Någon skrev på Färjestadforumet att Luleås forum toppar kategorin som använder nedvärderande "smeknamn" på motståndarlagen. Jag håller inte med. Det måste vara Svens olika benämningar han avser, men om man inte fattar det roliga i Svens kommentarer så har man verkligen ingen humor. Skrollade bakåt lite och fick ihop följande lista. All cred till Sven:
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Skrollade bakåt lite och fick ihop följande lista. All cred till Sven:
Apan - Skellefteå
MooDoo - MoDo
Pölsan - Brynäs
Warulfven - Färjestad
Plastjö - Växjö
Timret - Timrå
Fiskrenset - Frölunda
HuVa - HV71
Pungen - Linköping
Röglet - Rögle
Malmet - Malmö
Öret - Örebro
Trottoaren - Leksand
Tycker själv det är toppen 😂