Albert Hall: det är faktiskt jättesimpelt. Som bekant så är det alltid svårt att få spelet att klaffa 100% i den första matchen efter ett uppehåll. Därför möts lagen så att de som spelar mot varandra i den första omgången ska ha haft lika långa/korta speluppehåll. Antag tex att ett elitserielag i den första matchen skulle få möta att Superallsvenskt lag, kvalificerat via play off, på bortaplan. SA-laget har tempot i kroppen, en vinnande trend och oftast en fanatisk hemmapublik i ryggen, medan elitserielaget inte har spelat match på tre veckor. Elitserielaget skulle förmodligen få rätt stora problem i en sådan match och troligen förlora den, medan de skulle få en mer ärlig chans om de får en match på sig för att få igång spelet igen.
Med andra och kortare ord - det hela handlar alltså om att lagen ska mötas under så lika förutsättningar som möjligt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Med andra och kortare ord - det hela handlar alltså om att lagen ska mötas under så lika förutsättningar som möjligt.