försvara oss...
Grejen är den att Morsans vakt Janne Juvonen är riktigt duktig - och Morsans främsta hopp för att de ska kunna hålla sig kvar i SHL.
Men det är inte Juvonens fel att Morsan ligger under med 3-6 utan att Luleå fått göra många snygga och svårtagna mål - eftersom Morsans inte så braiga försvar givit oss chansen.
Och tro det eller ej men nu hittar höjdhoppargalningen en ytterligare utvisning på Luleå. Inte heller den här finns; något som aldrig hindrat psykbrutet Höjdhopparen.
Och Morsan sätter 4-6 i PP, sedan Fabbe fått ett hårt skott rakt i ansiktet och fällts men - blåser höjdhopparen av? - aldrig...
TIK-Lund: Och plötsligt börjar man få - det du talar om - junis-VM-vibbar.
Och gissa vad? Återigen en förbannad blunder av den vidrige höjdhopparen.
Rubin får ett skott rakt på masken och signalerar för att han behöver avblåsning för att rätta till, men höjdhopparjävulen skiter i det och Morsan klappar direkt in 3-5.
Helt sjukt hur j-a usla höjdhopparn och rookien varit idag. Förbannat dåliga.
TIK-Lund: Och plötsligt börjar man få - det du talar om - junis-VM-vibbar.
Och gissa vad? Återigen en förbannad blunder av den vidrige höjdhopparen.
Rubin får ett skott rakt på masken och signalerar för att han behöver avblåsning för att rätta till, men höjdhopparjävulen skiter i det och Morsan klappar direkt in 3-5.
Helt sjukt hur j-a usla höjdhopparn och rookien varit idag. Förbannat dåliga.
Kom igen nu, Luleå, trots alla boxplay vi åkt på - och direkt hittar den j-a rookiezebran en utvisning på Luleå igen: och återigen är det en helt felaktig - för FJÄRDE gången idag!
Medan Morsan haft frikort för att åka på Rubin bland annat.
Höjdhopparen har vekligen l"lärt upp" rokkiezebran.
Men se på fan! Rookiezebran visar ut en morsa. Känns som en kompensation, för jag tycker ta mig fan inte att den där heller var en utvisning.
Och Luleå behövde bara lira 4 mot 4 några sekunder för att sätta 2-4.
Och nu har zebrorna tutat igång, och tar ut en Morsa för att den efter 2-4 protesterar mot utvisningen på Morsan. Kan jag förstå, var ju ingen utvisning, inte heller den innan på Luleå.
Men det betyder att Luleå får spela 5 mot 3 och omedelbart pangar Luleå in 2-5!
Och har vi kollat var Apan befinner sig i en livetabell vill vi väl också kolla in detsamma för Luleå. Men då får vi gå högre upp, till nivåer som köpeklubben Apan bara kan drömma om...
Luleå återigen i topp alltså, eftersom Warulfven bara har 2-2 mot Pölsan, trots skotten 24-12, men så har också Pölsan Berguven vid spaden, medan Ulfven kör med mApKyss "sållet" svensson.
Men Warulfven är ju extremt grymma på tredjeperioder, så det skiter sig säkert.
Den förbannade höjdhopparen skämmer ut sig som vanligt och har tagit tre hitte-på-utvisningar på Luleå mot Morsan som fått spela sex minuter PP och 0 minuter box.
Luleå HAR fortsatt äga matchen och Morsan är farliga speciellt i PP, vilket är obehagligt när den j-a höjdhopparen har psykbryt som alltid när han dömer Luleå borta.
Eftersom höjdhoppargalningen nu bara har en allsvensk rookie johan nordlöf från göteborg med sig kan ingen hejda hans psykotiska visslingar.
Vi hoppas Luleå kan stå emot Morsan och dessutom höjdhopparenpsyket i tredje.
DansbandsWolf: Läste förresten om Luleås diskussioner med Limpan. De hade visst diskuterat lite hur den ekonomiska nivån kunde bli, och både Luleå och Limpan är kunniga om att även med en hög SHL-lön blir det långt under hans KHL-lön - stjärna där borta som han är.
Men Limpans barn skulle väl börja förskolan eller något och dessutom har ju Limpan ett stort Luleåhjärta och ofta talat om glädjen att komma hem och få spela för Luleå igen. Har väl nybyggt hus hemma nu också:-)
Kul också att Linusarna Omark och Klasen båda har samma kärlek till Luleå och tillsammans talat om att det vore kul om båda kunde komma hem. Men Klasen har väl ytterligare en säsong kvar, i sitt gludkantade kontrakt med Lugano, där han dock inte längre tycks trivas.
