Luleå HF

SHL · 118053 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 146398

Sprotradion
Någon som kan förklara för mig varför man måste vara 3 pers för att kommentera en patetisk fotbollsmatch? Och hur phan man kan ställa en av kommentatorer precis *framför* DIF's klack? Och hur kunde man ö.h.t. höra honom, är klacken SÅ dålig? Jag har allt fått höra att fotsparkslackarna är sååå fantastiska... :)

Jag kom precis på en sak som jag hörde på sprotradion minus 15 minuter i torsdags .. Paddan får backa upp med mer detaljer, om han också lyckades lyssna på eländet. (lugn, gud, det blir iaf lite hockeyrelaterat snart ;))

Hursomhelst, gröningar, som väl är alla lulingars favoriter, var på tapeten i form av en liten saga. Den handlade om en liten grön bil, som gick i en liten skola med andra bilar. Problemet var att han blev mobbad för att han var... just det, grön! Nu till poängen... (om det nu finns nån) Vem av er LHF'are är det som har infiltrerat sprotradion och fått dem att indoktrinera alla att grönt är dåligt? Eller var det kanske en gröning som smugit sig in på sprotradion, eftersom slutklämmen var att gröningen inte var så dåligt igentligen? En komspiration MÅSTE det iallafall vara, om inte annat för att jag lyssnar på finsk musik följt av barnradio alltför ofta... :)

Jaja, jag kanske borde sova mer och posta mindre...