Luleå HF

SHL · 117827 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2894724

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Det var alldeles utmärkt förslag!

Noterar på kartorna att det bara visar Gävle, men antar att detsamma gäller för övriga föreningar i Gästrikland också.

Lite olika förutsättningar dock. Från Gävle når man alla delar av Gästrikland på 5-6 mil. Från Delfinen når man alla delar av Luleå inom 5-6 mil.

Så klubbyten inom Gästrikland skulle kanske inte innebära att spelaren behöver flytta hemifrån.

Avståndet Kiruna - Luleå är ju c:a 35 mil.

Så klubbyten för pojkar under 15 år i Gästrikland leder bara till tjafs mellan klubbar, gissar jag, medan det i Norrbotten kan innebära behov av att flytta hemifrån.

Men idén är utmärkt och borde kunna implementeras i Norrbotten, fast då skulle även in en bestämmelse som innebär att pojkarna inte kan stjälas av Apan heller.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2025-08-15-kl-194548.png

500x0-skarmavbild-2025-08-15-kl-194900.png


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Ja, det är förstås kortare avstånd inom Gästrikland. Det handlar inte så mycket om avstånden i Gästrikland utan mer om få bort hetsen och värvandet. Nackdelen är att våra lag sällan blir konkurrenskraftiga i diverse cuper som spelar innan U16, men det är ju inte hela världen, om man säger så. Det gör ofta att våra kullar underskattas av okunniga bedömare innan U16.

Ytterst handlar det också om att få föräldrar att göra rätt val för sina barn. Att spela 35 mil hemifrån i väldigt ung ålder är ett stort beslut, men likväl att beslut som ingen tvingar ta om du har ett lag i ditt närområde. I slutändan måste Skellefteå lyckas övertala föräldrar och barn om flytten, det är inte hugget i sten att man måste acceptera det som familj.

Södertälje verkar förresten värva Ashton nu istället för Kempe. Tror Ashton kan bli en tung faktor i HA-slutspelet om han slipper skador, men det är tyvärr ett ganska stort ”om” i hans fall.