Peja: Han känner alla våra andra finländare och vet vad han kommer till. När jag blev tillfrågad var det inget att fundera på, säger han, bara att skriva på.
Vet att speciellt den ollonliknande hockeyskribenten från Aftontrasan, boende i den gävliga staden, påstår att finländare är stora chansningar. Utan att ha koll på att de flesta finländare som Luleå värvar gör succé och när de då "visat att de duger i SHL" kastar sig köpeklubbarna efter dem. Speciellt finska backar.
Luleå och Norrbotten har en annan relation till Finland och finländare än övriga Sverige. Vi har hört ihop femhundra år och Torneälven har inte varit någon naturlig gräns, snarare en övergång. Däremot har vi det gemensamt att vi under alla dessa år vant oss att bli behandlade som mindre värda, snarast onödiga från landsmän i söder.
Finlands sak är vår. På riktigt.
Ni gävlar har fått förlita er på att odla upp egna stjärnor, vilket ni lyckats bra med, men utan rovdriften från Norrbotten hade ni förmodligen saknat de flesta av era glud.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Inte avundsjuk på värvningen men gillar när sportchefer tänker utanför ramarna.