Linusar kom hem, för vi längtar efter er. Kom, innan nästa eller senast nästnästa säsong!
DansbandsWolf: Jo, om Limpan skulle komma hem till nästa säsong (när vakterna och backarna redan är klara) och vi får behålla de vi önskar bland forwards...då blir det kul!
Men vad fan? Nu upptäcker jag att förbundet/linan totalskojat och skickat galningen höjdhopparen och en rädd rookie att "döma" match.
Höjdhopparen "imponerar" starkt och tar två utvisningar på Luleå som inte alls är några utvisningar.
Jag kommer ihåg en bortamatch mot Morsan för några år sedan då höjdhopparen "dömde" 20-30 utvisningsminuter på Luleå mot 4 för Morsan. Vi vann ändå med 1-2 eller om det var 2-3.
OCH SATAN I GATAN: Berglund får friläge i Morsans PP och är j-t uppvaktad men lyckas ändå lura duktige Morsavakten till 1-2,
Och så kvitterar Morsan, Satan, Satan igen! 2-2 sedan Rubin efter att ha räddat ett skott men är skymd av en Morsa framför sig, inte upptäcker pucken bredvid sig utan Morsan kan peta in den.
Bulan valde att sätta ihop en ren junislina med 5. Edström, Viktor 26. Thomasson, Nils 8. Gunler, Noel rena Luleåprodukter från egna Luleåled från Luleå hela gänget (blir ni gröna av avund, Apor?).
Klokt beslut. Grabbarna känner ju varandra väl och det kan funka.
För övrigt satte han Själin med Fabbe och Berglund; en lina som lär ha försvarande uppgifter av brunkartyp.
Och därefter två linor där spelarna lär känna varandra utmärkt: • 24. Harju, Johan - 20. Connolly, Jack - 11. Emanuelsson, Petter • 96. Kovacs, Robin - 16. Olausson, Niklas - 10. Emanuelsson, Einar
Det är förstås de två linorna som ska köra offensivt och måla för Luleå.
Under första perioden såg det väldigt bra ut. Luleå ägde spelet fint och dessutom gjorde Morsan flera misstag som gav frilägen för Luleå.
Jag tycker nog att Luleå borde haft ledningen med minst 2-0 efter första, men det blev alltså 1-1 och nu risk att matchen kan rinna över i Morsans favör.
Men väldigt fint sammansatta femmor av Bulan. Snyggt jobbat, när vi idag har borta hela tio spelare som vi räknat med i truppen innan säsong.
Sven.Savage: Vad vi saknar igår är en sniper av klass, en kille som gör mål på allt som Cehlin (rättstavning?) oj vad han är saknad. Är ju en x Brynäsare ute på marknaden som skulle passa fint spelat under Bulan och allt men inte kommer vi att agera tro inget annat. Ok om vi sparar i ladorna för att få hem Omark då kan jag ta att vi kör denna säsong med detta lag. Enl lokalblaskorna har man talat allvar med Linus O nu under helgerna så vi lever på hoppet :-)
TIK-Lund: Jo, med så många borta dessutom idag blir det tufft. Ändå finns Bulanhockeyn som grund vilket gör att laget ofta fungerar oväntat bra ändå. Men vi måste sätta de lägen vi får, annars går det inte.
TIK-Lund: He he, jag kommer inte ihåg att jag skrivit fel namn på några lag någon gång - förutom att jag blandat ihop just Öret och Morsan en handfull gånger. Knepiga lag att sära på;-)
Sven.Savage: Hoppas ni orkar köra i två perioder till, nu har jag inte följt Lule sådär supernära men känns som skadorna börjar ta ut sin rätt nu? Ni såg lite trötta ut mot oss efter halva matchen
DansbandsWolf: Håller med du. Under julen såg det jäkligt bra ut med båda våra lag (damlaget inofficiellt) i topp efter bra insatser men sedan har det gått sämre. Rejält sämre. Damerna tappar tre poäng hemma mot DaMooDoo, herrarna torskar tredje matchen i rad.
Morsan har ju fyra vunna hemma i rad och en j-a duktig vakt. Teoretiskt kan vi faktiskt ramla ned ur toppsex redan idag, men då krävs förstås att Pungen hämtar in -4 mål och Malmö -8 mål på oss.
