Luleå HF

SHL · 117713 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2891067

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
Anders Klang: Ja, fy.

En av de vidrigaste hockeyhoror man varit med om. Struntade fullständigt i Laget och så fort det gick bra för Jaget körde han medialjug "alla vill ha mig, får förslag från alla länder".

Tillhört runt tjugo klubbar. Hade ju viss hockeytalang, men i stället för att träna, jobba och utveckla den, vandrade han från klubb till klubb.

Nu vill han tydligen fiska ut det sista han kan och påstår att Södertälje vill ha honom, vilket de nog inte vill. Värsta skiten gjorde han ju mot Luleå och till den grad att han mycket korrekt utnämndes till Persona Non Grata.

Usch vilket svin.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
Sven.Savage: Rätt bra källor som rapporterar om att Södertälje vill ha Kempe. De kanske tror att han blir billig om han vill bo i Stockholm och de är enda klubben inom närområdet som erbjuder kontrakt, men han framstår inte som jättetaggad i intervjun.

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
För den som vill njuta en halvtimme mitt i sommaren.

Luleå Hockeys samtliga mål i slutspelet 2025.

Underbart vackert att se, i stort sett varje mål hockeygodis.

En jåtteskillnad jämfört med de flesta av våra motståndare som bara pangade in myror i förhoppning att pucken skulle studsa på någon med- eller motspelares kroppsdelar och in i mål.

Extremt fult, rena hockeydöden från motståndarna. Men de kom sällan åt annat, mot ett Luleå som utan puck markerade bort och tillät bara sådana skott som Luleåmålvakter räddar.

Och när de slår pannan i väggen tappar de till slut pucken. Luleå kontrar och det blir som balettdansöser vs. hasafötter. Härliga passningar och samspel i Luleås offensiv och så smäller det till bara, och pucken är i mål.