Luleå HF

SHL · 117856 inlägg · 891 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

Inlägg: 2896077

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Lulessss: Ja, underbart att vi har så mycket spel i laget kvar, trots att vi saknar så många. Men grunden för Bulanhockeyn och det viktiga spelet utan puck lades redan i fjol även om det tog långt in på säsongen för att det helt skulle finnas på plats. Men då jävlar plockade vi bort både Plastjö och Fiskrenset, som är de två lag som nästan alltid tagit oss ur slutspelen senaste decenniet.

Och nu har vi ett lag där de flesta kan Bulanhockeyn redan och de nya ska vi nog spela in i det enklare än förra året - då det dels var fler, samt dessutom många forwards vilka kan vara svårast att förstå det hela. Jag tror att det var mycket viktigt att en sådan toppforward som Bromé visade vägen genom att redan från start göra sin plikt för laget.

Och så jäkla kul att vid lyckats lyfta in så många junisar, varav de flesta funnit sig till rätta med deras roll i Bulanhockey nästan direkt. Apan brukade ju påstå att de kunde lyfta in junis efter junis och de visste direkt hur de skulle spela, men nu ser det verkligen ut som att den styrkan finns hos oss. Har i stället sett Apan plocka in junisar som definitivt inte varit färdiga på seniornivå.

Min gissning är att det långsiktiga och mödosamma arbetet att hindra Apan från att stjäla unga talanger från Norrbotten och Umeå äntligen börjat bära frukt. Det ser man inte minst på NHL:s årliga draftar, under senare år.

Illa att de lyckades sno Sandin Pellikka från Norrbotten, han borde kommit till Luleå Hockey förstås, men när de attackerar barn som bara är 12-13 år gamla och påbörjar sitt "komse, komse, komse" lyckas deras omoraliska och egoistiska inställning - väsentligen utan att bry sig om hur många barn som far riktigt illa om de lämnar hemstad, familj och vänner långt innan de är mogna för det.

Men idag tror jag att den självutnämnda "talangfabriken" gråter blod. Återstår bara att utomstående bedömare slutar köpa aplögnerna och begriper sanningen.