TIK-Lund: Yep, de var skitmjuka inledningsvis och vi hade ju en rad frilägen. Borde haft ledningen med ett par mål efter första perioden, men när vi inte lyckas är det fara för att vi sedan tappar matchen; som i förrgår.....;-)
Sven.Savage: Fan vad less jag blir på att vi inte kan hålla tätt sista minuten. Har hänt nu i flera matcher på slutet och har kostat och kommer kosta oss poäng. Gäller även damlaget och man undrar om det är någonting som sitter i vårat dna? Hur som, allmän skärpning annars kan vi glömma top 6 och damglud till våren!
Och nu ska vi möta Morsan borta. För några veckor sedan skulle man räknat med stor chans för tre poäng i den här matchen.
Idag tror jag fortfarande på tre poäng. Men för Mora.
Inte bara pga att Luleå nu formgropat med tre förlorade matcher i rad, utan än mer eftersom Luleå dessvärre saknar ytterligare tre spelare jämfört med i matchen mot Timrå för två dagar sedan.
Listan på spelare vi saknar idag, jämfört med de vi räknat med inför säsongen blir lång.....:
Mattsson, Carl ? Larsson, Emil ? Forsberg, Johan ? (brorsan opererad) Lassinantti, Joel Sjuk Lundkvist, Nils Junis-VM Guter, Mattias Skadad Farley, Austin Skadad Grahn, Viktor Utlånad till Kronan Cehlin, Patrick Skadad Lundeström, Isac Junis-VM/Anaheim-San Diego
Så, vad har vi idag?
Lassi är fortsatt borta, men backsidan i övrigt ganska stabil:
MÅLVAKTER Rubin, Niklas Josbrant, William
BACKAR Gustafsson, Erik - Sellgren, Jesper Jalvanti, Joonas - Sondell, Daniel Engsund, Oscar - Själin, Pontus Styrman, Fredrik
Men när vi kommer till linorna har vi - såvitt jag förstår bara 11 stycken till match! Vi får alltså inte ens ihop till fyra linor.
Här har vi de fyra linorna från i fröögår, med de nu borta ersatta med frågetecken:
FORWARDS Emanuelsson, Einar - Olausson, Niklas - Kovacs, Robin ? - Connolly, Jack - Emanuelsson, Petter ? - Berglund, Jonas - Harju, Johan Gunler, Noel - ? - Fabricius, Karl
Luleå har dessutom anmält • Thomasson, Nils • Edström, Victor
Och Nisse centrar väl brunkarlinan medan Victor kan få vara vinge til Connollys eller Harjus lina.
Men ändå saknas en forward. Blir det Själin som får bli forward medan Styrman går in med Engsund?
I vilket fall. Den här matchen ska Morsan förstås kunna vinna.
Samtidigt kunde man tänka att bara vinster i gruppspelet ökar risken för att laget överskattar sig själv och inte kan ta fram sitt yttersta i slutspelet. På så sätt kan man tycka att det var bra att US of D fick in de fyra målen och tvingade fram en förlängning.
Ska bli spännande att se hur långt det här småkronelaget kan ta sig. Jag tycker att de spelar en fin laghockey medan motståndare som Smålejonen och lill-US of D inte alls haft detsamma utan i hög grad förlitat sig på enskilda individuella insatser; sådana som kan neutraliseras av samspelta motståndare.
• Men zebrorna tar två billiga utvisningar - bl a när en jänk backar in i Isac och lägger sig när han nått fram - och US sätter två PP-mål till 4-1 och 4-2.
• Sedan tar US vakten, spelar 6 mot 5 och sätter både 4-3 och 4-4!
Hockey är hockey.
Den saken är klar.
I övertiden avgör dock Sverige 5-4 :-)
Nu hoppas vi att Kanada inte fånar sig utan vinner andra gruppen så vi kan ses först i final...
Brännström sätter 4-0 och US står fastfrusna i isen.
Det har varit klasskillnad och nu är det förstås avgjort. US bästa spelare är definitivt vakten Kaiser, utan honom kunde det varit många svenska mål till-
Man undrar redan vad Småkronorna kan uträtta mot de bästa lagen i den andra gruppen.
Mitt i natten och Småkronorna tar ledningen mot US of D med 1-0.
Hade inte förvånat mig om motståndarna fått lira utan klubbor enligt en Trump-dekret, så länge han inte får bygga sin mur i den internationella sandlådan.
Men här är det trevligt, t o m en helt apfri zon, eftersom inga av Norrans "supertalanger" platsar.
Fortsätt det fina jobbet, Lill-Nisse, Isac och övriga småkronor!
Det är ju rätt tydligt att Apan nu kollapsar på alla fronter.
I sektens samling av Apsanningar ska de ha en massa fina junisar att fylla på A-laget med, men som alla vet är det natta på junisfronten. Laget lyckas inte ens kvalificera sig för SuperElit J20, TopTen - långt därifrån eftersom Apjunisarna kom näst sist i förserien. Och de få de lyft till laget senaste åren platsar inte, igen-kligen.
Vidare har publiken tröttnat helt på laget, i hela Sverige men värst av allt i Apschtaan och efter 17 miljoner back och 4 miljoner back senaste åren lär denna säsong bli en ny, stor jätteförlust. Vad ska vi gissa? Att förlusterna 2016-2019 landar på...50 miljoner?
Inte undra på att Näsan gav upp. Han har ju arbetat som säljare i tio år innan han blev "sportchef" hos Apan och han vet förstås hur extremt illa det kommer att bli i slutresultat om ett halvår och klokt för honom kastade han in handduken redan nu.
Värst av allt är kanske att ingen vill dit, inte ens de egna Aporna från blygden. Ett gäng spelare de behövt återkom till Sverige men tackade nej till hemschtaan för att lira med Apan. De gick hellre till Läjkers eller till Luleå.De kunde haft Filip Gustafsson men han drog, liksom Tim drog senast till Frölunda.
Och i åratal har de försökt värva en huvudtränare men alla nekar eftersom de blir utsatta för CryBert och mummelklockare samt sektmentaliteten. Först lyfte de en junistränare Öberg som var misslyckad från dag 1 och fick sparken. Sedan fick de köra med CryBert och mummelklockare enbart. Och till slut fick de köpa in Tommy Dalton med 80-tals hockeyn som fått sparken från olika länder och klubbar senaste åren.
Ja. allt det där är ju allmängods. Men nu funderar jag på årets aplag.
Hur fan kan de vara så extremt misslyckade?
Jag tror så här:
1) Tränarna har helt förlorat omklädningsrummet.
2) Lagsammanhållningen är 0. Inte en jävel bryr sig om hur det går för laget och hur spelarna kan arbeta tillsammans. Alla kör sin egen stil och skiter i allt annat.
Ponera att de sparkade Dalton, CryBert och mummelklockare direkt och plockade in en riktig och modern tränare. Nog fan skulle en sådan kunna se till att spelarna följde order och spelade för laget. Han skulle förstås behöva sparka de värsta omklädningsrumskancrarna och dessutom de sämsta korten som inte duger till för knappt allsvensk nivå. Men med det gjort, nog fan skulle han kunna konvertera apspelarna till ett vinnande lag.
Jag tror att förutom att sparka Alm skulle han även sparka highsticking lindström och Holloway.
En sådan primadonna som lindström som ska ha första tjing på alla fördelar kan man inte ha i ett lag och i alla klubbar i NHL, i KHL och i Tre Kronor har det snabbt visat sig att lindströms bästa plats är på läktaren. Med den primadonnan borta tror jag faktiskt att de övriga skulle börja spela laghockey, när de insåg att alla behandlades rättvist och juste.
Och Holloway skulle bort snabbt som fan han med. Förra året kom han "hem" och visade med all tydlighet att han sket i Apan. Otränad redan från start och latade sig igenom säsongen. Försökt skärpa sig lite i år och tränat, men har ingen ambition längre. Grabben väger ju bortåt 100 kg men så snart någon tittar på honom kliver han av och begär Bamseplåster.
Och dessutom skulle förstås Fläskberget skickas åt helvitte. Att vara elak, spela fult och vara beredd att fuska räcker inte, när man inte hinner med någon på skridskorna och dessutom står och tar plats i omklädningsrummet med sitt indolenta orerande som om han kunde prestera något.
Jag tror faktiskt att Apan, om de fick in en riktig tränare som typ Bulan, Hallam eller en annan kompetent, som sedan sparkade de ovan nämnda fyra blysänkena och sedan förklarade vilken hockey som spelarna skulle leverera om de skulle bli kvar, att i så fall skulle den uppsättning Apan har skärpa sig och börja vinna duktigt med matcher.
Ta t ex backparet Pudas och Djuse. Alla vet ju att de skulle kunna vara ett j-a duktigt backpar om de ville. Och ta alla skyttekungar Apan köpt in, som tillåts agera primadonnor och leverera ingenting alls: skulle de få tydliga besked att "nu ger du dig in i skiten och spelar hockey ÄVEN i slottet, annars blir det bänken" så skulle de flesta skärpa sig. För att inte tala om de fåtal som verkligen presterar - skulle de få veta att nu får även de chansen att spela PP och positiv speltid när de förtjänar det, medan superprimadonnan highsticking sparkats...ja, då skulle nog Apan bli att räkna med i år.
Kommer det att ske?
Knappast. Den insikten har inte Apan och för övrigt talar det emot värdegrunnnnnden. Apan kommer att fortsätta att ruttna inifrån och frågan är om de kan stoppa blodförlusterna innan de ramlat ända ned i Allsvenskan.
Luleå har alltså i princip toppat serien i ungefär åtta veckor, även om vi passerats nu efter förluster senaste omgångarna.
Man har varit ganska nöjd med en hel del av våra prestationer och det känns som att inte bara vårt målvaktande och backuppsättningar går bra utan också att många linor kan avgöra matcher.
Det började med att vi spöade Apan borta med 0-1 och gick upp i topp.
Inte så överjävligt bra, alltså. Vi har förlorat lika många poäng som vi vunnit och anledningen till att vi lyckats toppa serien större delen av dessa månader, när toppen varit rekordjämn, är alltså att alla andra lag gått lite "sådär".
Men tittar vi på hur de lyckats på senare tid finns det ganska många lag som gått starkt länge.
Om vi ser på hur lagen presterat under tiden sedan vi slagit Apan med 0-1 finner vi:
1 Färjestad 13 26 2 Växjö 13 25 3 Brynäs IF 13 24 4 HV 71 13 22 5 Luleå HF 13 21 6 Frölunda 13 21 7 Linköping12 19 8 Skellefteå12 18 9 IF Malmö 12 18 10 Rögle BK 12 17 11 Djurgårn 12 14 12 Mora IK 13 14 13 Örebro 12 13 14 Timrå IK 13 12
Helt klart andra lag som gått starkare på senare tid och med tanke på att Pungen och Apan spelat en match mindre än vi är det nog bara att inse att under dessa månader då vi toppat serien har vi faktiskt bara levererat som ett mellanlag, inte bättre.
Så. Hur slutar SHL om alla lag presterar som de gjort efter 3 november, då vi spöade Apan? Det vill säga under de knappt senaste två månader - en period då Luleå varit serieetta mest hela tiden?
Hmm, jahaja. Och så skulle det bli om lagen fortsätter som de gjort senaste två månaderna.
Känns bra att ha koll på detta så man inte räknar med att Luleå ska gå bättre än vi kan, igen-kligen. En plats bland topp sex ser ut att vara möjlig och det får vi sikta på.
Apans position är intressant. Några extravinster så kan de nå toppsex, men några extraförluster så riskerar de att missa slutspelet totalt. Speciellt som Djurgårn - om de får tillbaka skadade och kommer i höstform kan tillhöra seriens starkaste lag.
Och vad är de tvenne apmonstrumen överens om att det beror på?
"Gå på halvfart, spara spara och finta motståndaren att vi inte är bättre, gör bara det som krävs för att få vara med i slutspelet, sen maxa och tömma kropparna fram mot vårkanten och tampas om guldmedaljen. Klassisk dynastitaktik!"
Avd. den ene idioten berömmer den andre idioten som berömmer tillbaka.
I fjol testade Apan tydligen "taktiken" första gången och satte ett antagligen oslagbart rekord.
Genom att bli krossade med 1-20 i mål. Historiens största förlorare.
Så börjar vi ladda inför nattens match mot US i junis-VM. Amerikanerna hävdar att de nu ska avsluta Småkronornas facit av 46 vunna matcher i rad i junis-VMs gruppspel och de kanske lyckas.
Blir ändå intressant att se med tanke på att Småkronorna innehåller så duktiga spelare som t ex Lill-Nisse och Isac Lundeström - produkter av Luleås fina juniorhockey. Samtidigt som vi slipper se några s k supertalanger från Apan:-)
Känns fint att konstatera att det håller på att ordna upp sig i den nationella hockeyn.
Småkronorna - en Apfri zon. Damkronorna - en Apfri zon. Tre Kronor - en Apfri zon.
J20 SuperElit Top 10 - en Apfri zon. SDHL - en Apfri zon. SHL - ?
Ja, det är enda plumpen, men Apans a-lag tycks jobba hårt för att även SHL ska bli en fredad plats.
Det är klart att blygden som Gud glömde, där alla heter antingen Marklund eller Lundmark och alla är släkt med varandra, inte har något med svensk elithockey att göra och när de nu satsar på att lägga landets värsta kommunaldopingkassa i händerna på inkompetenta inköpare av köpespelare medan miljonerna rullar ut år efter år...ja, då har vi snart apfria zoner i hela den nationella elithockeyn.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nu tar hopparen faktiskt en morsa. Så närmaste två minuterna borde vi kunna försvara oss...